На път към вчерашния протест срещу противоречивия избор на депутата Слави Бинев за председател на комисията по култура и медии зърнахме находчиво графити творение върху стените на Френската гимназия. Гласеше тъй: "Намерихме млякото, къде е културата?" Художникът явно е имал предвид прочулата се реклама, но надписът чудно кореспондираше с мъгливата ситуация в тази внезапно добила актуалност сфера - културната, или по-точно с кадруването в нея.
В знаковата градинка пред "Кристал" вече се бяха събрали около 200-300 души, които се суетяха около по-известните фигури. Както е практика при протестни събития в близост до парламента, журналистите бяха внушително множество. Авторът на тази дописка преброи 12 камери с бегъл поглед.
В множеството се мяркаха лица на известни актьори, литератори, режисьори, депутати. Присъстваха фигури с различна политическа ориентация и различна арттежест. Близо до професор Михаил Неделчев можеше да се види Нидал Алгафари, а до Александър Морфов и Владимир Люцканов - Йоло Денев. Младите лица в групата протестиращи бяха предимно студенти от НАТФИЗ и СУ.
Интересното бе, че на едно място съжителстваха съвсем противоположни мнения. Актьорът Йосиф Сърчаджиев например, заобиколен от много микрофони и камери, коментираше ситуацията така: "Протестираме срещу тоя депутат, дето се опитва да стане шеф на комисията по култура. Това значи, че простотията отново влиза в нашия живот."
Владимир Люцканов каза, че са излезли днес, защото искат "Славчо Бинев да си почине". "Да отиде да се занимава с това, което му идва отръки, тоест с опростачването на нацията, и да ни остави на мира. Мисля, че има по-достойни хора, които да се занимават с тази комисия по култура, ако въобще има нужда от комисия по култура", каза Люцканов.
На две крачки оттам, близо до депутата Павел Чернев, който стърчеше сред площадчето като ледоразбивач в Мурманския залив, стоеше Любен Дилов-син, също заобиколен от репортери, и обясняваше: "Да си председател на комисия е сложна и отговорна работа и този кандидат може да се справи. Това означава умения да се комуникира с министъра на културата, с европейски организации, да се познава медийното законодателство...". Чернев и Дилов бяха там като защитници на Слави Бинев. Първият участва миналата година в атаката на групата, водена от Бинев, срещу БНТ заради това, че инициативите на партия ГОРД не били достатъчно отразявани от националната телевизия. Като председател на комисията Бинев ще отговаря и за медиите, и за предстоящите промени в медийното законодателство.
Между поетесата Екатерина Йосифова и актьора Валентин Танев се появи авторът експериментатор Роберт Леви и заяви: "Бинев успя да обедини леви и десни срещу себе си, не може да му се отрече! Фигура обединител!"
Половин час след началото на митинга хората се отправиха към парламента, където ги посрещна група полицаи пред парадния вход. Нямаше речи и възгласи, може би затова думата взе вечният протестър Йоло Денев, въоръжен с мегафон с емблематичния надпис "Оставка". Йоло избегна да се фокусира върху конкретиката на протеста, а реши да наблегне на обобщението и фундаменталните послания: "Грабителите на народа - в затвора!" Някой се опита да го изтика, друг го защити: "Оставете го, Йоло прави всеки протест легитимен..."
Под коня на Цар Освободител една жена възкликна радостно към познат, явно от предишни митинги: "К'о прайм? Ще щурмуваме ли? - Казва ли ти некой..." - отвърна загадъчно запитаният. Никой от демонстрантите не откликна на отправената им по-рано през деня покана от Слави Бинев за среща в парламента.