Веселин Вучков беше зам.-министър на вътрешните работи в предишния кабинет на ГЕРБ. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". От 2010 г. е доцент по наказателен процес. Преподавал е в Академията на МВР, Пловдивския университет, Югозападния университет, Свищовската стопанска академия, Варненския технически университет и др. Автор е на научни трудове и статии в пресата.
- Г-н Вучков, откакто сте вътрешен министър, говорите само за пари, но всяка година МВР не успява да разкрие 2/3 от кражбите. Това е ужасна статистика.
- Вие казвате: МВР не открива извършители на престъпления, не се справя с природните бедствия. Аз не бих казал, че е точно така.
- Тези 2/3 са записани в отчетите на МВР. Това води дотам, че хората не подават сигнали, като им се случи нещо.
- Да, това е страшно и за това едва ли може да бъде винено само МВР. Последните 2 години никой не е обръщал внимание на качеството на разследването. Никой не говореше за това научиха ли се полицаите да събират качествено доказателства, имат ли материални условия, имаме ли добри криминалистически лаборатории. Усилията ще бъдат насочени натам. С изненада установих, че на фона на нарастването на конвенционалната престъпност щатните бройки на разследващите полицаи са намалени с близо 400 до около 1600. Задължително е да се върнат старите обеми.
- Имаше ли полза от акцията на жандармерията по селата?
- Не съм правил детайлен анализ, някои областни директори и кметове я оценяват положително, други са скептично настроени, това се отнася и за програма "Сигурност", финансирана от социалното министерство. По-голяма част от кметовете я оцениха отрицателно. Всички в програмите си написахме "повече полицаи в селата". Това може да стане по два начина - или чрез охранителна полиция, или чрез жандармерията. За мен проблемът е по-скоро, че от близо 1400 полицаи на границата 900 са от вътрешността на страната. Това оголва униформеното присъствие във вътрешността, особено в малките дирекции.
- Как се решава този проблем? Ще строите стена?
- Изградената досега стена безспорно намалява натиска с 30%, ако не и повече. Остават 131 км. Това съоръжение е вписано в коалиционното споразумение между ГЕРБ и Реформаторския блок, точката е подкрепена и в другите две декларации, така че трябва да се построи.
- Откъде ще намерите пари да сложите камери "на трите ъгъла на всяко село", както ви нареди премиерът?
- Поставянето на камери има ред благоприятни последици. Кметът на една изцяло селска община - Марица, където има 19 села, без да чака обаждане от министъра, действа заедно с общинския съвет. Общината е с 32 хил. души население, а видеонаблюдението струва 30 хил. лв., горе-долу по 1 лв. на жител. Това не е толкова скъпо упражнение.
- Защо наредихте всяка проверка на КАТ да се снима с камера, при условие че нямате достатъчно камери?
- Гаранционният фонд, който се попълва от застрахователите всяка година, дава 5% на МВР, така че пари има. Усилията са насочени по-скоро към стационарните и мобилните камери за електронен фиш. Идеята е чрез тях да се контролира скоростта.
- Но след като само 28 патрула реално проверяват в цялата страна, защото само толкова камери имате, не се ли ограничава до минимум пътният контрол?
- Очевидно е, че става дума за компромис. Осми ден вече действат новите правила и е рано за генерални изводи, ще се правят към края на януари. Наблюдавам този процес, има известно намаляване на катастрофите и жертвите, на нашите телефони и имейли няма оплаквания от граждани от корупционно поведение.
- Това може да се тълкува и като липса на доверие.
- Може. Но все пак ми се струва, че трябва да мине повече време, за да видим дали нещо трябва да се промени. Много ще държим да няма пряк контакт между проверяващ и обект на проверка без видеонаблюдение, независимо от вероятната съпротива.
- Има ли достатъчна подкрепа и в парламента, и от чуждестранните партньори за връщането на ГДБОП в МВР?
- По тази реформа не съм срещал контрааргумент. Обаче не мога да скрия, че имаше тревога в дипломатическия корпус, най-вече от Европа. Но тревогата на посланиците бе да не се повтаря експериментът "Пеевски" от "историческата" дата 14 юни 2014 г. Не поради страх от подобно назначение, а да не стават сътресения в службите, защото след преместването на ГДБОП в ДАНС, а ДАНС е преди всичко контраразузнаване, информация и анализ, може би и финансово разузнаване, нека специалистите да кажат с оглед на това, което се случи с КТБ, шест месеца структурата е била парализирана. Експерименти и сътресения няма да има. За да се случи това преместване, трябва да се направят законови промени, искам още веднъж да се обсъдят. Много важно условие е ГДБОП да си дойде с бюджета.
- Може ли да гарантирате, че ГДБОП няма да стане отново чудовището, което беше в предишния ви мандат?
- Абсолютно, няма да се ползва за PR акции, ще работи с прокуратурата, упорито и тихо, поне до момента, когато бъдат събрани достатъчно доказателства за привличане на обвиняеми.
- Ще се намаляват ли заплатите на служителите, ако бъдат върнати в МВР?
- Ще получават възнаграждения по механизма за служители на МВР.
- Понеже говорим за сътресения в службите - ГЕРБ и вие казвате, че правителството на Орешарски ликвидира една служба като ГДБОП по политически причини. Обаче вие се каните да направите същото с ДАНС. Независимо кой е на власт, една служба винаги търпи последствията от политическите боричкания. Докога така?
- Не е така и не бива така да се разсъждава. Няма да стимулирам реваншизъм срещу ДАНС или ДАТО. Просто е контрапродуктивно. Проблемът е друг, ДАНС е грешка в зародиш още през 2007 г. Тя бе една приумица, недобре обмислена и направена. Вече колко години не може да намери своето място в системата. Искам някой да каже какво е ДАНС. НПО-тата не можаха, професионалистите, включително бивши директори на НСС, също. Било ФБР, било друго. Допреди година ДАНС не можеше да събере нито едно доказателство, вмениха такива задължения с понятието "разследващ агент", което само по себе си е много смешно. Грешката ДАНС още не е поправена. Не става въпрос да унижаваме хората, които работят там, въпросът е, че България има нужда от агенция за контраразузнаване.
Аз не мога да въздействам върху законодателя как ще реформира другите служби, но да се остава с усещането, че ДАНС трябва да бъде ударена за сметка на МВР, е абсолютно неоснователно. Проблемът с ДАНС трябва да намери решение - колкото по-рано, толкова по-добре. Най-вече да се подпомага висшето държавно ръководство с качествена информация, за да може да взима правилни решения. А не да се случват такива събития, които очевидно не са били "обгрижвани" от институции, които е трябвало да се занимават с това. Като например проблема с КТБ. Преведохме 2 млрд. лв. от парите на данъкоплатците заради КТБ. Сега пак ще се занимаваме с възстановяване на пари на държавни и общински структури. Милиарди, а никой не мисли къде са били службите. Къде е била ДАНС, къде е Бюрото за финансово разузнаване? Заплатите им са двойни в сравнение с МВР. В ДАТО непрекъснато си увеличават йерархичните нива чрез промени в устройствените правилници - секторите стават отдели, отделите дирекции, за да взимат по-високи заплати.
- Ще предложите ли смяна на шефа на ДАТО?
- Не, това е самостоятелна агенция към Министерския съвет. Но искам да ви обърна внимание на нещо друго - на 1 януари трябва да влезе в сила регламентът "който поръчва СРС, плаща за него". Имаме ли готовност? Питайте ДАТО, аз ги питах, нямат никаква готовност. За промените в Закона за СРС, които внесоха този принцип, говореше най-много Христо Бисеров. Тогава изригнаха срещу ГЕРБ, че спираме подслушването и въвеждаме принцип на финансова обвързаност. Това трябваше да влезе в сила от 1 януари 2014 г. През декември 2013 г. внесоха промени за отлагане с година, защото не били готови. Сега установяваме, че няма готовност. Нека да се разбере работено ли е през тази година, за да се въведе този принцип. Очевидно не.
- Как работи ДАТО?
- Нямам добър поглед и да ви кажа честно, изобщо нямам желание да разписвам СРС-тата и изобщо да се мисли за връщането им в МВР. Не е работа на министъра да разписва това. Има обаче проблем с ДАНС. Принципът този, който иска СРС-та, да не притежава техника за прилагането им, не важи за тях. По тази причина трябва да се промени законът. Дирекцията за технически операции в ДАНС трябва да се премахне.
- Защо беше нужно назначаването на зам. главен секретар в МВР? Това е изкуствено ограничаване на функциите на главния секретар, тъй като законът не ви позволява да го махнете
- Твърде много са отговорностите на главния секретар и самичък не може да се справи.
- Досега не се ли е справял?
- Било му е трудно. Не е имал възможност да си вземе и един ден отпуск.
- А как се справя, откакто има заместник?
- Във всички случаи работи по-добре.
Много ще държим да няма пряк контакт между проверяващ и обект на проверка без видеонаблюдение, независимо от вероятната съпротива.
Г-н Министър, искам да излезете на улицата и да погледнете колко шофьори говорят по мобилни телефони, колко автомобили са без включени задължително фарове, колко водачи са без колани, колко деца са без задължигелните детски столчета. как смятате да решите този проблем? Как смятате да решите проблема с обявяването на патрулите сутрин, за да може пиянките да минат по обиколни пътища!? Вместо да изпишете вежди, ще избодете очи. И същите тези, които мрънкат срещу т.нар. корупция, са най-големите нарушители на пътя. В това число и носят наказателна отговорност за даване на подкуп! Има две дирекции в МВР, които работят срещу корупцията... Ако казвате, че те нямат компетентност и възможност да преборят шепа подкупни катаджии - това е срам за тях! И не на последно място - говори се, че районните инспектори шщели да започнат да връчват стотиците призовки по местоживеене. Наясно ли сте как ще се натовари състава, част от който обикновено е командирован на границата периодично? А знаете ли колко малко хора живеят на обявените адреси? Ще дойде момент, когато самите граждани ще настояват да се върнат старите правила. И е крайно време да се мисли по въпроса за опростяване на административно наказателното производство. Голяма част от даващите подкуп го дават само и само да не бъдатг влачени по управления, да бъдат търсени за връчване на наказателни и т.н.