:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,460
Активни 555
Страници 22,390
За един ден 1,302,066
СОЦИАЛНО

Вдигането на най-ниските доходи е всъщност тревожно

Щом за ден може да се намерят 50 млн. лв. за коледни добавки, а минималната заплата да се вдигне с 40 лв., за каква устойчивост в социалната сфера говорим?
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Как е възможно един ден финансист №1 да обяснява, че всякакво, дори и минимално увеличение на минималното заплащане ще съкруши фирмите, а след това да предлага ръст ?
В социалната сфера стават чудеса напоследък. Първо, на фона на продънения бюджет и новия заем от няколко милиарда за няколко часа се намериха 50 млн. лв. за коледни добавки на пенсионерите. След това стана ясно, че минималната заплата не само няма да се замразява в следващите години, ами напротив - ще се увеличава с по 40 лв. на година, докато през 2017 г. стигне 460 лв. От БСП трябва да са доволни, защото този размер на минималното възнаграждение надхвърля дори техните смели представи (правителството на Пламен Орешарски залагаше 450 лв. минимална заплата след три години). И двете чудеса бяха предхождани от един и същи сюжет - финансовият министър Владислав Горанов обикаля телевизиите и обяснява категорично, че нито има пари за коледни добавки, нито има намерение да вдига заплатата. Онзи ден пред депутатите от три парламентарни комисии при обсъждането на държавния бюджет Горанов заяви с едно изречение, че е



размислил за минималната заплата



по настояване на социалните партньори. Явно в консултациите е слушал по-внимателно само едната страна, защото работодателите са крайно недоволни от преобръщането на позицията. За аргументи по същество и финансов анализ на ефекта от подобна мярка дума не е отваряна.

Минималните доходи несъмнено са изключително ниски. За около 200 000, които се трудят срещу минимално заплащане, компромисът на Горанов ще има пряк ефект. Но колко от тях ще бъдат съкратени, защото някоя фирма ще предпочете да не увеличава разходите си? Колко ще бъдат принудени да минат в сивия сектор и да загубят осигурителните си права? Колко още ще се заличи разликата извън София и големите градове между най-нископлатените и средния ешелон служители? Такива анализи и прогнози никога не се правят, когато се вдига механично минималната заплата. А че това ще доведе до съкращаване на работни места или до минаване в сивия сектор - редица фирми го признават. И не в София или Пловдив, защото в столицата минималната заплата може да стане 450 лв. още от Нова година и това едва ли ще повлияе на бизнеса при средно възнаграждение от над 1000 лв.



Във Видин обаче средната заплата е 564 лв.,



в Монтана и Плевен - 620 лв. Това е опасно сближаване между двете величини. Работодателите твърдят, че съотношението не трябва да минава 40%, а то вече е над 50% в някои региони. Според данните на бизнеса за периода 2008-2014 г. средната заплата се е увеличила с 49.5 на сто, а минималната - с 55 на сто. А реалният ръст на производителността на труда е около 14%. До 2017 г. се предвижда минималното възнаграждение да скочи с още 35%, а средното - с едва 9% за трите години.

Проблемът е, че политиката по минималните доходи се използва основно популистки, а отгоре на това касае уязвима част от обществото. Как е възможно един ден финансист №1 да обяснява, че всякакво, дори и минимално, увеличение на минималното заплащане ще съкруши фирмите, а след това да предлага ръст. Освен че е безкрайно объркващо като послание, това означава, че Горанов е готов да жертва малки фирми и заетост на нискоквалифицирани хора, за да угоди на социалните партньори?! Според работодателите в административното увеличение на минималната заплата няма икономическа логика, защото то не е продиктувано от икономически растеж. Този спор - дали и с колко трябва да се увеличават минималните доходи, би могъл да се разреши обективно, ако се въведе автоматичен механизъм за определянето им. Опитите за въвеждане на формула, която по измерими критерии да определя нивото на минималната заплата, не успяват вече 4-5 години. Крайно време е да се въведе този механизъм, за да спрат



упражненията по темата



както на управляващите, така и на социалните партньори. Да се знае - увеличение на заплати има срещу икономически растеж и увеличение на производителността.

Социалната политика на кабинета засега се състои по-скоро в механично рязане на социални плащания и вдигане на минимални прагове без залагане на ясни реформи. Това може да носи ползи за един бюджет, но в дългосрочен план води само до натрупване на проблеми. Друг пример за липсата на политики е спирането на втората инвалидна пенсия. Това за бъдещите пенсионери означава 25% по-ниски суми от НОИ. От гледна точка на осигурителния институт стъпката е добра, тъй като изчиства системата на общественото осигуряване от несвързани с осигурителен принос плащания. Но не се предлага никаква структурна промяна в подкрепата на хората с увреждания, която да компенсира липсата на тази добавка за бъдещите пенсионери. А едва ли някой има нужда да бъде убеждаван, че става въпрос за една от най-уязвимите групи българи.

Обективните механизми в социалната сфера ще помогнат изключително за предвидимостта на системата. Ако ги има, сега хората нямаше да чакат до 31 декември, за да научат как ще се пенсионират след Нова година. Решенията на кабинета в социалната сфера излъчват всичко друго, но не и предсказуемост и сигурност. Сега всички гадаят ще се спъне ли в някой личен политически интерес в парламента увеличението на възрастта за пенсиониране. Всяка такава неизвестност руши и без това крехкото доверие в пенсионната система.
46
2980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
07 Декември 2014 19:23
Но колко от тях ще бъдат съкратени, защото някоя фирма ще предпочете да не увеличава разходите си? Колко ще бъдат принудени да минат в сивия сектор и да загубят осигурителните си права?

Е колко де? Всеки път слушаме отчаяните вопли на т. нар. работодатели. Но само това. Без никаква алтернатива как да бъдат вдигнати доходите на най-бедните работници.
07 Декември 2014 19:35
значи че живеем в мизерия не е тревожно, а че искаме да излезем от мизерията, е тревожно?
Няма да чета статията, убедена съм, че е написана с чиста съвест и малко разум.
07 Декември 2014 20:01
Няма да чета статията, убедена съм, че е написана с чиста съвест и малко разум.

Статията е студен полъх от дясно.
07 Декември 2014 20:04
Е па да ги намалим пустите доходи, и да броим самозапалванията. Путин ще е доволен.
07 Декември 2014 20:07
Вдигането на МРЗ убива провинцията. И оставя там само местните феодали. Нови читави предприемачи там няма да има. Бюрокрацията и МРЗ действат възпиращо.

От друга страна пък помага на бюджета, щото малките заплати ще плащат повече данъци. Всичко се прави заради София.. така се поддържа балона в столицата.
07 Декември 2014 20:14
След като 4 години зорлем я потискаха, време е МРЗ-то да стигне средно европейското.

Как да стане това.

Всички депутатски, министерски, съдийски и пр. възнаграждения се заковават да не надминават 10 пъти /предостатъчна ножица/ минималната РЗ.

А не като сега - да си назначават кали... пиарките, те да дръпват нагоре средната заплата, а от нея държавата да вдига на партньорите им максималната заплата.
07 Декември 2014 20:16
Статията е студен полъх от дясно.

нема десно лево
има здрав разум и липсата му
тук по заглавието не виждам наличие
07 Декември 2014 20:33
Нови читави предприемачи там няма да има. Бюрокрацията и МРЗ действат възпиращо.

О йееее! Още една гугутка, дето си мисли, че ниското заплащане води читави предприемачи. Вас не ви ли залостиха вече
07 Декември 2014 20:55
Evasion
07 Декември 2014 20:33

А пък жабата видяла как подковават коня та и тя вдигнала крак.

Малко хора са квалифицирани в България. Повечето нямат квалификация и то търсена. И никога няма и да имат. Други пък имат екзотична квалификация.. с висше ама такова, че накрая и като продавачи се радват ако започнат работа. Само, че в провинцията.. там безработните са повече от работещите.. а работещите работят за 500 лева. Та тия хора, няма как да създадат търсене за нещо, произвеждането на което да струва много повече от МРЗ. Просто клиентите са неплатежоспособни.
07 Декември 2014 21:24

Та тия хора, няма как да създадат търсене за нещо, произвеждането на което да струва много повече от МРЗ. Просто клиентите са неплатежоспособни.

Това има ли общо с притока на "читави предприемачи"
07 Декември 2014 21:29
От БСП трябва да са доволни, защото този размер на минималното възнаграждение надхвърля дори техните смели представи (правителството на Пламен Орешарски залагаше 450 лв. минимална заплата след три години).

Ами не са доволни, щото са цоциалисти...
07 Декември 2014 21:49
mick
07 Декември 2014 20:55

Да, ниски са заплатите, не само минималната. Но нещо за качеството на труда, на стоките, какъв е резултатът, който показват? Всъщност това не се отнася само за работници на МРЗ, а на всякакви. Но понеже вече съм писала и то неведнъж, с колко некоректни фирми съм се сблъсквала лично, ще го спестя. Цените на услугите не са никак ниски, качеството е ниско, следователно на първо място са виновни работодателите. Ден да мине, друг да дойде, да поревем малко колко гадно е отношението на държавата към бизнеса, и дотам.
08 Декември 2014 04:04
Ако работодателите от утре престанат да плащат заплати, вече ще имаме ли бизнес или пак ще нямаме?! Имаме най-ниските данъци и това не стига да сме конкурентни. Проблема им въобще не е в доходите на хората. Проблема им е в собствената им некедърност. За 25 години какво произведоха, какви пазари превзеха? Всичко по магазините ни е внос. Те въртят само жалки далавери. Имаше бум само като строяха по курортите с кредити. И руснаци и англичани купуваха имоти, както и българите се набутаха с кредити за жилища. Този балон се пукна. И сега кво правим, а?! Нищо не правим. Откриваме нови университети и искаме пари за образование. Само че икономика се прави с пари и идеи. Къде са те? Барем един телевизор да бяхме произвели, но къде ти, то гащите ни са китайски?! Кръчма до кръчма, павилион до павилион, може би хотел до хотел. Е и? Който може и който не може, всеки се е хванал да прави бизнес, защото няма кой да го назначи на работа и да си ползва квалификацията, за която е учил и работил. Инженерите карат таксита, химиците продават домати... Какъв бизнес и какви доходи искате да имаме?
08 Декември 2014 04:05
Ако работодателите от утре престанат да плащат заплати, вече ще имаме ли бизнес или пак ще нямаме?! Имаме най-ниските данъци и това не стига да сме конкурентни. Проблема им въобще не е в доходите на хората. Проблема им е в собствената им нека
дърност. За 25 години какво произведоха, какви пазари превзеха? Всичко по магазините ни е внос. Те въртят само жалки далавери. Имаше бум само като строяха по курортите с кредити. И руснаци и англичани купуваха имоти, както и българите се набутаха с кредити за жилища. Този балон се пукна. И сега кво правим, а?! Нищо не правим. Откриваме нови университети и искаме пари за образование. Само че икономика се прави с пари и идеи. Къде са те? Барем един телевизор да бяхме произвели, но къде ти, то гащите ни са китайски?! Кръчма до кръчма, павилион до павилион, може би хотел до хотел. Е и? Който може и който не може, всеки се е хванал да прави бизнес, защото няма кой да го назначи на работа и да си ползва квалификацията, за която е учил и работил. Инженерите карат таксита, химиците продават домати... Какъв бизнес и какви доходи искате да имаме?
08 Декември 2014 10:11
Проблема им е в собствената им некедърност. За 25 години какво произведоха, какви пазари превзеха?

Проблемът е, че корумпираната държава пречи на предприемачите. В годините след прехода българската икономика беше парцелирана и разпределена между назначените капиталисти. Яви ли се нов играч, веднага му виждат сметката. Желанието на чужди инвеститори да инвестират в производство или на български предприемачи да разширяват производството веднага се изпарява при сблъсъка с българската корумпирана бюрокрация. Имаше анкета сред инвеститорите, която е доста красноречива: корупцията в държавата е чудовищна. Плюс корумпираната съдебна система (нашумелият случай с френската фирма), при която нито един икономически субект няма гаранции за справедливо решаване на съдебен спор.
Повишаването на доходите минава през създаването на повече продуктивни работни места, а административното повишаване на минималната заплата на практика няма никакъв сериозен ефект за повишаване на доходите. Броят на работните места намалява и няма как да се повиши без адекватна реформа в администрацията и съдебната система и без изчистване на корумпираните кадри.
Има много примери за други бедни държави, забогатели благодарение на правилната държавна икономическа политика. Трябва да се използват всички начини за привличане на свежи пари в икономиката: от усвояване на европейските фондове до чужди инвестиции в производство.
08 Декември 2014 10:37
Вдигането на минималната работна заплата, автоматично вдига осигурителнататежест на всички фирми, които работят на светло. Тези които работятна сиво не се интересуват от това. И в крайна сметка докога държавата ще товари коректните данъкоплатци за сметка на некоректните? На практика една малка фирма няма никаква изгода да работи на светло и да декларира всичките си доходи. Вместо НАП да разсипе от ревизии, актове и глоби некоректните платци, те само правят спънки на нормалните фирми. Ходи после плащай данъци на такава държава...
08 Декември 2014 10:47
Ааа, химиците не продават домати, а управляват банки. То не че някъде има справедливост, но на нас най-много тя ни липсва. Понеже назначените ни бизнесмени си знаят колко струват, чувствуват се несигурни и дърпат чергата към себе си. Съдебна власт осигуряваща равенство пред закона никога не сме имали. Плашливата ни полиция за нищо не става. Народът е оставен на съдбата си. Какво общо има това с темата ли? Че всичко ни е тревожно, защото е оплескано. Трябва да започнем да градим основи. Ако искаме да оцелеем като народ.
08 Декември 2014 10:55
Статията е студен полъх от дясно.
-
нема десно лево

Именно.
В мафиотска държава политическото отсъства. А държава, която допуска да има заплати ПОД минимума за оцеляване не може да не е мафиотска.
Бизнеси, които правят европейски печалби, а дават азиатски заплати - не може да не са мафиотски.
Нарочното поддържане на унизително ниски заплати у нас е изобретение на болшевиките, които с този номер не допускаха свободомислието да стигне до главите на гражданите, докато те се бореха за биологичното си оцеляване всеки месец...
08 Декември 2014 11:06
Нарочното поддържане на унизително ниски заплати у нас е изобретение на болшевиките, които с този номер не допускаха свободомислието да стигне до главите на гражданите, докато те се бореха за биологичното си оцеляване всеки месец...

Липсата на достатъчно работни места държи заплатите ниски. Съвсем друго щеше да бъде ако фирмите се конкурираха да привлекат работна ръка с всякаква квалификация. Продуктивните работни места ще раздвижат и сектора на услугите, където също оборотът ще се повиши, а оттам броя на работните места и заплатите.
В отраслите, където има конкуренция за специалисти и сега заплатите са високи.
08 Декември 2014 13:14
Тревожна е неукостта и етиката на аФторката! И на някои съфорумци. Ама е така в мафиотските държави крепящи се на патагонската безумософия, че магаретата може и да не ядат, а други, обложени със "справедливи" плоски данъци, могат да харчат за домашните си любимци повече от минималната заплата на магаретата.
В нормалните държави, минималната заплата е около 70% от средната, плоските данъци не се срещат, ДДС и акцизи са значително по-ниски или нищожни за храни, облекло, литература, лекарства и пр.. стоки от първа необходимост, и още по ниски и дори премахвани в райони с големи икономически проблеми.
08 Декември 2014 13:53
Има много примери за други бедни държави, забогатели благодарение на правилната държавна икономическа политика.
Хм, Ирак със Садам Хюсеин, Либия с Муамар Кадафи, че дори и Русия с Путин.
Яви ли се нов играч, веднага му виждат сметката.
Хм, как "Топенерджи", "Първа частна банка", ВИС, СИК, Аполо Болкан, Съюзът за частна инициатива на гражданите, Съюзът на индустриалците Г-7. Аз се чудех защо само фондациите са икономически активни как фондация "Институт за пазарни изследвания", "Отворено общество". А то, за да не им гледат сметката. Явно по тая причина и заплати не плащат, а само хонорари.
Вдигането на минималната работна заплата, автоматично вдига осигурителната тежест на всички фирми, които работят на светло.
И как става това във всички фирми с добро управление, при които минималното заплащане е 500 лв.!?
На практика една малка фирма няма никаква изгода да работи на светло и да декларира всичките си доходи.
То има и големи фирми, с обороти от стотици милиона лева, дългове за милиарди и .... собственик бездомен ром. И пак са "на светло" - печелят обществени поръчки без значение какви данъци са платили или източили. С една дума, данъците не са водещи в "светлината" на фирмите.
08 Декември 2014 13:56
Проблемът е, че корумпираната държава пречи на предприемачите.

на предприемача нищо не му пречи, предприемачите са просперирали и къде къде в по-ужасяващи условия

виж на комсомолските секретарчета всичко им пречи, даже липсата на полата на партията кърмилница

като ви пречи - вървете на запад дето няма корупция и просперирайте там!
08 Декември 2014 14:10
Самата Менда Стоянов преди една седмица каза, че вдигането на МРЗ административно е лоша новина и ще доведе до повече безработица и сив сектор.
За пример даде едни работници в баничарница, които чакали "отгоре", по комунистически, държавата да им вдигне заплатите. А работодателят им казал, че ако на ден продава 6 000 банички вместо 100, заплатите им ще се вдигнат тройно.
Когато обаче продаваш 100 банички за 1 лев на ден, а държавата ти нарежда да плащаш надник от 20 лв дневно на работник, плюс осигуровки на държавата, то къде е Киро на кирия? Сметката не излиза - ами машини, ами ток, вода, брашно, сирене?

И започва съкращаване на работници, влагане на по-нискокачествени материали в ущърб на потребителя, рязане оттук-оттам на разходите, защото печалбата с увеличаване на цената за труд намалява, а разходите на работодателя се плащат от нея - от печалбата.

Ако и това не помогне следва затваряне на баничарницата, а на синдикатите - един по чугуните, които носят вместо глави.
08 Декември 2014 14:22
като ви пречи - вървете на запад дето няма корупция и просперирайте там!

Защо да ходя като и тука ме устройва?
А дори и да отида, на тебе ще ти стане ли по-добре, т.е. ще ти увеличат ли заплатата?
08 Декември 2014 14:40
А работодателят им казал, че ако на ден продава 6 000 банички вместо 100, заплатите им ще се вдигнат тройно.
То така си беше и с електрокарите и при Тато. Да се чуди човек КОЙ е купил кофти брашно/металорежещи машини, та излъганите да си купят баничка/електрокар са само сто.
"Брашното" е метафора - може пещите да са енергоемки, организацията на производство да е калпава, служебният автомобил на работодателя да харчи гориво като танк и той да се мотае безцелно из квартала уж продава банички, а пък обгрижва любовници.
Просто малко по-високата МРЗ ще подсети работодателя, че не става за тая работа. Пък ще научи и работниците да не се доверяват на пишман-работодатели ... като останат известно време безработни. Ей на, трябваше да се закрие Кремиковци за да се разбере, че работодателят, оня данъкоплатец на годината, де просеше от Орешарски (след неуспешен опит за подкупване на данъчен) за разсрочване на данъците, е "окрал" всички осигуровки на работниците си, почти милиард евро.
08 Декември 2014 14:50
Просто малко по-високата МРЗ ще подсети работодателя, че не става за тая работа.

Хубава и тая.

Колкото по-малко работодатели/частни/, толкова по-малко работници /частни/, толкова по-малко в бюджета.

А оттам естествено следва, че по-малко пенсионери, държавни пеликани, студенти, деца и, казано по-общо - бенефицинти на държавна хранилка.Ще умрат от глад - няа кой да ги храни. Тая зависимост е от ясна- по-ясна.

А последният да загаси лампата.
08 Декември 2014 14:50
Защо да ходя като и тука ме устройва?

като те устройва, що ревеш?
който не го устройва, заминава и се устройва навън, а вие сте некадърни да правите бизнес на завет тук, камо ли да излезете в открито море навън
устройва те а ревеш като вдовица за ...
устройва те да не плащаш нищо и да си развяваш гащите правейки се на велик, докато работниците ти умират от глад, как няма да те устройва

Сибило, като затвори баничарницата, баничарят да стане наемен работник и да си изкарва прехраната като такъв.
А за наемните работници не реви, щом правят банички тук, ще правят пици и в Германия
08 Декември 2014 14:52
Колкото по-малко работодатели/частни/, толкова по-малко работници /частни/, толкова по-малко в бюджета.

не е така, колко по-малко работодатели, толко повече наемни работници, щото твоите некадърни неуфатни и неграмотни работодатели ще се преквалифицират в наемни работници
08 Декември 2014 14:54
Кайло, с радиоточки не ми се спори. Даже и не ти чета перпетуммобилето.
08 Декември 2014 14:55
Просто малко по-високата МРЗ ще подсети работодателя, че не става за тая работа. Пък ще научи и работниците да не се доверяват на пишман-работодатели ... като останат известно време безработни.

Неспособните работодатели щяха да бъдат естествено изтикани от пазара от такива с по-висока производителност и по-добри условия на труда само ако имаше свободна конкуренция, а не мафиотски фирми, държащи цели сектори или смучещи от държавната хазна. Работниците могат да разчитат на по-високи заплати само ако има кой да им ги предложи, т.е. повече работни места и работодателите да се конкурират за по-квалифицираните от тях.
08 Декември 2014 14:59
Работниците могат да разчитат на по-високи заплати


Да допълня - работниците могат да разчитат на някаква заплата изобщо, ако някой изобщо ги назначава на работа.
08 Декември 2014 15:00
Сибила
08 Декември 2014 14:10

Самата Менда Стоянов преди една седмица каза, че вдигането на МРЗ административно е лоша новина и ще доведе до повече безработица и сив сектор.
За пример даде едни работници в баничарница, които чакали "отгоре", по комунистически, държавата да им вдигне заплатите. А работодателят им казал, че ако на ден продава 6 000 банички вместо 100, заплатите им ще се вдигнат тройно.
Когато обаче продаваш 100 банички за 1 лев на ден


Много неудачен, подвеждащ и ... а бе пример показващ крайна нищета...

Никъде по нормалния свят няма фирма продаваща 100 банички на ден, която да има работник.
Има баничари, които си правят баниците и си ги продават.

При по-високи минимални заплати баничарите продават повече баници...
Може да стигнат и до фирма и назначаване на работници!

п.п.
Един приятел, тоя тип бг фирми ги описваше така:
- направил гаража си на кафене
- назначил сервитьорка
- сложил три маси и на едната надпис "резерве"
- сложил си вратовръзка и зачакал...


п.п.2
Няма лошо да направиш гаража си на кафене (особено ако е на ъгъл)
Ама да назначиш и кафеджия...
То е все едно да си купиш кон за нивата, да го храниш наполовина отколкото е нужно и да чакаш оран.
В нормални държави ще те осъдят за нехуманно отношение към животните!

Минималната заплата затова е минимална - да осигури издръжката на работника в замяна на времето за, което е бил ангажирал.
Дали работника ще стои през това време или работи не е негов проблем, а на работодателя.
Последния е длъжен да плати времето му поне на минимално.
Точно, както когато се возиш в такси и то чака на светофара или пък те чака да си свършиш някаква работа. Плащаш, нали? Защото си го ангажирал.
08 Декември 2014 15:05
като те устройва, що ревеш?

О, драга! Ти си по реването, аз не се оплаквам. А и откъде реши, че ти крада от заплатата, та така се разфуча?
Кат не ти отърва един работодател, намери си друг!
Можеш да се пробваш в чужбина, щом си толкова ербап. После може и да си споделиш опита.


08 Декември 2014 15:06
Дали работника ще стои през това време или работи не е негов проблем, а на работодателя


Работникът ще стои, ако продуктът, който е произвел за работодателя не се харчи и работодателят няма печалба, с която да плати на работника си.
Тогава го съкращава и хайде в бюрото за безработни. И така работодателят си решава проблема. Колко му е.
08 Декември 2014 15:17
Сибила
08 Декември 2014 15:06

Работникът ще стои, ако продуктът, който е произвел за работодателя не се харчи и работодателят няма печалба, с която да плати на работника си.
Тогава го съкращава и хайде в бюрото за безработни. И така работодателят си решава проблема. Колко му е.


Точно така.
Няма нужда от работници за продукти които не се харчат.

Ако на някой му се иска да дава подаяния само за да се пише работодател, то да си ги пише подаяния. Не минимална заплата.
08 Декември 2014 15:17
Да-а... Да се обсъжда тука какво било по принцип при капитализма ми се вижда ненужно, защото тука нямаме "работници" а - роби, защото им се плаща САМО колкото да се нахранят. При капитализма има минимални почасови ставки, които гарантират минимум цивилизация за работника.
Примерът баничарницата не струва. Изобщо няма значение дали спестяваш от заплати - за успеха на бизнеса ти. А има значение дали си намерил истинска ниша, дали даваш продукт, който е желан от обществото...
08 Декември 2014 15:20
Няма нужда от работници за
продукти които не се харчат.


Може да продаваш и най-вусната баничка на света, и тя пак да не се харчи по съвсем други причини.

Пазарите са проблем на всеки производител, не само у нас, а и по-света.
08 Декември 2014 15:23
Примерът баничарницата не струва


Ами сменете я тая пуста баничка с каквото друго си пожелаете- самолет, сирене, лекарство, блиндирана врата, хладилник, кожено палто.
Логиката е същата.
08 Декември 2014 15:31
Сибила
08 Декември 2014 15:20

Може да продаваш и най-вусната баничка на света, и тя пак да не се харчи по съвсем други причини.

Това е така.
Както и правилото, че когато всичко се остави на пазара, лошата стока измества добрата, лошите пари - добрите.
Нали затова си говорим - в какво общество искаме да живеем - самоуправляващо се общество следващо някакви етични принципи или джунгла?

Но да погледнем нещата от чисто бизнес страна.
Днес евро-застрахователните компании оценяват човешкия живот на 1.000.000
В България мисля - също.
Нека да е 100.000.
Въпроса ми е?
Как е възможно да наемеш човешко същество оценявано на 1.000.000 по евтино от лек автомобил малък клас?
Дали пък, нещо не е сбъркано в бг капитализма, а?
08 Декември 2014 15:42
Та... да се допълня...
Как е възможно държавата да позволява, наемането на единствения ресурс с който разполага, по евтино от малолитражка.
При това, за самата нея това е скъп ресурс! за който изразходвала средства и който, в най добрите случаи си взима багажа и се изнася.
Аз лично имам само един отговор.
Тази държава не е българска държава, въпреки че се води такава.
Тя обслужва чужди интереси и местни разбойници и е крепена от местни будали обучени да пригласят, че това бил капитализма.
08 Декември 2014 16:02
Колкото по-малко работодатели/частни/, толкова по-малко работници /частни/, толкова по-малко в бюджета.
Това твърдение е само "умозорно". В началото на демокрацията, когато нямаше много частни работодатели, се появиха много самонаети лица. Едноличните фирми надхвърлиха един милион като бройка. От тая работа обаче ни броя на работниците се увеличи, ни приходите в бюджета. Само емиграцията нарастна. И държавата "фалира". После уж дойдоха "чуждестранни инвеститори" ...и държавата задлъжня с повече от при Тато въпреки спадът на броя на данъкоплатците.
Въпросът не е в бройката, а в производителността на труда, и на работниците, и на работодателите, не на последно място и държавното управление.

И още, в случая не съм подръжник на увеличаване на МРЗ, но не защото работодателите ще се затруднят, а защото данъчно-осигурителната ни система не може да го понесе. Всяка година се увеличават трансферите от републиканския бюджет (към НЗОК, НОИ, МВР, МО т.н.) и все повече средства не стигат (не е имало година от поседните три без актуализация на бюджета ... и нов дълг), а населението продължава да спада.

само ако имаше свободна конкуренция, а не мафиотски фирми, държащи цели сектори или смучещи от държавната хазна.
Кой това? КТБ, ПИБ, Банк ъф Америка или Федералния резерв пречи на свободно-конкуретното печатане на валута? Ако имаше "свободна конкуренция" да не би да построиш "Южен поток" или да внесеш пазарно най-изгодните изстребители или щеше да почнеш производство на "ТАТА", неекологичните народни автомобили? Или под "свободна конкуренция" разбираш гарантирана от държавата печалба както на американските Уестингауз ( за седми блок на Козлодуй), на "Мариците" или на "вятърничавата" енергия?
Тая мантра за "свободната конкуренция" не ви ли омръзна? Или сте възпитаници на дружеството "Георги Кирков" и в крак с модата "светлото бъдеще комунистическо" сте го заменили със "свободна конкуренция"? Само ще отбележа, че дори гиганти като Самсунг, Ейпъл, Филипс не са свободни, а са обвързани с множество лицензии ... за да се задържат максимално на пазара. Сиреч не се конкурират свободно, а в зависимост от възможността на пазара - продават избрани стоки на определени пазари.
08 Декември 2014 16:16

То е все едно да си купиш кон за нивата, да го храниш наполовина отколкото е нужно и да чакаш оран.
В нормални държави ще те осъдят за нехуманно отношение към животните!

а, те българските бизнесмени само колите си пълнят на 100% и поддържат, щото колите не са като нас хората - нема бензин или масло - не тръгва...редно е да се поучим от лимузините на тарикатите ...а който нема лимузина и не дава заплати, значи не става за предприемач и да ходи да пасе воловете

О, драга! Ти си по реването, аз не се оплаквам.

значи немаш проблеми с корумпираната държава и следователно си висиш по форумите да си философстваш като един сущи дървен философ, който си няма друга работа, освен да си гризе ноктите

Това твърдение е само "умозорно".

тя си е такава, много мисли, все към дедо тегли и всичката им работа калпава, само де дето цар
08 Декември 2014 16:20
Днес евро-застрахователните компании оценяват човешкия живот на 1.000.000В България мисля - също. Нека да е 100.000.

Примерът не струва: оценяват така, когато трябва да съберат застрахователните вноски. Като настъпи застрахователното събитие, в съда твърдят друго. Досущ кат наште полицаи - застрахованият сам си е удрял главата в земята докато умре.
Отделно, ако бяха оставени на "пазарен принцип" да оказват услугата "застраховане", вероятно нямаше да оценяват така човешкия живот. Но когато е по силата на Закона ("Гражданска отговорност" ) могат да спекулират. Все пак AIG беше пред фалит не заради оценка на човешкия живот, а заради застраховане на човешката, опс банкерската глупост.
08 Декември 2014 16:47
значи немаш проблеми с корумпираната държава и следователно си висиш по форумите да си философстваш като един сущи дървен философ, който си няма друга работа, освен да си гризе ноктите

Тебе не мое те бием по висене във форумите. Я що нещо си издирила из интернет и препостнала!
Ама иначе мрънкяш и се оплакваш.
08 Декември 2014 16:48
Когато обаче продаваш 100 банички за 1 лев на ден, а държавата ти нарежда да плащаш надник от 20 лв дневно на работник, плюс осигуровки на държавата, то къде е Киро на кирия?

Веднага държавата да задължи работниците да плащат такса "работа" по 10 лева на ден, вход за работното място и сметка за потребеното в процеса на работа електричество, газ и др. горива на работодателя си!
08 Декември 2014 17:14
Вдигането на доходите в България противоречи на целите, които останаха след подрипването и реването като магарета по площадите - издояването на последните жизнени сокове от българския народ в полза на дебеловратите бизнесмени-демократи. Едва ли дебеловратите демократи са поумняли толкова, че да разберат, че с мизерните заплати, режат клона, на който седят, т.е. бързо намаляват хората, от които дебеловратите демократи могат да грабят. Едно, че с тези мизерни заплати дебеловратите демократи почти спряха възпроизводството на българите и второ, пак с тези мизерни заплати дебеловратите демократи изгониха огромна част от българите от България. С други думи демократите съсипаха България, за да могат в много кратки срокове, да ограбят колкото се може повече от българите.
Иначе нещата са горе-долу ясни - при производителността на труда през последните 25 години, заплатите в България можеха и могат да са десетина пъти по-високи, а бизнеса да е с една средна за белите държави норма на печалба, но пуста демокраДска алчност ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД