:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,203
Активни 432
Страници 18,133
За един ден 1,302,066

Колкото повече взема, по-бедна става. Що е то? България в ЕС

Покрай еврофондовете държавата разви "грантов манталитет" и започна да затъва в дългове
Светослав Терзиев
Пътят на премиера Бойко Борисов до Брюксел и обратно е застлан с евробанкноти. Отиде за ден, върна се и ни донесе радостната вест, че Еврокомисията се е мобилизирала да налее на България 4.5 млрд. евро, които иначе бихме изтървали след година. Как да не се радваме?

Само че вицепремиерът Ивайло Калфин, който специално е натоварен да се грижи за социалния ни просперитет, клати скептично глава. "Членството в ЕС трябва да води към подобряване на качеството на живота, но не е така", заяви неотдавна той. Поканен по повод представянето на резултатите от "Мониторинг на членството на България в Европейския съюз 2013-2014 г.", евроентусиастът Калфин бе необичайно резервиран като социален министър към ползата, извлечена досега от българите за осем години в ЕС. "Членството в ЕС не попречи на засилването на социалното неравенство", обобщи той и добави: "За това не ни е виновен ЕС." Бонусът бил, че без ЕС щяхме да сме още по-зле, защото "нямаше да използваме инструментите, които смекчиха проблемите в икономическата криза". Справка: фалитът на КТБ и връщането поне на гарантираните до 100 000 евро влогове, овардени принудително заради специална европейска директива.

Извън брюкселската терминология, която Калфин владее отлично като бивш евродепутат, нещата звучат елементарно: Ако не ни даваха европейски пари ("инструменти"), щяхме да сме още по-бедни, но колкото и да вземаме от ЕС, си оставаме бедни. Всеки българин може да си направи равносметка колко се е променил стандартът му на живот, откакто на личната му карта пише, че е гражданин на ЕС. Като се изключат онези, които отидоха да вдигат жизненото си равнище в други държави от ЕС, останалите едва ли се чувстват повече европейци в сравнение с периода преди членството.

Що за икономическа пустиня е България, чието оросяване с европейски фондове не подобрява реколтата? "У нас се говори колко средства са усвоени, а не се отчитат резултати", призна вицепремиерът Калфин, чието правителство по традиция също е втренчено повече в числата, отколкото в качеството на живота.

А числата са следните: През първите 7 години в ЕС България имаше право на 9 369 203 792 евро по седемте оперативни програми. Договарянето на проекти приключи в края на 2013 г., а изплащането продължава до края на 2015 г. съгласно правилото N+2/N+3. Според данни от 17 октомври 2014 г. в държавата са влезли 5 720 055 848 евро, или 61% от полагаемите се средства. Имаме една година за усвояване на оставащите близо 40%.



Под лозунга "Нито евро неприбрано!"



властите се вдигнаха на финален щурм, но са наясно, че през пръстите им ще изтекат значителни суми въпреки растящите нужди от свеж финансов ресурс. Вече не е възможно да се навакса нито пропуснатото време в началото на бюджетния период, когато държавата страдаше от слаб административен капацитет за европейски проекти, нито загубата на много месеци поради наказателното спиране на плащания по оперативни програми, в които Брюксел засече нередности.

Но това не е най-голямата беда. На фона на брутен вътрешен продукт (БВП) от 82 млрд. лв. (над 40 млрд. евро) годишно България не би трябвало да е толкова притеснена за еврофондовете, които в пълния си обем възлизат едва на 1.3 млрд. евро годишно. Хубаво е да си помага с тях, но е редно да се справя преди всичко със свои сили. Само че премиерът Бойко Борисов страда като младенец, когото отбиват от майчина гръд, щом Брюксел затегне кранчето. По принцип еврофондовете трябва да служат като икономически лост за увеличаване на стопанската ефективност, а не като главен инвестиционен ресурс, за какъвто бяха обявени през последните години след секването на чуждестранните инвестиции. Такъв е смисълът например на обявения неотдавна план от 315 млрд. евро на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за съживяване на европейската икономика, в който наличните засега средства са едва 5 млрд. евро, но чрез ефекта на лоста се очаква да произведат 60 пъти по-голям резултат.



Защо европейският лост не повдига



нито икономиката, нито жизненото равнище в България? Ако си спомним легендата за Архимед, освен лост трябва да имаме подходяща опорна точка ("Дайте ми опорна точка и достатъчно дълъг лост и аз ще повдигна Земята"). Лостът е налице, въпросът е къде се намира опорната точка в България. На кръгла маса за икономическата и образователната политика в България, организирана на 1 декември от представителството на ЕК в София, един от чуждестранните участници стигна до следния извод: "България има слаб финансов инженеринг, защото разви грантов манталитет по отношение на ЕС." Преведено на нормален език, това означава: държавата има готовански манталитет и чака някой да й дарява пари, за да ги харчи за свое удобство. Вместо да намери опорна точка, европейският лост потъва в същата българска тиня, която погълна много по-големи национални ресурси през периода на т.нар. преход.

След като превърнаха националните богатства в скрап, за да ги разпродадат по-бързо и да ги изконсумират за свои нужди, нашите водещи икономически школи, които създадоха родния елит (като школата в Симеоново, школата за олимпийски надежди, висшата партийна школа и др.), се насочиха към еврофондовете. Те обаче се оказаха доста скромни за потребностите им и затова готованският им манталитет напоследък се храни от външни заеми.



Задачата е да се харчат готови пари,



пък друг да мисли за последиците. Фалшива е утехата, че досега България е била отличник в ЕС по съотношение на държавен дълг към БВП, защото е далеч от допустимите 60%. През 2013 г. дългът й беше 18% от БВП, а в края на 2015 г. ще бъде 30%. И ще продължи да расте. Още по-лъжливо е успокоението, че новият дълг от 5 млрд. лв. щял да отиде главно за погасяване на предишни заеми, и от него само 2 млрд. лв. щели да бъдат номинално увеличение. В действителност България трупа задължения от лихви по 1 млрд. лв. годишно, и то при сегашните ниски лихвени равнища в света. Твърдението, че няма нищо страшно, след като най-богатите държави в ЕС са задлъжнели още повече, е измамно, защото има голяма разлика дали зад процентите задлъжнялост стои силна или слаба икономика. В една развита икономика дългът може да стимулира растежа, а в недоразвитата служи за текуща консумация, от която не остава нищо. България влиза в спирала за изплащане на едни дългове с други, която може да се завърти шеметно при вдигане на лихвените проценти.

Но най-тревожното е, че новият дълг няма нищо общо с икономическите потребности, а е породен от обикновена кражба. Източването на КТБ ще се компенсира с чуждестранен заем, който ще увеличи държавния дълг със 7%.



Държавата замита следите на най-голямото престъпление



през годините на членството си в ЕС, станало не само под благосклонния поглед на нейните надзорни институции, но и с прякото й участие чрез концентрирането на държавни средства в една банка. Неслучайно откакто се заговори за новия дълг, темата за банкера беглец Цветан Василев загуби актуалност, сякаш случаят е приключен и трябва да се забрави.

Чужденци се чудят как е възможно държавата да прозяпа такава чудовищна далавера. На кръглата маса в софийското представителство на ЕС гостът от Франция Жан-Мари Деманж напразно се опитваше да разбере как така никой не е забелязал тревожен симптом. "Банковият проблем не е макроикономически проблем. Това е проблем на надзора", каза той и за да е сигурен, че неговият английски е разбран точно, добави: "КТБ е пирамида." Наши топ икономисти се опитаха да го уверят, че надзорът си е бил на място, но симптомите са били неуловими, и предизвикаха реакция на ръководителя на икономическата служба в посолството на Германия в София Томас Пфане, който отсече: "В Румъния има хора, които са пратени в затвора, а в България - не. Какво доверие могат да имат чуждестранните инвеститори в институциите, за да дойдат тук?" Икономистът Георги Ангелов продължи мисълта му: "В КТБ бяха установени липси за 4.9 млрд. лв., а надзорът се е състоял от 1 човек. Когато една банка върти 7 млрд. лв., не е проблем да купи един човек. За големи измами никога няма осъдени. Политически свързани кръгове не стигат до съд."

Мониторингът на членството на България в ЕС през 2013-2014 г., извършен с подкрепа на Форума за европейска политика и фондация "Фридрих Еберт", търси диагноза защо след 8 години в ЕС държавата продължава да се проваля. От избраните сфери - макроикономика, социална политика, управление на структурните фондове, селско стопанство, околна среда, правосъдие и вътрешни работи - авторите извеждат един и същ общ знаменател на проблемите:



политическите назначения



Свързани лица се поставят на възлови места, за да пазят статуквото на готованците. Ако научният им поглед обхване целия криминален преход (както го нарича от седмица в качеството си на "проф. д-р" и бившият главен прокурор Никола Филчев), ще стигне до първичното политическо назначение, останало в историята със знаменитата фраза "Другари, назначаваме ви за милионери". След като никой от "другарите", преродили се в "господа" и "бизнесмени", досега не е понесъл никаква отговорност, а е отгледал свои производни в ръководните среди, няма защо да се чудим, че дори като член на ЕС България си е все същата несретница.







Карикатура: Христо Комарницки
--------
56
8752
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
07 Декември 2014 19:09
Това му се вика пристрастяване към допинга.. Особено, след като основни дейности на държавата и общините се заместват с помощите/допинга от ЕС . Ставаме зависими. И то ужасно зависими. Вместо да ни помогне тоя допинг.. той ни унищожава.. щото фирмите/общините/държавата се учат на големите пари и цени.. печелят по десетки проекти.. без реално да се конкурират. Например - една община трябва да е почти самодостатъчна.. демек всички дейности по инфраструктурата да речем, тая която е общинска да може сама да си ги финансира. Да обаче... по-лесно е, това да бъде заместено с пари от ЕС. Само, че това вдига цените до небесата - за нашия стандарт. И общините няма как сами да се финансират, щото получават първо много малки местни данъци като %.. отделно пък имаме тук ниски доходи.. т.е. още по-малко пари събират. В същото време еврофондовете вдигат изкуствено цените.. щото там парите са лесни.. и по стандартите на ЕС... в смисъл за едно боядисване се дават луди пари.

Парите от ЕС трябва да са помощи, т.е. да помагат, а не да вършат основната работа, на общините, държавата, че и на фирмите. Има фирми специализирали в печеленето на европроекти/помощи/ - десетки проекти спечелени от 1 фирма?? Че то тая фирма, получава ужасно голямо предимство пред останалите. Да не говорим, че тя може да продава и под себестойност.

Или при общините - канализацията сега се подменя с пари от ЕС.. това е вършене на работата на общините с чужди пари. Това не е помощ, това е дрогиране.
07 Декември 2014 19:28
Тоя горе ли ще е първият ефективно осъден министър-председател в обрулената ни държавица? Щом като е първият, който завтаря, май си го е заслужил...
07 Декември 2014 19:38
целият свят затъва в дългове, ако ще правите разследващата журналистика, тръгнете от корените на злото, не ришкайте само в плиткото на Бойко
07 Декември 2014 20:05
Абе, то хубаво Терзиев е описал банката кадри - Висшата партийна школа, Симеоново,Олимпийски надежди, ама кадрите подготвени в Югозападен, НБУ, в НПО - щедро финансирани от Конрад Аденауер, Фридрих Еберт, Америка за България, USAID, "специализиация " на Запад - те кво?
Те са деца на майка Тереза , икономически гении ?
07 Декември 2014 20:12
Чужденци се чудят как е възможно държавата да прозяпа такава чудовищна далавера.

Пак станахме за срам пред чужденците.
А за техните банкови далавери кво да кажем...
07 Декември 2014 20:26
По повод използването на европейските пари - виж тук http://glasove.com/politika/45172-gorska-pyteka-za-milion-ili-zashto-es-ni-spira-parite.
Дава повод за размисъл, нали ?!
07 Декември 2014 20:27
Dizas
07 Декември 2014 20:05

07 Декември 2014 20:56
kaily07 Декември 2014 19:38

целият свят затъва в дългове, ако ще правите разследващата журналистика, тръгнете от корените на злото, не ришкайте само в плиткото на Бойко



Dizas07 Декември 2014 20:05

Абе, то хубаво Терзиев е описал банката кадри - Висшата партийна школа, Симеоново,Олимпийски надежди, ама кадрите подготвени в Югозападен, НБУ, в НПО - щедро финансирани от Конрад Аденауер, Фридрих Еберт, Америка за България, USAID, "специализиация " на Запад - те кво?
Те са деца на майка Тереза , икономически гении ?

07 Декември 2014 21:10
в НПО - щедро финансирани от Конрад Аденауер, Фридрих Еберт
не са щедро именно в това е проблема отпускат мизерни сребърници доволно окрадени по върха на получателите. българско Нпо Говедо е евтино ,подло и уродливо.
07 Декември 2014 21:11
Пътят към благоденствието минава през създаване на собствена икономика и най-вече индустрия. Всичко друго е от лукаваго и не служи на обществото, а само на негови определни членове.
Но за това са нужни хора с поглед десетилетия напред, развалът на бившата ни индустрия предизвика развал в образованието, а то от своя страна предопределя бъдещото тъпкане на място и още по-голям регрес. Затова вината е само наша - на гласуващите... Не ни ли писна?
07 Декември 2014 21:23
Ще дам само един пример, за да си отговори автора защо нищо не се получава. След Втората световна война Америка предложи на Европа плана Маршал (казвам Европа, а не Западна Европа, защото и източноевропейските страни са били включени в плана), който проработи и направи Германия ( а и цяла западна Европа) от пустиня в просперираща държава. В 21 век ЕС изсипва милиарди евро в една посткомунистическа (комунистическа) България и тя пак си остава пустиня. Извод - на комунисти и неокомунисти вяра не трябва да се има.
08 Декември 2014 00:46
разви грантов манталитет

Като се замисли човек, то тоя манталитет е и в основата на хлипанията по ЮП. Щото някой е очаквал, че ще седи на хладно в сенчицата и ще върти кранчето, пък париците ще текат в джоба му (джоб да не се бърка с бюджет). Та важният въпрос наистина е - защо в ‌Румъния има осъдени, пък при нас не.
08 Декември 2014 00:52
развалът на бившата ни индустрия

Да не те притеснявам, колега, но бившата ни индустрия също си беше грантова, то и затова се разкапа за нула време, когато спряха грантовете - нефт, желязна руда срешу валутни рубли, гарантирани безкритични пазари, на които дори и боклуците на родната електроника се продаваха...
08 Декември 2014 01:26
българско Нпо Говедо е евтино ,подло и уродливо.

Кратко и ясно.
08 Декември 2014 02:20
От него има саме едно по-гадно , подло и уродливо - българското комуне.
08 Декември 2014 03:48
Политическите назначения са голям проблем, но те не са главния проблем. Защото те касаят еврофондовете, които според автора не са голяма част от БВП. Те касаят и държавните поръчки. При липсата на държавни фирми де факто партиите идват на власт, за да раздават тези пари. Обаче къде ни е реалната икономика? Тази, която трябва да пълни бюджета и да вкарва свежи пари в страната? Няма я. Пари влизат само от туризма и емигрантите и тези пари се въртят. Почти целия бизнес в страната е търговия и услуги. През търговията в страната влизат стоки на чужди производители, на които връщаме после себестойността плюс печалбата им. Кой си дава сметка, че така реалните пари намаляват? Какво изнасяме, за да получим част от тях обратно? Как тогава няма да ставаме все по-бедни?! Туризма не може да изхрани дори един град, камо ли цяла държава! След като в Италия и Гърция, където е целогодишен и с големи традиции не се получава, у нас ли ще се получи?! Европа представлява една мързелива натруфена аристократка, която лежи на стари лаври, но не е способна да се развива. Както в миналото, когато аристокрацията от леност и тщеславие е прехвърлила целия бизнес и цялата отговорност на буржоазията, така и тя го пробута на Китай или т.нар. мултинационални компании. Те се развиват и трупат печалби, а тя затъва в дългове. Необходимо ли е да продължавам нататък какво следва или някои сами ще се сетят?
08 Декември 2014 05:32


Winnetou

08 Декември 2014 01:26

българско Нпо Говедо е евтино ,подло и уродливо.

Кратко и ясно.


Lord Voldemort

08 Декември 2014 02:20

От него има саме едно по-гадно , подло и уродливо - българското комуне.

Изводът е виден от всякъде:

българско Нпо Говедо = българското комуне

То сии произлиза от него! Съвременните еничари са синове и дъщери на предишните еничари.Кво да праиш- ген,
08 Декември 2014 08:19
Преди 1989г. изградихме мощна индустрия и селско стопанство, разчитайки само на себе си и на помощ на СССР. Тогава имаше пари и за образование и за здравеопазване и за пенсии от 55 г. за жените и 60 за мъжете. Сега всиччко потъва в нечии джобове. Това е той капитализъмът. Обаче виждайки провалът на така наречения Преход 25 години, медиите са надули идеологическата пропаганда. Търсят се нови активни борци, този път срещу комунизма. Вчера Сашо Дикофф цял час ни занимава с някаква катастрофа станала преди 45 години с теснолинейка. Абе беднотия+простотия. А седерунгелите празнуват вместо да се скрият. Щото си е редно да ги попитаме, какво обещаваха и какво получихме:
- България - Швейцария на Балканите - майтап Уили.
- Българите, проперирали след техните реформи - резултат заводите на скрап и селското стопанство феодализирано и като следствие безработица и беднотия до шия.
- България - енергиен център на Балканите - те си изпотрошиха крайници да провалят проектите, които можеха да реализират това.
- България център на въздушния контрол - и там нищо.
08 Декември 2014 08:34
Да не те притеснявам, колега, но бившата ни индустрия също си беше грантова, то и затова се разкапа за нула време, когато спряха грантовете - нефт, желязна руда срешу валутни рубли, гарантирани безкритични пазари, на които дори и боклуците на родната електроника се продаваха...
Тя се разкапа, защото я разкапаха. Аз мога да дам много примери, които са ми споделяли хора свързани с тая индустрия.
- как от министерството се нарежда да се прекъснат външни договори, за да се скапе завода, за да се приватизира евтино - мога и да кажа, кой е завода;
- как за жълти стотинки бяха приватизирани заводи от чужди фирми, които след това бяха затворени за да не са конкуренция (заводът Ямболен) или за да им се отмнемат договори за 7 години напред (заводът за трансформатори).
- беше изработена схема - този, за който е нагласен заводът да бъде приватизиран взема заем и след като е взел заем му се дава завода за 1 долар, след това той изплаща заема, като продава една машина и си прибира милиони от продажбата на другите машини;
- да си спомним какво стана с Кремиковци, след като беше приватизиран, а той в средата на 90-те беше в добро състояние.
- а да не говоирим как Драгалевския приватизатор заедно с мистър 10% продадоха "Балкан" с всичките му сгради и самолети на цената на една луксозна кола, че след това оня Гад ни съди даже.
- как на Нефтохим беше назначен за шеф един доцент по математични методи на физиката, който не се вясваше в Бургас.
Да не говорим как след ликвидацията на селското стопанство, ликвидациомнните съвети закупиха на смешни цени цели животновъдни комплекси, заклаха добитъка, събориха сградите и от материалите - тухли и греди взеха дипълнително пари. И сега млякото с растителна мазнина вътре гони 2 лева литъра.
Абе разправяте си седераските извинения ей тъй на ангро. Нали цялата тази приватизация беше имено да се подобри работата в реалната икономика, защото "държавата била лош стопанин". Е видяхме ги частниците какви добри стопани са.
08 Декември 2014 08:39
annetaz 08 Декември 2014 03:48
08 Декември 2014 08:44
Mrx++ 08 Декември 2014 08:34
бившата индустрия работеше за гарантиран пазар, този на СССР. след промените този пазар вече не беше гарантиран и никой не може да вини руснаците, че предпочитаха Форд и Опел пред Алеко. без развитие и иновации нямаше как да стане. за съжаление новите силни в бизнеса хич не им беше до това, пък и от къде акъл.
да виниш обаче промените и демокрацията за това не е редно. а новите силни в бизнеса бяха и са децата на бившите силни в политиката.
08 Декември 2014 08:48
Човек не е перфектен . Затова за престъпленията има наказания. Само българинът е перфектен според схемата. Браво. Само се чудя защо трябва да има съдебни органи при така изразен перфекционизъм .
08 Декември 2014 08:53
В 21 век ЕС изсипва милиарди евро в една посткомунистическа (комунистическа) България и тя пак си остава пустиня. Извод - на комунисти и неокомунисти вяра не трябва да се има.
08 Декември 2014 08:53
В 21 век ЕС изсипва милиарди евро в една посткомунистическа (комунистическа) България и тя пак си остава пустиня. Извод - на комунисти и неокомунисти вяра не трябва да се има.
Абе на вас с гайдите само комунистите са ви виновни. Къде ще сравняваш бе сульо Германия с България. Германия е имала преди войната най-силната наука, най-високите технологии, много от заводите не са разрушени, бомбардировките са били целенасочено срещу гражданското население. Всичко това остава и е нужен само начален капитал за да се възроди.
Българи през 1930г., когато мой роднина завършва строително инженерство в Аахен е имала само 12 инженери. Полтехниката заработва едва след 1940г. Няма кадри с висше и средно образование.
Най-важното е обаче, че след войната важен е бил производствения капитал- който произвежда той просперира. И парите от плана Маршал отиваха за него. Така се издигна Япония. На мен професор от Япония ми разправя колко е била бедна през 60-те години. Праща ли са му пури от САЩ (там той е бил на специализация) и жена му се е сърдела, че давал пари да освободи пратката от пощата. Тогава имено с производство се издигна Япония. Същото важи и за Германия.
След 1990г. - на първо място е финансовия капитал. Т.е., правене на пари от пари. Затова икономиката на Япония е в това тежко положение. А в България тези пари, които получаваме не са за промишлеността, която съсипахме, а за инфраструктурни проекти. Парите там най-лесно потъват в нечии джобове, Няма значение комунистически или демокрратски ли са.
За да ги разбереш тези неща се иска повечко интелигентност, а не да вдигаш лозунги срещу комунистите, дето или са пенсионери или измряха.
08 Декември 2014 09:08
Планът Маршал, значи...
Ама ний май паднахме жертва на Ран-Ът, така си мисля.
08 Декември 2014 09:11
бившата индустрия работеше за гарантиран пазар, този на СССР. след промените този пазар вече не беше гарантиран и никой не може да вини руснаците, че предпочитаха Форд и Опел пред Алеко. без развитие и иновации нямаше как да стане. за съжаление новите силни в бизнеса хич не им беше до това, пък и от къде акъл..

Това е само едната страна, разбира се прои такива промени ще има трусове. Ама новите демократи що не намериха гарантиран пазар, а съсипаха такива. Ние имахме пазари с арабските страни, с Виетнам и др. Разбира се, че главниите виновници са Горбачов и Елцин, които съспаха социалистическия пазар, вместо да го трансформират в пазарен тип, както направиха много по-бедния тогава Китай. И сега къде се бутаме в ЕС, където нямаме място в техния пазар.
да виниш обаче промените и демокрацията за това не е редно. а новите силни в бизнеса бяха и са децата на бившите силни в политиката.
Айде пък кажи ми с кое име на бившите силни, ще свържиш с новите силни. Нито името на Васил Божков беше познато преди 1989г., нито на Банев (той бил стругар тогава), нито на Гергов, нито на Домусчиев. Всички тези, които се издигнаха след 1989г. бяха от редиците на средната номеклатура преди 1989г. Съотношението между бивша средна номеклатура и СДС-арската номеклатура е 60/40%. Много, като Цветелина Бориславова, Прокопиев, кръгът от Разград, Славчо Христов, Бакърджиев и др. се издигнаха покрай СДС.
08 Декември 2014 09:13
За да ги разбереш тези неща се иска повечко интелигентност, а не да вдигаш лозунги срещу комунистите, дето или са пенсионери или измряха.

Проблемът не е в комунистите/седесарите, а в едно друго нещо, което е част от мисленето ни. В първите години на войната в Германия във всеки завод има безплатни трапезарии - и в тях има САМО ЕДНО меню, което ядат и директорът, и портиерът. И така, докато страната се замогне.
У нас, дори при т.нар. "социализъм" - в много заводи - т.нар. "директорски сектор" в столовата, със специално меню, на същата цена, субсидирано от завода. А сега, в период на перманентна криза, да не говорим.
Няма нищо лошо човек да си плаща и да получава нещо по-добро, но да си плаща ОТ СОБСТВЕНИЯ ДЖОБ. А у нас винаги е било прието начии привилегии да се плащат от държавата. Например - колко страни по света имат аналог на Правителствена болница? (за Русия знам, други?) В Германия има ли правителствени почивни станции? Във Великобритания лордовете ядат ли по-евтини кюфтета в Палатата на лордовете? В Париж колите на френските депутати карат ли срещу движението? И т.н., и т.н. Но както в прословутата поговорка - робът не мечтае за свобода, а за собствени роби - и българинът не мечтае за рабенство (дори относително), а - да се намъкне през задния вход при привилегированите. И всичките му протести са зле прикрита завист.
Това е, което ни отличава от германците.
08 Декември 2014 09:15
Пардон, правописна грешка. Правилното е: "В първите години СЛЕД войната в Германия има..."
08 Декември 2014 09:20
Преди 1989г. изградихме мощна индустрия и селско стопанство, разчитайки само на себе си и на помощ на СССР. Тогава имаше пари и за образование и за здравеопазване и за пенсии от 55 г. за жените и 60 за мъжете. Сега всиччко потъва в нечии джобове.

Пари, което си е право, имаше. Срещу тях обаче нямаше стоки в магазините....
Сега парите отиват не просто в нечии джобове, а в джобовете на добре известни хора. Ваши хора.
08 Декември 2014 09:25
У нас, дори при т.нар. "социализъм" - в много заводи - т.нар. "директорски сектор" в столовата, със специално меню, на същата цена, субсидирано от завода. .
Абе момше, много глупости си написал на квадратен милиметър. Това за столовата в Германия откъде го измисли. То общо взето в западните страни такива неща като столови няма. В САЩ при едно интервю един ми разправя с ампломб, "в тази фирма има кантийн", като нещо извънредно. Мислеше, че ще ме зачуди. В Амстердам във фарма-завод имаха столова, но и там имаше отделно място за инженерния персонал. У нас може да имаше отделно за инженерния персонал, както беше в Нефтохим, то и сега май е така, но храната беше една и съща.
А сега, в период на перманентна криза, да не говорим.
Няма нищо лошо човек да си плаща и да получава нещо по-добро, но да си плаща ОТ СОБСТВЕНИЯ ДЖОБ. А у нас винаги е било прието начии привилегии да се плащат от държавата. Например - колко страни по света имат аналог на Правителствена болница? (за Русия знам, други?) В Германия има ли правителствени почивни станции? Във Великобритания лордовете ядат ли по-евтини кюфтета в Палатата на лордовете? В Париж колите на френските депутати карат ли срещу движението? И т.н., и т.н. Но както в прословутата поговорка - робът не мечтае за свобода, а за собствени роби - и българинът не мечтае за рабенство (дори относително), а - да се намъкне през задния вход при привилегированите. И всичките му протести са зле прикрита завист.
Това е, което ни отличава от германците.
Ти пък да не си бил правителствените почивни станции в Германия, в палата на лордовете във Великобритания, в Париж да са карали срещу движението не съм видял (май в един френски филм имаше нещо такова), но точно зад Белия дом кортежът на Клинтън караше точно срещу мен и ме накара да завия на забранен завой.
Вместо да си пишеш фантазиите си запомни едно: във всяка държава управляващите имат превилегии.
08 Декември 2014 09:31
Пари, което си е право, имаше. Срещу тях обаче нямаше стоки в магазините....
Сега парите отиват не просто в нечии джобове, а в джобовете на добре известни хора. Ваши хора.
Имаше стоки, каквито сами произвеждахме. Сега искате да се возите на мерцедеси и БМВ-та и да живеете в палати, щото панелките не били хубави, а да не произвеждате нищо. Абе оракълче, аз нямам никакви хора, кои са тези наши хора.
08 Декември 2014 09:38
След като превърнаха националните богатства в скрап, за да ги разпродадат по-бързо и да ги изконсумират за свои нужди, нашите водещи икономически школи, които създадоха родния елит (като школата в Симеоново, школата за олимпийски надежди, висшата партийна школа и др.), се насочиха към еврофондовете.
И школата на ДС, разбира се. Така разбират другарите капитализъма и пазарната икономика - като обикновен алъш-вериш и като грабьож, както се изразява един форумец. Резултатите са налице.
Наши топ икономисти се опитаха да го уверят, че надзорът си е бил на място, но симптомите са били неуловими, и предизвикаха реакция на ръководителя на икономическата служба в посолството на Германия в София Томас Пфане, който отсече: "В Румъния има хора, които са пратени в затвора, а в България - не. Какво доверие могат да имат чуждестранните инвеститори в институциите, за да дойдат тук?"
Румънците провеждат лустрация за втори път, което до голяма степен скъса връзките между държавата и мафията. У нас лустрацията не е факт и логично сме на опашката в ЕС.
08 Декември 2014 10:04
Ей след още 50 години преход .. сигурен съм пак комунистите и ДС ще са виновни.

Само направете справка как се е променила държавата от 45 до 70та година, да речем. И сега пак 25 години.. са минали.

Тя демокрацията е винаги успешна. Ако е неуспешна не е демокрация Всъщност при демокрацията, мнозинството определя правилата.. ако мнозинството не му се работи.. не му се спазва правила.. ако му се краде.. ако не иска да работи, но иска да получава пари.. ами точно така и става. Друг е въпросът, колко получава за нищонеправенето. Какво качество на живот получава..

Интересното е, че веднъж това мнозинство вземе ли надмощие.. май връщане назад няма. Щото демокрацията е подвласна на популизма. Т.е. винаги ще се намери тарикат когото да последват масите, а този който реши да направи правилните неща.. т.е. да накара хората да работят.. веднага бива изхвърлен на следващите избори.

Всъщност даже работещите и искащите правила да са вповече.. рано или късно популизма взима връх. Това става и в Европа, това става и в САЩ.
08 Декември 2014 10:09
рядко съм съгласен с mick, но това е наистина проблем за демокрацията. това е строй за развити и еволирали общества като скандинавците и швейцарците. изглежда е пагубен стой за нееволиралите.

в интерес на истината дори САЩ имат проблеми. не тези, за които цървените в този форум бленуват, а именно в разпределението на богатствата. богатите стават все по-богати, а бедните, все по-бедни.
08 Декември 2014 10:24
"Членството в ЕС трябва да води към подобряване на качеството на живота, но не е така" определено е вярно.....
08 Декември 2014 10:27
Трябва му опорна точка на автора.... от гледище механика, правилно....
Ама да търси опорната точка при тези дето разбишкаха земеделието, хранителната и военни промишлености, МВР, които приватизираха урбулешката индустрията... все гледайки на "запад" и правейки рИформи.....
08 Декември 2014 11:35
Специално за Маркса+++, сигурен съм, че ще си спомни, че за едни имаше комунизъм, но за други, повечето при това, не.

Владимир Фридкин, Записки спецприкрепленного: "Веднъж някакъв средноазиатски академик, също със звезда, разказа за празнуването на поредната годишнина на съветската власт в Казахстан. В огромната зала, копие на зала от ремълския дворец на сцената седи президиум, начело с унаев. Всички със сериозни физиономии. Залата препълнена с хиляди представители на трудещите се. На масата на президиума - всичко, което се полага: покривка, кана с вода, микрофони; зад президиума - гигантски бюст на Ленин, знамена и строен почетен караул. В залата - познатата скука. А в будката, която управлява сценичните механизми, седи пиян до козирката машинист. Той натиска някакъв бутон, сцената започва да се върти и пред очите на изумените трудещи се Президиумът изчезва зад завесата с надпис: „Напред към комунизъм и изобилие". Появява се обратната страна на сцената с изобилие: дълга банкетна маса, покрита със снежно бяла покривка, кристални чаши, бутилки, мезета ... Уплашените келнери в черни костюми се разбягват като хлебарки. След това всичко се повтаря отначало: появява се замръзналият президиум, Кунаев с каменно лице, знамената, Ленин и почетният караул. В залата - мъртва тишина. Така се върти сцената, докато успяват да разбият будката на пияния машинист и да го измъкнат от там. След това започва тържественото събрание."
08 Декември 2014 11:51
Ей след още 50 години преход .. сигурен съм пак комунистите и ДС ще са виновни.
Ами авторът си го признава, какво да правим.
08 Декември 2014 12:12
Икономистът Георги Ангелов продължи мисълта му: "В КТБ бяха установени липси за 4.9 млрд. лв"


Когато в главата на един "икономист" банката представлява чекмедже с пари, от което някой е бръкнал и откраднал 4.9 млрд лв., и това го заявява авторитетно и публично, въпреки че квесторите всъщност намалиха "на око" счетоводната стойност на обезпеченията с толкова, какво има да говорим повече...

08 Декември 2014 12:26
Вместо да си пишеш фантазиите си запомни едно: във всяка държава управляващите имат превилегии.

Като оставим настрана простащкия ти тон в стил "а вие защо биете негрите", това че ти не си информиран, не означава, че нещо не е съществувало (или че не ти изнася да си информиран).
Използвал съм думата "трапезария", понеже не владея немски. Информацията ми е от книгата на руски публицист, потвърдена от възрастни германци. Именно равнопоставеносста на всички те смятат за част от немското икономическо чудо. Визирам, естествено, бившата Федерална Германия.

За социализма - само един пример - "военен" завод "Хан Крум" - Търговище. Военни - стотина човека, другите - цивилни. Военните се хранят в "офицерска столова", цивилните - в обща. Цените в "офицерската" са по-ниски, а храната - далеч по-качествена. Заводът обаче не е военно поделение и това разделение се споменава под сурдинка, понеже е незаконно. В други заводи "директорската" столова е оформена като сепаре, уж "за посрещане на гости".

Вярно, не съм ходил в Палатата на лордовете, но ми се налага служебно да пътувам често из Европа, понеже работя за чужденци. Във Франция например членовете на правителството се лекуват в една и съща елитна болница, НО ПЛАЩАТ ОТ ДЖОБА СИ. А държавата да плаща специално лечение на роднините им - ако французите научат подобно нещо, отиде конят у ряката. Виж, в Русия е друго.

Не знам какви привилегии имат управляващите в САЩ, но знам, че много публични личности там получиха максимални присъди (данъчни) именно защото са в центъра на вниманието и дават някакъв пример. За Турция да не говорим - там видях валия да си оставя колата на петстотин метра от паметник, понеже "нататък за коли е забранено". У нас коли на управници насред пешеходни зони - под път и над път. Нашето не е само безнаказаност, а дори - бабаитлък.

И последно - ти може да си се ръкувал със самия Георги Димитров например и оттогава да не си миеш ръцете, но аз съм на 54 години. Така че "момче" можеш да викаш на някой от комсомолците си.
П.С. И се пише прИвилегии, не е техническа грешка.
08 Декември 2014 12:45
И най-елементарното историческо образование би светнало всяка глава с IQ дори под 80, че една от основните идеи на комунизма (социализма) по Сталински образец бе властовите елити да са бедни. И те в сравнение с всичко, съществувало през цялата история след първобитното общество на ловци и събирачи, както и в синхронната на соца история, наистина бяха бедни.
Апропо, това беше и една от ключовите причини за разпадането на СССР - желанието на елитите да се сдобият със собственост и да забогатеят. Особено след като част от тези елити бяха свързани с търговията с нефт и газ.
Иначе някои могат да продължат с "малката правда"...
08 Декември 2014 13:55
И най-елементарното историческо образование би светнало всяка глава с IQ дори под 80, че една от основните идеи на комунизма (социализма) по Сталински образец бе властовите елити да са бедни. И те в сравнение с всичко, съществувало през цялата история след първобитното общество на ловци и събирачи, както и в синхронната на соца история, наистина бяха бедни.

Не точно, "комунизма" по сталински образец има за идея да държи елитите подчинени като п ривилегиите им могат да бъдат спрени във всеки един момент-просто ги изритват и изведнъж трябва да живеят като обикновените хора. Затова всеки гледа да си запази мястото, да се подчинява безусловно и да натопява другите. Интригантството и чувството за привилегированост (елитарност) е в основата на целия строй, заедно с гаврата и явната демонстрация, че правилното не зависи от морала и справедливостта, ами от това какво ти е наредено.
08 Декември 2014 13:57
Апропо, това беше и една от ключовите причини за разпадането на СССР - желанието на елитите да се сдобият със собственост и да забогатеят. Особено след като част от тези елити бяха свързани с търговията с нефт и газ.
Значи, Партията никога не е виновна, а само някои отделни другари?!
08 Декември 2014 14:01
Значи, Партията никога не е виновна, а само някои отделни другари?!

08 Декември 2014 14:18
По принцип еврофондовете трябва да служат като икономически лост за увеличаване на стопанската ефективност, а не като главен инвестиционен ресурс, за какъвто бяха обявени през последните години след секването на чуждестранните инвестиции.


Светослав Терзиев —
08 Декември 2014 16:14
Използвал съм думата "трапезария", понеже не владея немски. Информацията ми е от книгата на руски публицист, потвърдена от възрастни германци.
Ти си чети кинижките, а пък аз ти казвам някои реални неща на които съм присъствал. В същата тази Германия, по-точно в Бавария и още по-точно в областта Франкония на Бавария, ние се хранехме в студенстаката менза ( работех в професорска фирма към унивесритет). И там имаше отделна зала за преподаватели и отделна за студенти.
Военни - стотина човека, другите - цивилни. Военните се хранят в "офицерска столова", цивилните - в обща.
Ами разбира се, че военните ще бъдат на различна разкладка. Те си имат своя разкладка. Ти искаш всичко да е еднакво и жените тоже.
Във Франция например членовете на правителството се лекуват в една и съща елитна болница, НО ПЛАЩАТ ОТ ДЖОБА СИ.
Ти пък точно от къде го знаеш това. Да не си ходил в същата болница. Или си присъствал как си плащат от джоба си. Гаче нямат застраховки. Бил съм 10 месеца във Франция, ама не видях как управниците си плащат.Само чух, че Ширак, като кмет на Париж, се е сдобил със замък и като го питали откъде е той им казал,, че му го е подарил някакъв си владетел от Африка.
За Турция да не говорим - там видях валия да си оставя колата на петстотин метра от паметник, понеже "нататък за коли е забранено".
Па то и у нас може да се случи такова чудо и някой суек да се впечатли.

08 Декември 2014 16:19
Специално за Маркса+++, сигурен съм, че ще си спомни, че за едни имаше комунизъм, но за други, повечето при това, не.
Владимир Фридкин, Записки спецприкрепленног
Тогава разликите в заплатите бяха максимум 3-4 пъти. Я се заинтерисувай сега у нас какви са, да не говорим за набързо забогателите В САЩ разликите между заплатите на СЕО и обикновенните служещи са от порядъка на 430 пъти, в Великобритания - около 46 пъти, във Франция около 13 пъти. А какво0 е писал Владимир Фридкин хич не ме интересува, по-скоро бих гледал мистър Питкин, повече ще науча от него.
08 Декември 2014 16:31
Вижте, дайте да резюмираме. Когато обещаваш, че ще промениш нещо и ще направиш нещо по-добро в икономиката, трябва да направиш много сериозна преценка на възможни пазари, на възможности на нашата икономика да е конкурентноспособна (нашата промишеленост е от 30 години, а на запад от 130г.), на манталитета на хората, с които разполагаш. Тогава трябва да избереш най-подходящата икономика. А не като у нас и в СССР видяла жабата, че подковават коня и тя си вдигнала крака да я подковат. Видяли, че западните богати страни са капиталистически и нашите барабар Петко с мъжете, айде и ние капитализъм Чакайте бе, спри огледай се, услушай се и тогава премини. Не са само западните държави са капиталистически. Пълно е с капиталистически бедни държави. Кой ви излъга, че капитализма води до богатство. Западните държави са били богати и когато са били феодални. Те забогатяват изключително много, след великите географски открития.
И накрая, това ни пречело, онова ни пречело. Нямало пазари, те хората били такива. То стана като на оня дето вълната му пречела.
08 Декември 2014 16:34
О, аз така и предполагах, че проф. дфмн Владимир Фридкин е някаква ниска топка за тебе, супер световно известният физик-марксист.
Аман от копия на А. Поликаров.
08 Декември 2014 17:11
Абе на вас с гайдите само комунистите са ви виновни. Къде ще сравняваш бе сульо Германия с България.

Марксе с няколко звезди, нещата са сравними. Сумите, които предостави ЕС на България, обърнати в долари по стойността им от края на 40-те и началото на 50-те години са по-големи, отколкото тези, които САЩ инвестира в Германия по плана Маршал. Германия беше превърната в развалини по време на ВСВ и който отрича това, явно е на ниво начално образование. И въпреки това Германия се възстанови и процъфтява и то главно благодарение на системата - КАПИТАЛИЗЪМ, ака пазарна икономика, което даде възможност и на плана Маршал да проработи. България не върви напред въпреки парите на ЕС, защото другарите, тоест червените капиталисти не искат пазарна икономика, а няколко монопола, свързани с другите другари, които са на власт. А това не е истински капитализъм, а олигархичен посткомунизъм. Затова и господарите на нашите другари в Масква са на същото дередже, въпреки милиардите, които се изсипаха в хазната по време на петролния бум. Иска се повечко четене и по-малко идеологеми.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД