:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,454
Активни 592
Страници 2,019
За един ден 1,302,066
Казус

Съд в Индия освободи пленен слон

Животното живеело оковано във вериги от 50 години и носело на собственика си големи печалби
Снимка: www.wildlifesos.org
Слонът Раджу заедно с един от спасителите си Картик Сатянараян. Мъжът показва веригите, с които животното е било оковано половин век.
Индийският слон Раджу се оказа в центъра на ожесточена съдебна битка между правозащитна организация и собственика му. Съдът се произнесе в полза на слона, удовлетворявайки искането на правозащитниците да бъде пуснато на свобода животното, което в продължение на 50 години е било оковано във вериги и измъчвано. Бившият му собственик, чието име не се споменава, се опита чрез съда да си върне слона, който е спасен от природозащитниците. Мъжът използвал животното за просия по улиците и изключително много настоява да си го върне, за да продължи успешният му бизнес. Магистратите обаче застанаха на страната на Раджу и го спасиха от безкрайните мъки.

В началото на юли т.г. природозащитници от британската благотворителна организация Wildlife SOS правят смела спасителна акция, за да освободят Раджу. Те успяват да издействат съдебна заповед със съдействието на Службата по горите в индийския щат Утар Прадеш. В "дома" си слонът е пребиван, системно гладувал, след като още като бебе е изваден от естествената си среда на обитание. Оттогава Раджу живее окован във вериги и метални шипове, увити около краката, които му причиняват силни болки и хронични рани.

Бившият вече собственик на слона се опитва да попречи на спасяването на животното, като му слага допълнителни вериги и блокира пътя до дома си, за да не може камионът, с който Раджу трябва да бъде изведен, да достигне дотам. Раджу е спасен точно на 4 юли и правозащитната организация гледа на това символично, тъй като на тази дата в САЩ празнуват Денят на независимостта.

Два месеца по-късно, през септември, бившият собственик, който е наркоман, започва съдебна битка, за да си върне обратно Раджу. Мотивът е, че животното му "принадлежи по право". Преди дни след поредица от съдебни заседания индийски съд реши, че Раджу трябва да остане при спасителите си и да не се връща към живота, който е водил в продължение на половин век. "Невероятно щастливи сме, че най-накрая Раджу е спасен. Това е много дълга история, която касае съдбата не само на този слон, но и на много негови събратя, тихо изживяващи болка и страдания", казва основателят на благотворителната организация и ръководител на спасителната акция Картик Сатянараян.

За природозащитниците е немислимо бившият собственик на Раджу да си върне обратно животното и то да продължи стария си начин на съществуване - да проси по улиците, оковано в белезници. "Слонът е бил измъчван по изключително жесток начин в продължение на 50 години и се притеснявахме, че няма да може да живее нормално. В началото животното дори не знаеше как да се държи, но сега вече Раджу е част от група индийски слонове, които също спасихме, и все едно че цял живот е бил заедно с тях."

Адвокатът на природозащитната организация Wildlife SOS заяви в съдебната зала, че според индийското законодателство един слон не може да бъде собственост на определен човек, тъй като тези животни са притежание на съответната държава. Собственост върху животно може да се удостовери само чрез специален документ, издаден от специална институция. В съда стана ясно, че бившият собственик на Раджу не разполага с подобен документ и дори не се е опитвал да поиска да му бъде издаден. Този факт натежа много при вземането на съдийското решение. "Раджу най-накрая наистина е свободен. Няма опасност да бъде върнат и отново окован във вериги, както е живял в продължение на 50 години", написа изпълнителният директор на Wildlife SOS Ники Шарп.

Природозащитниците изкарват часове наред през юли в опит да спечелят доверието му с плодове и подкрепа, докато успеят да го вкарат в специален автомобил, за да го отведат. Доброволци, участвали в спасителната мисия, казват, че са видели сълзи да се търгалят по лицето на слона, когато напускал "дома си". "Екипът ни бе учуден, когато видя как сълзи се стичат по лицето на слона, докато го спасявахме. Всичко това бе изключително емоционално за нас. Слоновете не само са толкова величествени, но са и изключително интелигентни животни, за които е доказано, че се чувстват тъжни, така че само можем да си представим какво е означавало за него половин век мъчения", казва Пуджа Бинепал от британския офис на Wildlife SOS.

Според Сатянараян, съоснователят на благотворителната организация, бившият собственик на Раджу е крещял на животното да напада хората, опитали се да го спасят. Природозащитниците обаче запазили самообладание. Цели два дни им били необходими, за да освободят слона от всички вериги, в които бил окован. От Wildlife SOS са документирали спасителната акция, като записът е излъчен в съдебната зала.

Спасителите от Wildlife SOS вярват, че Раджу ще започне нов живот в естествената си среда, сред дивата природа. През целия си живот той е имал около 30 различни собственици, а е открит от спасителите си точно една година преди осъществяването на спасителната акация. По това време животното просело из улиците на североизточния град Аллахабад, щата Утар Прадеш. Собственикът му казвал на поклонниците в местните религиозни светилища, че неговият слон може "да ги благослови" срещу добра сума пари. По опашката на Раджу почти не са останали косми, тъй като мъжът късал от тях, за да ги продава на туристите като талисман срещу стотици рупии. Слонът имал дълбоки рани заради шиповете, както и от копието, използвано за дресирането му, и гнойни рани от веригите. От Wildlife SOS обявиха, че за лечението на Раджу са похарчили 40 000 британски лири, тъй като състоянието на краката му било изключително тежко. "Все още трябва да се направят много неща, тъй като слонът куца и не всички рани са заздравели", допълват от организацията.

Раджу не е единственият слон, който Wildlife SOS спасява. Организацията е започнала кампания в опит да освободи поне 67 циркови слона в Индия.

Снимка: mirror.co.uk
Спасителната акция е документирана от организацията Wildlife SOS, която бе съдена от бившия собственик на Раджу.
 Индийски съд спаси слон от робство, след като 50 години животното е тормозено от собствениците си.
3
2398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
16 Декември 2014 21:06
Браво! Но 50 год. !!!
17 Декември 2014 12:40
Това съм го чел някъде още преди половин или дори една година. Или е бил друг слон?
17 Декември 2014 13:23
Рамо Рамо- Друже мой

Рамоооооо
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД