:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,766
Активни 612
Страници 2,331
За един ден 1,302,066
Опити

ОМО "Илинден" отново надигна глава

Нелегалната организация успя да привлече вниманието на Европа върху отказа за регистрацията й
Действията на ОМО "Илинден" периодично пораждат протести на ВМРО
В дългогодишните си опити някак да се интегрираме към западния свят и да станем модерна държава открихме, че Европа има една особено неприятна страна - обича да ни казва какво да правим и как да го правим. И тук не говорим само за това как да изглеждат краставиците национално производство - "добре оформени и прави", според една легендарна, вече отменена разпоредба на ЕС отпреди 5-6 години. Става въпрос за това, че непривичните за нас представи на европейците за демокрация бърникат в една изключително чувствителна и болезнена област - национална идентичност и политика.

Макар и заклеймен като провал от големи европейски лидери като Ангела Меркел, Дейвид Камерън и Никола Саркози, мултикултурализмът си



остава един от фундаментите



на западния обществено-политически ред. И до днес всеки, който рече да се самообяви за представител на потъпкана малцинствена група, има най-малкото възможност да бъде изслушан със симпатия и разбиране в западните столици в името на демокрацията и правата на човека. А понякога има шанс и за нещо повече, особено ако носи под мишница един наръч със съдебни решения от Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, които да му служат като доказателство за това на какви притеснения е подложен в страната си. Като родните македонисти от ОМО "Илинден" ПИРИН.

Вече близо 15 години организацията се опитва да се регистрира под някаква форма, след като през 2000 г. Конституционният съд реши, че съществуването й представлява заплаха за териториалната цялост на България и я забрани. Оттогава насам македонистите редовно отнасят казуса в Страсбург и редовно печелят. Аргументът на съда се свежда до това, че каквито и идеи да изповядват, омовци го правят по мирен начин, не застрашават нито демократичния характер на държавата, нито националната сигурност поради незначителното си политическо влияние.

След като осъдиха страната ни толкова пъти, че вече им загубихме бройката, македонстващите успяха да качат играта на надхитряване с българската държава на по-високо ниво - с проблема им се ангажира Комитетът на министрите на Съвета на Европа (СЕ). Това е един от основните органи на СЕ, в който заседават външните министри на 47-те страни членки и техните постоянни представители. Една от най-важните функции на комитета е да наблюдава доколко членовете се съобразяват с отсъжданията на ЕСПЧ по заведени срещу тях дела. Едва ли за някого е изненада, че в случая с драпащите за регистрация македонисти се оказва, че



България не е излязла с някакво трайно разрешение



Затова в началото на декември комитетът сметна, че трябва да ни "насърчи" в изпълнението на съдебните решения като премине от стандартна към разширена процедура на наблюдение по заплетения въпрос. По терминологията на комитета това означава, че повтарящият се казус отразява наличието на значителен и сложен обществен проблем - в случая със свободата на сдружаване, с което се нарушава чл.11 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Просто съдебните отсъждания в наш ущърб вече станаха прекалено много. А очевидно в СЕ смятат, че нашите власти не правят нищо, за да променят това положение. Ако нещата продължат да се развиват така, върху страната ни може да бъде лепнато поредното, при това много мазно черно петно - на нарушител на човешките права на своите граждани.

Проблемът се усложнява от особената игра на омовци. Самата ОМО "Илинден" ПИРИН се рекламира на сайта си като "национална политическа партия с либерални и демократични принципи", която се "бори за равноправието и интеграцията на всички етнически малцинства и религиозни общности в България и за прилагане на европейските стандарти за правата на малцинствата" (всякакви прилики с ДПС са напълно случайни). В устава й изрично се заявява, че ще работи за тези цели с мирни и демократични средства в съответствие с българските закони и конституция. А определението "етнически македонци" се споменава всичко на всичко два пъти, при това съвсем небрежно. В същото време при опитите си за регистрация като НПО в благоевградския съд омовци говорят за насилствена асимилация, етноцид, твърдят, че са организация на етническа основа. И естествено получават отказ. Фрапиращата разлика между официалните документи на ОМО и тона й при опитите да се узакони подсказват, че



става въпрос за провокация,



при която отказът на съда е съзнателно търсен. Целта, естествено, е да се отнесе казусът отново до ЕСПЧ, чието мнение по въпроса отдавна е ясно. И така, година след година, делата се трупат, докато накрая резултатът е налице - Комитетът на министрите на СЕ премина към засилено наблюдение, а към нас ще потече нова поредица от критични доклади.

Но най-лошото е, че така се привлича вниманието на международни организации и европейски институции, които започват да се интересуват от положението и правата на "македонското малцинство", за чието признаване всъщност се бори ОМО "Илинден" ПИРИН. Организацията е прекалено слаба, а базата й - нищожно малка, така че дори да бъде регистрирана като партия, няма да има никакво политическо влияние. Но влизането на темата за "етническите македонци" в дневния ред на институции, действащи на европейско равнище, може да отслаби много позицията на България по въпроса и да наруши баланса в отношенията ни с БЮРМ в полза на Скопие. Остава ни само да се надяваме, че след като толкова години си измиваха ръцете с благоевградския съд, властите в София в лицето на външното и правосъдното министерство най-накрая ще се захванат сериозно с проблема.
 ОМО осъдиха страната ни толкова пъти, че вече им загубихме бройката
Снимки "Сега"
ОМО "Илинден" действа над 15 години
6
4039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
16 Декември 2014 21:03
Понеже непрекъснато излизат разни индивиди от всякакви специални служби и ни обясняват какви големи професионалисти са, на мен ми е чуден отговора на следния въпрос: Ако ОМО Илинден е такава малка и мизерна организация ( а тя е) , то какво им струва на същите велики и прескъпи служби да инфилтрират тази малка организацийка отвътре и да я трансформират в едно малко сдружение за опазване на македонската наденица примерно без каквито и да било политически амбиции? Така проблемът се решава.
16 Декември 2014 21:42
Не ни трябва ново ДПС!
Отделно, че правото на сдружаването не е неограничено!
Едва ли може да се създаде например сдружение на наемните убийци?
16 Декември 2014 23:18
Не е нужно да си Макиавели, за да изпокараш помежду им тези чукундури на снимките. Сигурен съм, че и едва ли изисква сериозен бюджет. Очевидно нивото на кадрите, които бълва днес Симеоново е скандално, а старите изверги, за които беше детска игра да създадат, използват и ликвидират СДС, са мъртви или въобще не им пука. На д-ва, която позволява подобни карикатури да си веят байряка, явно песента й е изпята.
17 Декември 2014 09:29
Аре регистрирайте им сдружението на тия боклуци и да се приключи тая страсбургско-балканска трагикомедия.
Да видим какво толкова ще направят и колко хора ще съберат. Пък и службите да си заработят хляба.. и хайвера...

А пък партия - като си съберат редовни подписи, тогава.

Притесняващите се, че ще стане нещо страшно, нека погледнат Гърция - там има съвсем легална македонистка партия - т.нар. Виножито (от древномакедонски - дъга, на гръцки - Уранио Токсо). Явява се на избори, печели по 3 - 4 хил. гласа в Леринско и Костурско, където има по-компактни останали славяноезични групи... и толкоз.

Нищо катастрофично няма да се случи.
Ако регистрацията на хОМО Илинден ще събори нацията и държавността, по-добре направо да дерегистрираме държавата.
И без това натам сме тръгнали комай.
17 Декември 2014 09:42
Лошото в случая е, че се съчетават няколко неблагоприятни момента. Външният ни министър е общо-взето лике и аз не очаквам от него да се впусне в защита на интереса на БЪлгария по мкаедонския въпрос. Миглена Кунева е в правителството и то на ключова позиция. Тя също би предпочела да се подложи на Европа, вместо да застане на страната на националните интереси. Знаем какво я забърка с АЕЦ навремето. Освен това член на нейната партия и бивш адвокат на ОМО-Илинден е кандидат за съдия в съда в Страсбург. И накрая, Бойко. Той преди години се опълчи на Македония, но днес сигурно би донесъл от десет кладеница вода, за да ни убеди как трябва да спазваме всичко, което Европа ни нареди. Остават ВМРО и НФСБ - как те ще реагират е догадка само. Поне ще видим дали са сериозни патриоти и наистина мислят това, което говорят понякога така разпалено.
Лично аз не съм оптимист.
17 Декември 2014 15:55
Вече близо 15 години организацията се опитва да се регистрира под някаква форма


Доколко вярно е това? Според това, което съм чувал, проблемът не е да се регистрират под каквато и да е форма, а точно като политическа партия. Иначе всеки може да си направи сдружение и клуб по интереси, ако ще на любителите на скейтбординга, ако ще за българо-македонско приятелство. Те и досега имат право на обществени изяви като дружество, например да провеждат събрания на открито. Обаче за регистрация като партия има по-специални изисквания и водачите на ОМО-И-П упорито подават документите за регистрация без да са изпълнили тези изисквания.

А че са НПО е пределно ясно. Не знам дали в България има закони за прозрачност на доходите от чужбина за НПО-тата, по подобие на САЩ и Русия. Да не се окаже, че Скопие налива пари да бъде съдена България в Стразбург. Защото за друга дейност на тази организация не съм чувал, освен да се напъва да се регистрира като партия и после да се оплаква наляво-надясно.

Имам чувството, че авторът на статията не си е направил труда да погледне на самата страница - http://www.omoilindenpirin.org/about.asp Там те претендират да са партия, макар и без регистрация. Твърдят, че се стремят да защитават правата на определено малцинство и т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД