:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,442
Активни 583
Страници 2,007
За един ден 1,302,066

Не снимайте полицаи. Ще ви арестуват

Административният съд във Враца отхвърли иска за обезщетение за незаконно задържане заради подозрение за фотография
Снимка: интернет
Полицаите са извършили "подготвителни действия", които са формализирани с две заповеди, необжалвани и влезли в сила. Самият арест не е нарушение. С тази логика съдът отхвърля иска за обезщетение.
"На 18.08.2014 г. около 22 ч. в гр. Роман ищецът седял на пейка в близост до павилион за продажба на захарни изделия, безалкохолни напитки и цигари заедно с продавача - свидетеля А. И. П., показвал на И. снимки от телефона си." Така започва историята на едно дело, заведено от човек с инициали В. П. за това, че е бил арестуван, сложени са му белезници и е държан в районното управление в гр. Роман един час. Официалният мотив за този арест е формалност - човекът нямал лична карта и полицаите поискали да установят самоличността му, като го заведат в управлението. След това го освободили. Дотук нищо необичайно.

Какво обаче е породило внезапният полицейски интерес към В. П.? Казано на официален език - с действията си той е предизвикал основателно предположение, че снима униформените. Това не би трябвало да се таксува като престъпление, защото все пак полицаите са на работа, В. П. не е отишъл да ги снима в домашна обстановка по анцуг, което би могло да мине за нарушаване на личното пространство. А и снимането по принцип не е престъпление. Но очевидно за униформените това няма значение.

"Тогава двама полицаи излезли от отсрещното заведение, качили се в патрулната кола и спрели на около 10 м от тях. Слезли от колата и единият попитал ищеца докога ще ги снима. Той отговорил, че не ги снима, и предложил да му проверят телефона. Полицаите не се съгласили и решили да си тръгнат. Тогава ищецът им казал, че много филми са гледали. След тези думи единият полицай се върнал и му поискал лична карта. Тъй като П. не я носел в себе си, казал, че може да я донесе, тъй като живее наблизо. Но полицаите му сложили белезници и го отвели в РУП-Роман", пише мотивите по делото съдия Силвия Димитрова от административния съд във Враца.

От този пасаж става ясно, че до произнасянето на репликата за гледането на филми двамата полицаи не са подозирали някакво престъпление. След това също, но са ядосани, че им се отговаря по този начин. Били са подразнени и от опасността В. да не ги заснеме с телефона си. Откъде този страх, не е сигурно, но може да се подозира. Воден от логиката "Знам ли го какво ще направи с тая снимка", полицаят вероятно е прав за себе си. Снимка обаче няма. Затова идва ред на стандартните процедури: "Дай си личната карта." Липсата на документ за самоличност вече е основание за арест, тъй като не може да се установи кой е човекът. А според делото той отказва и да каже имената си и ЕГН-то. Тук обаче въпросът е дали изобщо тези служители на МВР щяха да поискат личната карта на В., ако не се бяха притеснили, че ги снима. По делото няма никакви данни, че те са имали подозрение за нещо нередно. Освен снимките, които така или иначе не съществуват.

"Според свидетеля И., П. не е създавал проблеми при задържането. След като е отведен в РУП-Роман, белезниците са му свалени. Там е казал трите си имена и ЕГН, за което е направена справка и е установено, че отговарят на личните му данни. След установяване на самоличността на П. е съставен акт за установяване на административно нарушение за нарушение на чл. 6 от Закона за българските лични документи", става ясно от съдебното решение. Въпросната разпоредба от закона задължава гражданите да представят документите си при поискване.

След час престой в районното П. е свободен. Впоследствие завежда иск за обезщетение и иска 3000 лв. Твърди, че заради задържането си в районното се е повишило кръвното му налягане и е потърсил помощ от лекар. Пред съда медикът потвърждава, казва, че положението е овладяно бързо с медикаменти и че през последната година пациентът му не е правил такива кризи. Вещото лице, чиято задача е да изготви експертиза по делото, обаче смята, че задържането може и да е причина за кризата, но може и да не е.

От мотивите на съда също става ясно, че никъде в тази история не се говори за престъпление или подозрение за такова, извършено от арестувания. Тъкмо напротив. Цялата работа се върти около предположение за снимане и една реплика за гледане на филми. "Отправената от ищеца реплика, в смисъл че са гледали много филми, ги предизвикала да му направят проверка за носене на лични документи", пише съдия Димитрова.

За това, че искането на личната карта е предизвикано точно от тази реплика, съдът не се изказва, въпреки че го признава. Негова тема е само дали. Негова тема е само дали полицаите са извършили нарушение за това, че са задържали един човек поради липса на лична карта. Отговорът е ясен и кратък - не. Полицията има право да проверява лични документи и да установява самоличност, ако за това се изисква задържане в районното.

Оттук насетне съдът елегантно натиква в ъгъла всички претенции на П. Как става това? Съдия Димитрова приема, че полицаите всъщност са извършили "подготвителни действия" за издаването на два административни акта - заповед за задържане и акт за нарушение. Съдът приема, че на практика тези два документа са крайният резултат от ареста. Тези два акта обаче не са обжалвани в законоустановения срок и са влезли в сила. Нещо повече, те не са предмет на делото, по което П. иска обезщетение.

Колкото до белезниците, съдът приема, че те са поставени от гледна точка безопасност на самите полицаи и също няма нарушение. Тъй като двата административни акта не са предмет на въпросното дело, за съдия Димитрова остава да се произнесе само по въпроса вършат ли служителите на МВР нарушение, когато задържат човек, чиято самоличност не може да се установи по друг начин освен с отвеждането му в районното. "Задържането му за това време е последица от издадената заповед за задържане на лице, неоспорвана по съдебен ред и влязла в сила, поради което законосъобразността й не може да бъде предмет на настоящото производство", пише тя.

"Относно твърденията на ищеца, че полицаите са се държали грубо с него и бил третиран като престъпник, съдът приема за недоказан този факт, тъй като не се събраха никакви доказателства в тази насока", пише съдия Димитрова. Решението й подлежи на обжалване.
Снимка: БГНЕС
Снимането на полицаи трябва да бъде само тайно или пък явно, но само след изричното им разрешение. В противен случай снимащият може да си има проблеми.
10
7384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Декември 2014 20:11
Доста тенденциозна статия. Всъщност двама типа са седели на пейка и са се сторили съмнителни на полицаите. Същите съгласно правомощията кса проверили самоличността им, а лицето, чиято самоличност не може да бъде установена, е отведено в полицейското управление.
16 Декември 2014 20:51
Напротив. Обективен преразказ на това , което се случва в провинцията . Там хората нямат навика да носят лична карта , задграничен паспорт и т.н.- там се борят да оцелеят на нивата или в дюкянчето. Документът за самоличност е като злато за тях - загубят ли го, следва тежка бюрокрация и разходи за тях. Не им трябва в ежедневието на малкия град или село . Затова го държат в къщи.
Човекът е поискал само за няколко минути разход на време, да вземе от къщи удостоверението за самоличността си. Но величието на тези полицаи и егото им , отвеждат човечеца в РПУ.
Следва и ответна реакция , каквато се наблюдава в много населени места . Освен съдебен иск, за полицаи, политици, адвокати , съдии и т.н. - услугите в сервизи, гумарници,малки елсервизчета и т.н . се таксуват поне двойно. Око за око - зъб за зъб.
Щото хората се досещат какво ще се отсъди "В името на народа" .....Гарван- гарвану око не вади.
Те пък пари за инстанции и адвокати - нямат.
16 Декември 2014 21:54
То в тоя дух, в малките населени места са свикнали да пият няколко ракии, преди да се качат на колата. Колани не слагат, хендсфри не ползват, децата не ги слагат на детски столчета... А , да... Гражданска? За кво им е?! Правила са - лоши или добре, правила... Ама да търсим начин да не ги спазваме си е типично българска черта.
16 Декември 2014 23:05
Какви документи са му искали. Роман има няма 3000 човека. Там всички се познават.
17 Декември 2014 06:51
Пише ли в закона, че трябва да се носи документ за самоличност? Пише. Какво толкова има повече за коментиране?!
17 Декември 2014 11:57
Статията е безмислена. Арестуваният, каквото си е търсел, си го е намерил. Останалото е разход на хартия и консумативи.
17 Декември 2014 13:21
глупост както винаги няма детайли няма реализъм.
17 Декември 2014 16:17
Преди няколко дена по немската телевизия имаше репортаж на тема снимане на полицаи по време на акция. При акции, които бяха показани, полицаи без отличителни знаци проявяваха непредизвикано и неуместно насилие. Именно с помощта на видео клип, заснет от минувач, се повдига обвинение за насилие и т.н. Беше споменато за случаите, когато полицаите изисквали изтриването на материалите, като това бе тълкувано като опит за унищожаване на улики.

Общо взето бе насърчено снимането на полицаите като се внимава да не се навреди личната сфера на хората. Какво означава това практически може да се гадае. Например, ако реша да кача клипа в Youtube може би ще трябва да замажа лицата и значките с имената (ако има такива), но ако отида с клипа в полицията или съда, мога да ползвам нецензурирания вариант.

Идеята беше, че полицаите не трябва да се притесняват от това да ги снимат, а да са благодарни за този граждански контрол.
17 Декември 2014 17:46
Едно е граждански контрол, друго е келешлъка да снимаш полицаи, отишли на проверка по преписка в заведение или по сигнал за нарушение на дневната тишина, и после да изтипосаш снимката във Фейса с надпис от рода на: "Виште ушевите каде пиат кафета", "Ako si gord 4e si BALGARIN spodeli snimkata", "Gadnite tolupi vmesto da gonjat prestapnicite hodqt po zavedenia и т.н. Правописът е по материали във Фейсбук.
18 Декември 2014 00:38
Точно така. Ако ще упражняваш граждански контрол, прати копие на шефовете и поискай разяснение. Ако не получиш, можеш да качиш снимките, но със замазани лица и отличителни знаци. Другото е келешлък.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД