За първи път от 4 години насам жертвите по пътищата се увеличават. Статистиката на МВР сочи, че през миналата година при 7003 тежки катастрофи са загинали 655 човека, докато през 2013 г. техният брой е 510, а през 2012 г. те са 599. Ранените са хиляди.
Според статистиката на Пътна полиция основната причина за тези произшествия са карането с несъобразена скорост и неправилното изпреварване. Отчита се нарастване на трагедиите, причинени от висока скорост. При смъртоносните катастрофи
в над 95 на сто от случаите вината е била на водача,
при 2 процента вина имат пешеходците, а останалите 3 на сто са инциденти, причинени от пътни условия или от техническа неизправност на колите, както и от нарушение на пътник.
Сухите числа говорят и за това, че почти поравно като причини за трагедиите са разпределени сблъскването между автомобили, единичните катастрофи (например удар в дърво или стена, падане в дере, преобръщане върху и извън пътното платно), както и блъскането на пешеходци. Тези три основни причини са разпределени по около 30 на сто.
Основни причини за катастрофите са "недооценяване на пътните и атмосферните условия, движение с несъобразена и превишена скорост, несъобразяване на скоростта от страна на водачите със състоянието на пътните настилки, недооценка от водачите на собствените възможности и тези на управляваното МПС и техническата му изправност; както и на управление в нетрезво състояние в късните вечерни и нощни часове".
Сигурно мнозина ще кажат, че все пак жертвите са по-малко отпреди 5-6 години, когато бяха близо по 1000 годишно. И ще са прави, но само донякъде.
655 жертви са пак страшно много
Както и да го погледне човек, жертвите по пътищата са истинска чума. Само например за 20 години се губи един цял български град. Някои по-цинични статистици изчисляват загубите от жива сила за десетки и дори стотици милиони левове.
И най-страшното е, че става дума за напълно възможни за предотвратяване трагедии. В тяхната основа са главно корупцията и манталитетът на тези, които безобразничат по пътя, карат пияни, плащат подкупи, като нарушат правилата на движение, на инструкторите, които спомагат шофьорски книжки да получават хора, които очевидно не умеят и никога и няма да се научат да карат. Също и на катаджиите, които вземат рушветите, и на полицаите, които спасяват провинилите се, като им крият актовете. Принос имат и политиците, чиновниците и натоварените с власт да наказват административно и наказателно, да правят задължителни предписания и да поемат отговорност. Те само говорят, а не правят нищо.
Какво например се направи срещу подкупността на пътя? Нищо. Само с еднократни тестове за лоялност и проверки се установи, че от 7 катаджии 5 са искали рушвет. Всъщност и самото МВР си признава съществуването на масова корупция по пътищата, но с обвиненията, че затова били виновни и шофьорите, които плащали. Така е, няма спор. Но пък няма друг освен вътрешното министерство, който може да изчисти подкупните от системата си. И да хване и тези, които дават.
Нещо повече - преди време, след уволнението на вече бивш шеф на столичния КАТ стана ясно, че (поне по внесения обвинителен акт в прокуратурата) той е прикривал хора с актове за употреба на алкохол. И вместо да прати документите в прокуратурата и тези хора да бъдат съдени наказателно, той им налагал административни санкции. После се чудим защо масово се кара след употреба на алкохол и защо има жертви на пътя. Почти пълна безнаказаност царува и в съдебна фаза, където
процесите се точат с години,
за да се стигне до условна присъда за причинена смърт дори на няколко души.
Всеки път се констатира, че е нарушена системата за обучение на шофьорите, че се купуват книжки. Над 20 000 водачи на МПС карат без книжки - или изобщо нямат, или не им пука, че са им отнети за определен срок. И в това отношение няма никаква промяна. Изчисляват се и дупките по пътищата в държавата - около 1 милион. И те си седят без промяна.
Публична тайна е, че корупцията не е само в КАТ, но и при шофьорските книжки, и при техническите прегледи, и при разрешителните за таксита, маршрутки или товарни камиони, и при делата за катастрофи, и при вещите лица, и при лекарите и медицинските сестри, които подменят кръвни проби за алкохол. Тогава какво можем да очакваме освен агресия, безпардонност, технически проблеми по колите, катастрофи, жертви?
На този фон управляващите се надпреварват да внасят всевъзможни законови и подзаконови
промени, които очевидно са повече популистки,
отколкото с потенциал за ефективност. Например ГЕРБ иска увеличаване на санкциите в Наказателния кодекс за пияни и дрогирани водачи, както и за шофьори, които управляват автомобилите си без книжки. Ако някой причини смърт по непредпазливост на пътя, но се окаже, че е употребил алкохол или дрога, да лежи не до 15, а до 20 години в затвора.
Вдига се и наказанието за пияни водачи, които причинят средна или тежка телесна повреда при катастрофа. Ако някой бъде хванат да кара с над 1.2 промила алкохол пък вече ще лежи не до 1, а до 3 години в затвора. Ако пък е употребил дрога, то наказанието се вдига от 2 на 5 години. Повишава се санкцията и за тези, които карат кола без книжка, след като веднъж вече са изтърпели наказание за подобно нарушение. Наказанието в тези случаи се вдига от 2 на 3 години затвор. В мотивите си депутатите от ГЕРБ сочат като причина именно, че са се увеличили жертвите на пътя. Освен това миналата година били хванати 9000 пияни водачи и са установени 149 дрогирани.
Друг депутат - от Реформаторския блок, пък внесе промяна, според която до 15 години затвор да лежат шофьори, които причинят смърт на територията на пешеходни зони, в паркове, градинки, на детски площадки. В момента такива наказания се предвиждат, ако водачът е пиян, дрогиран, ако е избягал или произшествието е било на пешеходна пътека. Вероятно в основата на законопроекта е трагедията с малкия Паоло, който бе убит от джип в пешеходна зона в Стара Загора. Преди няколко месеца Окръжният съд в Стара Загора осъди на първа инстанция на 3 години и 4 месеца затвор извършителят на престъплението Георги Сапунджиев.
Предлага се и променяне на правилата при взимането на кръвни проби на пияни и дрогирани водачи, за мобилните камери и за какво ли не още. Това обаче са откровено популистки идеи, защото
проблемът не е толкова в наказанията, а в налагането им
Защото и 15 години затвор не са малко за пияния водач, причинил катастрофа. Да не говорим, че според статистиката само 2 на сто от смъртоносните пътни инциденти са били пияни. Но дори и тези наказания не ги налагат. И 8 години не са малко за човек, който убие дете на пешеходна зона, но ето колко време мина от случая в Стара Загора, където всичко е ясно, а още няма влязла в сила присъда.
Затова нека властта да не използва тези трагедии, за да си приписва заслуги и да налага абсурдни норми. Всеки човек е важен, останалото е грозен популизъм.
|
|