:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,206
Активни 627
Страници 13,771
За един ден 1,302,066

Край на безобразията в съдебната система?

След струпването на няколко грандиозни скандала, станали видими за цялото общество, пазителите на статуквото в българското правосъдие най-сетне се поизплашиха. Ледът може би наистина се пропуква
Ясен Бояджиев
"Защо досега мълчаха", "Ама как инстинктите се обострят при кризисна ситуация", "Явно нещата наистина са стигнали до краен предел". Това са три реплики, случайно уловени от микрофоните. Произнесоха ги миналата седмица трима членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), след като бяха изслушали смразяващите свидетелства на десетина съдии за безобразията в най-големия български съд.



Правосъдието като криминална дейност



Тези реплики от своя страна са също ярко и красноречиво свидетелство. Най-напред за лицемерието, падението и непригодността на самия ВСС (или по-точно на мнозинството в него). Защото споменатите трима, както и всичките му останали членове, отдавна и много добре знаят за тези безобразия. И понеже (обратно на задълженията си по закон) съзнателно са ги прикривали, носят лично част от отговорността и вината за тях. А че "нещата са стигнали до краен предел" - това от години го казват на висок глас отделни редови съдии, целият Съюз на съдиите, други неправителствени организации, някои медии, отделни граждани и отделни членове (за съжаление в безсилно малцинство) на самия ВСС. Както и Европейската комисия в докладите си за България.

И второ, тези реплики са свидетелство, че вероятно и във ВСС "се е обострил" инстинктът за самосъхранение "при кризисна ситуация". Затова и техните автори се правят на изненадани.

До тази ситуация се стигна след драматичното натрупване на грандиозни скандали, които направиха видими за обществото безогледните манипулации и корупцията в българската съдебна система. Става дума за "изчезналите" тефтери на Златанов, "случайното" разпределение на делото за КТБ, случая "Белведере" и куп други примери за това, че в България правосъдието понякога прилича по-скоро на криминална дейност. Тези скандали предизвикаха бунт сред съдиите в софийските съдилища, широко медийно и обществено негодувание и остра международна реакция - изявлението на френския посланик (подкрепено от няколко негови европейски колеги) за "гнилите ябълки". Всичко това съвпадна с появата на по-радикална от друг път Стратегия за реформа в съдебната система, прокарвана (пак за разлика от друг път) от един компетентен, решителен и хладнокръвен министър на правосъдието, ползващ се, поне засега, със силна политическа подкрепа.



Първите пукнатини



Така се появява надеждата, че подложен на силен натиск отвън и отвътре, сковалият съдебната система лед започва да се пропуква. Първите признаци за това са налице.

Най-напред всички ключови фактори в самата съдебна система (включително ВСС и прокуратурата) бяха принудени да одобрят (поне на думи и не без известно "скърцане със зъби") стратегията за реформа.

После ВСС след дълга и изтощителна съпротива най-после бе принуден да приеме пълна преработка на софтуера за "случайното" разпределение на делата, определян като "входна врата" и "смазочен механизъм" на корупцията и като "най-сигурния окоп на тайната власт" в съдебната система.

След това очевидно се наложи да бъде жертвана съдийката, станала повод за метафората с "гнилите ябълки" - след дългогодишно мълчание и бездействие ВСС изведнъж се сети за прегрешенията й и стовари върху нея цялата си институционална мощ - всевъзможни проверки и дисциплинарно производство. Заговори се, че и прокуратурата е намерила за какво да я разследва.

Поведението на съдия Румяна Ченалова по казуса "Белведере" накара френският посланик в София да заговори за "гнилите ябълки" в българската съдебна система.



Удар отвътре



Накрая на ВСС най-после му се наложи да чуе гласа на софийските съдии. Както стана дума, някои от тях и по-рано "не си мълчаха". Сега обаче за първи път организирано и открито 70 съдии от трите софийски съдилища изразиха възмущението си от ставащото в Софийския градски съд и за първи път поискаха оставката на ръководството му. С призив да бъдат чути съдиите към ВСС се обърнаха и седем западноевропейски посланици. За да се стигне, също за първи път, до изслушването, за което стана дума в началото.

На него съдиите разказаха за манипулациите със случайното разпределение на делата; за струпването на всички скандални дела при едни и същи съдии; за това, че нямат достъп до ръководството си, за разлика от 3-4 външни лица, които всекидневно влизат "директно" при председателя; за това, че се срамуват да кажат къде работят.

Исканията на съдиите бяха писмено подкрепени и от 33-ма адвокати, трима от които също се явиха пред ВСС, който чу от тях, че в този съд "който има пари, си подрежда нещата".

Съдиите заявиха, че оставката на председателката на съда и на двете й заместнички е въпрос на "елементарна чувствителност". Но понеже такава чувствителност от тях едва ли може да се очаква, няма да е чудно, ако ВСС реши, че и те трябва да бъдат пожертвани. Засега е назначена проверка, в която, безпрецедентно, лично ще се включат 12 членове на съвета. Макар че от случая вероятно би трябвало да се заинтересува и прокуратурата. Особено след разкрития тези дни бутафорен проект за "Повишаване на ефективността на работата на Софийския градски съд", по който буквално са профукани четвърт милион евро от европейските фондове. Ако българската прокуратура не прояви интерес, ОЛАФ сигурно ще го направи.



Тактически отстъпления



Вероятно статуквото в съдебната система възприема всичко, изредено дотук, като тактически отстъпления. Изглежда обаче, че му се налага да отстъпва все по-назад и все по-дълбоко в своя тил. Тъй че може би наистина ледът се пропуква. Така или иначе тепърва ще ставаме свидетели на жестока съпротива с всички възможни средства.

Сега на ход са политиците. Само че голяма част от тях имат съществени "заслуги" за днешното положение. Скоро ще си проличи дали са го разбрали, дали ще поискат и дали ще могат да извървят своята част от пътя към промяната.

Снимка: Борислав Николов
А че "нещата са стигнали до краен предел" - това от години го казват на висок глас отделни редови съдии, целият Съюз на съдиите, други неправителствени организации, някои медии, отделни граждани и отделни членове (за съжаление в безсилно малцинство) на самия ВСС. Както и Европейската комисия в докладите си за България.
19
3827
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
12 Януари 2015 20:28
Правосъдието като криминална дейност


Има нещо вярно ...
12 Януари 2015 21:15
Винаги ми е било интересно защо САЩ, ЕС и техните местни НПО храненици толкова критикуват българската съдебна система, а не им пука например за българските минимални заплати.

Защо например Ксавие дьо Кабан не се изправи мъжествено и не обяви: "Има гнили ябълки в системата на заплащане на българския труд!", а негодува единствено когато български съд с помощта на български синдик удовлетворява българските кредитори на фалирала френска фирма?

12 Януари 2015 21:24
Прокуратурата оневини Пеевски

12 Януари 2015 22:21
Винаги ми е било интересно защо САЩ, ЕС и техните местни НПО храненици толкова критикуват българската съдебна система, а не им пука например за българските минимални заплати.


На тях им пука за каквото си решат. Не е редно куманезите да им задават дневния ред.


12 Януари 2015 22:28
Винаги ми е било интересно защо САЩ, ЕС и техните местни НПО храненици толкова критикуват българската съдебна система, а не им пука например за българските минимални заплати.


Между правосъдието и икономиката сигурно няма никаква връзка?
12 Януари 2015 22:34
Между правосъдието и икономиката сигурно няма никаква връзка
Т.е. - оправяме правосъдието и хоп - минимална заплата 800 евро?

Иначе се сещам за една връзка между икономиката и правосъдието - когато си завладял дадена колония, ти трябва "независима" съдебна система, която да пази чуждестранните "инвестиции" от посегателства като това да удовлетвори местни кредитори на некадърно управлявана фалирала чужда компания, която заради това да загуби активите си в колонията...

12 Януари 2015 22:51
Брей, че недосетливи тия Дьо Кабан, Джонатан Алън, Том ван Оорхост, Аник Ван Калстър и др., бе!? Вместо да се допитат до куманезите от какво трябва да се интересуват и какви въпроси да изследват, те се занимават с някакви незначителни неща. При това в противоречие с генералната линия на Партията!?!
13 Януари 2015 00:31
Нашенското кривосъдие го оправя сал големата метла...
13 Януари 2015 07:10
Винаги ми е било интересно защо САЩ, ЕС и техните местни НПО храненици толкова критикуват българската съдебна система, а не им пука например за българските минимални заплати.


И за млеконадоя в село Горно нанадолнище и най-вече за счупения рог на кравата на баба ти Божка от третата пряка преди мегдана. Гиди, колонизатори!...
13 Януари 2015 09:08
Че тя МРЗ се е увеличила 5 пъти от 1999 насам, за да стане по-висока от тази в Сърбия, Македония, Украйна, Беларус и Русия.
И продължава да се увеличава с около 7-10% годишно.
Никакво подобно подобрение не се наблюдава при правораздаването. А подобрението там е най-важно за нас - българите. За да има повече справедливост
13 Януари 2015 09:09
когато цецо,боко,ахмед,ваньо и всички знаини герои от т.н. преход започнат да дават обяснения в същия този съд и получат справедливо присъди,тогава може да се говори за реформи.Засега това са фугасни бомби в пространството,защото идва доклада от ЕС и трябва да се симулира движение.
13 Януари 2015 09:39
Че тя МРЗ се е увеличила 5 пъти от 1999 насам,


а спрямо 1989 колко пъти се е увеличила?
13 Януари 2015 09:51
В левове 2.4 пъти. В немски марки / при курс 2марки за евро/ пак почти толкова по официалните курсове на БНБ, а не по пазарните на Магурата
За времето на Хан Крум не знам.
13 Януари 2015 10:15
Вероятно статуквото в съдебната система възприема всичко, изредено дотук, като тактически отстъпления. Изглежда обаче, че му се налага да отстъпва все по-назад и все по-дълбоко в своя тил. Тъй че може би наистина ледът се пропуква. Така или иначе тепърва ще ставаме свидетели на жестока съпротива с всички възможни средства.
Вярно е, съпротивата ще е жестока, защото българската съдебна система се оказа доста независима, в сравнение с посестримите й в бившия соцлагер. А това й дава възможност да манипулира и изнудва страните в процеса. Ръководството на СГС вероятно ще бъде жертвано, тъкмо за да се съхрани статуквото.
13 Януари 2015 13:17
Rakita, така е. Без промяна по някакъв начин на системата на избиране и за кариерно развитие на магстратите, това ще си остане само прах в очите или късане на опашка.
13 Януари 2015 15:07
В съдебната система са прокуратурата и съда. Срещу кое от двете сте? Ако сте срещу съда, а не сте срещу прокуратурата, значи подкрепяте беззаконието.
При добре свършена работа от следствието и прокуратурата съда няма никаква възможност да влияе върху присъдата.
13 Януари 2015 15:56
В съдебната система са прокуратурата и съда.
В гражданското и търговското правораздаване няма прокуратура и там са най-големите деформации. Прокуратурата си има други трески за дялане, които се оправят със СРС-та на първо време.
Партньорите ни от ЕС гледат напредъка в Румъния и очакват от нас да има осъдени депутати и висши държавни чиновници. Досега това не е факт у нас, защото на тези хора трябваше да им се осигури комфорт, за да крадат необезпокоявано за задкулисните си господари, с посредничеството на водещите офицери от ДС.
13 Януари 2015 16:43
Ъ-ъ-ъ, след всичките тия "реформи " мизата за прокурор пак ли ще си остане 60 000 €, а за нотариус 600 000 € ?
Само питам, щото нямам координатите на Красьо Черничкия.
13 Януари 2015 20:41
„Най-напред за лицемерието, падението и непригодността на самия ВСС (или по-точно на мнозинството в него)......Сега на ход са политиците. Само че голяма част от тях имат съществени "заслуги" за днешното положение.”
Нали заради политиканите,набедени за политици, е цялата гнилотия. Всичката гнилотия!
В посочената връзка Марин Божков не казва нищо ново,но е хубаво гнилотията да се обяснява в прав текст и на всеослушание.
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД