:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,787
Активни 426
Страници 14,352
За един ден 1,302,066

Политиците трябва да кажат – желаят ли наистина референдум

Годината започна с мъгла и приказки на килограм по повод нови изборни промени и допитване за тях
Снимка: Михаела Катеринска
На 10 март миналата година проф. Георги Близнашки внесе 500 000 подписа за провеждане на референдум по изборното законодателство.
Новата година започна интересно. След десетина месеца предстоят избори, ние като електорат да внимаваме. Отсега. Защото откъм върховете на държавата се казаха важни неща, но на едро и само гражданската будност би била превенция да не ни се случи поразия.

Става дума за вечната тема - как да гласуваме, по каква система. Държавни мъже и жени набелязаха приоритети. Президентът Росен Плевнелиев заяви, че "през 2015 г. трябва да се върне дебатът за електронното, задължителното и мажоритарното гласуване". Не спомена думичката "референдум". Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Вълчев я спомена - референдум с местния вот за задължителното гласуване ("Труд"). Но пък изпусна мажоритарното и електронното. Вицепремиерът и един от лидерите на Реформаторския блок Меглена Кунева спомена електронното. Без другите и референдум.

Предисторията на тази каша също е объркваща. В началото на 2014 г. в ярко обръщение към нацията Плевнелиев поиска три референдума заедно с предстоящите европейски избори - част от депутатите да се избират мажоритарно, да се въведе електронно (дистанционно) гласуване, както и задължително. 3 в 1 накуп, като се знаеше, че задължителното не е консенсусно, може да се окаже противоконституционно,



рискува иначе хубавата идея



за допитване. Гражданите, протестиращи срещу Орешарски, спретнаха и внесоха в парламента подписка в подкрепа на президентските искания, БСП и ДПС очаквано я неглижираха. Важен нюанс - голяма част от протестиращите произлизат от либералните среди и въобще не споделяха президентския ентусиазъм от задължителното гласуване. "Но нека хората да се произнесат, нека суверенът каже", заявяваха те и се подписваха. Днес те и Плевнелиев не говорят за референдум, макар че мандатоносителят ГЕРБ говори.

Ще продължим с предисторията. ГЕРБ подкрепи президентското искане за референдум, макар в своя управленски мандат да не проведе такъв, а и не бе направила нищо по въвеждането на тези три вида гласувания, щом толкова ги иска. Сергей Станишев пък, тъй както бе много против задължителен вот, изстена от смъртния управленски одър, че много го иска (юни 2014 г., краят на кабинета "Орешарски"). Кой какво точно иска днес, не е ясно. Атанас Мерджанов (БСП) заяви, че БСП би подкрепила задължителен вот. Но с референдум ли? Май не. Защото Патриотичният фронт и АБВ също са "за" такъв вот, с ГЕРБ и БСП това си е направо конституционно мнозинство. Защо му е на ГЕРБ тогава референдум? Могат да си го гласуват. Но ние не знаем дали ГЕРБ чак толкова много желае задължително гласуване. Може да се окаже, че тя не го желае, обаче настоява суверенът да си каже мнението (не е шега, в теорията и практиката се среща подобно политическо поведение).

Затова е хубаво в тази каша парламентарните политически сили да направят няколко неща. Би помогнало и на нас като граждани да разберем техните позиции и да формираме действия спрямо тях.



Първо да кажат принципно



- тия въпроси в парламента ли смятат да ги решават, или мислят да ги поверят на гражданството. Ако е второто, директно да се отива на референдум заедно с местния вот. Няма какво толкова да му се мисли и приказва. Но ако е първото, нужно е да знаем принципното мнение на всяка една партия по същината на евентуалните изборни промени. Но не на едро, а детайлно - подробно по всяко от предложенията на президента (или по други). Но, повтарям, подробно - искат ли мажоритарен елемент или не, електронен вот или не, и т.н. Защото някак неусетно разговорът се плъзга единствено към задължителния вот, а той никога не е бил в същината на дискусията.

Аз например искам част от депутатите да се избират мажоритарно, не съм против електронното гласуване, но съм категорично срещу принудителното. Как да определя коя политическа сила споделя позициите ми? Искам ли референдум? Имам подозрения, че задължителното гласуване се вкарва като тема, само и само да размие другите две - за да изхаби излишно време и да провали проветряването на политическата система. Затова искам допитване по мажоритарния и електронния вот. Но ако знам, че в парламента има мнозинство да прокара принудителния вот и смята да го направи, първи ще поискам референдум и за него - с надеждата да го спре.

Затова парламентарните сили трябва да престанат с приказките на килограм и да кажат какво точно искат, как смятат да го постигат. Ще ни помогнат на нас.



Много по-конкретен трябва и да е президентът



"Всички избори оттук нататък в страната трябва да вървят в комплект с референдуми по важни теми", бе казал още на старта на 2014 г., затова е впечатляващо днешното му разсейване по повод "комплекта".

В началото на 2013 г. се проведе първият национален референдум след падането на комунизма - за АЕЦ "Белене". Поиска го БСП, разрешен бе от ГЕРБ, а Плевнелиев го насрочи. Всички партии ще спечелят, ако продължат да питат хората. С едно условие - да задават честни и ясни въпроси.
Снимка: Михаела Катеринска
През март привържениците на референдума за изборното законодателство организираха протестни шествия. Някои от тях се озоваха половин година по-късно в служебното правителство. Вярно, че управляваха по време на предизборна кампания, но за референдума нищо не споменаха повече.
22
1561
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
12 Януари 2015 19:52
Желаят, разбира се - според техните нужди, по техни правила, в тяхна полза...
-----------------------------
Сайтът на Генек
12 Януари 2015 20:09
Експертите казаха - промените в климата ще доведат до много по-големи миграции от всякакви войни.

http://www.reuters.com/article/2015/01/08/us-climatechange-migrants-idUSKBN0KH1HJ20150108
Governments Should Plan for Climate Change Migrants
OSLO, Jan 8 (Reuters) - Governments need to plan better for rising migration driven by climate change, experts said on Thursday, citing evidence that extreme weather and natural disasters force far more people from their homes than wars.
12 Януари 2015 20:12
Експертите казаха - промените в климата ще доведат до много по-големи миграции от всякакви войни.

Да, бе! Климатичните промени! А не безконтролното размножаване на населението в бедните държави.
12 Януари 2015 20:31
Да, това също.

Германия ако си мисли, че ще успее да прецежда само перспективните, много се заблуждава. Нужни са нови договорености, както и нови мерки в самите развиващи се страни.
12 Януари 2015 20:35
През 2014 г. 200 000 души са потърсили убежище в Германия, със 60% повече, отколкото през 2013 г., и седем пъти повече, отколкото през 2007 г. Почти всички молби идват от Близкия изток и Северна Африка.

Бежанците са прогонени от същия ислямски екстремизъм, тероризирал Франция тези дни.

Последното изречение чупи лицемеромера. Имат още много да се учат от покровителите си нашенските "магистрати", дето ни баламосват, че Пеевски е единица мярка за невинност, просто вземал милионите от чантата на майка си.

Нито в Сирия, нито в Ирак, нито в Либия, нито в Еритрея имаше ислямски екстремизъм, пък и във Франция нямаше, преди да бъде създаден от "коалициите на желаещите". Нямаше ги и бежанците, нито милионите жертви на масовите убийства, от които хората се спасяват.

Западът има само едно средство, за да реши проблема с бежанците - спешно и енергично да започне възстановяването на светските режими, които собственоръчно разруши.

П.С. И две думи по "заглавието" на темата - не желаят
12 Януари 2015 20:50
Смешен плач. Ако беше толкова зле колкото го описва авторът нямаше въобще да идват. В Унгария ги упоявали; звучи ми като разказ на имигрант като на този дето го ритали с кубинки на Българската граница. Само Амнестита и БХК могат да лъготят така.
12 Януари 2015 21:32
Не е ли по логично тези "бягащи от екстремисти" да се върнат да се сражават за родините си? Ние ли да воюваме на тяхно място?А и останалите, за какво са ни при тази безработица, на кораба и обратно, така ще се освободят милиони работни места за местните хора.
12 Януари 2015 21:50
Новата година започна интересно.

По сичко личи, че през тази годин ке мине онази с големата коса.
Жална им майка на партиите и партийците...
13 Януари 2015 08:10
В африканските анклави на Испания толкова много хора бяха застреляни или зле третирани, че просто спряха да идват.
13 Януари 2015 08:45
Нова година - стари илюзии за нефелния ни политически субект ...
13 Януари 2015 09:19
ВладиГео

12 Януари 2015 20:35
13 Януари 2015 09:22
Защо САЩ не си поемат квотата бежанци- примерно 50% от влизащите в Европа?
13 Януари 2015 09:26
Политиците ни ще прибегнат до референдума, едва когато ножът е опрял в кокала, за да спасят самите себе си. Дотогава ще отлагат това единствено лечение за болната ни политическа система, стремейки се да съхранят статуквото на прехода, което им дава възможност за обогатяване, докато учатват във властта.
13 Януари 2015 10:12
Няма те да кажат. Ние ще кажем.
Единственото, което трябва да се направи е подписка за провеждане на референдум.
От толкова много партии, няма ли да се намери една да организира подписка?
13 Януари 2015 10:19
От толкова много партии, няма ли да се намери една да организира подписка?
Пряката демокрация е смърт за партиите.
13 Януари 2015 11:26
В Италия избухна скандал преди около година, когато станаха известни подробностите от една много сладка далавера. Става дума за това, че държавата там отделя по (май толкова бяха) 50 евро на бежанец дневно. От тях до адресата стигат 10, остналите се губят по трасето. Буквално са милиарди, които се приватизират. И бяха публикувани телефонни разговори, в които двама политици там си пожелават през новата година да има повече кораби и повече лодки с негри към Лампедуза.

Положението там е страшно, в сравнение с тях ние сме като оазис на спокойстивето. По-малките градове там са напълно превзети от негри, които крадат, просят, проституират и страшно досаждат на населението. Полицията е напълно безпомощна. Един полицай разказваше защо е неспособен да направи каквото и да било. Центровете за интегриране на непокорни негри (нещо като концлагери за проблематични бежанци) били всичко на всичко два за цяла Италия. И обясняваше полицаят, когато заловя негър - престъпник, аз по устав трябва да го пратя там. С охрана от трима полицаи, пътуването и цялата организация са за сметка на местното полицейско управление, което разполага с твърде скромен бюджет. И значи трима полицаи от малко градче трябва да отсъстват най-малко два дена, докато ескортират един негър до най-близкия пункт, понякога той е на 300 и повече километра. През това време, ако в градчето стане нужда от полиция, то буквало няма кой да реагира, а всички инциденти висят на главата на местния полицейски началник. На него после ще се карат и ще го разжалват, че не е осигурил полицейско присъстиве там, където е трябвало. И затова местните началници си затварят очите за всякакви по-дребни престъпления, извършвани от негрите, само и само да не се налага да прибягват до така нежеланата за тях процедура по ескортиране на виновния до концлагера, от който, на всичкото отгоре, пускали провинилия се след 10-тина дена, а той пак се връщал при събратята си.

И там от корупция и безхаберие затриват държавата си. Явно има от кой да се учим.
13 Януари 2015 12:08
България се опитва да ги задържи навън с висока ограда по границата си с Турция.

Що, незаконно ли е?
13 Януари 2015 12:09
Малта ги държи далеч от туристите в мизерни лагери в южната част на острова.

А къде трябва?По хотелските комплекси?
13 Януари 2015 12:11
Всяка година близо половин милион търсещи убежище обкръжават Европа, отчаяно търсещи спасение от ужасяващите условия в собствените им страни

Ами да си подредят къщичката! Нали затова са независими държави?
13 Януари 2015 12:15
Британската Агенция по границите "не може да открие" 50 000 търсещи убежище, чиито молби са били отказани. Те просто са изчезнали от радара на властите

Значи стават повторно закононарушители. Полиция, съд и в затвори или заградени терени с някаквои бараки/палатки.
13 Януари 2015 12:18
Условията в африканския анклав на Испания - Мелиля, са толкова лоши, че бежанците все по-рядко търсят убежище там.

То това е и целта-да бъдат самоотказани.Щом закона не може д аги откаже?
13 Януари 2015 20:27
Свети Архангел ми се яви......Многократно !
Слава тебе , Господи !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД