:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,466
Активни 559
Страници 14,031
За един ден 1,302,066
ПРОГНОЗА

2015 г. в образованието - ИТ индустрията ще увеличава натиска си

Ще продължи спорът къде и как да се срещнат предприемачите и преподавателите, очаква фондация "Пайдея"
Каква ще бъде годината в образованието за деца и възрастни? Фондация "Пайдея" публикува прогнозата си кои ще бъдат основните теми в тази сфера.



1. Връзката образование-икономика/пазар на труда ще продължи да е доминиращ фокус на политически активности на всички нива. Специфичните инвестиции на ЕС за по-тясно свързване на науката и бизнеса и за решаване на проблеми на младежката безработица има вероятност да сложат начало на чисто нов вид решение на въпроса: каква е адекватната (работеща) връзка между двете през 21-ви век?

Ще продължи спорът как и къде да се срещат предприемачите и преподавателите, за да построят и/или поддържат надеждни образователни пътеки, които водят младите хора към удовлетоворителна работа/кариера/творчество/начинание. И през 2015 г. спорът няма да стигне до разумно решение, а кариерните консултанти ще стигнат нови висоти на своята креативност в опита да хвърлят мост между образование и бизнес. Рейтингите на университетите ще продължат да губят тежест, застигнати от общата инфлация на висшето образование като цяло. В замяна на това тежестта на третата гледна точка - че такава среща между предприемачите вече не е необходима и/или не е възможна през 21-ви век - ще надмине тежестта на всички останали гледни точки. Очаква ни много добра година за ученето през целия живот, в която непознати и чудновати форми на учене, придобиване на практически опит и квалификация ще бъдат забелязани дори от социалните и професионалните медии.

В България: Ще пропилеем за пореден път целевите средства за решаване на проблема с младежката безработица за зле маскирани форми на социално подпомагане и реклама на държавни служби, които не се нуждаят от такава. Но на отделни места отделни преподаватели, училища и катедри ще научат отделни млади хора на честност, точни намерения, умения за учене и умения за решаване на проблеми. Оглеждайте се. В тези отделни места, в ръцете на тези отделни преподаватели, училища и катедри са възможностите на всички ни за по-добър живот. Помогнете им с каквото можете. За да стане по-бързо и да го усетим всички.



2. ИТ индустрията ще продължи да увеличава натиска си върху образователните системи. Към вече познатите електронни ресурси за учене и валидиране на умения, безплатни и несвързани с останалите степени на образование ИТ училища и сертифициращи системи за ИТ умения ще се добави и сериозно законодателно лобиране за гарантиране на специфични изисквания на индустрията към образованието и на деца, и на възрастни.

През 2015 г. ще продължи да расте броят на онлайн ресурсите за учене, броят на безплатните ИТ училища ще се умножи поне по 2, броят на сертификатите за ИТ компетентности - повече от 2 пъти, броят на корпоративно-социалните дейности на ИТ индустрията в полза на образованието - също.

В България: Ще видим по-отчетливо натиск на ИТ индустрията в областта на училищното образование и някои специфични нейни изисквания към ученето на деца е възможно да попаднат дори в основното законодателство. Доколко и какви резултати ще има това в специфичната област учене на деца ще разберем през 2019 г. най-рано. Добрата новина е, че българската ИТ индустрия заявява открито склонност да сподели ресурсите си с образователната система. Но има и лоша новина - в България съществува дигитална пропаст поради жизнен стандарт и в нейния неблагоприятен край, до който образователната система не достига, се намира много по-голяма част от гражданите, отколкото във всяка друга страна от ЕС.



3. Гражданската грамотност ще направи огромна разликата в начина, по който свободните демократични общества ще преминат през напрегнатата икономически и политически 2015 г. Куп иновации ще се появят в гражданското образование за малки и големи през 2015 г., в резултат на опита да се поправят грешки и пропуски в качеството на гражданското образование през последните 30 години.

Критична маса лидери на мнение и управляващи ще споделят убеждението, че само общества с преобладаващ брой граждански грамотни граждани могат да успеят да се справят прилично с уникално сложната задача - удовлетворяващ живот в нерастяща икономика, и да комбинират умно инициатива и преразпределение, така щото да имат като резултат устойчиво развитие. В обществата, подценявали хронично гражданското образование, ще има ескалиращи социални конфликти и лесно запалимо улично насилие по неочаквани поводи.

В България: Както през последните 10 години, граждански неграмотни политици и публични служители ще похарчат 90% време и енергия в ненужно емоционални дебати за реформи и 10% време и енергия - за правене на реформи, след което ще гледат с недоумение разните форми на гражданско недоволство от липсата на резултат от техните иначе 100% усилия. Нещо повече - през 2015 г. има сериозна опасност гражданското образование да бъде обявено от 43-тото НС за отделна "наука" и да бъде насила наместено като отделен предмет, задължение на отделен учител в българското училище (НС разглежда такъв законопроект), вместо сегашния образователен стандарт, според който всеки учител има към учениците задължения в областта на гражданското образование.



4. Публичното/субсидираното с публични средства образование ще бъде подложено на огромен натиск да докаже/покаже по разбираем за гражданите начин резултатите си, за да получи подкрепа за запазване/увеличаване на инвестициите в него. Страничната полза от този процес специално в Европа е, че ще възстанови позабравеното разбиране сред обществото, че образованието е инвестиция, а не разход.

2015 г. ще е много напрегната година за публичното образование. От една страна, очакванията към него продължават да растат и да се разширяват в две противоположни посоки - да решава социални проблеми и едновременно да осигурява на гражданите адекватни умения за живот във високотехнологично и отговорно към екосистемата на планетата общество на знанието, колкото е възможно в по-ранна възраст. От друга страна - инвестициите в него не могат да последват очакванията заради ограниченията, които ни налага близкият до 0 икономически ръст в почти всички общества с големи традиционни системи за публично образование. Предстои поредният цикъл на измерване на функционалната грамотност при 5-годишните (PISA 2015). В оперативно изпълнение влизат специалните мерки на ЕС (държавите с най-стари и най-достъпни системи на публично образование) за изграждане на нов вид връзка между наука и бизнес и за преодоляване на младежката безработица. Тези мерки представляват значими нови инвестиции в образование и наука и още през 2015 г. в европейските страни общественото внимание и натиск ще се насочат към въпроса: какви резултати и как?

В България: ще изгубим годината в непропорционални усилия да приемем нов закон за училищното образование, без да сме направили предварителна оценка на въздействието и упорствайки да отричаме, че предвидените промени имат нужда от допълнителни инвестиции, каквито не сме предвидили за следващите 3 години. Картината, която представя рейтингът на университетите, ще продължи да се разминава драстично с картината, която представя НАОА за състоянието на висшето образование. Възможно е и други частни висши училища да се откажат от участие в рейтинговата система след първия напуснал в края на 2014 г. Извънредно скъпият пилотен проект за дуално образование ще продължи да се опитва да създава илюзии, че то би могло да е работещо решение в България, напук на изключително ограничения брой бизнеси, които имат интерес и възможност да участват в модела. Добрите училища и университети ще използват нови и креативни форми да покажат резултатите си и в това отношение 2015 г. ще е изключително силна година за образованието в България. Много е вероятно също тази година специализираното звено за външна оценка към МОН да промени начина, по който публикува резултатите от външните оценки, и да предостави на публиката по-детайлни данни и анализи.
9
2056
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Януари 2015 21:28
Знаете ли какво е "фондация "Пайдея", знаете ли какви са истинските й цели, знаете ли кой и от къде й дърпа конците?
13 Януари 2015 07:54
Връзката образование-икономика/пазар на труда ще продължи да е доминиращ фокус на политически активности на всички нива.
Преди няколко броя във вестника беше писано къде отиват парите за наука. От 428 милиона, доколкото си спомняма почти половината отиват за кухи проекти, които разни хуманитари в комбинация с чиновниците в МОН ще си чешат езика. След като приключат и си вземат парите никой повече не се интерисува от резултатите в тези проекти.
13 Януари 2015 09:08
По т. 4 основният натиск е на НПО за домашно образование и частни училища, които искат да бъдат равно субсидирани от държавата. Разбира се, частните училища ще сравняват резултатите си на общо основание с държавните училища. Обаче поради несъразмерния брой ученици винаги ще излезе, че частното образование е по-добро. Всъщност в частните училища има само отбрани деца и това значи, че сравнението трябва да е между първите в държавните и първите в частните училища. Тогава ще се види, че тоя аргумент е невалиден. Просто частните образователи искат да цицат едновременно от богатите родители, но и от публичните средства. От друга страна родителите внасят в бюджета на страната данъци и за образование, така че формално съществува справедливост. Точно това трябва да е посокота им на аргументация, а не резултатите.

Максимус, доколкото съм запознат, тази фондация не изповядва някакви радикални глупости (напр. изучаване на престъпленията на комунизма, религиозна свобода в образованието чрез домашно образование и т.н.). Тяхната парадигма е, че държавата трябва да има водеща роля в образователния процес.
13 Януари 2015 10:28
Кире,
Те наистина са прави в това отношение - държавата да е водеща в този процес.
Да вземем примера с Франция - най-престижните висши училища са държавни и
се отличават с най-висок рейтинг.
Само да вземе за пример Екол Нормал Супериор и Екол Политехник.
Само че в тях приемът е безкрайно труден.
13 Януари 2015 21:45
Не разбирам защо Държавата трябва да се занимава с висшето образование.
За средно образование - общодостъпно, и платено от данъците на всички - ДА.
Който иска да придобие специална квалификация, да стане доктор, инженер, икономист - да бъде така добър, да се бръкне (да вземе заем, ако трябва), и да си плати.
Откъде-накъде цялото общество ще плаща на някой, който после ще си грабне дисагите - и в Западна Европа или Америка да прави пачки.
14 Януари 2015 09:18
Пайдея не се занимава с повишаване на качеството на нашето образование, това е само маскировка, Пайдея е ционистка организация, работи за прокарване в учебните програми на пропаганда и внушения, за глобализъм, за мултикултурализъм (но само в Европа, не и в Израел!), усилено работи за заливане на Европа с цветнокожи имигранти, внушаване на бялата европейска раса на чувство на вина, за компрометиране на християнството, за развращаване на децата и младежта.

В нета има много информация за Пайдея, можете да видите какво казва нейната шефка ето в това видео: Натисни тук
14 Януари 2015 10:21
Не разбирам защо Държавата трябва да се занимава с висшето образование.
И аз не разбирам , защо Държавата трябва да се занимава с паричната система. На когото му трябват пари, ще си печата. Който не може, ще ползва такива, напечатани от други.
Дали не е свързано с инфлацията, инфлацията на доверие, на стойност, на "Рейтингите на университетите ще продължат да губят тежест, застигнати от общата инфлация на висшето образование като цяло"? Или само с ръста на простотията, кражбите и измамите?
А и да, инфлацията не пада от небето. Винаги е плод на "частни практики". Понякога и на Държавата при лошо управление.
Откъде-накъде цялото общество ще плаща на някой, който после ще си грабне дисагите
Плаща само на тия, които имат данни да научат повече от това, което знае обществото. Но "демократичните ценности" инфлантираха този принцип. Сега куцо и сакото се прави че учи нещо, нещо като дизайн на кръгъл куб и проект "кубично кълбо".
Колкото до "грабването на дисагите", риск винаги има - може обществото да е преценило данните му, може избрания да заболее и умре, може самият той да се "увреди". Но опитът си струва, опитът за повече познание винаги си струва. Освен това не е задължително всички средства да отиват за "опитване". Колкото се заделят за сигурността с наличните технологии, толкова поне трябва да се заделят за търсене на нови решения на съществуващите технологии. Иначе няма ни сигурност, ни здраве, ни производство.
14 Януари 2015 11:06
Мултикултурализмът е необходимост в страни, където живеят различни хора според вярванията си и произхода. Русия и САЩ са пример за това. България и съседите ни също. Не идеята за приемане на другия е лоша - лошо е, когато правилата са различни за отделните общности. Да си поданик на съответната държава означава преди всичко равно прилагане на законите.

ПП. У нас е проблем дефиницията на малцинство, защото предвижда и етнически малцинства (все пак по-добре от национални малцинства). Но мисля, че тук трябва да има само религиозни малцинства. На признака "религия" могат да се обособят "културни" малцинства - както е в Турция и Албания. Така веднъж за винаги ще се приключи с ДПС и циганските драми.
14 Януари 2015 19:15
Тука грешиш Кире, в Русия наистина от векове живеят и други народи, с различна култура и вяра, но Русия е държава с единствено руска култура. И така трябва да бъде, за да е силна една държава, САЩ са едва на @)) г. и са напът да се разпаднат, от мултикултурност, , такива масови бунтове и безредици на расова основа, потушени с много насилие, както в Америка, в Русия никога не е имало.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД