Събота вечер. Семейна вечеря пред телевизора. Токът спира, кварталът потъва в мрак. Причината - неизвестна. Следва позвъняване до дежурния екип, пристигат аварийните техници, суетят се около трафопоста. Няколко часа по-късно захранването "започва" да се връща. Но лека-полека. Крушките примигват, а телевизорът се чуди да работи или да изчака. И от толкова чакане и подскачане на напрежението накрая изгаря.
За съботната вечер няма да говорим - пълен провал. Колкото до изгорелия телевизор - за него все пак може да се надявате на някакво обезщетение от съответната електроразпределителна компания. В зависимост от това в кой район на страната се намирате, може да претендирате за обезщетение от ЕРП-то - ЧЕЗ, ЕВН или "Енерго-Про".
Правото ви е записано в общите условия и на трите дружества. Така че въпреки сложната процедура и чакането все пак може да получите пари за разваления си телевизор, компютър, пералня, ютия или какъвто и да било друг уред, който е пострадал в "дискотеката". Преди това обаче трябва да докажете, че той се е "предал" по вина на дружеството, а не просто защото му е дошло времето.
Последни на аварии в елмрежата по Нова година се "радваха" жители на столичния квартал "Красна поляна". Те останаха без ток заради пик на незаконните включвания в мрежата от комшиите им от кв. "Факултета". В резултат на претоварването тя гръмнала. Последвали традиционните разправии - полиция, техници, скандали и след около ден захранването било възстановено. Но за сметка на десетки изгорели уреди. Резултатът не закъсня и в ЧЕЗ заваляха жалби заради развалените уреди.
Ситуацията в кв. "Красна поляна" съвсем не е изключение
или нещо толкова необичайно. Напротив - от токов удар в България уреди горят масово, без значение дали домът е в махала, село или град. Това често се случва и заради подаването на напрежение, различно от стандартните 220 волта, без да е нужно токът изобщо да е бил спиран.
Преди две години пък имущество за 140 хиляди лева бе унищожено при взрив на трафопост в Бургас, който бе разположен в мазето на жилищна сграда. Става дума основно за вещи - хладилници, телевизори, печки. А от дружеството ЕВН обещаха да обезщетят засегнатите. Справка на ЕРП-тата показа, че 2411 трафопоста в страната се намират в жилищни сгради, което създава допълнителен риск.
Самите дружества предупредиха за възможни аварии още през лятото на миналата година, когато енергийният регулатор за пореден път оряза разходите им. Тогава ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" в един глас поставиха под съмнение изпълнението на инвестиционните си програми и допуснаха сривове на мрежата посред зима. Те се оправдават, че при неколкократните намаления на цените на тока в последните две години са орязвани основно техните разходи. Те не са получили допълнителни средства и след като през октомври цената на тока се повиши средно с 10%. Заговори се дори за режим на тока, но този сценарий засега се разминава.
Как обаче може да претендираме за обезщетение и
как се доказва причината
за изгорелия уред?
Според общите условия на ЧЕЗ например, ако уредът ви гръмне, в срок от три дни може да се оплачете писмено в компанията. Чешкото дружество ще изпрати техник в рамките на следващите 24 часа, за да състави протокол за вредата. Техникът трябва да дойде на място, за да се увери, че действително щепселът на ютията ви е изгорял, а от контакта ви вече нищо не става, и да опише щетата в документ, под който трябва да се разпише както той, така и вие като пострадал собственик на злополучния уред. Така би трябвало да се развие ситуацията, ако се разберете "по мирен път". Ако ли не, спорът може да отиде директно в съда. А дали си струва за една ютия да ангажирате адвокат, е въпрос на личен избор.
По подобен начин работят и в ЕВН. Там трябва да спазите същите срокове, като накрая ще получите копие от констативния протокол. Окончателно становище за причините за щетата и решение за изплащане на обезщетението ще получите с писмо в срок от 20 дни. Ако имате право на обезщетение, трябва да занесете в ЕВН документи, които доказват размера на щетата, и декларация за банкова сметка. Разбира се, придружени с одобрението, което сте получили по-рано от самото дружество.
Така например, ако уредите ви са били повредени, ви трябват касови бележки от извършения ремонт и протокол от сервиза за причината за щетата. Ремонтът трябва да възстановява уреда в състоянието, в което е бил преди повредата. Тези документи се разглеждат от специалисти, които оценяват направените разходи. Накрая одобрената сума се превежда по банков път.
Важно е да се знае обаче, че до идването на техник и съставянето на протокол не бива да ремонтирате уредите си. Защото после няма как да докажете, че щетата е причинена от
колебанията в подаването на ток от ЕРП-то.
Такава е и процедурата за "Енерго-Про" - три дни за заявяване на щетата, 24 часа за изчакването на техника и чакане на отговор.
Оплакванията в трите енергоразпределителни дружества през миналата година са хиляди. В офисите на ЕВН са били заведени 1465 жалби за нанесени щети. След проверка се оказало, че основателни са само 450. Платени са около 136 000 лв.
В ЧЕЗ са постъпили 1951 жалби, от които за основателни са били приети 640. Това е около 32.8% от общия брой получени сигнали. "Сега" обаче не получи отговор колко точно са стрували те на дружеството. От "Енерго-Про" са изплатили на свои клиенти около 9000 лв. като компенсация за претърпени вреди. При около 700 постъпили жалби за изгорели уреди и други щети вина на ЕРП-то е била констатирана в около 6% от случаите.
Най-често щетите се дължат на бури, аварии, паднали върху електропроводите дървета и клони, автоматични повторни включвания на защитните системи, които са често срещани по време на прелетния период на птиците и др., твърдят от ЕРП-тата. Каквато и да е причината обаче, резултатът е важен - работи ли печката вкъщи, или е паднала жертва на енергийната система.