- Проф. Кременски, кои са основните причини за появата на рак и как ще коментирате последното изследване на учените, според което ракът е просто въпрос на "лош късмет"?
- Преди да отговоря на въпроса, ще ви запозная с една друга история. В началото на 2014 г. беше публикувано от водещи японски изследователи "откритие" в престижното научно списание "Нейчър". Откритието беше за нов прост метод за превръщане на стволови клетки от миши ембриони в "плурипотентни" (такива, от които може да се развиват различни видове клетки и тъкани). Ако беше вярно, това щеше да ни доближи до голямата мечта за "производство на резервни тъкани и органи по поръчка". От самото начало редица учени изказаха съмнение. Проведена е вътрешна проверка за възпроизвеждане на резултатите от експериментите. Тя показва, че "откритието" е невъзможно с тези експерименти. Водещият автор подава оставка. Един от съавторите се самоубива. На 22 декември 2014 г. статията е оттеглена. Но не всички сме самураи и си отчитаме грешките.
- Каква е историята на "лошия късмет"?
- На 2 януари 2014 г. е публикувана статия от световноизвестни автори на водещ американски университет със заглавие "Вариациите при риска от рак могат да бъдат обяснени с броя на деленето в стволовите клетки." Под вариации се има предвид известният факт, че сред над 200 вида рак разликите в честотата на проявление е от порядъка на хиляди пъти. По повод статията и на същата дата в същото списание ("Саянс") излиза друг материал под заглавие "Лошият късмет при рака". Това привлича медиите и отклонява до известна степен вниманието от доказаните известни причини за възникването и развитието на рака, както и възможностите за профилактика, диагностика и лечение.
- Какво представлява новото изследване, което предизвика такъв интерес в последните дни?
- След обширно проучване в литературата авторите избират данните за 31 вида тъкани (видове рак) и на тяхна база предлагат математически (статистически) модел за отчитане степента на риска от известните основни фактори за възникване на рак: (1) генетични, (2) влияние на околната среда и начин на живот, и (3) наречения от авторите "трети фактор" - броя на случайно възникналите мутации в специфичните за всяка тъкан и орган стволови клетки. В резултат те достигат до извода, че в средно 65% от случаите на рак (от 39 до 81% при различните видове) причината е неконтролируемият трети фактор - "лошият късмет".
Веднага трябва да се отбележи, че предлаганият математически модел не може да отчита индивидуалния риск, от който всички се интересуваме и че той се определя от изключително сложни механизми в различна степен от трите фактора. Ако обаче тази цифра от 65% неконтролируем "лош късмет" е вярна, то означава коренни промени в доказаните подходи на съвременното здравеопазване за профилактика, ранна диагностика и лечение на раковите заболявания.
- Как научните среди приемат тези заключения?
- Статията предизвика изключителен медиен и професионален интерес. Водещи изследователи от цял свят задават множество въпроси, като например: защо са пропуснати две много чести форми на рак - рак на гърдата и простатата, взет ли е предвид фактът, че в един орган може да има повече от един вид стволови клетки, няма ли некоректност и достатъчни ли са случаите в използваните литературни данни, посоченият широк диапазон от 39 до 81% не прави ли подхода ниско чувствителен и надежден и редица други въпроси. Не се пропуска и въпросът кой е финансирал изследването, кой има интерес да се пренебрегнат доказаните фактори на околната среда и начина на живот.
- Преобръща ли това изследване представите ни за рака до този момент?
- Налага се мнението, че изследването отразява изключително важен проблем и поставя началото на бъдещи проучвания и потвърждаване на намерените данни. Дотогава да се съобразяваме с доказаните факти. От много проучвания е доказано, че тютюнопушенето е причина за 86% от случаите на рак на белия дроб, 65% от случаите на рак на гърлото, 37% от случаите на рак на пикочния мехур, 29% от случаите на рак на задстомашната жлеза. Доказано е, че диетата се очаква да допринесе за 31% от случаите на рак на червата, 46% от случаите на рак на хранопровода, 51% от случаите на рак на стомаха и 56% от рака на шията. Доказано е, че алкохолът причинява рак. Доказано е, че слънчевата радиация причинява 86% от случаите на меланома (рак на кожата). Доказано е, че някои от раковите заболявания се причиняват от вирусни инфекции, като например HPV при рак на шийката на матката. Всичко това са фактори на околната среда, избягването на които доведе до намаляване на раковите заболяване с 22% в САЩ след 1999 г. Разбира се, тук не трябва да се пренебрегва генетичният и "случайният" фактор, свързан с броя на клетъчното деление и мутациите в стволовите клетки.
Като новина мога да ви съобщя, че всеки момент ще излезе голяма съвременна книга от издателството на БАН, която в подробности и коректно отразява всички проблеми, свързани със стволовите клетки, и има отделна глава "Рак и стволови клетки".
- Какво следва от този опит за изчисление на риска от рак? Сега вероятно все повече хора ще започнат да се страхуват, че по всяко време може да се разболеят от рак.
- Това не трябва да отчайва човека. Това само обяснява защо двама души пушат, и двамата не са предразположени генетично, но единият развива рак, а другият - не. Защото единият имал "късмета" в неговите стволови клетки да се случи това нещо. Изводът на сегашния етап е, че околната среда и начинът на живот са мощни фактори, но хората трябва да минават на профилактика по-често, тъй като генетичните изследвания може да помогнат много. Вече има генетични изследвания, които могат да хванат променена ДНК в кръвта на болния и да се хванат променени ракови клетки 3-4-5 години преди да се появи ракът.
- Тогава какво прави човек, след като вече знае, че има такива изменения?
- Може да премине към по-чести прегледи. Това пък показва и местата, където клетките се променят, и дава възможност за създаването на нови лекарства, които да стимулират имунната му система и да ликвидират тези променени стволови клетки, преди да се е развил ракът. В някои случаи може да се проведе и предварителна терапия. Възможно е след 5 години установените по-рано клетки да изчезнат. Това става, като не допуснеш да развиеш рак.
- Възможно ли е при променени клетки никога да не се развие рак?
- Възможно е никога да не се развие, ако раковите клетки са хванати навреме.
- Все повече хора се оплакват, че живеят под стрес. Как той влияе върху мутацията на гените?
- Стресът не може да повлияе директно, но може да повлияе на кръвообращението, на кръвното налягане. Животът е създаване на енергия, подновяване на структурите в клетката, но всичко става от една огромна система, която тя кръвоснабдява. Кръвоносната система измъква токсичните материали от организма, но може да бъде повлияна например от стреса, съответно да се наруши храненето, а оттам да се наруши и имунната система, защото ракови клетки се образуват у нас непрекъснато, но имунната система ги изчиства. Щом отслабне, имунната система не може да се пребори и тогава може да се появи болестта.
- Кои видове рак най-често се предават по наследство?
- Това са най-честите видове рак. Например рак на гърдата, дебелото черво. 10% от рака на гърдата се причинява от над 40-50 мутации, които се предават по наследство и 1% от тези 10% са двете мутации, които ги имаше например Анджелина Джоли, която си премахна гърдите. Тя нямаше рак. Високият риск, който изчисляваха при нея, е рискът й на 80-годишна възраст, а не на 35-40 г. Тези гени обаче тя ги има не само в гърдите, а и на много други места. Ето какво обясняват сега със стволовите клетки. Сега е премахнала и яйчниците си. Т.е. тя е премахнала тези стволови клетки, които имат по-висока честота на случайни мутации. Защото носенето на мутациите при Джоли и всички, за които говорим, е наследствено, но не означава непременно, че като имаш мутация, ще развиеш рак. Означава, че това е предразположение и че ако има и допълнителни условия - околна среда, начин на живот и изведнъж се появят и стволовите клетки в определения орган - от цялата тази съвкупност може да се развие и рак. Не е както при наследствените болести, при които имаш ли мутация, развиваш болестта. При рака това е само предразположение и не означава "обречени сме", като имаме мутация, а сигнал да отиваме по-често на преглед.
От много проучвания е доказано, че тютюнопушенето е причина за 86% от случаите на рак на белия дроб, 65% от случаите на рак на гърлото, 37% от случаите на рак на пикочния мехур, 29% от случаите на рак на задстомашната жлеза.
Хубаво интервю, но кажете къде спахте в последните 10 години професоре, вие и всички от БАН, защо не иницирахте забрана за тютюнопушене на обществени места много по-рано, защо не бяхта сред водещите личности при закаснялото, но най-накрая случило се обсъждане и приемане на тази забрана?