:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,597
Активни 667
Страници 23,162
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Ракът - въпрос на лош късмет или на лоши навици

Изследване, според което две трети от онкозаболяванията се дължат на мутация в ДНК, взриви научния свят
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проф. Иво Кременски е най-известният ни специалист по генетика. Завеждал е Националната генетична лаборатория, бил е дълги години национален консултант по медицинска генетика. Член е на редица международни научни организации, участвал е в много наши и международни научни проекти и изследвания.
В затишието през дългите празници около Коледа и Нова година една новина се задържа особено дълго в листата на най-четените в световния печат. Според ново изследване, публикувано в броя на сп. "Сайънс" на 2 януари, 2/3 от случаите на рак при възрастните могат да бъдат наречени просто "лош късмет", а останалата 1/3 се дължат на фактори на околната среда и наследствени гени. Това установява статистически модел на 31 вида рак, изготвен от математика Кристиян Томазети и онкогенетика Берт Фогелщайн от университета "Джон Хопкинс" в Балтимор, Мериленд. Двамата учени установяват, че случайни мутации (оттам и сензацията с "лошия късмет"), натрупани в здрави стволови клетки, могат да обяснят две трети от случаите на рак, превишавайки значително риска, приписван на комбинираното действие на генетични и други фактори. Един от изводите е, че някои видове рак не могат да бъдат предотвратени от промяна в диетата и навиците и ключово за битката с тях е навременното им откриване.

Двамата прилагат диаграма, която разделя видовете рак на сини и зелени категории. Зелените са тези, които се дължат главно на случайни мутации, т.е. според авторите те по-рядко могат да бъдат предотвратени от промяна в начина на живот. Докладът преобръща част от съществуващите представи за това заболяване. В зелената категория например Томазети и Фогелщайн са поставили меланом и рак на хранопровода, за които учените смятат, че имат безспорна връзка с фактори от начина на живот - прекомерно излагане на слънце в единия случай и злоупотреба с алкохол във втория.

Реакцията на научния свят не закъсня и тя е преобладаващо негативна. Стигна се дотам Международната агенция за изследване на рака - "онкозвеното" на Световната здравна организация, да публикува почти безпрецедентно изявление, че изразява "дълбоко несъгласие" с изследването. В него агенцията напомня, че "почти половината от всички случаи на рак в световен мащаб могат да бъдат предотвратени", и предупреди, че призивът на авторите за ранна диагностика може да бъде възприет погрешно и да предизвика негативни последици както за науката, така и за общественото здраве.

Къде е истината? Няколко важни уточнения станаха известни след първоначалната бомбастика. В статистическия модел не са включени два от най-често срещаните видове рак - на простатата и на гърдата, защото авторите не успяват да измерят честотата на делене на стволовите клетки в тези тъкани. Самите учени неколкократно подчертаваха, че не са казвали, че 2/3 от рака е въпрос на "лош късмет". Тяхната формулировка е, че някои тъкани развиват рак по-често от други и 2/3 от тази вероятност може да се обясни с мутации, натрупани в стволовите им клетки.

За да стане по-ясно на обикновения човек как се появява ракът, учените дават пример с риска от автомобилно произшествие. Независимо от дестинацията, колкото по-дълго е пътуването, толкова по-голям е рискът от злополука. Условията на пътя двамата учени оприличават на факторите на околната среда, които предизвикват рак. Лошите условия очаквано са свързани с повишен риск от злополука. Механичното състояние на колата пък е наследственият генетичен фактор. С всеки механичен дефект рискът от инцидент се увеличава. Така например евентуални проблеми в спирачките или износване на гумите й повишават риска от произшествие. По подобен начин количеството на наследствени генетични мутации е един от факторите, които допринасят за риска от рак. Продължителността на пътуването пък те оприличават на деленето на стволовите клетки и случайните мутации. Дори и при лоши пътни условия и шофиране на кола в лошо състояние, продължителността на пътуването играе значителна роля, обясняват те. Така съвсем логично кратките пътувания пораждат по-малък риск, докато дълги пътувания са свързани с най-висок риск за инцидент.

В тази аналогия две трети от риска за произшествие се дължи на продължителността на пътуването, останалата част - на технически неизправни коли, лоши пътища и други фактори. Всяко произшествие е причинено от някаква комбинация от пътните условия, състоянието на автомобила, дължината на пътуването и др. В някои пътувания дължината на пътуването може да бъде основен фактор за произшествие, докато други инциденти може да се дължат главно на лоши пътища. За да знаем каква част от произшествията се дължат на всеки един от тези фактори, ние трябва да имаме подробна информация за броя на пътуванията до всяка дестинация, състоянието на всеки автомобил и условията на всеки изминат път наред с други неща. "Не разполагаме с такива знания за пътувания, и нямаме подобна информация за раковите заболявания", казват Томазети и Фогелщайн. Впрочем за няколко дни след публикацията Томазети получава над 200 имейла. Пишат му родители на деца, починали от рак - благодарни са за мисълта, че трагедията би могла да е въпрос на случайност, т.е. извън техните сили да я спрат.

Двамата съвсем не агитират за безотговорно поведение. Най-добрият начин за предотвратяване на някои видове рак е чрез елиминиране на факторите на околната среда и чрез промяна на начина на живот, казват те. Отказът от тютюнопушенето например е важен пример за първична превенция. А най-добрият начин за предотвратяване на смъртните случаи е заболяването да бъде открито и третирано навреме, докато все още е лечимо.
18
4920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
15 Януари 2015 20:52
Двамата учени установяват, че случайни мутации (оттам и сензацията с "лошия късмет", натрупани в здрави стволови клетки, могат да обяснят две трети от случаите на рак, превишавайки значително риска, приписван на комбинираното действие на генетични и други фактори.

Ъ-ъ-ъ, а какво предизвиква случайните мутации?
15 Януари 2015 21:23
Макар да имам донякъде професионално отношение не разбрах къде е спорът.
От много години е общоприето че ракът се дължи на серия мутации. Вероятността за тези мутации зависи от редица "външни" фактори - диета, качество на въздуха, наличие или осъствие на мутагени - няки съставки на тютюневия дим, радиация и пр. Доколкото процесът е вероятностен, той е случаен. Може да си заклет пушач и алкохолик и да не развиеш рак, а може да си побъркан на "здравословен живот" и пак да те сполети. Обаче вероятността за пушача е по-голяма от колкото за непушача, т.е. статистически пушачите боледуват по-често.
И едно възражение на горното: В Индия имали лошия навик да дъвчат бетел (някаква билка която се дъвче заедно с вар). Рак на устата е бил най-разпространения рак. Е, дошли модерни времена, хората отказали бетела и почнали да пушат тютюн. Оказало се че ракът на устата намалял, но точно толкова се увеличил белодробния рак. С други думи външните фактори определят какъв рак ще развиеш, а не дали ще направиш рак!
15 Януари 2015 21:31
Става дума за силно спекулативна статия, направена за да се публикува в Science. Ракът е генетична болест и наистина болшинството причиняващи мутации са соматични, тоест не се предават по наследство и могат да се окачествят като случайни. Това обаче не значи, че ако пушиш като комин ще ти се размине. Напротив, вероятността мутация да удари тумор супресор ген в епителните клетки на белия дроб се увеличава неимоверно.
15 Януари 2015 21:45
А модерната нАука защо не забелязва Симончини? Той случайно ли е излекувал бая народ?
15 Януари 2015 22:13
Ъ-ъ-ъ, а какво предизвиква случайните мутации?

СТРЕСЪТ!
15 Януари 2015 22:26
Стресът грънци! Случайните мутации са случайни разтегации на гените вследствие разбягващата се Вселена! Ако цялата Вселена е хукнала на вси страни, и се разделечава по всички азимути то същото става и с гените - четирите им буквички напират да избягат една от друга, и в резултат - случайна мутация!
16 Януари 2015 00:48
Оказало се че ракът на устата намалял, но точно толкова се увеличил белодробния рак. С други думи външните фактори определят какъв рак ще развиеш, а не дали ще направиш рак!

...с уговорката че това твърдение е статистически вярно, т.е. важи много повече на популационно, отколкото на индивидуално ниво.
16 Януари 2015 00:49
Ъ-ъ-ъ, а какво предизвиква случайните мутации?

Ентропията....

16 Януари 2015 02:12
Само от ядове, а ядовете от гадове ! Това е истината ! Препатила с рак на гърдата !
Никакви мутации, никакви глупости ! Всичко е от СТРЕС !
16 Януари 2015 06:24
>>><<<

Утринен зов


15 Януари 2015 21:45



А модерната нАука защо не забелязва Симончини? Той случайно ли е излекувал бая народ?

Забелязва го, разбира се, но го оставя зад тъч линията, защото индустрията "лечение" е мултимилиардна.
Забелязвам го и аз и го разпространявам като знание, но вярващите в това, което казва, не са много. Голяма е инерцията
и ВСИЧКО ИЗГЛЕЖДА ТОЛКОВА ЕФТИНО, ч е хората не му вярват. Не им се вярва, че такъв ефтинджос може да лекува.
Да не говорим пък за цезиевия хлорид, при който излекуването е въпрос едва ли не на дни.
16 Януари 2015 08:12
Когато науката се отдели от етиката, истината се отдалечава от нея! Нравственият закон е в основата на истината, така че няма няма как да познаем истината без да го следваме! Остава ни да слушаме подобни лъжливи "научни" твърдения и ако приспим разума си, да им вярваме. Всичко опира до вярата! От това не можем да избягаме!
16 Януари 2015 08:39
В езотеричното познание има постулат, че "случайности" няма.
Тази дума е удобна, когато има незнание на причините.
При всички развили се раци имаме налице пропуск на имунната система да отстрани абнормалността навреме. Т.е. винаги имаме отсдлабен имунитет като причина...
А , примерно, 80% от причините за намаление на имунитетта са алиментарни.
16 Януари 2015 09:44
Понамирисва на платена публикация.
Много усилия хвърли световната общественост против тютюнопушенето, нали ?
Спомняте си как изглеждаха всички състезания на Формула 1 - нямаше място на екраните от реклами на Марлборо и Джони Уокър.
Напоследък обявиха и , че прекомерното излагане на слънце предизвиква меланом. Че тогава, какво ще дириш по скъпите плажове ?
И, следва това мъдро "изследване". Логично, Уотсън !
16 Януари 2015 11:03
Като начало предлагам хора които питат "какво е това мутация" да не се изказват за ролята на мутациите в онкогенезата.
А за
Напоследък обявиха и , че прекомерното излагане на слънце предизвиква меланом. Че тогава, какво ще дириш по скъпите плажове ?
ще отговоря:
Независимо от интересите на туристическата индустрия има НАУЧНИ доказателства за ролята на ултравиолета при меланом - един от най-злокачествените раци. От друга страна УВ е и полезен - напр предпазва от рахит. Търси се оптимум - забрана на солариумите и разумно ползване на плажа.
16 Януари 2015 12:01
Не УВ е виновен за меланома, а слънчевото изгаряне.
Т.е. - въпрос на доза.
16 Януари 2015 17:17
Рака е по наследство. А дали ще се отключи зависи от стреса. Някои учини твърдят, че някои видове рак се причиняват от вирус. Дали?
В нашия род имаме наследствено заболяване, което не е рак, но е на клетъчно ниво. От него не се мре веднага, но уж зависи от факторите. Та двама братя, с почти еднакви гени и двамата болни. Единия, който не пушеше/ и почти не пиеше/ умря по-рано като 10 години беше на хемодиализа. Втория пушеше по 2-3 кутии цигари и пиеше като смок и умря по-късно, а до диализа не стигна. Извод: Не слушайте докторите, гледайте със собствените си очи.
18 Януари 2015 15:42
Това за стреса, дето съфорумците дадоха горе е вярно. Още в древността са знаели, че причината за повечето болести е на душевна (психологична ) основа.
"Ракът е от мъка" -- това е от народа, мъдрост
18 Януари 2015 16:30
Гладиатор
18 Яну 2015 15:42
Това за стреса, дето съфорумците дадоха горе е вярно.

А кой не е изпитвал стрес, пък слава Богу....
Статистически е доказано че 99% от заболелите са яли краставица!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД