-------------
Кемал Еюп е роден на 6 февруари 1952 г. в силистренското село Суходол. Завършил е математика, по професия е програмист-математик. Член на Централния съвет на ДПС. В парламента е зам.-председател на комисията по европейска интеграция и член на комисиите по медии и по външна политика.
--------------
- Г-н Еюп, премиерът обяви, че след ваканцията трябва да се очакват известни промени. ДПС наясно ли е дали те се отнасят до ръководството на ПГ на коалиционния ви партньор или до смяна на министри?
- Разбира се, ДПС е в течение - било чрез директни разговори между ръководствата или чрез контакти с нашите колеги от НДСВ. Има такова очакване - за промяна в ръководството на ПГ на НДСВ, но кога ще бъде, си е тяхна вътрешна работа. Колкото до промени в правителството, според мен те не са належащи - няма голям гаф на някой министър или на целия кабинет. Ако беше така, опозицията нямаше да пропусне момента да иска пак вот на недоверие.
----------------
Но отдавна се говори и обществото е в очакване, според мен е и здравословно да има определени промени в Министерския съвет - персонални, а пък, ако е необходимо, и структурни промени. Това е с цел оптимизиране работата, по-голяма ефективност и резултатност, а също е добре да се получи освежаване на кабинета. След година и половина той може да се обърне назад и да прецени кое е свършено и кое не. Не бива да се забравя, че през 2003-а ще има местни избори и очакванията на хората са за промяна в известна степен в политиката на управляващото мнозинство и на кабинета.
-------------------
Защото доста месеци оправданията бяха, че сме в началото, че нямаме информационна база за състоянието на държавата или че са неопитни новите депутати.
- Преди време твърдяхте, че според световната практика на ДПС като коалиционен партньор се полагат 6-7 министерски кресла. Дали дойде времето отново да поставите този въпрос, искате ли министерски кресла?
- Това беше логиката на нормална практика в европейски държави - какво получава коалиционният партньор. Но в политиката няма аритметика. А и според състоянието на нещата, включително политически взаимоотношения и обществени очаквания, ние бяхме доволни в началото на такова партньорство, каквото и споразумение се подписа в крайна сметка. Ние не сме алчни и нямаме големи апетити за повече власт. Ако е необходимо, това ще преценят ръководствата на двете политически сили. Но има известни нови апетити вътре в коалицията НДСВ - не е тайна, че има мандатоносители, има нова партия НДСВ и това може да доведе до преосмисляне на участие в кабинета на различните фракции в НДСВ. А това може да доведе и до преосмисляне на нашето общо коалиционно споразумение. Така виждам аз нещата - не по настояване на ДПС, а по вътрешна необходимост на НДСВ.
- Значи след евентуални промени, които се готви да извърши министър-председателят, може да преосмислите споразумението си с НДСВ?
---------------
- Не, само ако те преосмислят вътрешнокоалиционните взаимоотношения в НДСВ и дойдат на дневен ред по-големи промени в кабинета, само тогава ще дойде на дневен ред и преосмисляне на нашето участие. Дали повече наши министри или смяна на ресори, това ще дойде на дневен ред по необходимост.
-------------------
- Какъв е прагът за радикалност на промените?
- Ние винаги обсъждаме общо управлението на страната - какво ние бихме желали като участници в него, т.е. общата политика на кабинета, никога не ги разделяме по отделни министерства.
- Според вас какви промени трябва да се очакват - структурни и персонални?
- Не трябва да забравяме, че това е в правомощията на министър-председателя. Но той даде знак, че може да се очаква нещо такова. Според мен резонно е да има и персонални промени, а е възможно да има и структурни. Не е моя работа да подсказвам за структурни промени, но аз съм за връщане на агенция "Пътища" към Министерство на транспорта, може да се помисли за преструктуриране на Министерството на икономиката, защото от две министерства е направено едно мегаминистерство, което поне във второто правителство на Иван Костов не функционираше нормално. За да се даде приоритет на туризма, не би било лошо да се отделят туризмът и търговията в отделно министерство или в отделна агенция.
- Очаква се ДПС да поиска да оглави точно министерство на транспорта, водите ли вече консултации с премиера?
---------------
- Аз поне нямам информация да са водени конкретни консултации за отделни министерства или за наш кандидат за министерски пост, но знам, че винаги има консултации, когато има промени.
-----------------
- ДПС имаше ли кандидатура за строителен министър?
- Не, още първите дни след оставката на Паскалев заявихме и бяхме наясно, че министърът ще бъде от НДСВ - такова беше предварителното споразумение и не сме таили надежди, че ще имаме наш министър на този пост.
- Получаването на нови министерски кресла, например в транспорта, изисква ли ново споразумение между НДСВ и ДПС? - Пак повтарям, че ново коалиционно споразумение може да има, ако има ново споразумение вътре в НДСВ и това да наложи да се преосмисли и нашето споразумение. А за преразпределение на нови позиции не е задължително да има ново коалиционно споразумение, защото ние сме партньори и можем да се договаряме и устно, на джентълменска основа.
- Преди време ДПС имаше сериозни претенции за вицепремиерски пост. Отказахте ли се?
- Ние явни претенции не сме изразявали, не сме и поискали. Защото ако поискаме, сигурно ще получим. Поне ако грубо се пресметне съотношението на силите, един малък, но решаващ партньор може да се наложи. Но не това ни е целта, нито ни е в стила. Нещата с времето си идват на място. Мисля, че в днешния ден НДСВ чувства по-голяма увереност в нашето партньорство, отколкото в самото начало.
- В началото беше сигурно, че и да поискате вицепремиерско кресло, няма да ви се даде. Защо сега смятате, че ако поискате, ще ви се даде?
- По-уверени сме в нашите партньори. Мислим, че по-добре ни разбират. В началото те подхождаха боязливо към това партньорство, но след взаимно опознаване сега нещата са на друг етап, на друго ниво на взаимно доверие.
- И все пак премиерът сякаш не е склонен да прави жестове към ДПС?
- Няма нужда да се правят жестове, но никой не дава повече власт, без да е необходимо. Ако в един момент се стигне до ново преразпределяне, аз съм убеден, че това ще бъде след сериозни разговори и обмисляне на цялостната ситуация в страната и работата на кабинета като цяло. И да имаме, и да нямаме вицепремиер, нещата ще си вървят спокойно до деня, когато не си загубим взаимното доверие и уважение между партньорите. До края на мандата аз не очаквам такова нещо да се случи. Но следим отблизо процесите вътре в НДСВ и не би било пресилено, ако кажа, че сме малко притеснени от това.
- Какво точно се случва в НДСВ, кои фракции не ви допадат?
- Ние нямаме проблеми с нито една от фракциите, групи или групички. Лично мен ме притеснява това, че липсва консолидиращият момент и елемент.
- Защо премиерът узря чак след година, че трябва да се смени ръководството на ПГ с цел точно тази консолидация?
--------------------
- По-рано щеше да излезе, че се налага. Сега нещата узряват, има голямо очакване от страна на техните депутати. Никак добре не звучи този разнобой, на моменти силни противоречия да се коментират на страниците на вестниците. Това не е сериозно за управляваща политическа сила.
- При очакваните смени на министри дали и вашият зам.-министър на отбраната Мехмед Джафер няма да бъде освободен заради случая с ТЕРЕМ? Готово ли е ДПС да поеме някаква отговорност?
- ДПС винаги е готово да поеме отговорност. Нашият председател заяви, че ако под една или друга форма Джафер има намеса, той ще си отиде. Ние нямаме притеснение в този смисъл - че ще поемем отговорността, когато някой наш зам.-министър си отиде. Ако е необходимо, и министър може да си отиде. Ние бихме се притеснили, ако не можем да понесем отговорността, ако не можем да се освободим от човек, който има провинение. Тук аз не виждам някакво провинение на Джафер, но в крайна сметка думата има следствието.
- Според вас кое може да предизвика предсрочни избори?
--------------
- Тук няма спор - самото мнозинство. Ако мнозинството се преструктурира, по естествен път ще дойдат на дневен ред предсрочни избори. За предсрочни избори според мен може да се говори след местните избори.
----------------
- Как се отнасяте към лансираната идея за нов обществен договор и нова кръгла маса?
- Според мен няма нужда от нов обществен договор, той се налага, когато има предсрочни избори. Но аз съм за нова кръгла маса, на която да се дискутират евентуални промени в конституцията, реформите в съдебната система, а защо не и други точки от обществения дневен ред. В България може би е необходимо да има постоянно действаща кръгла маса. Около кръглата маса за промените в конституцията трябва да седнат политици, магистрати, съсловни организации, цялостният интелектуален потенциал на държавата.
- Докога смятате, че трябва да бъдат извършени промените в конституцията?
- Проблемът не е в сроковете. Въпросът е да преценим в диалог какви промени желаем. Едните могат да бъдат по-леки с оглед консенсуса за евроатлантическата интеграция - като разрешението за преминаване на чужди войски, за продажба земя на чужденци. Има вътрешно актуални въпроси като реформата в съдебната система, несменяемостта на магистратите, имунитета, има неща, които могат да се променят от Обикновено народно събрание с квалифицирано мнозинство. Но се чуват гласове за коренни промени, които могат да бъдат извършени само с едно Велико народно събрание. Ако ще се отива на Велико народно събрание, според мен преди това трябва да има референдум искат ли хората такива коренни промени.
- Има ли подслушвани политици от вашата група, вие самият подслушван ли сте?
- Конкретно аз нямам предчувствието да съм подслушван, но ние толкова сме свикнали с тези работи, че вече не ни прави впечатление. Законите са едно, има закон за СРС, но спазването на неписаните правила е друго, т.е. недостатъчно е спазването на моралните закони.
- Смята се, че 2002 е годината на неуспешната приватизация. ДПС съгласен ли е с този извод?
- За съжаление лично за мен това е най-големият проблем на това управление - неуспешната приватизация. Обяснение винаги може да има. Но това е голям минус. Нека да сме оптимисти и да го приемем като поправителна - новата 2003-а да бъде успешна в приватизацията. Трябва добре да се пресметнат дивидентите - не само във финикийски знаци, а да се мисли в перспектива, приватизираните предприятия да работят за страната, да носят приходи, работни места.
- Поправителният тази година през нови конкурси ли минава за "Булгартабак" и БТК?
- Не бих искал да се намесвам в работата на съответните министерства и Агенцията за приватизация, но моето мнение е, че минава през нови конкурси.
|
|