Дребната шарка някога бе болест, от която се разболяваше всеки. Преди ваксинациите да станат масови през шестдесетте години, педиатрите имаха навика да проверяват гърлата на децата за издайническите пъпчици. Учените с десетилетия опитваха да създадат ефективна ваксина. Междувременно вестниците печатаха статистики за смъртните случаи, като първите места принадлежаха на морбили, скарлатина, вариола и други болести от миналото.
Хората приемаха, че вероятно ще се разболеят от морбили, без да смятат, че може да оцелеят. Болестта
убиваше около 2.6 млн. души годишно,
преди ваксинациите да станат масови, показват данните на Световната здравна организация. Днес около 145 000 души загиват от морбили годишно - повечето от тях нямат достъп до ваксини. Малък брой от тях живеят в САЩ, където ваксините са налични и широко разпространени.
Следите от някога повсеместната болест още се срещат в страшните поговорки в яслите ("Ако котката хване дребна шарка, дребната шарка ще хване и теб", например) и илюстрациите в старите детски книжки и медицински учебници, но ваксинацията промени начина, по който хората гледат на болестта в развития свят.
Морбили вече не се смята за заплаха в културата на САЩ - това е заради заблудата, че болестта не е толкова опасна. В действителност дребната шарка никога не си е отивала. В чашките на Петри вирусът е един от най-стабилните и непроменящи се щамове. Той изглежда по същия начин днес, както и преди ерата на ваксинациите. Болестта е една от най-заразните на планетата. Вирусът е активен във въздуха в продължение на два часа и може да се предава от носителите си до четири дни преди и след появите на обрива.
Стабилността на морбили всъщност прави ваксината толкова ефективна. "Често вирусите мутират много - например грипът, но морбили е много стабилен", казва Коди Майснер, професор по педиатрия в Медицинския университет "Туфтс". "Има само един щам на вируса морбили", допълва той.
Въпреки че в САЩ той е успешно унищожен - тоест от време на време има зарази, но болестта не се предава у населението продължително време, - няма гаранция, че нещата ще останат така. Това се случи във Великобритания, където дребната шарка бе ликвидирана, а сега отново е ендемична.
"Със сигурност може да се върне, обяснява Майснер. И тогава, понеже това вероятно е
най-заразният вирус,
близо 90% от хората без имунитет, които бъдат изложени на него, ще се разболеят. Тези цифри са по-големи дори от нивата на грипа. Морбили е един от най-заразните или лесно предаващи се вируси, които познаваме."
Морбили вече е една от главните причини за детска смъртност в света. Около 400 души умират от вируса всеки ден, показват данни на Световната здравна организация. "Това е много тежка болест, казва Майснер. Не минава леко като заушки или варицела. Дребната шарка е много по-жестока." Дори хората, които оцелеят от вируса, може да страдат от травми на мозъка, пневмония, глухота и други перманентни усложнения.
Вирусът явно се завръща в САЩ. От началото на 2015 г. има потвърдени 67 случая, повече от тях свързани с "Дисниленд" в Калифорния. Скоростта на разпространение вероятно ще засенчи дори 2014 г., когато болестта достигна най-високите си нива от 1994 г. насам. През 1994 г. 958 случая са били докладвани на властите. Миналата година е имало 644 болни в общо 27 щата.
"Много е лесно цели общности да бъдат заплашени, когато неваксиниран индивид от групата се зарази", казва Роберта Дебиаси, шефът на отделението за инфекциозни болести за Националния детски медицински център.
"Проблемът е, че хората не се ваксинират,
смята Джейн Сюърд, зам.-директор на отделението за вирусни болести в Центъра за контрол на болестите. Мнозинството от случаите на болни са неваксинирани хора, които са избрали да не приемат ваксината. Те живеят в семейства, които не се ваксинират, приятелите им също не го правят. Вероятно ходят и в училища, където много хора не са ваксинирани."
Това важи за части от Калифорния, които са известни с антиваксинаторските си общности. Около 8% от децата в детските градини не са имунизирани срещу морбили, показват данните на Центъра за контрол на болестите. В някои училища броят им стига до 43%, а нивата са дори по-високи в други щати, сред които Пенсилвания, Мейн и Колорадо. В пика на заразата от "Дисниленд" здравните власти в окръг Ориндж наредиха на десетки неваксинирани гимназисти да не ходят на училище, припомня в. "Лос Анджелис таймс".
Нещо повече - цяло поколение лекари в САЩ никога не са лекували пациент, болен от морбили, нито са виждали заразен с такава болест. "Успехът на програмата за ваксинации доведе до там, че
по-младите доктори нямат опит
с такива случаи и почти не мислят за тях, казва Сюърд. Другото предизвикателство, което не е ничия вина, е, че в началото морбили изглежда просто като респираторна инфекция, придружена с температура. Но е заразна, преди да се появи обривът, а в такъв момент не може да се отличи от обикновен грип."
Сюърд смята, че Центърът за контрол на болестите прави "огромни усилия" да образова лекарите. "Наистина опитваме да научим хората, че ако някой има обриви и треска, трябва да го питат дали е пътувал отвъд Океана, да питат дали някой в обкръжението му е болен от морбили и дали той самият е ваксиниран."
Властите препоръчват две дози от ваксината за бебетата, навършили една година. Шестмесечните деца обаче, които ще пътуват извън страната, също трябва да бъдат имунизирани. Мнозинството от случаите на тази болест в САЩ са хора, които носят вируса от други държави, където той отново е ендемичен - Великобритания, Франция или Канада. Това са страни, които не се смятат за опасни за здравето, смятат много лекари.
"Ваксината е изключително безопасна, казва Майснер. Няма ваксина без странични ефекти, Центърът за контрол на болестите признава това. Ръката може да се възпали, може да се наблюдават подувания и прекалена чувствителност, както и треска. Но шансът за усложнения, причинени от ваксината, е толкова малък, че е трудно изобщо да се изчисли... Въпреки че лечението на морбили е по-развито, отколкото преди, болестта продължава да е също толкова смъртоносна. "Ако изпаднеш в шок, мерките за това вероятно ще са по-добри, казва Сюърд. Но няма как да се избегне рискът за смърт при особено тежки случаи на морбили."
ЕПИДЕМИЯ
През последните седмици в американския щат Калифорния пламна епидемия от морбили. Установено е, че тя тръгва от "Дисниленд", където посетител зарази служители и гости на увеселителния парк. В края на януари американските здравни власти обявиха, че епидемията се е разпространила в други шест щата и в Мексико, а епидемията е тръгнала най-вероятно от чуждестранен посетител на атракциона. 51 потвърдени случая на морбили са били съобщени на Центъра за контрол на заболяванията и превенция от края на декември до сега, се казва в изявление на центъра. Повечето са в Калифорния, но някои са чак в щатите Небраска и Вашингтон. От Центъра посочват още, че заболелите са на възраст от 10 месеца до 57 години и само много малка част са били ваксинирани срещу дребна шарка заради тенденцията за отказ от имунизации от последните години, особено в Северна Америка.
Отказът от ваксини върна опасността от една от най-заразните болести на планетата
Ваксинации срещу вариола няма от 1980та - а в САЩ от 60те години. И никой няма намерение да ги връща. Не знам на какво невежество разчита тази статия. Естествено изпускане на вируса на вариола в съвременния свят би имал пагубно въздействие - затова е важно всички останали щамове да се унищожат.*
Колкото до ваксинациите като цяло - подобаващите ваксини за съществуващи болести трябва да са задължителни. Ала-балата на хомеопати и по-глуповати хорица няма място в един научен дебат. Неваксинацията поставя не само индивида в риск, но и всички около него. Тук няма място за не-научни мнения.