След 20 години в затвора Юджийн де Кок отново ще бъде на свобода, въпреки че има две доживотни присъди. |
В преходното правосъдие винаги е трудно да се отговори на въпросите за вината и отговорността при извършването на институционални престъпления. Те привличат обществения интерес след процеса срещу Адолф Айхман (един от главните организатори на нацистките лагери на смъртта - б.р.) заради начина, по който защитава заповедите, които е издавал. Отражение на това са и думите на една от жените, останали вдовици заради Де Кок - според нея той е бил изкупителна жертва на тези, чиито нареждания е изпълнявал.
По времето на апартейда Юджийн де Кок е полицейски полковник, изпълняващ нарежданията на тайна полиция, наричана "Влакплаас". "Влакплаас" всъщност е ферма, разположена западно от Претория, където се помещава ръководството на звеното за борба с безредиците към южноафриканската полиция, известно като С10, а по-късно и като С1. Тайната полиция "Влакплаас" е създадена и първоначално ръководена от Дърк Котцие, а след това и от Де Кок.
"Влакплаас" е паравоенна полицейска част, подобна на много други на континента. Създадена е по време на имперското управление, а след това продължава да участва в антиколониалните борби срещу националистите в Кения, а по-късно и в Родезия. Основната й функция е била да действа като наказателен отряд, който убива или арестува опонентите на режима, след което ги "превъзпитава", или ги ликвидира. Фермата "Влакплаас" е мястото, където са извършени някои от тези убийства. В показанията си пред южноафриканската Комисия за истината и помирението Юджийн де Кок признава за повече от 100 случая на изтезания, изнудвания и убийства, които е извършил, докато е бил част от спецотряда.
Юджийн де Кок е противоречива фигура както сред тези, които са против апартейда, така и сред защитниците на режима. На базата на правилата, по които работи Комисията за истината и помирението, той е амнистиран за някои от извършените престъпления, но не може да бъде помилван за злодеяния, които не са извършени заради политически мотиви.
Пред комисията той признава, че неговата полицейска част - а и той лично, преди да стане командир - е отговорна за убийствата на няколко активисти, борещи се срещу апартейда не само в Южна Африка, но и в Свазиленд, Зимбабве и Ангола. За всеки от случаите, разглеждани от комисията, Де Кок е казвал и името на полицейския командир, които е контролирал работата му.
Интересът към Юджийн де Кок значително се увеличава, когато южноафриканската клинична психоложка Пумла Гободо-Мадикизеле описва в книгата си "Човекът умря тази нощ: Да простим на главния убиец при апартейда" подробности от разговорите, които е провела за кариерата му. Тази книга дава едно от най-силните и разтърсващи описания на това как полицейски служител извършва убийства, без да изпитва угризения на съвестта, а също и как такъв човек може да се спаси от греховете.
Така се стига до усещането, че Де Кок е бил използван като изкупителна жертва от тези, които са издавали заповеди за убийствата и които не са изправени пред правосъдието. Това чувство бе подсилено и от радиоинтервю, дадено през 2007 г. от обвинявания, че ръцете му са "изцапани с кръв" последен бял управник на Южна Африка Фредерик Вилем де Кларк, за когото се смята, че е нареждал някои от убийствата. Той категорично отрича тези обвинения.
Това мнение обаче не е общоприето. Въпреки честите опити на Юджийн де Кок да търси и да се извинява на семействата на жертвите, много хора обаче го сравняват с Айхман, а обяснението "просто изпълнявах заповеди" не е достатъчно. И все пак Де Кок показва достатъчно разкаяние, за да бъде пуснат на свобода за разлика от бившия депутат Клайв Дерби-Луис, който през 1993 г. е осъден за заговор за убийството на бившия ръководител на въоръженото крило на Африканския национален конгрес и ще си остане в затвора.
Юджийн де Кок е една от големите дилеми на преходното правосъдие. Кога справедливостта се превръща в отмъщение? Повечето южноафриканци изпитват доста смесени чувства, защото много хора, свързвани с режима на апартейда, в момента живеят спокойно в страната. И все пак в определен момент прошката е важна част от преходното правосъдие и без нея Южна Африка няма да може да се откъсне от миналото си.