ДПС ангажира все повече евроинституции с казуса за употребата на майчин език по време на избори. Освен че ще води дело срещу българската държава в Страсбург, партийният лидер Лютви Местан строи подчинените си да повдигнат въпроса пред Европейската комисия и Европарламента.
Малко след парламентарния вот през октомври м.г. ЦИК глоби Местан с 500 лв. заради 4 случая, в които е агитирал публично на турски на предизборни мероприятия. Той обаче заговори за съдебно дело в Европейския съд за правата на човека чак в края на януари, паралелно със заканите си за вот на недоверие срещу правителството. И вчера обяви, че следващата седмица внася жалбата. Отделно от това евродепутатите на партията ще питат зам.-шефа на ЕК Франц Тимерманс не противоречи ли забраната за ползване на майчин език на заложената в българското изборно законодателство постановка, че всеки може да се кандидатира, без оглед на етническата му принадлежност. Както и какво ще направи Брюксел, за да насърчи употребата на малцинствени езици. "Вероятно ще развием този въпрос и в проект за резолюция на ЕП, третираща това право на малцинствата", допълни Местан.
Водачът на ДПС категорично отрече, че партията му създава напрежение, като повдига нерекъснато темата за възродителния процес. Отговорността за напрежението носело "едно ad hoc създадено антихуманно мнозинство" в парламента, в което влизали ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт, АБВ и БСП. Причината била в отказа им да върнат по административен път турско-арабските имена на починалите български мюсюлмани, които не са си ги възстановили сами приживе. И се закани да повдигне и този въпрос пред евроинституциите.
----МЕСТЕН ВОТ
Стратегията на ДПС за предстоящите наесен местни избори тепърва ще се разработва, но партията има ресурс да спечели немалко кметове, обяви Местан. По негови сметки в 60 до 80 общини подкрепата му може да има решаващо значение за това кой ще спечели кметското място.
|
|