Червеното острие Мая Манолова обвини вицепремиера по коалиционната политика Румяна Бъчварова, че волно или не, е била на върха на политическата метла. |
От обясненията на Манолова вчера стана ясно, че в нейния списък са включени и репресираните на ДПС. Депутатката даде пример с министерството на икономиката, което било изцяло "във феодално владение на определена партия" и където се назначавали само "баничари, футболисти и седесари". Ресорният министър Божидар Лукарски е и председател на СДС. Драгомир Стойнев от БСП даде и конкретни примери за политически чистки по върховете на военните заводи. Така например за председател на съвета на директорите на НИТИ-Казанлък на мястото на освободения Захари Даскалов бил назначен президентът на местния футболен клуб "Розова долина" Кънчо Папазов. Уволнен бил директорът на ВМЗ "Сопот" въпреки заслугите му по оздравяването на предприятието и създаването на 400 нови работни места.
Мая Манолова даде пример с Враца, където служителка на областната администрация с 91% инвалидност била уволнена с аргумента, че не е от ГЕРБ. Жената била назначена след конкурс за младши експерт, но я освободили 10 дни преди изтичането на изпитателния срок. Потърпевшата не е била член на БСП, уточни за "Сега" Манолова.
Вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за държавната администрация, я контрира, че новите назначения през януари са 18 от общо 126, тоест 14%, и всички имат степен "магистър". "Това е изключително ниско ниво и показва, че в рамките на първите три месеца сме заложили повече на устойчивост, отколкото на политическа чистка", допълни тя. Изнесените от Бъчварова данни обаче са само за последния месец, докато списъците на БСП и ДПС са за целия период от встъпването на кабинета на власт.
"Нямам преки права и задължения по назначенията", оправда се Бъчварова. "Искате или не, вие сте на върха на политическата метла и трябва да знаете какво се случва", не прие аргумента й Манолова.
-------КРИТИКА
Депутатите от БСП обвиниха шефа на НС Цецка Цачева, че крие министри от въпросите им за парламентарен контрол, като ги поставя в дъното на списъка и за тях не остава време. Цачева се защити, че към 4 февруари, когато се събира председателският съвет на парламента и одобрява програмата за седмицата, въпросите са били над 100, а питанията - над 10. За да се отговори на всичко, са нужни повече от 20 часа пленарно време. Това бе причината Цачева да насрочи извънредно заседание на НС идния вторник, което ще бъде посветено изцяло на депутатски питания към министрите.