Работещите пенсионери да плащат данък общ доход върху пенсията си или да губят право да получават едновременно пенсия и заплата, предлага Асоциацията на индустриалния капитал. Предложението е част от мерки, които работодателите предлагат за дискусиите по пенсионната реформа при вицепремиера Ивайло Калфин. Разговорите досега не са постигнали съгласие по нито един съществен въпрос, но според Калфин това не е и целта.
Данък върху пенсиите на работещите имаше до 1997 г., когато Конституционният съд го отмени. През 2010 г. отново се появи идея да се облагат парите от НОИ, но Борисов бързо разколеба авторите й, които бяха от депутатските среди на ГЕРБ. "Такава е практиката в много страни - не се получава пълна пенсия и пълна заплата едновременно. В случай че бъде възприето предложението, то може да бъде съпътствано с определяне на по-висок коефициент от общия за всяка допълнителна година осигурителен стаж при определяне на нов размер на пенсията", мотивира се шефът на АИКБ Васил Велев. Сега също оставането на работа след навършване на пенсионна възраст се поощрява с почти 3 пъти по-висок коефициент за всяка допълнително прослужена година, но само при условие че човек не получава пенсия.
Бизнес организацията застава и зад идеята на пенсионните дружества да се промени формулата, по която НОИ намалява пенсията на хората, които се осигуряват във втория стълб. В момента НОИ редуцира пенсията с 28% заради 5-те процента от общите социални осигуровки на родените след 1959 г., които отиват в универсален пенсионен фонд, а участието на държавата като осигурител с 12% не се взема предвид. От АИКБ също смятат като фондовете, че държавната вноска трябва да се включи във формулата и така редукцията да е 17%.
Предлага се още НАП да плаща лихви на пенсионните фондове, когато бави прехвърлянето на осигуровките към частните фондове. Въвеждането на мултифондовете, намаляване поетапно на таксите от дружествата, разширяване на дефиницията за свързани лица и създаване на гаранционен фонд за парите във втория стълб са сред другите искания.
ИСКАНИЯ
От АИКБ предлагат отново и половината осигуровки да се поемат от служителите, а не както сега 40%. "Тази мярка ще ограничи евентуален мотив за укриване на реални размери на възнаграждения и осигуровки от страна на работодателите, а с това - и сивата икономика", се казва в становището. Другото отдавнашно искане на всички фирми е да се преустанови приетата антикризисна мярка работодателят да плаща първите три дни болничен.
Мутри... Хищни, алчни, тъпи мутри... Национално-отговорен капитал...
----------------------
Сайтът на Генек