:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,844
Активни 694
Страници 22,409
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Лукашенко - новият миротворец на Европа

Войната в Украйна помогна на стопанина в Минск да бетонира властта си именно с помощта на водещи европейски лидери
Президентът на Беларус успокоява своя украински колега Петро Порошенко (вдясно), който беше видимо недоволен от резултатите на срещата в Минск.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко предложи преди дни гаранции за изтеглянето от Дебалцево на обкръжените там украински войници. Малко преди това обаче техните части бяха разбити от опълченците на Донбас, като това е поредното тежко поражение за властите в Киев след погрома край Иловайск миналото лято и загубата на контрола на летището в Донецк през януари т.г. "Ние сме готови не просто да посредничим, а и да помогнем за прекратяването на този конфликт, като сме готови да приемем всички украински оръжия от Дебалцево, които възбуждат хората", подчерта Лукашенко в типичен негов стил. Това беше само една от зачестилите напоследък инициативи на Батько (Бащицата), както обичат беларусите да наричат иронично своя президент. Той вече на два пъти блесна като главен миротворец в решаването на конфликта в Източна Украйна.

Първоначално Александър Лукашенко прие през септември м.г. в столицата си Минск представителите на враждуващите страни от войната в Донбас плюс техните посредници в лицето на руския посланик в Украйна Михаил Зурабов и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Тогава бе създадена контактната група за Украйна, което доведе до първите Мински споразумения за прекратяване на огъня от 5 септември. От самото начало обаче те не бяха спазвани и двете враждуващи страни взаимно се обвиняваха за нападения и обстрели, при които загинаха стотици мирни жители. Така се стигна до нова ескалация на конфликта през януари и нови поражения за украинската армия, която първоначално търсеше реванш за миналите си неуспехи на бойното поле. После се стигна до



новата мирна инициатива



на Германия и Франция този месец, като основното поле за изява отново стана Минск с неговия президент.

Откакто през 90-те години на миналия век Александър Лукашенко започна да гради своя авторитарен режим, нито един западен държавен или правителствен ръководител от ЕС не беше стъпвал в беларуската столица - с изключение на бившия италиански премиер Силвио Берлускони през 2009 г. А сега едновременно пристигнаха лидерите на двете най-важни страни - членки на Евросъюза, в лицето на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд. За имиджа на Лукашенко това е гигантски успех. При това в началото на една година, в чийто край той иска да удължи още веднъж своя мандат с помощта на поредните "демократични избори". Формално Беларус е верен съюзник на Русия. Но фактът, че разговорите за бъдещето на Украйна се провеждат именно в Минск, не бива да се разглежда само като предимство за руския президент Владимир Путин. Изборът на Минск за място на срещата показва и друг факт, а именно, че съюзите, които Кремъл от години се опитва да изкове на територията на бившия Съветски съюз, са всъщност много крехки. Лукашенко от години се опитва да лавира между Запада и Москва, като с последните си инициативи определено постигна сериозен успех.

Украинското ръководство се съгласи с избора на Минск за място на преговорите, тъй като в руско-украинския конфликт Лукашенко не следва сляпо линията на Кремъл въпреки натиска от страна на Москва. Напоследък дори се заговори за нова търговска война между двете страни заради забраната на внос на редица стоки от Беларус, които на практика пристигат от Европа и заобикалят руските контрасанкции срещу ЕС. Сега обаче европейците са изправени пред един



сериозен проблем:



диктаторът Лукашенко им дава аванси, а заради наложената им от Русия геополитическа конфронтация те са принудени да му отвърнат подобаващо. Беларуският президент дори искаше да изпрати миротворчески войски за уреждане на украинския конфликт. Предложението беше отправено от Александър Лукашенко в негово интервю за телевизионния канал Euronews. Идеята му беше Беларус да изпрати свои войски, които да помогнат за прекратяване на конфликта в Източна Украйна. По този повод експерти припомниха, че подобна мисия задължително се нуждае от мандат на ООН. Затова и повечето от тях са категорични, че предложението на Лукашенко е по-скоро за външна употреба и цели да излъска собствения му имидж. Повечето граждани на страната са за неутралитет на Беларус в руско-украинския конфликт и не искат страната им да се меси в конфликта, тъй като се чувстват привързани както към руснаците, така и към украинците по исторически причини.

Анализаторът от киевския Институт за евроатлантическо сътрудничество Владимир Горбач смята, че събитията в Украйна дават на беларуския президент ново поле за изява. "Лукашенко се опитва да използва шанса и да излезе от изолацията, в която последният диктатор в Европа, както доскоро европейците го наричаха, се оказа след налагането му на забрана да пътува в Европа", каза Горбач, цитиран от "Дойче веле". Политологът припомня позицията на Минск след присъединяването на Крим от Русия м.г. "Беларус е неутрална страна, а властите са само посредници в миротворческия процес", обяви тогава Лукашенко. Като цяло Горбач оценява положително посредническата инициатива на Беларус в уреждането на конфликта в Украйна, но в същото време той е убеден, че присъствието на беларуски войски на украинска територия е невъзможно. "Това е неприемливо за Украйна. Тук могат да пристигнат миротворци само под егидата на ООН, но не и от Организацията на независимите държави (ОНД), както стана в Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия", посочи Горбач.

"Изявлението на Лукашенко за Euronews няма нищо общо с политическата и юридическата реалност", казва и ръководителят на беларуския Център за политически анализи и прогнози във Варшава Павел Усов. Той вижда в предложението на Лукашенко



чист популистки ход



в контекста на украинските събития, от които беларуският президент се надява да извлече дивиденти в своя полза за възстановяване на отношенията си със Запада. "Той иска да демонстрира пред света, че режимът му проявява добра воля за участие в разрешаването на украинския конфликт", подчертава политологът. Дори обаче да получи мандат от ООН, Минск няма ресурси за изпълнение на подобна мисия, твърди Павел Усов. "Беларус има миротворческа рота от 30 души. Числеността може да бъде увеличена до 200 войници, но и те не са достатъчни да гарантират мира и да контролират мирните преговори в Донбас", казва той.

Владимир Горбач посочва още едно обстоятелство, поради което режимът на Александър Лукашенко не може да се изявява като самостоятелен играч в украинския конфликт - огромната зависимост на Минск от Кремъл както в икономическо, така и във военно отношение. Експертът обръща внимание и на това, че в случай на участие в миротворческа мисия Беларус може да даде жертви в една чужда война. Това би било удар по имиджа на Лукашенко, който в момента е на върха на своята популярност - основно заради това, че страната изглежда стабилна в икономически план. "Преценявайки всички рискове, Лукашенко едва ли ще отиде по-далеч от общи декларации", казва в тази връзка Павел Усов. Междувременно стана известно, че украинското МВнР категорично отхвърля предложението на беларуския президент да изпрати миротворци в Донбас. "Ние сами сме в състояние да въведем ред на наша земя, ако чуждестранните войски се изтеглят от украинската територия", заяви говорителят на украинското ведомство Евгений Перебийнис.

За това единствената миротворческа мисия за Александър Лукашенко ще остане тази на добър домакин, който приема "скъпи гости" в своя лъскав дворец в Минск. За това той наблегна и след преговорите "Минск-2", когато гордо заяви, че те са били изключително добре осигурени в материално-битово отношение. "Вие видяхте как беше организирано всичко. Похапнаха си от всичко, което произвеждаме в Беларус - омлети, кашкавал, млечни продукти. Изпиха и няколко кофи кафе", каза развеселен президентът. Той допълни, че при продължилите през цялата нощ преговори експертите от делегациите са спели на смени, а държавните глави не са мигнали. Лукашенко дори се учудил колко "дружелюбен човек" бил френският президент Франсоа Оланд. Всичко това отново показва, че той е готов на всичко, за да играе новата си роля на миротвореца на Европа.





 Германският канцлер Ангела Меркел (в центъра) реагира по време на разговор с Лукашенко (вдясно) и френския президент Франсоа Оланд след края на мирните преговори в Минск.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Беларуският президент Александър Лукашенко вече предложи да изпрати военни миротворци в Украйна, което обаче едва ли ще се случи.
19
2644
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
19 Февруари 2015 20:58
Миротворец, миротворец, а да си спомнят как го плюеха всички на запад.
Сега Меркел, Оланд и компания колко пъти идваха на крака в Минск?
Едва ли защото са го заобичали, просто си гонят мръснишкия интерес в Украйна.
19 Февруари 2015 21:02
поредното тежко поражение за властите в Киев след погрома край Иловайск миналото лято

Погром беше онова при Корсун преди една година, а това си е жив разгром.
Ние сме готови не просто да посредничим, а и да помогнем за прекратяването на този конфликт, като сме готови да приемем всички украински оръжия от Дебалцево, които възбуждат хората

"Мы готовы не просто быть посредником, а достойно прекратить этот конфликт в районе Дебальцево и вывести всех военнослужащих Украины оттуда под наши гарантии, что они больше никогда воевать не будут. И если кого-то напрягает оружие, которым обладают сегодня военнослужащие Украины, окруженные в Дебальцево, мы готовы принять на территории Беларуси это оружие. Таким образом, оно никогда больше не будет участвовать в военных действиях."
"Я плакал, господа"© Каква възбуда, какви пет хривни, какъв "Беркут", каква горилка? Да не превеждате с Гугъл от английски превод?
19 Февруари 2015 21:05
Ако българските "политици" бяха наистина политици, можеха да бъдат на мястото на Лукашенко и Беларус.
България има всички дадености да съдейства за разрешаването на този конфликт - но мижитуркита във властта не са на ниво.
19 Февруари 2015 21:29
Браво , Boev !
Може би важното нещо, което съм чел въобще по темата Украйна - Новорусия.
Батька може и да е бивш колхозник , ама си играе картите в интерес както на народа му, така и в негов личен политически интерес.
Нашите в партер към задокеанци, а после на синекура : един в ООН , друг в Брюксел , трети във "Фонд Маршал" и т.н. - осребряват лично. А българите - у киречо.
Вальцман към Батька в Киев / има видео в мрежата / : "Путин играе мръсна, непочтена игра ". Батька към него : " Знаю, знаю...."
Батька към Путин : " Пьотр Алексеевич май не е до край решителен ." " Владимир Владимирович не только мой друг, он мой брат родной "
Цар на интригата .
За капак - разкошен букет бели рози за ошашавената Меркел и по-късно баварски вурстчета по негов специалитет, с много вьодр кофе .
19 Февруари 2015 21:32
Sikat
19 Фев 2015 21:29


Поздравления за вдъхновението, но именно поради изброените от теб причини и факти няма как да стане идеята на Боев.
19 Февруари 2015 21:33
.
19 Февруари 2015 22:14
Подкрепям тезатата на Муктата !
Да, в Европа, но бидейки мост към необятният руски пазар и енергиен ресурс , с поддържане на културно- исторически и православни връзки с Русия .
Нещо като политиката на Орбан, Фицо, Ципрас , Вацлав Клаус , Земан .

19 Февруари 2015 22:55
но да бъде моста на Европа към Русия



отново като контрапункт, за съжалени днешна България е мост единствено за турските интереси.
20 Февруари 2015 02:40
Това е историческото призвание на България. Да бъде в Европа , но да бъде моста на Европа към Русия


ибрикчийството се наказва със забвение! това важи и за актуалното атлантическо ибрикчийство.. никой не обича мекотелите!
20 Февруари 2015 05:00
Поредните глупотевини! Някой-си бил решил, че Лукашенко е диктатор?! Друг пък реши, че Орбан е такъв?! Алоуууууууууу, всички неудобни управници за ЕС и САЩ са диктотори. На тях им трябват слуги, ако ще и да са сатрапи. Тогава се правят на ни чули, ни видели. В Египет нямало демокрация, щото в Саудитска Арабия има и отгоре?! След онова, което направиха в Сирия, Ирак, Либия, въобще не искам да слушам техните брътвежи, най-малко да чета разните подлоги, които ги обслужват. Първо си оправате демокрацията в Бг, това пишете за другите, моля! Какви са тез еднолични партии у нас, какви са тез олигарси? Какъв е този недемократичен ЕС, който ни тормози?
20 Февруари 2015 06:04
http://www.gazeta.ru/politics/2015/02/19_a_6419169.shtml
20 Февруари 2015 06:10
auslander 19 Февруари 2015 21:02

И аз се позачудих какви са тия възбуждащи оръжия Но си признавам, че лятото г/х/винтокрилите ме превъзбуждаха като падаха. Слава Богу, вече ги няма, нищо че останах недовъзбудена.
20 Февруари 2015 13:19
Ако българските "политици" бяха наистина политици, можеха да бъдат на мястото на Лукашенко и Беларус.
България има всички дадености да съдейства за разрешаването на този конфликт - но мижитуркита във властта не са на ниво.
Това как да е. Мене повече ме вълнува следния казус:

GDP per capita 2010-2014:

Belarus: 7,575.5
Bulgaria: 7,498.8

Според Световната Банка: Натисни тук

*
Единственото което ме интересува по въпроса с Беларус и Лукашенко е как така "автократният" "диктатор" и изолираната от всички (освен Русия) Беларус има по-висок стандарт от "европейска", "натовска" България управлявана от Баце и Чехльо. Защото ми писна от клишета и заучени фрази.
20 Февруари 2015 15:20
Беларусинът си играе играта. Опитва на изток и на запад...Цоца от Русия, а гледа на Запад, дано и оттам падне нещо. Но иначе твърдо държи дисциплината и реда в Беларус и няма опасност да свърши като Янукович.
20 Февруари 2015 18:26
Батька - нобелист за мир!
20 Февруари 2015 18:58
Лукашенко - новият миротворец на Европа

Чакай бе, Лукашенко не беше ли "последният европейски диктатор"???
20 Февруари 2015 19:15
Мачкай, Лукашенко - голям пич си!
20 Февруари 2015 19:53
Чакай бе, Лукашенко не беше ли "последният европейски диктатор"???

Не е последният. И това, че е диктатор не му пречи да е нобелист.
21 Февруари 2015 16:46
https://www.youtube.com/watch?v=4npn5kHgDqU


хвала на такиви демократи и миротворци!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД