:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,772
Активни 686
Страници 22,337
За един ден 1,302,066
Аргументи

Демокрацията не може да е само за българи

Забраната за агитация на майчин език е пречка за нормалното участие на малцинствата в политическия процес
--------
"Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било." Така е говорил Апостолът на свободата преди повече от 140 години. Очевидно не се е боял, че ще живеем в една държава с потисниците си, стига да е "демократска република", където всички са равни. Не така стои въпросът, за съжаление, с нас, неговите потомци, значителна част от които все още смятат, че някои трябва да са по-равни от другите.

Изумително е колко много са хората у нас в началото на ХХI век, които смятат, че само българският има право да съществува. Ухото на нашенеца, кой знае защо, много



се дразни от звука на чужда реч,



която не разбира, и провокира у него бясна реакция. Някои направо бият - като случая с онзи мароканец м.г., който публично се беше обяснил в любов на английски на българската си съпруга, и неколцина ядосани патриоти го бяха обработили здраво с юмруците и обувките си. За щастие, повечето радетели на българщината предпочитат да вилнеят по форуми - като онези, които коментираха появата на турска народна песен в учебник по музика с "турските коп...та доган и местан, изчезвайте за анадола или Диарбекир, тук се пише, чете и говори на БЪЛГАРСКИ" (правописът е на форумника). Най-големият проблем обаче са политиците - онези с власт, които се борят да изличат всяка следа от чуждо езиково присъствие в публичната сфера, сакън да не разяде крехката тъкан на българската национална идентичност.

Обикновено в тази графа вписваме националистите. Но там спокойно могат да се наместят и десноцентристките партии. Като поборници за върховенство на закона, при такива случаи те обичат да се позовават на конституцията, която повелява, че официалният език на страната е българският. Но за всекиго е ясно, че целта им е да погъделичкат шовинистичните чувства на българската общественост. Особено когато има възможност да наберат точки пред електората, като се сблъскат с ДПС по темата. Догановата партия също е силно заинтересована нестихващият публичен раздор за езика да продължи. Как иначе ще играе ролята на радетел за малцинствените права?

А любимото поле за схватка на всички политически сили в това отношение е изборното законодателство. В центъра на спора е кратка разпоредба, която лаконично съобщава, че



предизборната кампания се води на български



Това автоматично превръща в нарушение всяка дума, произнесена на чужд език пред избирателите. Въпросният текст е повод за драматични схватки с предизвестен край в парламента (от типа "ДПС срещу всички") при всеки генерален ремонт на изборния закон. Промяна няма, но всяка партия излиза доволна от битката, че си е казала своето и избирателят я е чул.

Наскоро обаче ДПС реши да изнесе играта на ново равнище, като ангажира Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Формалният повод за това даде глобата от 500 лв., която ЦИК наложи на партийния лидер Лютви Местан за агитация на турски на парламентарните избори миналия октомври. "Ще спечеля това дело", закани се партийният лидер наскоро пред журналисти. И ще стане точно така.

Защото прецедент в това отношение вече има. Иронията в случая е, че той засяга съседна Турция. В края на 2012 г. ЕСПЧ осъди Анкара по жалба на група кюрдски политически активисти, получили затвор и тежка глоба за това, че като кандидат-депутати се обърнали към своите избиратели на родния си език. Просто хората не разбирали турски. В южната ни съседка агитацията на майчин език се смята за сериозно престъпление, за което законът дава престой зад решетките от 6 месеца до 1 година. Според ЕСПЧ с тези присъди Турция е нарушила правото на изразяване, гарантирано от Конвенцията за правата на човека и основните свободи. В решението си съдиите се позовават и на куп други международни договори - например Международния пакт за граждански и политически права, по който България също е страна. Както и на факта, че в 22 европейски държави, чието законодателство съдиите са изследвали, не са открити подобни криминални санкции за употреба на малцинствен език на избори. Междувременно



Анкара се усети и либерализира закона



- той вече гласи, че в предизборните кампании партиите и кандидатите ще използват "основно турски".

Всъщност най-важният аргумент на съда е от чисто практическо естество. Изборите са немислими без възможността за свободно разпространение на политически идеи, мнения и информация. И ако това право де факто е отнето поради заплахата от санкции, тогава целият изборен процес се обезсмисля. Освен това нещата не опират само до идеите - хора, които не разбират езика на кампанията, няма как да гласуват сами. Те зависят от други хора за всичко - като се почне от това къде им е избирателната секция, до това кои са кандидатите и как се гласува. Защо въобще се учудваме, че такива избиратели пускат бюлетина само за ДПС, след като единствено Догановата партия им говори на език, който разбират? Дори в съседна Сърбия, която сме свикнали да считаме за образец за шовинизъм, на парламентарните избори през септември м.г. преведоха изборното си законодателство и цялата информация по вота на 11 малцинствени езика, вкл. български.

А това, че у нас е пълно с хора, които говорят само езика, който са научили у дома, но не и официалния за държавата, не е проблем на изборното законодателство, а на образованието и куп други институции.
93
5286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
93
 Видими 
19 Февруари 2015 19:56
"Аргументи" - това е рубриката отгоре
В случая собствени, или поръчани?
19 Февруари 2015 20:39
Малцинства?
А статията е бизнес. Поръчано, изработено, платено...
---------------
Сайтът на Генек
19 Февруари 2015 20:51
А това, че у нас е пълно с хора, които говорят само езика, който са научили у дома, но не и официалния за държавата, не е проблем на изборното законодателство, а на образованието и куп други институции.


Не е проблем нито на образованието, нито на другите купища институции.
Нежеланието, ината, демонстративният отказ от образование не е проблем на образованието и купищата други институции.
Това обаче не означава, че заради нежеланието, отказа и ината на определени малцинствени групи, цялата държава и преобладаващото мнозинство трябва да им предоставя допълнителни права и свободи.
Адски елементарна статия, писана под диктовката на доносниците от ДС, сега дерибействащи като ДПС.
19 Февруари 2015 20:56
Гражданите на България не се нуждаят от нарочни езикови медиатори, за да сетят нейното Общество ...
Кого мъчи да "разсее", политическата завера "ДПС" ??? ...

19 Февруари 2015 20:57
А малцинствата нямат ли задължение да знаят официалния език на държавата, в която живеят? Още повече, ако са се родили тук, също и техните родители, баби и дядовци и прочие предци са от стотици години в тази държава? Държава, в която образованието до 8 клас е задължително?
19 Февруари 2015 22:20
Не очаквах да прочета такъв текст тук...
19 Февруари 2015 23:07
Анкара се усети и либерализира закона ....в Турция важат турски закони–тука е България!
Тоя ибрик отдавна не го бях виждал,рекох си да не е на свиждане на Христо Бисеров.
19 Февруари 2015 23:58
Участието в избори би следвало да е информиран избор. Как точно ще се информират за устройството и начина на функциониране на държавния апарат хора, които не знаят официалния език? Как точно ще направят информиран избор? Същото важи и за онези "избиратели", които нямат средно образование. Те си нямат и най-малка идея кое от обещаното е възможно и кое си е чист популизъм. Сред такива хора демокрация не може да вирее.

По-общо казано, демокрацията върши работа там, където средното ниво на образование и общоприети представи за поведение е достигнало определено равнище. Ако не е достигнато това равнище демокрацията се срива по простата причина, че прости и неуки хора не могат да се самоуправляват, тъй като им липсват основни познания за света.
19 Февруари 2015 23:58
Дори в съседна Сърбия, която сме свикнали да считаме за образец за шовинизъм, на парламентарните избори през септември м.г. преведоха изборното си законодателство и цялата информация по вота на 11 малцинствени езика, вкл. български.


Анкара се усети и либерализира закона - той вече гласи, че в предизборните кампании партиите и кандидатите ще използват "основно турски".


Да, но нашенецът е все още в прегръдките на първичните инстинкти. Както виждаме и тук, във форума, изявите на същите са най-многословни, най-примитивни и най-нетолерантни. Те даже не се замислят за двойния аршин с който си служат. Да, етническите българи в Сърбия, Украйна, Молдова, Македония и т.н. трябва да имат български училища, църкви, да се организират като общност, да се знаят. В същото време искаме България да се ангажира и да е по-активна- да им помага, да ги насърчава да учат български за да не си забравят корените, да им издава визи с предимство. И естествено всички сме недоволни, че държавата ни не прави достатъчно за тези хора. И с право.
От друга страна, когато стане дума за същото, но отнасящо се за етническите турци в България, нещата отиват в посока носеща силни националистически отклонения, навяващи омраза и допринасящи за разединение на нацията. И няма нито един журналист, историк или политик етнически българин със зад*ик (Татяна Ваксберг едва ли не я изкараха луда, макар че е абсолютно права) който да излезе и в прав текст да обясни на хейтърите това което съм написал по-горе.
Как да обясним на тези хора, че интегриране насила не става, че това може да стане само тогава, когато човек се чувства добре приет в това общество, когато се чувства комфортно, независимо от различията си. Така направеният личен избор е траен и в интерес на цялостта, сигурността и напредъка на държавата.
Аз нямам обяснение на това как изказване на турски, на предизборен митинг, може да доведе до истерия в медиите. Всъщност разбирам, че трябва да се разясни на неразбиращите следното:
- Историята не трябва да служи за генериране на омраза. Иначе етническият българин щеше да намрази най-много...себе си. Омраза насочена срещу цяла общност е, меко казано, признак за инфантилност. Как може да виниш сегашния бай Асан за действия на бай Мемет от 15 век, примерно?!? Лудост!
- Историята ни е нужна, такава каквато е, за да си правим поуки. Защо не се обясни на този народ, че никой не иска да преиначава историята на България. Просто трябва внимателно да се подбират думи, текст и т.н. за да не се всява омраза. Защото омразата осакатява...мразещите. Американците не мразят англичаните, макар че са воювали. Японците не мразят американците въпреки атомните бомби.
Докога ще се делим и кой има полза от това?
20 Февруари 2015 00:01
От друга страна, когато стане дума за същото


Ами не, не става дума за същото. Никой не пречи на никого да учи чужди за държавата езици. Но, за да участваш в държавното управление (т.е. да си избирател) е нужно да знаеш официалния език.
20 Февруари 2015 00:04
Ако разгледаме умален модел на общество, в което има двама безимотни и един, примерно, фермер, до какви решения би стигнало същото това общество, ако се управлява демократично? Най-вероятно е просяците, бидейки мнозинство, да гласуват за изяждането и изпиването на провизиите на фермера. Един вид "устойчиво развитие"

Демокрацията не е приложима навсякъде. За да е адекватно приложима са необходими определени предпоставки.
20 Февруари 2015 00:32
А аз бях грубо подведен от Доган и Местан, че "ДПС не е етническа партия, а отворена за всички българи". И ето, аз като един отворен българин отивам на предизборен митинг на ДПС и ... не разбирам и една дума, понеже не знам турски. Според автора - това нормално ли е?
Виж, ако ДПС изрично укаже, че е етническа турска партия, статията има някакъв смисъл. В случая обаче няма никаква логика.
20 Февруари 2015 00:42
Nebol
19 Февруари 2015 23:58
Имам само един въпрос - за езика. Българи живеят и работят в десетки държави по света, без да са родени там. Как биха го направили, ако не знаят езика? Ще обособят така познатото от нашата действителност гето. В Германия има такива - от цигани и турци, които не знаят и не учат немски. В същото време турците от Турция, които са там вече 3 поколения, са научили езика, образовали са се, с изключение на част от жените. Именно те и не работят. Поддържам мнението, че зависи най - вече от държавата българските турци,а и цигани, да бъдат принудени да учат езика и да се образоват. Но не формално, както е сега. Завършват средно образование, без да могат да говорят български. Контактувала съм с такива хора и ми трябваше доста време, за да разбера, че клатят глава, уж ме разбират, но уви - оказва се, че не. Имаме официален език - български. Точка. Никой не им забранява да учат, ако щат 100 езика. Не зная колко грузинци и арменци дойдоха в България през последните 20 год., но някой да е чул за техни претенции относно език, работа и пр. Не са никак малко, поне в Бургас. Не мисля, че имаме двоен аршин по отношение на българите в Сърбия, Украйна и турците у нас. Ако не беше антибългарската партия ДПС, сега ние тук нямаше да губим време в коментари. Тя е ПРОБЛЕМ! За всички - и за българи, и за турци. Именно тя е причината за липсата на интеграция, защото и правата, и свободите си ги имат - толкова, колкото и всички останали в държавата. Капсулирането е политика на олигархичномафиотската структура ДПС. Само така могат да държат в подчинение тези хора, за да им гласуват.
20 Февруари 2015 01:32
Хубаво е, че ние българите имаме свой дом. Кюрдите(20% от населението на Турция) нямат това щастие и в Европейският съд това ги поставя в ситуация съвсем различна от тази на нашите сънародници, които стимулират нежеланието да се използва езика ни.
Тези "българи" обвиняват образователната ни система, макар че средното образование е безплатно. Грозно лъжат, че са дискриминирани от мнозинството. Лукаво говорят за права и свободи, а отнемат правото ни да наложим езика си (основата на националната ни идентичност) в собствения си дом.
Време е да осъзнаят, че са български граждани, а България е домът на тези които говорят български език.
20 Февруари 2015 02:32
А бе защо ще карате хората да научат български насила,то който не учи езика на държавата си губи и не може да прогресира.Толкова просто и ясно и това го знаят всички,освен....Обаче настанаха такива времена(не по вина на турците),затова,че основният търговски партньор на България е Турция,е уместно и българите да научат турски език,но доброволно без натиск.Това го правят вече доста българи.Защо се страхуват българите от турския език,от натрапената антитурска пропаганда ли?ДПС не е антибългарска партия,тя само иска демокрация за всички и излизане на страната от кризата.Тя ако беше антибългарска партия,щеше да се хареса на Т.Ердоган,но не се харесва и не се подкрепя.Местан не знае ли български,на турски ли говори в парламента,или пред българска аудитория???
20 Февруари 2015 05:13
Такива автори разбиват българската нация. Но те не са виновни. Виновни са техните ментори, които измислят тези малцинства. Турците, циганите живеят в Бг от векове и са част от българската нация, трябва да говорят официалния език и да спазват същите закони като другите. Който ги дели на малцинства, защото уж ги обича и който ги мрази, са еднакво виновни. Искате втора Югославия ли?????????? Малцинства не трябва да има, трябва всички хора са се третират еднакво и да се считат за равни. Това вече е е интеграция. А като им казваш, че са различни, като им пускаш новини на турски/ цигански, като говорят официално на друг език, какво очаквате? Нищо друго освен да искат свои партии, своя държава може би? Или поне автономия? В САЩ защо няма малцинства? То няма и преврати. Защото няма американско посолство, което да се грижи за... демокрацията и правата на някакви групи от населението. Демокрацията е за всички български граждани. Който иска да говори на турски, да ходи в Турция. Трябва да се премахне двойното гражданство и всеки да си избере държавата и нацията, към която да принадлежи.
20 Февруари 2015 06:30
"Изборите са немислими без възможността за свободно разпространение на политически идеи, мнения и информация. И ако това право де факто е отнето поради заплахата от санкции, тогава целият изборен процес се обезсмисля."


20 Февруари 2015 06:38
Всичко много хубаво, ако ДПС не беще пета колона и проводник на великоимперските амбиции на Анкара. И то ачик-ачик, бабаитската.
20 Февруари 2015 06:38
"Демокрацията" (така пише в заглавието, поради което са заметени и размити държавно устройство, форма на управление и пр.) не е нито само за българи, нито само за турци, арменци, евреи и т.н. (кога изобщо България е признавала етнически малцинства в границите си всъщност?!), а е за българските граждани. Преди да се пише из националните медии по толкова щекотливи (простете за русизма, но е точен) за нацията въпроси, е необходимо най-напред човек да си прецизира термините, които възнамерява да ползва. То за каквото и да пише човек, па дори и рецепта за попска яхния да е, най-напред трябва да е наясно със съответната терминология. Българската държава - все още - дава възможност на българските граждани безплатно да получат средно образование, което в България се води на български език. Ако някой не се възползва от тази възможност, за това не му е виновна "демокрацията". Общо взето, живеейки в една мултикултурна среда от ранно детство, нямам спомен съседите, приятелите, съучениците ми - арменци, гърци, евреи, да не са владеели перфектно български език, независимо на какъв език са си говорели вкъщи. Дори най-най-възрастните сред тях, арменците бежанци и гъркините, неходили на училище, знаеха и можеха свободно да общуват на български, макар и с грешки. Та "демокрацията" не означава специални преференции само за една група хора, за да обслужва по този начин властовите и финансовите интереси на определена политическа партия.
П.П. Авторът, ако да беше се позапознал с люлчинските времена на демокрацията, щеше да е наясно, че метеките не са имали право да участват в демократичните процедури на Атинския полис. Това всъщност е валидно и до днес - който се чувства метек, няма работа да решава съдбините на държавата, в която живее. Понеже, ако някой още не е забелязал, тъй като българските медии не си правят труда да отбелязват дори какво става на Балканите, последиците от другия модел на "демократизация" в Косово са, че косоварите/косовците/косовчаните или както там би трябвало да ги наричаме, бягат в момента на тумби от "демокрацията" по американскоАОКски модел, който най-демократично им спретнаха преди петнадесетина години.
20 Февруари 2015 07:28
Демокрацията е за ВСИЧКИ, и точно ПОРАДИ тази причина, ВСИЧКИ трябва да могат да ТЕ РАЗБИРАТ за КАКВО ТОЧНО, аджеба, АГИТИРАШ, Людмил ефенди! На майчиния си език си говори с МАЙКАТА, а заради нас - ОСТАНАЛИТЕ избиратели, дето ТИ я ОСИГУРЯВАМЕ на ТЕБЕ пустата демокрация, ЩЕ говориш на ОФИЦИАЛНИЯ език, говоря за случая КОГАТО АГИТИРАШ за избори, за да разбираме! АНАДЪМНО! Нема да ми приказваш като оня ХАФЪЗОВ на турски, нищо че агитираш в ТУРЦИЯ, щото ще ни ядосаш и ЩЕ ЗАБРАНИМ на тези дето са в ТУРЦИЯ въобще да участват в изборите!!!! И виновни ще са хафъзовците и людмилилиевците, а не онези хорица!
20 Февруари 2015 07:45
Дотук добре.
Съгласен съм с мнението на мнозинството.
И все пак у мен възниква леко съмнение. Какво стана в една не много далечна страна, когато се повдигна спор за езика на едно малцинство?
20 Февруари 2015 09:07
МастЪн Бей хубаво е прочел нещо от Левски, но като е почнал да се дообразова , да вземе да прочете и Христо Ботев :
"...да гледам турчин как бесней
над бащино ми огнище !"
20 Февруари 2015 09:22
"Те не го искат в селото, той пита за поповата къща."
ДПС е незаконна партия, те седнали да коментират как незаконната партия да агитира в Българие не на официалния език, а на турски.
Кач пара едер ?
20 Февруари 2015 09:28
Проблемът не е в турския език, а в ДПС. Протурската партия миналата година рестартира отношенията си с официална Анкара, след дълъг период на застой. И то как ги рестартира:
http://www.mediapool.bg/nyama-nishto-po-estestveno-dps-da-e-v-dialog-s-prezidenta-na-turtsiya-news224906.html
20 Февруари 2015 09:32
Да, интересен е паралела с Украйна. Там има два официални езика.
Което отдавна поддържа конфликти, практически масовият език е руския, заради руснаците, които не говорят украински.
Дебат да се наложи украинският като официален се води отдавна, като част от изграждане на новата национална идентичност.
Просто в един момент тази тема стана удобна за идеологическа запалка на политически конфликт.
Когато това беше потребно някому.
Как стана - докато се обсъждаше предложение да се обяви ли само украинският като официален език (не за пръв път!),
руската преса гръмна с лъжата, че в Украйна се забранява руския език.
Та, поуката каква е?
1 - наличие на два официални езика означава, че ВСИЧКИ трябва да говорят и двата. Иначе конфликтът е неизбежен - винаги едната езикова група ще се чувства ощетена.
2 - наличието на втори официален език признава наличие на самостоятелно гражданско малцинство, което дори и да не е етнически различно (както е там) дава възможност за искане на политическо разделение на нацията.
Разгоря се политически конфликт - БЕЗ да има верско различие, и БЕЗ етническо различие, само основанието езикова отлика бе достатъчно за инвазията на Русия.

Затова, много разумно, Българската конституция казва, че в България има един официален език.
И това трябва да се уважава от всеки, който иска България неразделена.
И обратно, който се опитва да въведе втори официален език, чрез различни хитрини - се опитва да създава поводи за политическо разделяне на страната.
20 Февруари 2015 09:38
ДЪРТО,
Някой (включително ДПС) искал ли е турския да стане ОФИЦИАЛЕН? Или лаф да става?
20 Февруари 2015 09:48
От линка, който постнах по-горе:
"Фактът, че партията ДПС бе създадена от екипа на Луканов по поръчение на Москва винаги е пораждал известна хладина в отношенията между Сокола и Анкара. Доставянето на "оня списък" в турското посолство, както и безусловната реализация на всички приоритети на Анкара на българска територия през последния четвърт век от стремително набъбващата с власт и пари етническа партия гарантираха търпимостта на турската държава към българо-съветската агентура начело на ДПС. На няколко пъти от Анкара се опитваха да сменят върха на партията и да я подчинят изцяло, но всеки път тези опити многозначително се проваляха", казва Минчев.

Ердоган е "принуден" да приеме щедрия подарък на Доган

"Москва даваше ясно да се разбере, че такива промени не е редно да се правят. ДПС трябва да остане руско-турски консорциум, в който Анкара разполага с миноритарен дял. Ердоган дълго време не искаше да се примири с това и демонстративно отказваше да се срещне с преуспелия агент Сава. Формалното назначаване на Местан за председател явно дава възможност на Ердоган да припознае партията, която осъществи всеобхватна монополизация на живота - стопански, обществен, личен и политически - на българските турци и се превърна в октопод, който е на път окончателно да редуцира българската държава до администрация на бандитска мрежа начело с ДПС", твърди още той.

Според политолога "успехът е най-добрата препоръка".

Подобно на тезата на Райчев, и Минчев смята, че "какъвто и да е Доган, Ердоган е принуден да приеме неговия щедър подарък - всеобхватния контрол върху българските турци и мюсюлмани, нарастващото влияние върху циганските общности и механизмите за тотално корумпиране на българската държава".

"Е, трябва да дели всичко това с Москва - но на този етап друга възможност няма. Ако и доколкото все още съществува българска държава - основен инструмент за оцеляването й е внимателната оценка за динамиката на руско-турските отношения по проблемите на България и използването на всяко разминаване в интересите на Москва и Анкара за еманципиране на България от задушаващата хватка на двете империи. ДПС процъфтява на основата на общите интереси на Русия и Турция по отношение на България. Няма по-голямо предизвикателство пред съществуването на България от общността на руско-турския интерес и неговата материализация в лицето на ДПС", казва още Минчев.

Според него Русия притежава и редица други инструменти - БСП, Атака и т.н. "На този етап обаче няма по-важна задача пред доведената до санитарен минимум българска държавност от отстраняването на ДПС от властта на национално ниво... И доколкото е възможно - поне до известна степен - на регионално ниво", завършва той.
20 Февруари 2015 09:51
Преди години бях в Молдова в край населен с гагаузи и българи.Посетих и едно училище където българските деца учеха български от учебници,изпратени от България.Много шум се дигна покрай мобилизацията на българите живущи в Украйна,едва ли не се постави ултиматум на Украйна.Когато въпроса опира до българщината няма проблеми,ако същото се отнася за турците в България вой до небесата.Турците като граждани на България работят и съответно си плащат данъците с които се подържат националните институции,но вижте даже и новините по БНТ 1 ги забраниха а БНТ е национална телевизия по която много често има предавания които насърчават омразата към турците.Работещи в национални институции,без да си дават сметка ,че заплатата им идва и от данъците които плащат и турците ,обиждат същите и накърняват тяхното достойнство.Примери много.Докато едното дете гордо казва аз съм българче,то другото дете навежда глава и не от сърце го казва.Представете един ученик турче,в час по литература да рецитира стих от Ботевата поезия или учител турчин по български и литература да прави разбор на Ботеви стихотворения.За да има интеграция ,преди всичко трябва да има равнопоставеност,да се дигнат табутата по отношение на Османското присъствие в Българските земи.Ето вчера се чества годишнина от обесването на Левски,кънтяха по високоговорителите "турски мекерета""турско робство""поробители",това нещо от години всяка година се повтаря не само на 19 февруари,каква интеграция когато турчина в България даже на нациналния празник 3март го карате да се чуства виновен.Няма да я е има тази интеграция поне още много години,поне докато са тези фактори които пречат за консолидирането на нацията.
20 Февруари 2015 09:58
Законът е демократичен и добър. Няма страна в света, където официалната политическа кампания да се провежда на друг език, освен официалния. Нито на италиански в Щатите, например, нито на урду във Великобритания.
Реакцията на турските радиоточки под статията е очаквана. Също, беше въпрос на време да се появи и курвенски коментар (Сократ) с идиотския паралел между украински-руски/Украйна-Русия и български-турски/България-Турция.
20 Февруари 2015 10:00
ДПС ако желаеше, досега да беше решила въпроса хиляди пъти. Но тази политическа дъвка е много важно да продължи да съществува, така както трябва да съществува и някаква Атака, под каквато и да била форма. Те, за всеки престъпник променят по няколко закона, че някакъв практически неработещ текст да не могат да променят.
20 Февруари 2015 10:01
Майтапчия
20 Фев 2015 09:51
Молдова в край населен с гагаузи и българи

Интересен пример! Гагаузите са турскоговорящи "ески булгар" (стари българи). И техния език ли да ограничаваме?
20 Февруари 2015 10:03
Също, беше въпрос на време да се появи и курвенски коментар (Сократ)

Обясни курвенското, моля.
20 Февруари 2015 10:06
Изборите са немислими без възможността за свободно разпространение на политически идеи, мнения и информация
Тероризмът също! АФторът да не е джихадист!?
Не разбирам, защо само пропагандата на турски е по защитата на НПОшноците. В България има арменци, евреи, гърци, руснаци и др. малцинства, включително продажници, за които английският е официален. Не само езика, ами и законите (вижте кредитното споразумения за новата дългова спирала)
Аз викам да станем "Швейцария на Балканите", дори ще ги ударим у земята - вместо три девет официални езика ще въведем. Новини на всеки един по един час и програмата е запълнена при това без досадни реклами. Като за начало да започнем с референфумите и политическа независимост кат швейцарската.
20 Февруари 2015 10:26
ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ Е САМО ЗА БЪЛГАРИТЕ!
Естествено... Какво недемократично има да се говори на официалният език обаче?! Егати "аргументите"!!! Друг въпрос е, че ДПС е най-недемократичното нещо за нашите турци! Между другото с тях си се разбираме, но с "политиците" им - ай сиктир! Колкото обичаме и "нашите си политици". Измет алчна и безчовечна!
20 Февруари 2015 10:33
От друга страна, когато стане дума за същото, но отнасящо се за етническите турци в България, нещата отиват в посока носеща силни националистически отклонения, навяващи омраза и допринасящи за разединение на нацията. И няма нито един журналист, историк или политик етнически българин със зад*ик (Татяна Ваксберг едва ли не я изкараха луда, макар че е абсолютно права) който да излезе и в прав текст да обясни на хейтърите това което съм написал по-горе.
Как да обясним на тези хора, че интегриране насила не става, че това може да стане само тогава, когато човек се чувства добре приет в това общество, когато се чувства комфортно, независимо от различията си. Така направеният личен избор е траен и в интерес на цялостта, сигурността и напредъка на държавата.


Небол , внимателно те прочетох! Общо взето -прав си ! Особено
когато човек се чувства добре приет в това общество, когато се чувства комфортно, независимо от различията си. Така направеният личен избор е траен и в интерес на цялостта, сигурността и напредъка на държавата.


Ами да , на 3-4 години има избори ...и агитация. И к'во ..Шабан ще каже двайсе - трийсе думи на турски! Аз ще науча и ще кажа четирсе думи , ако съм кандидат. Това е ЗНАК , смятам се драги гласоподаватели, за ВАШ. А хората избират НАШИ ,нали!
20 Февруари 2015 10:43
Забраната за агитация на майчин език е пречка за нормалното участие на малцинствата в политическия процес

Точно обратното! Агитацията на майчин език води до чуването на аргументите на само на една от партиите и води до монопол в избора, което съвсем не е подкрепа на демокрацията!
20 Февруари 2015 10:46
Ванс,

Няма нищо по-просто - и по-трудно - от това да проявиш уважение към човека. С дребен жест можеш да го спечелиш завинаги. Особено нашите - нека да ги нарека мюсюлмански сънародници, които може да имат всякакви кусури, но едно им е общо признато: умеят да другаруват точно толкова силно, колкото умеят да мразят.
20 Февруари 2015 10:54
Между другото, отново се търси проблем там, където го няма. По стечение на обстоятелствата аз през последните десет години аз съм работил основно в чужди фирми. Е, да речем, фирмата е испанска. Официалният език за кореспонденция и общуване е АНГЛИЙСКИЯТ. Испанците говорят помежду си на своя език, българите, също. Но никой не си позволява да го прави на оперативка, понеже по този начин обижда тези, които не владеят езика. И това е практика по цял свят.
Имал съм доста колеги турци и НИТО ВЕДНЪЖ не съм ги чувал да говорят на турски на работното си място - не е етично спрямо българите. В къщи - може и на патагонски. Сред хората - не.
Използването на турски език за агитация цели именно отделянето на този етнос от обществото и капсулирането му. Какво му е демократичното на това?
20 Февруари 2015 11:13
По темата се забелязва оглушителното мълчание на червенобузите агитпропчици. Те все така се надяват да възстановят добрите си отношения с ДПС, понеже нямат друг естествен съюзник сред българските политически партии. Което, разбира се, ще ги убие окончателно.
20 Февруари 2015 11:14
да се дигнат табутата по отношение на Османското присъствие в Българските земи.Ето вчера се чества годишнина от обесването на Левски,кънтяха по високоговорителите "турски мекерета""турско робство""поробители",това нещо от години всяка година се повтаря не само на 19 февруари,каква интеграция когато турчина в България даже на нациналния празник 3март го карате да се чуства виновен.Няма да я е има тази интеграция поне още много години,поне докато са тези фактори които пречат за консолидирането на нацията.


Ами разграничете се от Османлийската империя , от зверствата И ,"присъствието И". Не се подпичквайте ,Майтапчийо ,ни с арменските кланета ,ни с асирийските , ни с на тракийските Българи. Хуриета от 1908 беше добро начало ...За няколко деня
20 Февруари 2015 11:16
yagen
20 Фев 2015 02:32
Струва ми се, че не си чел досиетата на Доган, Местан и останалите бандюги - доносници на ДС.
Би ли ми казал поне едно полезно нещо, което са направили за българските турци? Не зная как Местан си изпроси идването при Ердоан, защото мисля, че последният също не понася предатели. А досието на Доган е пълно само с това. Може би и нагли крадци не харесва. Но предполагам, че заигравката с подобни се е наложила заради приоритетите в политиката му. С една дума - "преглътнал" ги е.
20 Февруари 2015 11:21
Фактът, че в ръководството на ДпС е бъкано от щатни и нещатни служители на комунистическата ДС, означава, че тази партия е създадена с цел да се намира под тотален вътрешен и външен контрол, в угода на нечии интереси, които по презумпция не съвпадат с българските. Напъните на ДПС да се въведе политическо агитиране на турски език, е реверанс и опит за сближаване с официална Анкара, при което агаларите се надяват да бозаят поне от две крави.
20 Февруари 2015 11:28
Slava,
Изглежда не съм разбран правилно. Никъде не съм казал, че някой забранява на малцинствата да учат. Само казах, че никой не може да задължава някого да изучава и да ползва даден език, пък бил той и официален. Да, да, знам, че такъв човек е непълноценен и може да е в тежест за цялото общество. Говоря за етническите турци които знаят български (нали няма да отречете, че Местан знае български) и когато изрекат нещо на родния си език биват заклеймявани като че ли са извършили някакво престъпление. Никой, запомнете - никой не може да ми каже какъв език аз ще използвам за да изразя мислите си. Ако някой си мисли, че щом живея в България съм длъжен да си говоря с баба ми на български да се връща в паяжинясалата си средновековна колибка. И нека уточним какво значи "официален език" и къде сме длъжни да го ползваме. Става дума за държавните учреждения. И то не в коридорите му, а при официални разговори. Тук много хора злоупотребяват с това и ползват термина за параван. Мисля, че такива хора са по-вредни за обществото ни от напълно неграмотните. Нали не си представяте, че българите в САЩ си говорят на английски в административните сгради. Само че в САЩ никой няма и да си помисли, че си неграмотен и да ти казва да си ходиш там откъдето си се пръкнал, а напротив - ще ти намерят даже преводач за да ти помогнат. В кой век сте вие? Самият факт, че тук обсъждаме нещо което е изконно право на всеки човек (и затова Местан ще спечели делото) означава, че говоря с хора с предубеждения. Аз определено мисля, че имате двоен аршин. Само като прочета това: "Ако не беше антибългарската партия ДПС, сега ние тук нямаше да губим време в коментари. Тя е ПРОБЛЕМ! За всички - и за българи, и за турци." - на мен ми е ясно за какво иде реч. Има ли в България някоя партия която да не е "антибългарска"? БСП, ГЕРБ, Атака, Реформатори и сие по-малко гнусни ли са? Кой окраде България? Кой раздаде заводите безплатно на свои хора? Сред тях колко етнически турци имаше? Кажете едно име? Няма, защото БСП раздаваше куфарчетата на свои хора, а турците не са сред тях. В моя роден град 5(пет) големи завода бяха разфасовани от етнически българи. Тези партии са проблем, чипа на българина е проблем, предубежденията му са проблем.

Ето, вижте какво мислене:
отнемат правото ни да наложим езика си (основата на националната ни идентичност) в собствения си дом.
Време е да осъзнаят, че са български граждани, а България е домът на тези които говорят български език.

Абе човече, времената когато Борис I и след това османлиите са налагали религии са векове назад. Защо и ти си останал там? За какво "право" да налагаш език говориш ти? Аз мислех, че сме в 21 век и че всички имаме избор.
Е, пак Сърбия и Турция са пред нас. Аман от предубедени хора! Сигурен съм, че тези същите се възхищават на българския говор на българите в бесарабия например. Ето и сега го гледам този цербер волен как с умиление говори за българите в Крим. Бил на официално парламентарно посещение там за да се види с тамошните българи. Ако Турция обаче изпрати парламентарна група за среща с ДПС, това вече е голям проблем. Защо бе хора? Защо с тоя двоен аршин?
20 Февруари 2015 11:31
който се опитва да въведе втори официален език, чрез различни хитрини - се опитва да създава поводи за политическо разделяне на страната.
Неверния Тома 20 Февруари 2015 09:38
ДЪРТО,
Някой (включително ДПС) искал ли е турския да стане ОФИЦИАЛЕН? Или лаф да става?

Пказваш, че не разбираш за какво става въпрос? Изразяваш отношение? Задаваш риторичен въпрос?
Ила само лаф да става?
20 Февруари 2015 11:37
Ако Турция обаче изпрати парламентарна група за среща с ДПС, това вече е голям проблем. Защо бе хора? Защо с тоя двоен аршин?
Защото в българските издания и учебници не са се появявали карти, в които части от Крим се числят към България. Впрочем, новата карта на Турция се появи най-напред в руските издания:
http://lenta.ru/news/2009/09/30/maps/
след което българските препечатват съобщението:
http://www.bas-bg.org/new/karta_turcia.html
20 Февруари 2015 11:47
Неболче, и хиляда глупости и лъжи да струпаш на едно място, щом заобикаляш логиката, с нищо не доказваш правота на позицията си.
КАто лъжата, че някой ти казва как да говориш с баба си.
Даже стигаш до мисълта да се фомулира какво е официален език, но - пак извърташ ,
с прозрачна хитрина като в забавачницата...
Не, официалния език не е за държавните учреждения, той е за всички публични официални мероприятия.
Политическите срещи са такива официални събития. На тях не може да се изолират езиково част от гражданите (неговорещите турски). ТОВА е нарушение на гражданските им права. По конституция. Която затова посочва ЕДИН официален език.
Той е по закон. Законът въвежда РЕД.
Говоренето на български при официални политически събития в България е РЕДно. А на турски - е нарушение на закона.
КАкто би било нарушение и ако е на влашки, арменски, иврит...
20 Февруари 2015 11:50
Само да попитам - какъв турски език говорят турците в България и колко общо има той със съвременния турски език?
20 Февруари 2015 11:55
Осем пъти още питай някоя тъпня и правите 22 000 поста.
Честито!
20 Февруари 2015 11:59
А за чипа на българина, като става въпрос, да те питам - ти българин ли си?
...
По повод примерът по-горе, че някое детенце не можело да рецитира "аз съм българче"...
Ето го стихотворението. Някъде пише ли, че става въпрос за християнче българче?
Или ти искаш да си роден в България, но да не си българин?
РОДИНАТА е една.
ТИ искаш ли тя да е СВОБОДНА и силна?

Аз съм българче и силна
майка мене е родила;
с хубости, блага обилна
мойта родина е мила.

Аз съм българче. Обичам
наште планини зелени,
българин да се наричам -
първа радост е за мене.

Аз съм българче свободно,
в край свободен аз живея,
всичко българско и родно
любя, тача и милея.

Аз съм българче и расна
в дни велики, в славно време,
син съм на земя прекрасна,
син съм на юнашко племе.
20 Февруари 2015 12:12
Nebol
20 Фев 2015 11:28
Никого не заклеймявам, освен върхушката на ДПС. Та тя грабеше не наравно, а повече от онези, които си изброил. Някога, поне веднъж, да сме чули да е казала "стоп на грабежа"? Да се е възмутила? За обръчите всички знаем - било нормална европейска практика Виж само кой приюти - Ментата и Бисеров. Не очаквах да питаш за име - то е всеизвестно. И де да беше само 1. Хайде да не се връщаме до Мултигруп... И въобще не ми се повтарят факти, които /поради липсата на читава съдебна система/ ще продължат да си бродят из пространството, без никаква реакция. Споменавам само милионите на Доган от Цанков камък и спирам. Няма нужда до ходим до Черноморието, нито из Родопите, нито другаде. До Пеевски пък хич няма смисъл да опираме.
Не си дочел докрай това, което написах. ДПС са виновни за капсулирането на българските турци. Те са родени тук, за разлика от онези, които даваш като пример в САЩ. Мои близки преди години спечелиха зелена карта. Не знаеха дума англ. Жената постоя с детето 1 год. вкъщи, като затворник. И се записа в курсове за деца и родители. Никой не я е карал... Но да ми разправяш, че в българска болница трябва да осигурим преводачи за български турци, които не могат да обяснят нищо за заболяването си, е смешно. Сега се сещам /понеже питах за едно нещо полезно, което ДПС е направила за електората си/ - цели села са пенсионери по болест с любезното съдействие именно на ДПС. И това не е ЕЖК, а самата истина, но няма кой да се разрови.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД