"Не се разбира" - това записват прослушващите записи, направени със специални разузнавателни средства (СРС), ако не могат да чуят какво точно казват контролираните обекти. В скандалната разработка "Червей" тази фраза не е използвана. Причината е, че нито секунда от 300-дневното източване на информация от регистрите на МВР не е дешифрирано на хартия, за да се превърне във веществено доказателство. Изразът "не се разбира" обаче идеално пасва на казуса, пълен с неизвестни. Той прилича повече на политически скандал, отколкото на наказателно преследване.
Основното, което се знае, е, че това беше поводът за образуване на разследване срещу председателя на Софийския градски съд Владимира Янева и бившия шеф на дирекция "Сигурност" в МВР Тодор Костадинов, сега висш служител в ДАНС. Двамата все още нямат обвинения, но въпреки това Висшият съдебен съвет (ВСС) единодушно отстрани Янева по искане на главния прокурор Сотир Цацаров. Той обясни на кадровиците, че
нищо не може да им каже, защото делото е секретно
Тайна било дори постановлението за образуване на наказателното производство, а във ВСС нямали допуск до класифицирана информация. И вместо да каже ясно, че е абсурдно да има секретни постановления за образуване на дела, съветът сляпо гласува против Янева. Така правилното решение за отстраняването й беше взето по грешен начин и може да се превърне в опасен прецедент както за премахване на магистрати, така и за триумфалното им завръщане, след като спечелят дела.
От разсекретения доклад на Бюрото за контрол върху СРС-тата също нищо не се разбра за разработката "Червей". Стана ясно само, че законът при искането и разрешаването на СРС е потъпкан, а шефът на ДАНС Владимир Писанчев не е упражнил контрол. В доклада се загатва и за други случаи, когато други съдии са подписвали незаконни СРС-та. От години е ясно, че има магистрати, които не отказват на службите, че подписват, без да четат, и така помагат за безконтролното подслушване. Проблемът обаче е, че това, което се случва покрай "Червей", реално не цели очистването на съдебната къща. То е
само част от политически сценарий,
в който се включиха прокуратурата и ВСС. Ако не беше така, Янева трябваше да бъде отстранена от длъжност още преди седмици (да не говорим, че изобщо не трябваше да бъде избирана за шеф). Тогава срещу нея и начина на управление на ключовия съд бяха изнесени смущаващи факти. Много съдии поискаха проверка и оставката на почти цялото ръководство. Калин Калпакчиев от ВСС дори подготви предложение за дисциплинарно производство срещу Янева, но седмици наред не успя да събере още 4 подписа. Явно колегите му не бяха съвсем убедени откъде духа политическият вятър в момента. После обаче се развихри скандалът "Червей" и премиерът Бойко Борисов определи наказание от "400 години" за Янева - по-ясен знак за ВСС не можеше да има. Пък и в деня на прокурорското искане правосъдният министър и наскоро избраният председател на Върховния касационен съд Лозан Панов внесоха дисциплинарно предложение срещу Янева и заместничката й Богдана Желявска.
Явно е, че отношенията между Цветанов и Борисов са в нова фаза - жертват се пешки, гърмят бушони,
правят се опити да се ограничат щети,
които водят нагоре в държавата. Самият Борисов изглежда неестествен - изведнъж взе да брани хората на ДПС в ДАНС и МВР, да им дава втори шанс, да се противопоставя със зъби и нокти на смяната им. Изглежда така сякаш някой изисква да се шуми срещу близките до Цветанов, за да не се фокусират погледите върху ставащото в спецслужбите. Още повече след твърденията на бивш полицейски шеф в Бургас, че хора от ДАНС са бъркали в масива на МВР. Тази следа води директно към партията, която от години има върл апетит и успява да контролира секретната мегаагенция.
Съдейки от опита от подобни скандали, може да предложим как ще се развие и "Червей". Ще се пошуми още малко около тотално неясния случай, в който всячески се избягва насочването на прожектора към въпроса кой притежава целия масив на МВР. В информационната мъгла, която умишлено се сгъстява, прокуратурата ще продължи да обяснява как гони поръчителите, но дали ще се стигне до съд и присъди никак не е сигурно.
Съвсем сигурно е обаче, че наивните наблюдатели никога няма да разберем истината.
Както се случи с мегаскандала с т.нар. кечъри
и незаконното подслушване, когато Цветанов беше вътрешен министър. Уж над 800 души бяха подслушвани - твърдеше го Цацаров, а никога не научихме и едно име. Поръчваха се експертизи в Англия, но не разбрахме имаха ли капацитет за подслушване тези автомобили и какво ръчкаше с отвертка един полицай ден преди прокуратурата да ги запечата. Затова пък видяхме как триумфално Цветанов и подчинените му от подслушването излязоха от съда след уж случайна промяна в закона. Никой не разбра какво пише даже в обвинителния акт. Секретни се оказаха и мотивите за оправдателната присъда, въпреки че тълкувателно решение на ВКС забранява това. Затова, когато и "Червей" приключи безславно, на публиката ще бъде представен следващ епизод от "Тайни и лъжи". Епична е битката на "доброто" срещу "злото" у нас. До самото им припокриване.