:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,400
Активни 565
Страници 13,965
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

Как да съсипем живота си с "Туитър" и "Фейсбук"

Социалните мрежи се превръщат в среда за публично опозоряване, което често е несъразмерно жестоко спрямо тежестта на прегрешението
Джъстин Сако, "Фейсбук"
На път от Ню Йорк към коледната си ваканция с роднини в Южна Африка през 2013 г., Джъстин Сако - 30-годишна и шеф на корпоративните комуникации на IAC - компанията, която е собственик на "Дейли бийст", OKCupid и Vimeo, се забавлява, като пуска заядливи шегички в "Туитър" за тегобите на дългите полети. "Странен германец: Пич, в първа класа си. И е 2014 г. Купи си дезодорант", гласи едно съобщение преди отлитането от Ню Йорк. После от "Хийтроу": "Студ. Сандвичи с краставица. Развалени зъби. Значи сме в Лондон". И на 20 декември, преди да се качи на самолета за Кейптаун: "Потеглям за Африка. Дано не пипна СПИН. Шегичка! Все пак съм бяла!".

След този последен туит Джъстин се размотава из "Хийтроу" половин час, като от време на време проверява телефона си. Никой не отговаря на съобщенията й, което не я учудва. Сако има само 170 последователи в "Туитър". Накрая се качва на самолета. Полетът е 11 часа, които прекарва почти изцяло в сън. Когато кацат в Кейптаун и започват да рулират на пистата, Джъстин включва телефона си. Мигновено получава есемес от човек, с когото не се е чувала от гимназията: "Толкова съжалявам за случващото се". Сако препрочита есемеса озадачена. Идва ново съобщение: "Веднага ми се обади!". То е от най-добрата й приятелка - Хана. И след това телефонът сякаш експлодира. Първа успява да стигне до нея Хана. "Ти си тренд номер 1 в "Туитър", съобщава й тя.

"Туитър"-ът на Джъстин Сако се е превърнал в шоу на ужасите. "Заради отвратителните расистки туитове на Джъстин Сако правя дарение на @care today". "СПИН може да зарази всекиго!". "Аз работя в IAC и не желая Джъстин Сако да комуникира от мое име". "Това е скандален и обиден коментар. Служителката в момента е извън обхват на борда на международен полет". Последното е от работодателя й.

Гневът скоро се сменя с вълнение. "За Коледа си пожелавам само да видя физономията на Джъстин Сако, когато кацне и си провери телефона". "Предстои да видим НА ЖИВО как Джъстин Сако ще загуби работата си. И то преди самата Джъстин Сако да разбере това." Фурорът по повод туитовете на Сако се превръща не само в кръстоносен поход, но и във форма на безсмислена забава. Това, че в продължение на 11 часа тя самата не подозира за случващото се, придава на сюжета и драматична ирония, и симпатичен съспенс.

Докато Сако прелита над африканския континент, по целия свят започва да се разменя хаштагът #КацналивечеДжъстинСако. "Честно, искам само да се прибера и да си легна, но всички тук в бара така са се вторачили в #КацналивечеДжъстинСако, че не мога да си тръгна." "Няма ли някой в Кейптаун, който да иде на летището да туитне пристигането й? Хайде, Туитър. Искам снимки". Действително се намира човек, който я чака на летището и пуска снимката й в интернет. Междувременно Хана трескаво изтрива акаунта на Сако, но твърде късно. "Съжалявам, Джъстин Сако - пише един потребител, - но туитовете ти ще живеят вечно".

В зората на социалните мрежи колективният гняв изглеждаше някак по-справедлив, по-могъщ и по-ефективен. С времето обаче тези кампании се превърнаха в публично опозоряване, което зачести до такава степен, че вече никой не е застрахован от него. Изгуби се всякаква връзка между сериозността на прегрешението и небрежната жестокост на наказанието. Като че ли опозоряването се превърна в самоцел.



Извън контекста



Да вземем Линдзи Стоун, на 32 г., служителка в благотворителна организация, работеща с хора с увреждания. Линдзи има глупостта да се снима до табелата "Тишина и респект" на националното военно гробище в Арлингтън. На кадъра се преструва, че крещи и показва среден пръст. Двете с колежката й Джейми, която пуска снимката във "Фейсбук", си имат традиция да се снимат пред табели, правейки точно обратното на указаното там - например пушейки пред знак "Пушенето забранено". Извадена от този контекст, снимката в Арлингтън изглежда като подигравка със загиналите американски войници. И още по-лошо - Джейми не подозира, че тяхната лична закачка е достъпна за целия свят.

4 седмици по-късно Стоун и Джейми празнуват рождения ден на Джейми, когато телефоните им започват трескаво да вибрират. Някой е попаднал на снимката от гробището и я е споделил с тълпи от непознати в интернет. Във "Фейсбук" се появява страница "Уволнете Линдзи Стоун", която моментално става страшно популярна. На другата сутрин пред дома на Линдзи има камери и репортери. Когато отива на работа, разбира, че е уволнена. В следващата година жената почти не излиза от дома си, измъчвана от депресия и безсъние. "Не исках никой да ме вижда", казва Стоун. Вместо това тя прекарва дните си онлайн, наблюдавайки как социалните мрежи съсипват други като нея.

Например мъжът, който в началото на 2013 г. е на конференция за програмисти в Санта Клара, Калифорния. Докато тече презентация, му хрумва доста нескопосана шега, свързана с физическата прилика на някои флашки с някои мъжки атрибути. "Беше такава глупост, че даже не мога да си спомня точните думи - казва днес той. - Но я казах на колегата, който седеше до мен." Миг по-късно човекът забелязва с половин око, че жената през един ред пред тях се изправя, обръща се и прави снимка. Мъжът решава, че целта й е да снима аудиторията, и гледа право напред, за да не й съсипе кадъра.

Всъщност жената е дочула шегата и, оказва се, я намира за чудесен пример за половата неравнопоставеност в ИТ индустрията и отровната корпоративна култура, която произтича от това надмощие на мъжете. Жената пуска снимката на своите 9209 последователи в "Туитър" с текст: "Не е смешно. Шегички за "големи" флашки точно зад мен." 10 минути по-късно авторът на шегата и неговият колега са изведени от залата и затворени за обяснения в една странична стая. След два дни човекът е уволнен.

"Събрах си нещата в един кашон. Излязох навън и се обадих на жена ми. Не съм от тези, които плачат, но като седнах в колата... имам три деца. Страшно беше да загубя работата си," разказва мъжът, който предпочита да остане анонимен. Жената, която прави снимката - Адрия Ричардс, скоро сама става жертва на тълпата. Когато останалият без работа програмист разказва, че е уволнен във форум, популярен в ИТ средите, нещата завиват в обратна посока. Всякакви мъже, претендиращи, че се борят за правата на мъжете, и куп анонимни тролове бомбардират Ричардс със заплахи за убийство в "Туитър" и "Фейсбук". Някой пуска в мрежите домашния й адрес и снимка на обезглавена жена. Адрия напуска дома си и през остатъка от годината живее у приятели. Но с това атаката не спира. Блокират сайта на работодателя й и го предупреждават, че няма да спрат, докато не я уволни. Още същия ден Ричардс е публично освободена от длъжност.



Една година по-късно



Един следобед миналата година се срещнах с Джъстин Сако в Ню Йорк. От ваканцията й в Африка бяха минали три месеца. Различни сайтове бяха изровили и други ужаси от профила й в "Туитър" ("Сънувах, че правя секс с аутистично дете" от 2012 г. например). Излезе класация "16 туита, за които Джъстин Сако съжалява". Когато Сако ходи на фитнес, я следва фотограф на "Ню Йорк Поуст", сякаш е риалити звезда. Тя всъщност е известна благодарение на това, че някой някъде е изтръгнал думите й от контекста, също като Стоун и нейните табелки.

"Трябва да си луд да смяташ, че СПИН засяга само черните", казва ми Сако онзи следобед. В първите 24 часа след случая си изплаква очите. Не спи. Иска да забрави къде е. Прави публично извинение и отменя ваканцията си - където има резервирани хотели, персоналът заплашва да стачкува, ако се появи. Роднините й в Южна Африка са дългогодишни активисти срещу апартейда - Джъстин е лепнала петно и на тях.

Иначе оферти за работа не липсват. Първи се обажда собственик на яхтена компания във Флорида. Сако обаче му отказва. Ами ако е някоя откачалка и вярва, че белите не хващат СПИН? Вместо това решава да избяга възможно най-далеч от Ню Йорк - в Адис Абеба, Етиопия. Изкарва там един месец като доброволец към пиара на организация, работеща за намаляване на майчината смъртност. Там интернет няма, но подигравките не стихват. След Етиопия Сако започва нова работа като маркетинг директор, но социалните мрежи скоро узнават това. Следва нова смяна. Днес тя работи отново в областта на комуникациите, но за нищо на света не би казала къде точно. Вниманието на анонимната публика в интернет вече не я интересува.



От другата страна



Съдбата на Сако можеше да бъде различна, ако някой не беше препратил туитовете й на журналиста Сам Бидъл. По това време той е редактор в ИТ блога на Gawker. През неговия профил съобщенията на Сако стигат до 15-те му хиляди последователи. Бидъл обяснява мотивацията си така: "Никога не започвам деня с надеждата да съсипя нечий живот. Но тогава си казах, хайде този път поредната висша служителка на IAC да си плати за поредния расистки туит. Затова го направих и бих го направил пак".

На първата годишнина от епизода "Сако" Бидъл й се извинява публично в Gawker. Той самият скоро пада жертва на хейтъри. И той, и те се водят от същия стремеж като самата Джъстин Сако - стремежа да привлечем погледа, а в крайна сметка и одобрението, на абсолютно непознати хора, чиито очи никога няма да видим.



ОТ АРХИВИТЕ

Коя е последната ера от историята, в която публичното опозоряване е обичайна форма на наказание? На 15 юли 1742 г. американка, на име Абигейл Гилпин, съпруга на моряк, е заварена дибидюс в леглото с някой си Джон Расъл, докато мъжът й е на дълго плаване. Двамата са осъдени да получат публично по 20 камшика всеки. Абигейл обжалва, но не бичуването, а публичността на наказанието. Молбата й е съдията да измести наказанието рано сутринта, преди градът да се е събудил, за да не страдат децата й. Не знаем какво е решил магистратът, но към 1787 г. протестите срещу публичните наказания набират скорост. "Позорът, никой не се съмнява, е по-лошо наказание от смъртта. Чудно защо го смятаме за по-леко от бесилото", пише Бенджамин Ръш, лекар от Филаделфия и един от подписалите Декларацията за независимост. Позорният стълб и бичуването са отменени в САЩ през 1839 г., макар че щатът Делауеър се разделя с позорния стълб чак през 1905 г., а с публичното бичуване - през 1972 г. В архивите не се вижда доказателство, че публичното опозоряване е излязло от мода покрай новата анонимност на големия град. Но има много хора, които се оплакват, че жестокостта на това наказание е прекомерна, тъй като и най-добронамерените граждани, когато са в тълпа, често се самозабравят.



ЛЕКАРСТВОТО

Вече има такова чудо - мениджмънт на дигиталната репутация. Това са фирми, които ще принудят "Гугъл" да скрие негативните истории за даден човек или компания в интернет. Една от тези фирми е reputation.com на Майкъл Фъртик. В този бранш не обичат много да общуват с медии. Когато услугата прохожда, потенциалните клиенти са изнасилвачи, педофили...

Решаваме да тестваме работата на reputation.com с Линдзи Стоун - жената с табелките. Предварителното проучване показва, че онлайн животът на Линдзи се изчерпва с една-единствена снимка - от Арлингтън. Тези 5 секунди са цялото интернет присъствие не само на тази Линдзи Стоун, а на всичките 60 жени с това име в Америка. Всички те са дефинирани с тази единствена снимка. Мениджърите на репутация решават да удавят тази снимка в порой от позитивна информация за Линдзи. Как? Като й създадат онлайн присъствие - профили в Tumblr и LinkedIn, Instagram и YouTube, блог с платформите на WordPress, хобита, предпочитания и т.н. Според самия "Гугъл" 53% от нас не търсят отвъд първите два резултата, а 89% не отварят втората страница. Стратегията е гадната снимка да слезе някъде там, където никой не гледа.

Но да си направиш онлайн персона изглежда само на пръв поглед лесно. Нормалният човек не умее да се "брандира". Обича ли Линдзи да пътува? Къде? "Не знам - казва тя. - Обичам да ходя на плаж. Да ям сладолед". Банално, нали? Но в случая банално означава идеално.

А имаше времена, в които всичко това щеше да е излишно. През 90-те години на миналия век търсачките се вълнуваха само от това колко пъти дадена ключова дума се появява на дадена страница. Един вид, за да си на първо място по ключова дума "Джон Ронсън", просто трябва да напишеш хиляди пъти "Джон Ронсън". Но сетне двама студенти от "Станфорд" - Лари Пейдж и Сергей Брин, измислят нещо друго: търсачка, която класира сайтовете според тяхната популярност. Точно затова reputation.com искат профили на Линдзи в LinkedIn, и Tumblr, и Twitter. Те идват с вграден висок профил в интернет.

В следващите 11 месеца Линдзи не смее да напише името си в "Гугъл". Но ето че идва и този момент. Преди 2 години онази снимка от гробището в Арлингтън щеше да е всичко от горе до долу. Днес тя е още много видима, но все пак има и снимки на Линдзи, на които тя не прави нищо особено. И което е по-интересно - вече ще намерите и много снимки на другите Линдзи Стоун. Например тази Линдзи Стоун, която печели състезание по плуване в щата Ню Йорк. Текстът под нейната снимка гласи: "Линдзи Стоун имаше план и всичко стана точно по този план".
 Снимката на Адрия Ричардс, която обърква два живота
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Гугъл" вече предлага и заличаване на лични данни.
74
24357
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
23 Февруари 2015 20:06
Отлична статия. И много добра идея на редакцията да я публикува Бих я препоръчал за в Часа на класа в българските училища, но имам резерви - за част от тийнейджърите тя съдържа идеи за ефективен ... тормоз, уви.
23 Февруари 2015 20:28
Във Fecebook не влазям, нямам работа там где лакоми копрофаги бързат да накусат о-fece-ното от лай***номети! И затова животът ми е СУПЕР!!!!
23 Февруари 2015 21:26
Много полезна статия. Нека повече народ да узнае за новите постижения на демокрацията. Работят хората, стараят се.
23 Февруари 2015 22:14
Нда-с... Терорът на мнозинството, на масовите убеждения.

Блед отблясък от електрическите искри, погубили Сако и Ванцети, светла им памет.

23 Февруари 2015 22:57
Оригиналът е чуден:
Натисни тук
24 Февруари 2015 00:09
Примерите са показателни. Основно за тъпотата на всички, които търсят изява, известност, под каквато и да е форма. Цената за това няма значение, важното е да се направят на интересни.
Не е точно случая с Ай Ти човека на семинара. Но пък там откачалка сексистка му вижда сметката.
Като цяло - цената на личното пространство и мнение в западното общество и ценности.
Че кой е блъскал главата или заплашвал туитър и фейсбук патките да си правят профили и да се фукат с тъпотиите си?
като цяло и туитър и фейсбук са си кошари за елементарни и прости хора!
24 Февруари 2015 09:02
Мче то тези "сърцераздирателни" истории имат предистория архистарая. Да си припомним притчата за Соломон и магарето. Да излезеш на мегданя и да не си покажеш магарията - за туй красно име едно живей человек современний!
24 Февруари 2015 09:17
От цялата статия излязоха три кифли с много мая в тестото (за непосветените - много мая много въздух) и толкоз.
Впрочем, едната кифла (с флашките) и с изцяло промит мозък.
24 Февруари 2015 09:20
Верно бе ! Има ли интелигентен човек, който да си прави профили в социални мрежи ? Аз лично, като чуя някой, че се рови там, направо го съжалявам. И започвам да го избягвам. Такива хора не са способни на нормални социални контакти. Както и сексуални.
24 Февруари 2015 09:21
като цяло и туитър и фейсбук са си кошари за елементарни и прости хора!

Нали знаеш какво значи на една каца мед да сложиш една лъжичка фекалии ?
Нали разбираш , че ако не беше анонимен(а ти не си !) , всичките ти приятели , колеги ,близки и така нататък , които имат профили в Туитър и Фейсбук могат да ти теглят по една майна ?
Нали разбираш , че и този форум , като Фейсбук и Туитър се чете от бая хора ?
Що не си мериш приказките преди да пишеш ?????
24 Февруари 2015 09:32
Социалките са опиум за народите.
Бъдете здрави!
24 Февруари 2015 09:34
Непрекъснатото информиране за случващото се в личния ти живот е взаимствано от манията "да си известен".
Е, някои горят от наивността си.
24 Февруари 2015 10:40
Нали знаеш какво значи на една каца мед да сложиш една лъжичка фекалии ?
Нали разбираш , че ако не беше анонимен(а ти не си !) , всичките ти приятели , колеги ,близки и така нататък , които имат профили в Туитър и Фейсбук могат да ти теглят по една майна ?
Нали разбираш , че и този форум , като Фейсбук и Туитър се чете от бая хора ?
Що не си мериш приказките преди да пишеш ?????


Добре е, че ползваш поговорки. Само че в случай поговорката е обратна. В кацата с фекалиите има и по някоя лъжичка мед. Както преди някой много находчиво посочи, мисля че в този форум, фейсбук и туитър са за онези, които не са излезли от умствения си пубертет. Така че можеш да си направиш извода. Можеш ли?
Пламенната ти реакция показва и че вероятно си лично засегнат. Но не мисля, че дължа извинения на когото и да е за собствения му умствен пубертет.

ПП: Поради горепосоченото стоя зад написаното от мен, т.е. премерил съм си думите, преди да ги напиша.
24 Февруари 2015 10:43
ФЕЙСБУК, и ТУИТЪР, и ИНСТАГРАМ са мрежи за споделяне на всичко друго, но НЕ и на лична информация, нито лични снимки. Ще подмина с усмивка изказванията на по - горните за "простите хора".... защото ясно показват какви са техните умствени способности. Никога не са били в тези социални мрежи и няма да бъдат, но мятат плюнки смело и "умно".
Нито един от описаните в статията нямаше да пострада, ако беше помислил предварително какво и с кого го споделя. Всяка от тези мрежи има правила. И това е нормално, естествено. Те не са извън света, в който живеем и който се подчинява на писани закони. Когато сам си съсипваш живота, никой не ти е виновен. Особено в общество , което е силно чувствително към всякакви расистки, сексистки и пр. изцепки.
Съгласна съм с Фирмин, че децата трябва да бъдат обучавани на култура на общуване в мрежите и на лична неприкосновеност. Колкото може да ти даде, толкова може и да ти отнеме безграничното общуване с хиляди непознати хора. Мога да сравня мрежите с огромен площад, препълнен с непознати хора. Какво и как ще направиш пред очите на всички тях, зависи единствено от теб. Никой не те принуждава да им кажеш нито къде работиш, нито къде си учил, нито къде и с кого ходиш.
24 Февруари 2015 10:51

Ето един показателен пример Breitling 24 Февруари 2015 10:40 за квалификации на хора, които не познава.
Аз съм във фейсбук от създаването му. И няма да доказвам, че не съм това, за което се пробва един анонимник да ме определи. Самият факт, че слага в общ кюп стотици милиони хора, е показателен.
24 Февруари 2015 10:57
Тук пръст, обаче има и западняшкия манталитет. и главно на реднеците. В САЩ всичко е преувеличено. Да не посмееш да си поискаш секс, даже да си направиш шега. Ще те осъдят като нищо. Другата хамериканска мания е да се съдят за какви ли не глупости. Друг въпрос е, че тези социални мрежи се следят и от федералните служби и от работодатели. Така свобода на словото напълно се обезмисля. И там можеш да говориш само правата линия. Аз наблюдавах как там внимават какво говорят. Мои познати не ползват там ни Фейсбук ни Скайп поради тази причина.
24 Февруари 2015 11:07
Нито един от описаните в статията нямаше да пострада, ако беше помислил предварително какво и с кого го споделя. Всяка от тези мрежи има правила.
Слава във всичките си писания има тиипичния наивен манталитет на българка, която не е живяла в чужбина и не познава нито живота там, нито манталитета. Едно е да се ползват тези социални мрежи от българи, друго от германци или шведи, а съвсем друго е когато са американци. Българите приемат всяка шега естествено, докато за американеца тя може да се сстори изключително обидна и да заведе дело за нея.Все пак германските племена са били най-близки до славянските. Аз в Германия имах автомобилен инцидент, ако беше в САЩ щяха да ме съдерат от съдебни дела, в Германия платих само 36 евро.
24 Февруари 2015 11:16
Slava
24 Фев 2015 10:51


много по-умни от теб и мен хора определиха идиотията фейсбук и туитър за умствен пубертет.
Демонстрирането на принадлежността ти към тези мрежи затвърждана горното и по по никакъв начин не доказва обратното. Твой проблем е дали ще можеш и кога или ако да осъзнаеш това. Фейсбук и туитър са електронните кръчми. Преди мястото за социални контакти е било хоремага, кръчмата, както и барът в забутаното някъде в пустошта американско градче. С развитието на комуникациите възможността да се обадиш или свържеш с някого на 15 хиляди километра от теб стана лесна и достъпна. Така че ролята на социалните мрежи е това. Говорилня и място за показване на новите дрешки, мръсното бельо, клюките и подобно.
Мога да приема единствено използването на такива мрежи от фирми и компании, защото за тях това е целева група, и те не киснат в мрежите да обясняват какви мисли са им хрумнали в главата (като онази патка в Лондон), а с цел увеличаване на клиентите, т.е. увеличаване на печалбата.
Всичко останало си е тип кръчма. Може да не ти харесва, може да не го приемаш, но предполагам, че повечето разумни хора ще ме подкрепят. А те, както знаеш, винаги са по-малко от останалите .
Ако се чувстваш засегната лично от това, пак е проблем на умствено развитие.
Точно защото се считам над общоширещата се човешка глупост, първосигналност и наивност, затова и няма да имам регистрация в посочените.
24 Февруари 2015 11:23
Статията е интересна и забавна, но в действителност нещата са доста по-сериозни и мрачни.

Мой приятел от 20 години живее и работи в Щатите. Учен, с научна титла и множество публикации в областта на екологията. Обаче той е сред противниците на теорията за глобалното затопляне. Написал е няколко сериозни статии, със съответния математически апарат и доказателства против тая, според него, шашарма. Обаче не може да ги публикува, въпреки наличието на куп списания по климатология, метеорология, астрономия и пр.

Защо? Защото, след като си изпрати статията, тя се дава на рецензенти. А на тях първата им работа е не да прочетат статията, а да му пуснат името за търсене в интернет и да видят кой е този. Съответно името му веднага излиза в един специализиран научен форум, в който той навремето е водил разгорешени спорове с привърженици на теорията за глобалното затопляне. И това е достатъчно, за да му напишат отрицателна рецензия.

Някой път самите главни редактори правят това търсене и след това изобщо не дават статията на рецензенти. Не искат да си имат неприятности. Един главен редактор по невнимание беше допуснал такава статия, в която имаше само един абзац с намек, че тая теория не е вярна. Бдителни хора обаче веднага забелязаха, вдигнаха голям шум и главният редактор си подаде оставката, освен че се извини за небрежността си.

Едва наскоро моят приятел успя да публикува първата си статия, след 3 години напразни опити. Обаче ... под псевдоним. Та аз сериозно го посъветвах да се възползва от услугата на "Гугъл" за забравяне на името. По ключови думи то пак ще излезе в споменатия форум, но все пак няма да е толкова лесно да го открият. Той самият отчита като грешка участието си в онзи форум и сега много внимава къде какво пише.
24 Февруари 2015 11:23
Задължително е хора с положение над средното в обществото да не се занимават със социални мрежи. За останалите е препоръчително.
24 Февруари 2015 11:23
Mrx
24 Фев 2015 10:57

Имаш право, освен това, имайки достатъчен опит живот в САЩ, както и на някои места от Западна Европа, мога да потвърдя, че от малки децата живеят с мисълта да постигнат някаква известност, да влязат в местните или национални новини, понякога за съжаление цената за това не се отчита.
Апропо, в един филм, мисля че се казваше "Запознай се с нашите", с де Ниро, имаше някои епизоди, в които много успешно иронизираха и осмиваха точно тези мераци.
В живота примери има много - от тичащи без дрехи на публични мероприятия до умопомрачителни убийства от масов и сериен тип, до ришили да скочат от някой мост или влезли в забранена зона. Често след задържането на такива те опитват да извъртят нещата с някаква кауза, уж благородна, уж хуманна. Но нещата са жалки. Искал да защити нехуманното изтребване на хлебарките чрез препарати и затова разбил магазин за химически препарати или подобно.
Има и добри примери, които заслужават уважение - някой помогнал на някого, създал платформа за друга благородна цел и подобни.
Но негативните примери са преобладаващи.
24 Февруари 2015 11:25
затова и няма да имам регистрация в посочените.


Хубаво, и аз нямам. Обаче защо смяташ този форум, в който очевидно имаш регистрация, за нещо по-различно от селска кръчма?
24 Февруари 2015 11:39
Д-р Тормозчиян
24 Фев 2015 11:25


така е, кръчма е, това и написах преди - удобството да се обадиш (в случая да разговаряш) с хора на хиляди километри един от друг.
Да си видял тук някой да си публикува мръсното бельо?
Нещата се ограничават до участие с мнения и коментари.

ПП - писах на друг участник под темата, а ти дори обърна нещата от фейсбук и туитър към форума. И кръчма да е, пак не е социална мрежа.
Ако пък няма какво да се каже по темата фейсбук и туитър, трябва ли непременно да се регистрираш като участие?


24 Февруари 2015 11:50
За останалите е препоръчително.


Не е толкова просто. Известно е, че в много случаи, когато подаваш заявление за работа, съответните яйчари (HR) започват да търсят какво си пускал ти из социалните мрежи - изказвания тук и там, снимки. Та от тази гледна точка е наистина по-добре да не си изтървал никаква информация за себе си.

Обаче пък ако съвсем никъде не си участвал, пак ставаш съмнителен - или си много прикрит, или си асоциален тип, абе има нещо съмнително в тая работа.
24 Февруари 2015 11:59
а ти дори обърна нещата от фейсбук и туитър към форума. И кръчма да е, пак не е социална мрежа.



Интернет форумите под вестници са също социални мрежи, без никакво съмнение. "Фейсбук" е просто тяхно продължение, с повече технически възможности. Именно поради това предишните мрежи за социални контакти, примерно клубовете в Dir.bg, постепенно залиняха и умряха. А форумите позападнаха.
24 Февруари 2015 12:14
Интернет форумите под вестници са също социални мрежи, без никакво съмнение. "Фейсбук" е просто тяхно продължение, с повече технически възможности.


Опасявам се, че не си прав. Идеята на двете е различна. Може да са с една основа, но Фейсбук в никакъв случай не е продължение на форум с повече техничеки възможности.
По твоята логика лекият автомобил и танкът са едно и също, само второто е с повече технически възможности, защото и двата ползват ДВГ и имат скоростна кутия и колела.
24 Февруари 2015 12:17
Истината е, че 99,9% от потребителите на социалните мрежи абсолютно не са наясно с рисковете. Особено пък децата и младежите, обичайните ... "рискувачи". "Туитър", "Фейсбук" или друга социална мрежа не са необходимо условие този, който е решил да ти съсипе живота, използвайки мрежата, да го направи. Но много биха му помогнали.

Интересното в случая е, че той може да принадлежи, както към някоя хакерска група, така и към някоя ... държавна агенция, на издръжка на данъкоплатеца. Може да е и фрийлансър, също така. Ентусиаст, самотник, социопат. Това, което обединява тези хипотези, е наборът от средства и тактики.

Битува мнението, че хакерството е преобладаващо въпрос на технология. То е и така, само дето технологията не е информационна, а социална и психологическа. Класните умения на великите хакери са в социалния инженеринг и психологията. Уменията в ИКТ са подкрепящи. Най-слабото звено в една социотехническа система обикновено е индивидът. Той е и по направление на главния удар. Колкото повече информация има за него, толкова по-добър ще е съставения профил при профилирането му и последващото планиране на атаката (манипулацията). Но не индивидът, системата е целта.

Ясно е, че когато мишената е конкретно индивидът, в персонален, а не в социотехнически контекст, нещата, всъщност, се улесняват. Защото се обръщат. Тогава използваш не слабостта на индивида, за да създадеш или откриеш съществуваща уязвимост в системата, а силата на система, за да третираш, а при необходимост - да създадеш и развиеш уязвимостта на индивида. Системата печели, ти губиш - правило.

Знанието е сила. Факт. В информационно общество индивидът се сблъсква със сили, които са могъщи в ефекта и въздействието си, и по правило не е подготвен нито за мащаба им, нито за лекотата, с които се отприщват, нито за скоростта, с която го правят, нито за ... действието им (енергияХвреме - по дефиниция).

Защитата? Защитата ... Защитата е в това да те ... няма. Да те няма на кофти място, в кофти време. А в мрежата всяко място е кофти, както и всяко време. Ако работата ти, животът ти са такива, че те има, то ... Моли се. И дано Бог е милостив. Понеже мрежата и паяците в нея са безмилостни.
24 Февруари 2015 12:23
Mrx++
24 Февруари 2015 11:07
Да се самоцитирам
Особено в общество , което е силно чувствително към всякакви расистки, сексистки и пр. изцепки.
Именно затова го написах. Имам приятели от цял свят и българи - също. Нито един не познавам лично. Контактувам с тях от години. Толкова са различни, колкото и ние в този форум. Едни всеки ден плюят Обама, други го подкрепят... и Меркел и т. н. Опитай се да не мериш хората с шаблони. Южноамериканците /като моя собствена извадка/ са много по - различни от европейците например. Но всеки от тях е толкова различен от останалите ю.амер-ци, колкото и ние тук. Никога не бих си позволила да ти правя характеристика. Тази е разликата м/у мен и теб. Само от писаното под разни вестникарски статии никога не можеш да опознаеш когото и да е.

Д-р Тормозчиян
24 Февруари 2015 11:50
Да не се повтарям, но никак не е задължително да се впишеш с фамилията си / а с бащиното си име например/, да си сложиш снимка и да плеснеш цялото си СВ в мрежите. А най - добре е да изолираш всичките си реални познати, приятели, роднини и пр. Те си имат място единствено в реалността. Виртуалното ни дава възможност за контакти с хора, които никога, никъде няма да срещнем. Който желае, се възползва от този шанс. За другите остават нелепите коментари и споделянето на снимки на чиниите с вечеря със съседи и колеги.
24 Февруари 2015 12:36
Имам приятели от цял свят и българи - също. Нито един не познавам лично. Контактувам с тях от години.


Извинявай, но се връщам към констатацията за умствения пубертет. Написаното от теб показва или пропуски в ценностната система, или нейната замяна с клишета и хаотични снобски модели на поведение. Приеми го както искаш, но не е обида, а констатация.
Как можеш да наречеш някого, с когото контактуваш и не познаваш освен от електронното общуване - приятел?
Зад такъв профил/акаунт може да е напълно друга самоличност, група хора или организация. Независимо, че се представя за мъж, жена или другополов (нали сега е модерно). Може да е пъпчив пубертет, изкуфял дядка с интересни разбирания за егото си, всякакви други перковци с отклонения от общоприетите, комплексар (в която и да е насока) или престъпник/организация, която те "пасе". Има и други варианти, но това на прима виста.
Или за теб да видиш нечия снимка или физиономия на камера е достатъчно? Много наивно, дори не и по детски.

24 Февруари 2015 12:51
А някога, някога ентусиасти радиолюбители въртяха потенциометрите в търсене на ... приятели
24 Февруари 2015 13:00
Firmin
24 Фев 2015 12:51


така е, но в радиолюбителската дейност "приятелството" е по професионален признак, или любителски
Преди навлизането на електронните ключове (а дори и по тяхно време) всеки добър радиолюбител можеше по "почерка" на кореспондента да познае кой е, ако преди са правили сеанс.
Същите такива радиолюбители в бивша Югославия осъществиха една направо феноменална мрежа за оповестяване при влитане на самолети на НАТО по време на войната там.
Самите те можеха да бъдат чувани с обикновени радиоприемници, които имаха СВ обхват.
24 Февруари 2015 13:00
Breitling
24 Февруари 2015 12:36
На твое място щях да спра да се излагам. Имам приятели и в бгмамма. И това не са единствените платформи, които предлагат подобна опция. Ако имаше такава възможност/функция във в. Сега, също щях да имам приятели.
24 Февруари 2015 13:05
Slava
24 Фев 2015 13:00


Виж, написах ти мнението ми и не мисля, че си права. Примери с Бг мама отново те излагат. В бг мама ви обединява какво? Снимките, сексуалните мераци, професионалната реализация или кариерното ти развитие? А? бебетата, децата ви обединяват. И в бг мама се пише основно за деца, вероятно и за някоя манджа. Това е.
Фейсбук и туитър по какво те обединяват с "приятелите" ти? По интереси, нали. Ти си декларирала интерес към фотографията, има още 15-20 000 души с такива интереси и вече сте в една група по интереси.Имаш предпочитания към тайландската храна - ставаш член и на такава група.
Нямя лошо.
Глупавото е да наричаш такива хора свои приятели.

Глупавото е също това, че изобщо не си разбрала за какво съм ти отговорил.
24 Февруари 2015 13:12
Социалните мрежи (Феисбук, Туитър и др.) не ме интересуват особено за да чета и пиша в тях и нямам "акаунти", но виж блогове чета отвреме навреме.
Да споделяш всичките си невчесани мисли по всяко време на денонощието в мрежите е психично отклонение отвсякъде.
24 Февруари 2015 13:23
По твоята логика лекият автомобил и танкът са едно и също


По моята логика автомобилите са усъвършенствана версия на каруците и файтоните (служат за превоз на хора и товари).
24 Февруари 2015 13:24
Breitling
24 Февруари 2015 13:05
Няма как да те разбера. Толкова си далеч от истината, че няма и смисъл да се опитваме да се разберем. Не е редно да те светвам кои от редакцията на този вестник имат профили във фейсбук, но някои от тях също са ми приятели. За да коментирам разни неща, изобщо не е задължително да имам общи интереси с хората, които също ги коментират. Няма хора, чиито "интереси" да съвпадат изцяло, все се намира нещо, по което се различават. И в това е магията.
П. П. И с бгмамма не си уцелил. Ама грам
24 Февруари 2015 13:48
Няма как да те разбера. Толкова си далеч от истината, че няма и смисъл да се опитваме да се разберем.


Добре е, че признаваш немвъзможността ти да разбереш очевадни неща. Всеки може да си направи извод от това. Спестявам ти моя.
Вероятно се изживяваш като първа инстанция за истината, след като твърдиш, че написаното от теб е това. Единствената и само твоята истина.
Стара поговорка (няма да я видиш в бгмама, фейсбук или фейспън) - истината има много лица, зависи откъде я гледаш.
Зададох един елементарен въпрос - как може да наричаш приятели хора, които познаваш само от електронно общуване? Ти избяга от отговора, поради което констатирах, че нещата или опират до етап умствен пубертет или пропуски в ценностната ти система.

Кой какви регистрации от редакцията има си е лично негова отговорност и решение. На всеки мой познат, който има фейсбук или туитър акаунт, който ползва за лични нужди, а не по бизнес или служебно, съм казал лично какво мисля за него - онова за интелектуалния пубертет.
И моите деца нямат регистрация във Фейсбук. Не защото ги спирам, а защото съм им показал колко полза и вреда могат да имат от това.
Хората са стадни животни и често инстинктивно се водят от стадно чувство, от желанието за принадлежност към група, общност, глутница или прослойка. На същия първосигнален ефект и резултат разчитат създателите на "социалните" мрежи. Колкото социални, толкова и мизантропски.

Пък и нали ти потопи Курск в Чернобил под една друга статия? Трябва ли да ти отговарям повече?

ПП: Ти можеш ли да ми кажеш като ми отговаряш и се опитваш да ме осветлиш с Истината, какъв съм - черен, бял, жълт, до 35, над 50, български гражданин, обичам ли месо, препивам ли, пуша ли, за легализирането на марихуаната ли съм, работя надомна работа, редовно работно време или на смени?
24 Февруари 2015 13:59
Slava:
"...Имам приятели от цял свят и българи - също. Нито един не познавам лично...."


Мисля това казва всичко и е предостатъчно. Кой позволи думите да се обезценяват, КОЙ? Щом можеш да наречеш хора с които контактуваш без да си ги виждал "приятели"!!!!!!!!!
24 Февруари 2015 14:13
Да ме извините Слава,че се намесвам в спора ви Breitling,но за неразбирането помежду ви вината е твоя.Ключът е думата "приятел".Може би защото си нямала истински реален приятел или пък всеки познат го наричаш Приятел.
24 Февруари 2015 14:16
Ключът е думата "приятел".


ееее, ама много й подсказвате така. Аз й го бях написал и тя не го разбра, но пък може твоята помощ да има резултат?
24 Февруари 2015 14:20
Може би защото си нямала истински реален приятел или пък всеки познат го наричаш Приятел.

Не се увличайте.
Във ФБ терминът "приятел' не означава нищо повече от някой, с когото поддържаш контакт. Именно - 'познат'.
24 Февруари 2015 14:41
А някога, някога ентусиасти радиолюбители въртяха потенциометрите в търсене на ... приятели


Имаше книга и филм - заглавието на руски: "Если бы парни всей земли" на тая тема. Френски бяха, доколкото помня. Това не бяха точно приятели, а другари.
24 Февруари 2015 14:56
Ключът е думата "приятел". Може би защото си нямала истински реален приятел или пък всеки познат го наричаш Приятел.

Приятелите на Слава са тези които тя счита за приятели. Вижда ми се глупаво да дам своя дефиниция за приятел - примерно приятел може да е само този с когото сме си пипали ръцете - и после да заявя че съгласно моята дефиниция някои от приятелите на Слава не са ѝ приятели.
24 Февруари 2015 15:07
Приятелите биват различни ...

О ПОГИБШЕМ ДРУГЕ

Всю войну под завязку я все к дому тянулся,
И хотя горячился, воевал делово.
Ну а он торопился, как-то раз не пригнулся,-
И в войне взад-вперед обернулся, за два года - всего ничего!

Не слыхать его пульса с сорок третьей весны,
Ну а я окунулся в довоенные сны.
И гляжу я, дурея, но дышу тяжело...
Он был лучше, добрее, ну а мне повезло.

Я за пазухой не жил, не пил с господом чая,
Я ни в тыл не стремился, ни судьбе под подол,
Но мне женщины молча намекали, встречая:
Если б ты там навеки остался, может, мой бы обратно пришел.

Для меня не загадка их печальный вопрос -
Мне ведь тоже не сладко, что у них не сбылось.
Мне ответ подвернулся: "Извините, что цел!
Я случайно вернулся, вернулся, ну а ваш не сумел".

Он кричал напоследок, в самолете сгорая:
- Ты живи, ты дотянешь! - доносилось сквозь гул.
Мы летали под богом, возле самого рая -
Он поднялся чуть выше и сел там, ну а я до земли дотянул.

Встретил летчика сухо райский аэродром.
Он садился на брюхо, но не ползал на нем,
Он уснул - не проснулся, он запел - не допел,
Так что я вот вернулся, ну а он не сумел.

Я кругом и навечно виноват перед теми,
С кем сегодня встречаться я почел бы за честь.
И хотя мы живыми до конца долетели,
Жжет нас память и мучает совесть - у кого? У кого она есть.

Кто-то скупо и четко отсчитал нам часы
Нашей жизни короткой, как бетон полосы.
И на ней - кто разбился, кто - взлетел навсегда...
Ну а я приземлился, а я приземлился - вот какая беда.


1974-1975


Посвящается маршалу авиации дважды Герою Советского Союза Н. М. Скоморохову и его погибшему другу.

"..В 43-м году, во время великой воздушной битвы над Кубанью, был такой человек, летал в небе, - Скоморохов, Николай Скоморохов. Он сейчас жив, генерал-полковник, дважды Герой Советского Союза. Был эпизод, когда он сбил "бриллиантовую двойку": это была знаменитая немецкая дивизия "Удэт", они все были кавалеры Бриллиантовых Крестов, лично награжденные Гитлером, настоящие асы. И вот двое - двойка из этой эскадрильи - сбили друга Николая Скоморохова, его близкого друга. И тогда Скоморохов стал вылетать на индивидуальную охоту - поспит несколько минут и снова вылетает - искать именно тех двоих: он запомнил, что у них были за номера на фюзеляжах. Он их нашел, достал и сбил обоих - в одном бою двух уничтожил. И один даже спрыгнул с парашютом, попал на нашу территорию, взяли его в плен. И он стал спрашивать: кто меня сбил? Ну а ему говорят: Скоморохов. Он говорит - это неправда, нас предупреждают, что: "Осторожно! Скоморохов в воздухе!". Но это было так на самом деле. И вот в память о погибшем друге Николая Михайловича Скоморохова я написал эту песню." (Коломна Московской области, ДК им. Ленина 29.06.76 г.)
24 Февруари 2015 15:08
Всъщност жената е дочула шегата и, оказва се, я намира за чудесен пример за половата неравнопоставеност в ИТ индустрията и отровната корпоративна култура, която произтича от това надмощие на мъжете. Жената пуска снимката на своите 9209 последователи в "Туитър" с текст: "Не е смешно. Шегички за "големи" флашки точно зад мен." 10 минути по-късно авторът на шегата и неговият колега са изведени от залата и затворени за обяснения в една странична стая. След два дни човекът е уволнен.


Хайде за другите примери от статията разбирам, ама в случая с флашката, тая жена как е доказала, че двамата мъже са си правили сексистки шеги?
Може ли да уволнят човек, само защото някоя си му е качила снимката във Фейсбук?
24 Февруари 2015 15:16
Калки
24 Февруари 2015 14:20
Няма смисъл Виждаш - потопила съм Курск в Чернобил. Никога няма да разберат разликата между реалното и виртуалното общуване. Както и това, че един и същ тип хора, стоят в основата на аварии като чернобилската и онази с подводницата.
toronegro
24 Февруари 2015 14:13
Какво очакваш да ти кажа? Всяко познанство - няма значение дали е виртуално или реално - за мен е богатство. И това няма нищо общо с приятелството. Ако беше прочел внимателно предните ми постове, можеше и да разбереш... и нямаше така смело да обявиш, че стотици милиони хора от мрежите, нямат реални приятели.
Виж хоризонта на снимката на корицата http://www.facebook.com/pages/Посрещане-Изгрева-на-Брега-на-Морето/483363951741361?sk=timeline
Няма да престана да мечтая да стигна до него и да надникна зад него.... Примамливо е.
24 Февруари 2015 15:16
Ми явно може. Това все пак е страната на неограничените възможности.
24 Февруари 2015 15:23
Може ли да уволнят човек, само защото някоя си му е качила снимката във Фейсбук?


Може, защото тактиката в такива случаи е максимално да се ограничат размерите на скандала, за да се избегнат вреди за компанията. Пък потърпевшият да се оправя сам - ако иска да съди жената и да търси обезщетение от нея. На компанията не й пука за истината.
24 Февруари 2015 16:21
А някога, някога ентусиасти радиолюбители въртяха потенциометрите в търсене на ... приятели

Проверете дали все пак не бяха променливите кондензатори, дето се въртяха за търсене на ... приятели.
24 Февруари 2015 16:35
Може, защото тактиката в такива случаи е максимално да се ограничат размерите на скандала, за да се избегнат вреди за компанията. Пък потърпевшият да се оправя сам - ако иска да съди жената и да търси обезщетение от нея. На компанията не й пука за истината.

Всъщност, в случая не става дума за истина или лъжа, а за друг много съществен проблем - зомбирането ни в последните години с т.нар. "сексизъм", нямащ нищо общо нито със сексуален тормоз на работното място, нито с дискриминация или каквито и да било реални защитими ценности.
Да уволниш твой специалист, само защото някаква кифла се разврещяла, показва увреждане на системата, не само на кифлата - вредите не се ограничават с уволнението на този човек, а в действителност се изразяват именно в реакцията на работодателя, показваща, че идиотизмът в съвременния свят е отишъл твърде далеч.
Същият този съвременен свят, който не намира нищо ненормално в еднополовите бракове, гей парадите, предложенията за инцест и полово възпитание на съвсем малки деца, който отрича природно обусловените роли и наименования"майка" и "баща", за сметка на безполовото "родител", който счита за обида обръщението "госпожице" и прочие, и прочие налудности
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД