:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,571
Активни 93
Страници 14,136
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Безотговорният популизъм на безплатното саниране

Ако си финансово независим и си успял да санираш своето жилище със собствени пари, сега ще трябва да плащаш и за тези, които не са
Регионалният министър Лиляна Павлова се превърна в рекламно лице на безплатното саниране, но нека да не забравяме старата поговорка "няма безплатен обяд"
В края на миналата година ГЕРБ обяви намерението си да инициират програма за безплатно саниране на ЕПК блокове с повече от 36 апартамента. Днес, няколко месеца по-късно, въпреки очевадните проблеми и липсата на качествено планиране програмата е факт и е вече в началния си стадий. За голяма част от гражданите, най-вече тези, които имат намерение да се възползват от нея, тази програма изглежда като сравнително добра идея - все пак кой не би искал безплатно саниране? Ясно е, че всяко възможно подобрение на енергийната ефективност е хубаво нещо за тези, които ще го получат, защото води до сериозно облекчение на сметките за отопление. Но при един по-задълбочен анализ на конкретната програма, предложена от правителството, става пределно ясно, че имаме просто един недообмислен акт на безотговорен популизъм.



Няма безплатен обяд дори при санирането



Първото нещо, което веднага трябва да се отбележи, е, че това "безплатно" саниране ще бъде финансирано с държавен заем в размер от 1 млрд. лева, изтеглен от Българската банка за развитие. Безплатна санировка ще получат тези панелни блокове, чиито жители първи успеят да се организират и да подадат документи.

Пределно ясно е, че тези, които ще изплащат взетия заем, са данъкоплатците. Това не е частна благотворителност, а държавно преразпределение. От 2010 г. насам всяка година отбелязваме държавен дефицит, който вместо да бъде балансиран от "дясното" правителство на ГЕРБ, РБ и ПФ, явно ще бъде допълнително издут с все повече и повече заеми.

И нека да не забравяме старата поговорка "Няма безплатен обяд" особено когато говорим за държавни проекти. Държавна благотворителност няма. В действителност има само преразпределение на финанси от една част на населението към друга. Същото важи и за тази програма. Хората, които получават "безплатно" саниране, стават де факто консуматори на данъчни пари (т.е. "държавни") пари, взети от данъкоплатците, които няма да получат такова саниране. По този начин на практика гражданите биват поощрявани да разчитат винаги на държавата, вместо да се стремят да бъдат финансово независими. Ако си финансово независим и си успял да санираш своето жилище със собствени пари, сега ще трябва да плащаш и за тези, които не са. Това създава един изключително опасен прецедент. Този прецедент е от полза за държавата (и особено от полза за популистки политически групи), защото така субсидира и мотивира гражданската зависимост от нея и това впоследствие увеличава властта й. Общият резултат за обществото обаче е стимулиране на финансова безотговорност и липса на лична инициатива.

Един от аргументите в защита на тази програма е, че се очаква да създаде заетост за малките фирми, което само по себе си би трябвало да е хубаво нещо. Но дали наистина е така? Това, което ни става ясно, е, че няма да се приоритизират фирмите с най-добра репутация и опит, а фокусът ще е върху увеличаването на заетостта за някакви "малки" фирми, неясно какви. С оглед на множеството скандали около лица като Делян Пеевски в последните години е много съмнително какви и най-вече чии фирми ще бъдат наети. Държавните ни институции по принцип са известни с високите си нива на корупция и поради това въобще не е ясно дали фирмите, които ще бъдат наети, са такива, които предлагат качествени услуги, или просто имат добри контакти.



Какво губят гражданите



Тук стигаме и до сериозните недостатъци на тази програма от гледна точка на гражданите, които ще кандидатсват за нея - те няма да имат никакъв контрол върху това коя фирма ще извърши санирането на техните жилища. Това решение е оставено изцяло на общините. Така бива нарушен ключовият пазарен механизъм на суверенитета на потребителя. В този случай потребителят трябва да се довери изцяло на преценката на някой случаен държавен бюрократ.

На всичкото отгоре чрез тази грандиозна интервенция в пазара за санировки, топлоизолации и т.н. фирмите, които предоставят такива услуги, биват поощрявани не да следват сигналите на своите клиенти и да се стремят да подобрят качеството на услугите си възможно най-много, напротив - да лобират пред политици и да завързват връзки в правителството. Качеството на предлаганите услуги на дадена фирма не е от толкова голямо значение, когато тя винаги може да си осигури обществени поръчки. Ако държавни програми като тази станат рутина, това ще доведе до неглижиране на потребителите и повече лобиране от страна на частния сектор, като в същото време увеличава риска от корупция в държавния.

Освен това санираните жилищни сгради изискват поддръжка. Това "безплатно" саниране се прави с идеята да се помогне на тези граждани, които иначе не могат да си позволят санировката със собствени средства, но това е една доста криворазбрана "благотворителност" (с чужди пари). Колко ефективна и издръжлива ще бъде една санировка зависи от постоянната поддръжка на съответната жилищна сграда. Но щом хората, които кандидатстват за тази програма, не могат да съберат средствата сами да заплатят санировката, какви са шансовете, че ще могат да си позволят необходимата поддръжка след това? А дори и да предположим, че ще имат необходимият ресурс, спестен от по-ниските сметки за отопление, каква е гаранцията, че ще използват тези пари за поддръжка? Никаква. Напротив, тази програма дори мотивира бъдещите собственици на санирани апартаменти да бъдат безотговорни и да се надяват държавата пак да тегли някой друг заем, за да им поднови санировката.

Пределно ясно е каква е политическата мотивация зад една подобна програма. Наближават местни избори и ГЕРБ са твърдо решени да ги спечелят на всяка цена. Цената естествено няма да се плаща от ГЕРБ или от който и да е държавен бюрократ, а от данъкоплатците в следващите няколко години. В този акт на евтин популизъм сегашното "дясно" правителство не е по-различно от БСП, които, когато са на власт, преди всички избори вдигат или обещават да вдигнат социални помощи, пенсии и т.н.

От едно дясно правителство се очаква фискален консерватизъм и поощряване на финансовата независимост и отговорност у гражданите, а не безразборен популизъм чрез грандиозни държавни програми, финансирани със заеми, дълбаещи допълнително дупката в бюджета. Ако през останалата част от мандата си това правителство продължава в същия дух, с който започва своето управление, много бързо ще загуби правото да се нарича водещата дясна политическа сила в България.
Снимки: БГНЕС
За санирането ще платим всички, но ще се облагодетелстват малцина
79
8710
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
79
 Видими 
23 Февруари 2015 20:36
Няма да е "безплатен" обедът за данъкоплатците, но за Лилето Павловата, и цялото котило, дето таквиз кат нея е "родило", ще бъде ГОЛЯМОТО ПЛЮСКАНЕ на крадени от милиарда пари!!! И от 16-те, които нагло и безцеремонно ни нахлузват на врата!!!!
23 Февруари 2015 20:54
А дори и да предположим, че ще имат необходимият ресурс, спестен от по-ниските сметки за отопление,


Моят апартамент отдавна е саниран и мога отговорно да заявя, че по-ниските сметки за отопление бяха само за няколко месеца - докато не вдигнаха цените на отоплението.
23 Февруари 2015 20:58
Много показателно е , че "Саниране с европейски пари..." изчезна от речника на популяризиращите мероприятието.
Защото Евросъюзът никога няма да отпусне средства за саниране, при което санираните сгради няма да отговарят на нормите за топлинна ефективност ,действащи в ЕС след 5,10,15години. Санираните след съединението на двете Германии панелни сгради вече не отговарят на действащите норми и трябва отново да се санират.
А нормите , които ще действат през 2050 са такива, че могат да бъдат удовлетворени само с ново строителство- санирането излиза по-скъпо.
Така че в ЕС всяка държава санира в момента само за своя сметка и съобразно своите финансови възможности.
23 Февруари 2015 21:53
Хайде да се опитаме да погледнем на въпроса от гледна точка на енергетиката. В Интернет видях оценки, че санирането на един средно голям апартамент излиза около 5000 лв.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1567588
Тогава за един милиард лева ще се санират 200 хиляди апартамента. Ако приемем, че сметката на един апартамент за отопление за един сезон е 600 лв. (за среден апартамент като моя) и че санирането ще спести 40% от тях, т.е. 240 лв, то общата годишната икономия ще бъде почти 50 млн. лв. Това означава, че инвестицията ще се изплати за около 20 години само от икономии на енергия. Всички останали ползи от санирането ще са бонус.
Тази сметка беше за отопление с парно. Отоплението с електричество е двойно по-скъпо - цената на 1 квч парно е около 10 ст, а на 1 квч ток е около 20 ст. Така че ефектът ще е доста по-голям от изчисления по-горе, защото не всички се отопляват с парно.
Ако това упражнение с по 1 милиард се повтори няколко пъти, ефектът ще обхване почти цялото население.
Можем да оценим и икономията на енергия за отопление. За моя апартамент разходът за отоплителен сезон е около 6 Мвч. При икономия от 40% се спестяват около 2,4 Мвч. Тогава за една година икономията за 200 х. апартамента е около половин милион мегаватчаса. За производството на толкова енергия за една година е нужна електроцентрала с мощност 500000/(365*24) = 57 Мвт. Това е само с 28% по-малко от мощността на ВЕЦ "Цанков камък", който също струваше 1 милиард.
Остава да се направи още една проста сметка. Ако за саниране и за други форми на енергийна ефективност се инвестират 10 млрд лева - толкова, колкото щеше да струва един блок на АЕЦ Белене, ефектът би бил равен на блок с мощност 570 Мвт. Без екологични проблеми, без енергийна мафия, без енергийна зависимост от други държави. Парите за енергийна ефективност са пари, които се плащат от всички, но се връщат многократно на всички.
Сега разбирате ли защо досега почти никой от управляващите не произнесе думите "Енергийна ефективност" и защо всеки, който все пак се осмеляваше да ги произнесе, беше подложен на компромати, натиск, осмиване и подигравки. Спомнете си кой пръв заговори за това.
Сигурно мнозина ще оспорят много от числата по-горе. Вкарайте във вашата сметка и неизбежната корупция и неефективност и разделете резултата на две. Той пак е впечатляващ.
А сега се запитайте защо никой журналист не посмя да направи горната сметка и да я публикува. Попитайте и автора на тази статия.
23 Февруари 2015 21:58
Ако приемем, че сметката на един апартамент за отопление за един сезон е 600 лв. (за среден апартамент като моя) и че санирането ще спести 40% от тях, т.е. 240 лв, то общата годишната икономия ще бъде почти 50 млн. лв.

Абсолютно невярна изходна позиция (относно 40-те %). Оттам и останалите сметки.
23 Февруари 2015 22:09
Казах, че можеш да разделиш на две.
23 Февруари 2015 22:09
това "безплатно" саниране ще бъде финансирано с държавен заем в размер от 1 млрд. лева,

Чакай бе, това не бяха ли европейски фондове някакви??
23 Февруари 2015 22:10
Или пък дай твоя оценка, щом не харесваш тази.
Думата "абсолютно" е абсолютно неуместна.
23 Февруари 2015 22:18
Моят апартамент отдавна е саниран и мога отговорно да заявя, че по-ниските сметки за отопление бяха само за няколко месеца - докато не вдигнаха цените на отоплението.


Това обяснява всичко - ако беше нещо читаво ОПГ ГЕРБ нямаше да го въвежда насилствено!

Нещо като Той да направи магистрали (без 1 ст. лични средства) и още непостроени започва да сондира за ТОЛ такси чрез малоумната си маша Лили Талпата, която като видя колко много се е оср@ла веднага даде заден ход с обичайната си тлъста муцуна на накърнено честолюбие. Или беше накарана.
23 Февруари 2015 22:28
Чакай бе, това не бяха ли европейски фондове някакви??


Някаквите европийски фондове не се финансират от на Мойсей жезъла, от на Максуел сребърния чук, или от на Буда бащиното имане от с. Едикоеси. Почти всяка година Булгаристан изнася от някаквите еврогейски фондове по-малко отколкото внася, и това само нетно! Ако се направи прецизна сметка, вероятно 66% от всичко потребено е в полза на еврогейските фондове някаква, в Булгаристан остават предимно дългове и некачествен стиропор.
23 Февруари 2015 22:38
сър Джон, за какви 20 години смяташ. Та некачественият и с ниска плътност EPS, който ще налепят наште фирмици, ще опада максимум на десетата. Много по-рано ще падне некачествената мазилка, положена от мънгоджеревците едно към кесим. За дограмите от рециклати, с най-евтиния обков и с 1 мм дебели пръти в профилите прогнозата е по-оптимистична - ще се деформират веднага, но иначе няма да се разпаднат до 20 години. За хидроизолациите на покривите, изпълнени с най-евтиното на пазара и налепени от тъмнозелените събратя давам 3-5 години преди течовете. Мъжлето-щастлифтец и компанията могат да бъбрят за саниране безкрайно, защото не са живели и един ден в блок с 36 апартамента, камо ли в софийския му вариант. Те нямат и бледа представа за естеството на проблемите там. Същото важи и за онова напращяло номенклатурно чадо горе на снимката. То блок е виждало само отдалеч през прозореца на татковата Волга. А какво ще правим с 10-ките погълнати тераси - едни с винкел, други с тухли, трети с чардаци. На едни прозорците изместени вляво, други вдясно, трети напълно зазидани. Ами какво правим с вече поставената изолация с различна дебелина - един сложил 5 см, друг 10 - гътаме ли я?! Ами какво правим с наколните жилища на партерите, че и с поставени стълби за директно влизане. Ами този финт - саниране БЕЗ самоучастие?! Не е ли ясен? Това е, за да не се задават никакви въпроси около качеството на СМР-тата, един вид на харизан кон не му гледай зъбите...
23 Февруари 2015 22:39
Или пък дай твоя оценка, щом не харесваш тази.

Въпросът е откъде идват данните за този процент спестяване на разходи и колко са достоверни. Не може просто да се каже: "Да приемем, че...", без каквито и да било обективни данни.
От собствен емпиричен опит твърдя, че не само не са 40, но и 20 % не са. По сметки на санирани жилища.
Разликата в температурата е 2-3 градуса. Времето, в което оставям парното да работи, е същото, както и сметките. Просто ми е с тези 2-3 градуса по-топло.
Ако тази разлика би могла да се съотнесе към 40 % по-ниски разходи за отопление, ок.
23 Февруари 2015 22:59
Aко под "саниране" разбираш лепене на стиропор по стените, 5000 лв. на апартамент ми се видя бая множко. Дори и покрив да включиш, пак са безумно много.
1 кв. метър с лепене на стиропор, мрежа, шпакловка, водооткапващи ленти плюс финишна мазилка не излиза повече от 40-50 лв. барабар с труда. И 100 да ги сложиш, колко квадрата трябва да налепиш по външните стени, за да станат до 5000 лв. И покрив да включиш, пак множко ми се видят. В блока направихме основен ремонт на покрива, платихме 70 апартамента обща сума от 17 000 лв. Смятай по-нататък.
От тези бакалски сметки си правя извода, че тези хора или не знаят какво правят и колко струва, или нагло лъжат. Същите размишления могат да се приложат върху техните сметки за "енергийна ефективност".
23 Февруари 2015 23:04
Денеб, данните са тези, които всеки ден чувам от медиите. Не съм чул опозицията да ги оспорва, а тя обикновено се хваща за всеки детайл. Няма как да ги верифицирам, но не вярвам да са на порядък по-различни. Колкото до твоя опит, ако не е от обща топлоизолация на цялата постройка, а само на един апартамент или етаж, той също не може да напълно показателен.
Опасенията от некачествени материали и некачествено изпълнение може да имат основание, но аз се надявам на друго. Шумът, ажиотажът, настървението и дори истерията по повод на този проект са такива, че журналистическата гилдия ще е непрекъснато нащрек и ще открива дори несъществуващи грешки, както се случваше и по магистралите. Политическата опозиция по места също. Освен това не вярвам, че собствениците ще са безразлични към качеството на изпълнението само защото им е безплатно. В един блок от над 36 апартамента винаги ще се намери някой чепат пенсионер или строител или друг, който да следи и да вдига врява, ако види проблеми.
Вижте, сметките ми са верни, всеки може да вкара в тях своите данни и сам да прецени ефекта.
23 Февруари 2015 23:07
Разликата в температурата е 2-3 градуса. Времето, в което оставям парното да работи, е същото, както и сметките. Просто ми е с тези 2-3 градуса по-топло.


Че радиаторите ти нямат ли термоглави?
23 Февруари 2015 23:11
Че радиаторите ти нямат ли термоглави?

Имат, но в сегашния ми блок, за да топли изобщо, трябва да е отворен вентилът докрай.
В предния го държах на средно положение (смятам, че беше 3), не повече.
В още по-предния нямахме парно, сега е газифициран - толкова е топло, че синът ми си изгорил крака на радиатора.

Денеб, данните са тези, които всеки ден чувам от медиите. Не съм чул опозицията да ги оспорва, а тя обикновено се хваща за всеки детайл.

Остави опозицията, за мен въпросът не е политически.
Колкото до качеството и пенсионерите "ОТК", не вярвам да си толкова наивен - какво, ще се качат на фасадата да гледат как се изпълнява изолация, или на покрива? Че пък и в момента на полагането разбират какво и защо се прави?
Всичко изглежда безупречно за непрофесионалист, повярвай ми. Ходя почти всеки ден на строеж. Непрофесионалист съм.
23 Февруари 2015 23:24

Имат, но в сегашния ми блок, за да топли изобщо, трябва да е отворен вентилът докрай.

И това е блокът с топлоизолация?
23 Февруари 2015 23:28
Пенсионерите правят ли разлика в плътност на EPS или в лепилото с което се лепи, или в дюбелите, с които се закрепя? А това е само една малка част около външната изолация. А останалите СМР-та? Вижте, в строителството изборът е сложен и този избор е винаги компромис. Затова изборът се прави с лични пари - за да направиш най-доброто съотношение цена-качество и за да контролираш. Такива масовки имаха смисъл при социализма, защото можеше да се специфицират материали и изпълнители без съмненията за лобизъм и корупция. Сега, когато се гонят единствено печалби, трябва да се плаща, защото това е регулаторът - плащането.
23 Февруари 2015 23:33
И това е блокът с топлоизолация?

От миналата година са така, не знам защо. Но и в този блок винаги ми е било по-студено. Изолацията не е на целия блок, макар и да е на по-голямата част.
Вече махнах с ръка, и без това се прибирам само да преспя (в кантората предвидливо мъжът ми отказа да ми докара диван, удобен за преспиване ), нямам време да се разправям с толкоз народ.
П.П. Наблюденията ми не са само от моя блок - покрай делата на клиенти имам доста повече наблюдения, често обсъждам и с вещи лица въпроси на топлоснабдяването (е, не съм и няма да стана на тяхното ниво, но поне във фактите се ориентирам).
23 Февруари 2015 23:36
Такива масовки имаха смисъл при социализма, защото можеше да се специфицират материали и изпълнители без съмненията за лобизъм и корупция.


Глупости. Точно през соца , особено в панелното строителство, качеството беше под всякаква критика.
А пенсионерите по блоковете , могат да вземат договора със спецификациите и да се консултират.
23 Февруари 2015 23:40
От миналата година са така, не знам защо. Но и в този блок винаги ми е било по-студено. Изолацията не е на целия блок, макар и да е на по-голямата част.


Нормално. Индивидуалното облепяне на апартаменти на част от сградата не решава проблема и трудно може да се нарече изолация, защото има минимален ефект. В особена сила това важи за панелни и ЕПК сгради. Ако пък живееш в апартамент над 3тия етаж на някоя от ЕПК сградите от по 12 или 15 етажа, твърде възможно е някоя от помпите да е сдала багажа.
23 Февруари 2015 23:41
А пенсионерите по блоковете , могат да вземат договора със спецификациите и да се консултират.

Могат - за материалите. За изпълнението - йок.
И какво, сериозно ли поддържате, че по този начин ще се контролира качеството, особено на изработката?
23 Февруари 2015 23:46
Принципно инвеститорът, т.е. този който плаща трябва да осъществи контрола. А пенсионерите могат да се пообразоват и поинтересуват. Иначе по вашата логика те не бива да си сменят и плочките в банята
23 Февруари 2015 23:47
Един пример за европейски норми за топлоизолация.
Жилища в Хага, строени преди 10-12 години - бетонни панели, покрити с каменна вата, а върху каменната вата - зид от фасадни тухли.
Направете сами сметка колко би струвало.
23 Февруари 2015 23:49
Кардинале, извинявай, но ако го правят и със собствени пари, как това ще им помогне да правят разлика в плътността на EPS или в лепилото с което се лепи, или в дюбелите, с които се закрепя? Когато един нищо не разбиращ от строителство човек викне майстори вкъщи и си плаща целия ремонт, как проверява тези неща?
Вижте, всяко нещо може да се направи добре или зле, и ако априори решим, че ще бъде направено зле, по-добре е нищо да не правим. Всъщност по-добре е да се помисли какво трябва да се направи, за да се предотвратят проблемите, за които става дума.
Това, което исках да покажа е, че ако в енергийна ефективност се инвестира добре, ефектът ще е по-добър, отколкото да се инвестира в енергийни мощности. Видя се, че и в енергийни мощности може да се инвестира зле.
23 Февруари 2015 23:50
Жилища в Хага, строени преди 10-12 години - бетонни панели, покрити с каменна вата, а върху каменната вата - зид от фасадни тухли.
Направете сами сметка колко би струвало.
Доста. Аз живея в подобно изолирана сграда (макар да е тухла - фибран - тухла.)
23 Февруари 2015 23:55
сър Джон
23 Фев 2015 23:49
Логиката е , че българските пенсионери не са достатъчно компетентни , че да контролират санирането на къщите си, но са достатъчно компетентни да гласуват на референдум за изграждането на АЕЦ "Белене".
24 Февруари 2015 00:00
А пенсионерите могат да се пообразоват и поинтересуват. Иначе по вашата логика те не бива да си сменят и плочките в банята

Инвеститорът плаща и контролира в обичайния случай, защото ползва. Познай въпросният инвеститор в случая какъв интерес има да контролира.
Никак ли не ти е известно какво се случва с качеството (материали и изпълнение) по 90 % от обществените поръчки в страната в областта на СМР? Имаш ли представа как се контролират? Никак.
За плочките не си прав - аз лично съм наглеждала майсторите си и се справиха хората безупречно - доволна съм, ама на фасадата и покрива не бих се покатерила. Имам фобия от височина. Само за кучето си съм се качвала на покрива на двуетажна къща, за да го спасявам, но пък нямам спомен как се озовах там. Опомних се, когато свалих кучето.
За наглеждане на майстори няма да го повторя, чудо да стане!
24 Февруари 2015 00:15
от санирането има огромна полза, ама ако е изпълнено като хората. който се интересува, да напише "пасивна къща" в гугъл и да чете. тука се санира здраво, ама и материалите не се пестят - на съседния блок му сложиха около педя минерална вата /по-малко от педя, ама поне 15 см/. зимата е по-мека от нашата, лятото е по-хладно, ама санират. дограмата е пвц, външни щори масово има насложени.

като резултат си седя по тениска, без да пускам парното, и проветрявам всяка вечер, щото не може да се спи иначе.
24 Февруари 2015 00:18
В Интернет видях оценки, че санирането на един средно голям апартамент излиза около 5000 лв.
Преди пет години "санирах" апартамента на майка ми, 68 кв. м, топлофициран в осеметажна кооперация с 24 апартамента във вход. От първоначалното "убеждаване" (от страна на майка ми) за само 1500 лв. за "алуминиева дограма", стигнахме до 15000 лв. - "качествена" петкамерна дограма, обикновена (PVC, а не букова или дъбова за 24000 лв.) - 4500 лв., отстраняване на пораженията на "майсторите" (счупен кран на топломер и луксозен корниз за перде) -200 лв.; замазване след майсторите - 1500 лв. (с десетте торби гипс, поставянето на тапетите и цикленето на паркета са про боно от мене ), смяна на входна врата - 1000 лв. (тоя път и с подмазването), 500 лв. за ремонт на покрива, смяна на тръбите за парното - 500 лв. + 500 лв. възстановяване на санитарията в банята, 1200 лв. външна изолация и още 500 лв. след като съседа си изпусна "булсат-а" (антената) върху изолацията. И още - смяна на дограмата между етажите, отводняване на мазето, поправяне и измазване на някои стени - там не участвах - колкото ми кажат, толкова плащам, че ми беше писнало.
И к'во - влизам веднъж през зимата, няма никой, прозорецът на кухнята отворен, парното до дупка, а майка ми на гости в Германия от пет дни. Забравила жената, ама се сети да ми каже да ходя да полея цветята, та така да се погрижа за енергийната ефективност.
Ама никаква възвращаемост не видях от тия 15000 лв. Сега пак е протекъл покрива, част от изолацията е нарушена, крадци разбили мазето. Само разходи!
Ако искаш да поглеждаш от "гледна точка на енергетиката", погледни си автомобила - както и да го "санираш", идва един прекрасен момент, когато ремонтът струва повече от горивото и когато всички около тебе ти свиркат, що не можеш да достигнеш задължителната минимална скорост. Или пък в селска къща да поставяш вътрешна тоалетна и баня, за което тя не е проектирана.
Ако толкова много правителството иска санирането, да определи една сума, да кажем 10000 лв., която да се приспада с времето от дължимите данъци след като ремонтът е одобрен от надзорник (строителен инженер или обследовател на енергийната ефективност). Хем ще има интерес у собственика, хем държавата няма да се набутва с кредити, хем разходите ще се отчитат след извършване на работата/достигане на целта.
24 Февруари 2015 00:20
дограмата е пвц, външни щори масово има насложени.

А аз бих си сложила качествена дървена дограма и категорично ще изхвърля външните си щори - с тях се чувствам като в пещера.
Някак ми е твърде потискащо. Но пък признавам, че са практични. Аз обаче не съм чак толкова
24 Февруари 2015 00:26
А аз бих си сложила качествена дървена дограма и категорично ще изхвърля външните си щори - с тях се чувствам като в пещера.

За горещо лятовъншните щори са си направо необходимост
24 Февруари 2015 00:29
Бонго, за българския пенсионер няма нищо по-важно от електрификацията, защото, съчетана със съветска власт, е равна на комунизъм. Ленин го е казал. Е, ако няма съветска власт, става и с бесепарска плюс руски проекти - горе-долу е същото.
Апропо, за разлика от милиардите, планирани за руските проекти, които почти изцяло щяха да отидат за вносно оборудване, този милиард ще остане тук. Той ще отиде предимно за български материали и изцяло в български работници. Иронията е в това, че той ще изиграе мечтаната от БСП роля за вливане на свежи пари в обращение, които да дадат тласък на пазара, а именно БСП се борят яростно против това. Но за тези хора това е нормално.
24 Февруари 2015 00:34

За горещо лятовъншните щори са си направо необходимост

Знам, затова и още не съм ги изхвърлила, но колкото повече се бунтува душата ми, толкова повече наближава този момент
24 Февруари 2015 02:00
Само факти:

1. Санирането трябва да е с минимум 8 сантиметра изолация а района на София.
2. Саниране на тавана:
а) за зимен комфорт - мин 14 см
б) за летен комфорт - мин 24 см
3. Има смисъл да се санира само с минерална вата - стиропорът се спихва след 10-15 години и трябва да се сменя. В Германия имат огромен проблем със стария стиропор - нямат технология за преработването му.
4. 1 см фуга между плочите изолация намалява топлоефективността с 20 %.
5. Дишащите лепила и мазилки са много скъпи. С другите рисковете от овлажняване са много големи.

Изводите оставям за вас.
24 Февруари 2015 07:52
Дай Боже на всяка българска партия такъв популизъм!
24 Февруари 2015 08:06
Дай Боже на всяка българска партия такъв популизъм!

С нашите пари, нали?
Това ли са проблемите на България - неотложните и засягащи цялото общество, че се налага да се прави това със заем, който ще платим всички?
24 Февруари 2015 08:13
24 Февруари 2015 08:24
За съжаление основните аргументи в статията са валидни и трудно оспорими.
Хората по селата и малките градове, които живеят предимно в къщи, а не в болкове, биха похарчили по друг начин парите които държавата ще им вземе от джоба. Примерно за стягане на собствените им жилища, които също имат нужда от поддържане, за нови гуми на личния автомобил или просто за алкохол и цигари, но едва ли за саниране на нечии панелки в големите градове.

Хайде, вярно е че е в интерес на всички големите гардове да придобият по-приличен вид и да се спести енергия за отполение и охлаждане. Това обаче не означава че санирането трябва да стане изцяло за сметка на данъкоплатците - редно е собствениците на апартаментите в тези блокове да платят поне половината от разходите.
24 Февруари 2015 08:42
А ние, които живеем в нови жилища, санирани по условие, защо трябва да плащаме санирането на другите. Не стига че цената на новото строителство е по-висока, данъците също, но и от данъците да финансираме санирането на една шепа живущи в панелки. Ами тези които живеят в еднофамилни къщи? А ще има ли саниране по селата? Всичко е за да направим едно нищо щастлифт!
24 Февруари 2015 08:46
Уважаеми г-н Сър, според моето скромно мнение не сте прав в мнението си, че парите вложени в саниране са по ефективни и по целесъобразни отколкото парите инвестирани в нови енергиини мощности. Най вече заради различните жизнени срокове на съответните инвестиции... Но санирането трябва да се извърши, но не по този начин и не с тези технологии...
24 Февруари 2015 08:57
Не казвам, че съм против санирането. Напротив - за съм. Ама казвам, че механизмът е погрешен. Както се каза по-горе контрол се упражнява от инвеститор. След като държавата плаща на 100% значи тя е инвеститорът, а от нея контрол очаквате ли?!? Цялата схема за 100% държавно плащане мирише отдалеч на яко крадене и пускане гювеч само за "наши" фирми. Колкото до наливане на парите в БГ-икономиката, ами колкото имаше ефект от прословутите евро-пари, толкова ще има и от тези. Мултипликаторът на Кейнс не работи в глобалната отворена икономика, защото бюджетните пари дето ще налеем, след месец-два ще са под формата на вили в Гърция, апартаменти в Лондон, ексурзии по острови и т.н. Освен това на чисто техническите въпроси, които поставих по-горе около вече направените изменения в сградите, не отговори никой. Явно отговор няма.
24 Февруари 2015 09:01
24 Февруари 2015 09:09
Павлова за пореден път разясни, че по програмата за саниране могат да се заменят вертикалните щрангове в сгради с ТЕЦ с хоризонтални. По този начин плащането за парно може да е индивидуално, а сметките да паднат с 30-50%.

http://www.blitz.bg/news/article/321534
Да разбираме ли, че ако според изчисленията на сър Джон сметките паднат с 40 % (минимум 20 %) само от дейностите по външно саниране, извън подмяната на вертикалните щрангове с хоризонтални, а отделно с посочените от Павлова проценти - при подмяната им, то ще кумулираме две намаления?
Ако това е така, то парното ще ни излиза направо без пари.
Ако пък процентите са валидни само при изпълнение и на двете дейности (което е по-логично да се приеме), то очакваното намаление (колкото и да е то) веднага ще бъде погълнато, при това еднократно, от необходимите вътрешни ремонти, резултат от смяната на щранговете.
Много ми се иска да видя техническата обосновка на проекта, някой виждал ли я е или такава няма?
На страницата на МРРБ има само рекламна презентация.
И нито дума за техническата обосновка, както и за контрола за качеството на изпълнение - кой, кога, какво и за чия сметка?
Все пак правоотношенията, които се създават при реализирането на проекта, са доста усложнени и прилагането на общите правила, без конкретни и специфични договорни клаузи с изпълнителите, може да се натъкне на сериозни и дори непреодолими препяствия при упражняване на гаранционните права или търсенето на вреди при изпълнението.
Често тези въпроси се решават в съда. Страна по договорите ще са общините.
Изводите за вас.
24 Февруари 2015 09:20
Как ще се промени данъчната оценка на тези 200000 апартамента след саниране?
24 Февруари 2015 09:26
Как ще се промени данъчната оценка на тези 200000 апартамента след саниране?

Според Павлова - данъкът ще се увеличи най-много с 1.60, а такса смет - с 1.20 (на година).
Как е направила изчисленията, не мога да ти кажа. Още повече, че такса смет е с по-висок размер от данъка и горното съотношение само на това основание изглежда, меко казано, странно, при условие, че и двете се изчисляват върху една и съща основа.
Впрочем, дори и без тези дейности, нищо не пречи данъчната оценка на имотите да се повишава, както и стана неотдавна.
24 Февруари 2015 09:31
На всеки проект могат да се намерят косури, нормално е и в този да има необмислени неща и пропуски, но целта на статията е не да се избегнат тези недостатъци, а пак да ни разделят и противопоставят, преди беше на умни и красиви срещу бедни и грозни, а сега на финансово независими данъкоплатци и бедни консуматори, по коментарите разбирам, че тази цел е постигната. Не съм фен на ГЕРБ, ББ, ЦЦ, Лилето и сие, не живея в панелка, случайно, просто късмет, но в тази бедна държава явно няма друг начин да се санират най-старите и опасни вече сгради, ако хората имаха пари щяха досега да са си санирали апартаментите, българинът много държи на къщата си. Какво искате - след 15-20 години да четем по вестниците за опасни сгради, от които хората принудително ги изселват или още по-лошо - срутили се сгради, загинали деца, да живеем в грозни и порутени квартали, ами нали тези хора ще се превърнат в бездомници, които пак ще чакат и получават помощи от държавата, ще се появят нови гета. А че се използва това и за политически цели, ами естествено ще се използва, но не е популизъм, популизъм е да обещаваш неосъществими неща, а това явно имат интерес да го направят, но този интерес съвпада с интереса на голяма част от обществото.
24 Февруари 2015 09:45
Добре е да се вземе предвид, че ако не се укрепят заварките в панелните блокове, санирането ще е противопоказно, защото влагата ще остане вътре и корозията ще ги съсипе. Представяте ли ли си обаче как ще стане това? Който е гледал филма "Топло" ще разбере.
24 Февруари 2015 09:54
Какво искате - след 15-20 години да четем по вестниците за опасни сгради, от които хората принудително ги изселват или още по-лошо - срутили се сгради, загинали деца, да живеем в грозни и порутени квартали, ами нали тези хора ще се превърнат в бездомници, които пак ще чакат и получават помощи от държавата, ще се появят нови гета.

И как външното саниране ще се отрази на укрепването на сградите?
В същото време и сега има опасни сгради, включително такива общинска и държавна собственост, но за укрепването им пари няма и не се предвиждат.
Когато са ми скъсани обувките и се налага да ходя по бодлива поляна, няма да си купя герданче (образно казано).

П.П. Това, което наричаш пропуски, не са просто пропуски, а огромни дупки.
24 Февруари 2015 10:03
Ама естествено, че ще бъдат направени зле.
Парите, които ще хартисат от икономиите формират печалбата, от която ще трябва да се задели голям дял и да се даде на ония, дето са ти пуснали фирмичката да работи.

На кой не му е ясна схемата?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД