:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,711
Активни 670
Страници 21,641
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Причина под камък

Калин Донков
Димо Казасов аз не мога да го коментирам. Заболява ме главата само като се заровя в справката за неговата политическа кариера. Отношението към него, на което съм се натъквал, винаги е било двусмислено, много често и осъдително - твърде много грехове към демокрацията в България, твърде много акробатика в убежденията и позициите. Прочел съм три-четири книги от него: за миналото, за България преди войната, за живота на българина от онова време. Такива книги издателствата печатаха охотно, те се продаваха добре и се предаваха от ръка на ръка. Мисля, че извън всичко, този мъж бе родолюбец, перото му бе точно, а окото набито.

Веднъж го видях на улицата: спретнат, сух старец в черно, със заострена снежнобяла брада. Показа ми го писателят Атанас Наковски. "Гледай го - рече, - бърз като куршум, а може и да минава деветдесетте." Като работех в "Антени", получих писмо. Беше странно: читателско писмо от такъв прочут професионалист. Споделяше, че синът на познато семейство се е самоубил и че младите хора нямат сили да се справят с проблеми, които не са нито черни, нито непреодолими. Вероятно ме бе засякъл, че се занимавам с подобни теми, и искаше да даде знак, че в тази посока трябва да се дълбае. Запомних го: бе на прага на смъртта, а се тревожеше за далечни, чужди на живота му поколения. Човекът откога-откога не е на този свят, а още помня неговото късичко послание. Адресът на подателя бе многозначителен "Димо Казасов, ул. "Кимон Георгиев" №2. (Или беше 4? Забравил съм вече.) Заместник-главният редактор Т. веднага прибра плика. Двама "колеги" от три преврата в един адрес - това си беше плик за колекция...

Тези дни, като търсех някаква подробност за Стара София, като че



получих продължението на онова писъмце





В книгата "Улици, хора, събития" Казасов споменава историята на млад, недъгав просяк от плочника край паметника на Патриарх Евтимий. Излъчвал достойнство и не протягал ръка. Бил неподвижен от кръста надолу и се придвижвал с пълзене.. "Полутруп и получовек" го определя авторът, когато изумен го среща в Белград: с парите, събрани от милостиня, Кирчо пътувал до Берлин с надежда да намери изцеление. Не го получил, но повече не се върнал на улицата като просяк. Появил се в една вестникарска будка, пак на "Граф Игнатиев". След години авторът получил покана за сватба: Кирчо щял да жени син. На тази сватба Казасов открива, че сакатият мъж има в семейството си "трима красиви, здрави и добре отгледани синове" в един "скромен, но чист и приветлив дом". И сега, завършва той, "като измервам разстоянието от квартала под Окръжния затвор, където той живееше, до "Граф Игнатиев", което той е изминавал, пълзейки с ръце, стоя с чувство на преклонение пред упоритостта, с която този недъгав човек изгради свой дом и даде на България трима здрави и силни мъже".

Има малко повече патос в последното изречение. Човекът се преборил за дом и трима синове, за да изпълни своя си живот, своята "мисия", както го казват днес. Но пък откъдето и да го погледнеш, неговата лична, съкровена житейска цел изцяло се покрива с интересите на нацията. От друга страна: дом, хляб, семейство, деца - огън да я гори тая държава, ако и тя не се стреми към същото за своите граждани. Това само така, без връзка дори с последните статистики от последните дни, според които стремително вървим към чертата на петте милиона. Статистиката е просто следствие на нещо друго, което работи в най-интимните пластове на нашия живот, въпреки общоприетото табу да не се изразява с думи. Изтъняващата и понякога невидимо прекъсната пъпна връв между човека и неговата страна, отечеството, земята му най-после - това най-трудно се признава и още по-трудно се изрича. Лесно е да се заяви, когато тази връзка е здрава и силна. Трудно е да се признае, когато е съсипана.

Прочее, имам някакво свидетелство и аз по въпроса,



един епизод от моите пътувания,



в старата ми книга "Ранни мемоари". Цитирам го без намеса: "Замръкнахме в къщата на добруджански селски раздавач, млад още, еднорък човек. Три момиченца седнаха с нас на масата - таткото, майката и бабата хранеха по едно. После останахме само възрастните, разбра се (то се и виждаше вече), че чакат още едно бебе, и някой от нас непредпазливо каза, че трудно се гледат деца, и беше ясно,че намеква за недъга на домакина и се чуди на смелостта му да увеличава семейството си. Тогава бабата стана от масата: "Ние досега не можахме да дадем войник. Трябва да дадем!"

Днес такива чувства и такива амбиции в продължението на рода изглеждат необясними, направо екзотични. Ще добавя само, че по-малко от десетилетие след това заявление на старата жена хиляди младежи напуснаха България - главно, за да избягнат казармата. Даже един президент куриозно обещаваше да ги освободят от военна служба, за да се върнели обратно. Няма днес такъв войниклък в държавата, но все по-малко се раждат децата и все по-малко живеят тук. От девет милиона българи, които демокрацията прие като встъпи във владение на земите ни, за четвърт век останахме под седем, а след още четвърт ни изчисляват под пет. Никой не очаква от демокрацията да ражда деца, но българската, оказва се, не може да бъде и майка. Не става за майка българската демокрация, освен на шепа нехранимайковци, които се ширят и богатеят и с това също опразват страната.

Когато човек пожелава деца, това не е само, за да продължи рода си. Той продължава рода въобще - човешкия род. И още: народа си продължава, човечеството. Но както и във всичко останало, той постъпва така или иначе само ако има причина за това. Къде са нашите причини да бъдем истински и свободни, да бъдем мъдри и отговорни, под кой камък са затиснати, че да го обърнем и да си ги върнем?

И все пак, какво? Към разказа си за съдбата на мъжествения в своето нещастие инвалид Димо Казасов добавя: "Уверен съм, че в много притиснати към земята софийски домове живеят такива силни и горди мъже и жени. Ние не ги знаем. Ние не ги виждаме. Ние не ги ценим. Те са скромни, мълчаливи и свенливи. Но те са солта на нашия град и мълчаливата гордост на нашия народ."

Това добавя той. А аз какво да добавя? Ами да, ние с вас пък сме синовете и внуците на ония "силни и горди", на онези "скромни, мълчаливи и свенливи" българи. Ние не сме просто потомците на този народ, ние все още сме самият този народ. Дайте му на такъв народ една причина и той ще се изправи...
26
5763
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
12 Март 2015 19:54
Преди време можеше и да се изправи, днес - дълбоко се съмнявам.
Причините не са това което бяха.
12 Март 2015 20:09
Много може да се коментира под тази статия, особено от такива като мене, заминали по пустата чужбина от десетилетия...
Но аз лично се уморих да дискутирам по тези въпроси.
Само ще кажа следното:
Донков споменава това семейство с трите момичета, и желанието им да имат син - да бъде войник, да защитава бащиното огнище ако се наложи.
Сега какво да се защитава - чуждите интереси, от армия, която е сведана до рота теляци?!
Не, мерси!
Единственото което ме връща в България отвреме-навреме, е да видя все още живите си родители.
Когато и те си заминат - напълно скъсвам връзки с мястото, където съм се родил. Напълно съзнателно и умишлено.
Нямам намерение да слугувам на мутрите в България, и да подлагам на унижения себе си и децата си.
Има места по света, където оценяват труда и усилията на човек.
България не е такова място.
12 Март 2015 20:26
Дайте му на такъв народ една причина и той ще се изправи...

За съжаление, аз поне, не виждам такава причина. За което, разбира се съжалявам!
12 Март 2015 20:32
Никой не очаква от демокрацията да ражда деца, но българската, оказва се, не може да бъде и майка.

Ами българската свобода и демокрация са юще от 1879 годин, коги е приета Търновската конституция. Благодарение на тех българският род се умножава за отрицателно време, въпреки жертвите в петте войни за национално обединение и е на първо место в Европа по прираст на населението. Демографската катастрофа започва с насилствената колективизация, урбанизацията и разсипването на родовете през 50-те години. Така и досега...
12 Март 2015 20:33
Лошото е че това разкапване няма прецедент и никаква прогноза не може да се даде. Някога такива като нас не са ги оставяли да достигнат такова състояние - пристигали са по-юначни племена, опатквали са ги и готово. Сега не ни опаткват (или поне не по онзи начин) и ние ще присъстваме на собствената си, така да се каже, путрификация.
12 Март 2015 20:38
Даааа...

-----------------
Сайтът на Генек
12 Март 2015 20:58
Просто е--на тези дето ни управляват не им трябват НИКАКВИ българи!
Като ракови клетки са-убиват гостоприемника и за разлика от раковите клетки не умират и те,а заминават в чужбина...
12 Март 2015 21:25
Демографската катастрофа в България започна с началото на "демокрацията" - 1989 год. След 9 септември 1944 год., до въпросната дата, населението на страната ни е нарастнало с над 2 милиона души. Но това е период на народен подем, на строителство, на перспектива за развитие, на всеобщо образование, добро здравеопазване, наука, на осигурен труд. Сега нещата са доста мрачни, но не са безнадеждни. Патриоти ще се намерят!
12 Март 2015 22:36
Дайте му на такъв народ една причина и той ще се изправи...

Причините ни ги отнемаха една по една. А и не е нужно някой да ни дава, дори сами да изнамерим една причина... и нея ще ни вземат. Ще ми се да не звучах толкова безнадеждно, но за мен резултатът оптимизъм-реализъм е 0:1. Уви.
12 Март 2015 23:36
Ако се вярва на предсказанията на Севрюкова ще стане след като се отдели част от територията.
Нещо не ми се вярва.
12 Март 2015 23:39
Щурчо, отчитай при умножаването и големите приливни бежански вълни в продължение на десетки години. Днес никой не идва.
13 Март 2015 00:05
Е, те българите са си търсили късмета по белио свет юще преди повече от сто годин. В Аржентина и Уругвай е пълно с нашенци. Даже и с Титаник са пътували...
13 Март 2015 00:07
Е,то и сега пътуваме на Титаник
13 Март 2015 01:12
главно, за да избягнат казармата.

и с право. Две напълно загубени години и за мен и за "държавата". В най-продуктивната си възраст ги посветих на метене на гората - буквално.
Единственото което научих беше да спя прав и с отворени очи. А държавата получи два-три километра канавки, към вилата на пловдивския дерибей Панев, изкопани в почивните дни.
13 Март 2015 03:48
Единственото което ме връща в България отвреме-навреме, е да видя все още живите си родители.
Когато и те си заминат - напълно скъсвам връзки с мястото, където съм се родил. Напълно съзнателно и умишлено.
Очевидно има още някаква връзка, още нещо – освен родителите – иначе нямаше да си в този форум (вероятно и за мен се отнася същото). Ако ти се занимава със самоанализи, може да се опиташ да му сложиш име на това „нещо“. Ако няма такова „нещо“, контрастът между двете явления – от една страна, написаното („напълно скъсвам връзки с мястото, където съм се родил“ ) и от друга - самото ти присъствие във форума – ще е силен и необясним. Освен ако не ги отчетем като процес (развитие), разбира се - едното (присъствието) става сега, другото (скъсването) тепърва ще става.

13 Март 2015 07:07
Калин Донков,
Също и за това интервю
Натисни тук
13 Март 2015 09:02
За автора -

Не става за майка българската демокрация, освен на шепа нехранимайковци, които се ширят и богатеят и с това също опразват страната.
Тъжно и вярно, за съжаление !
13 Март 2015 09:20
Г-н Донков, както винаги силно, хващащо за сърцето, истинско.

И най-лошото тук е, че Вашите опуси принуждават, надявам се повечето от нас, да размислят за себе си и делата си.

Някой по-горе, много лекомислено и тенденциозно се изпуска и лъже, че соца бил крив за намаляване на раждаемостта?! Е, как тогава преди да ни прегази чумата "демокрация" в този 'и вид, населението бе стигнало и прехвърлило 9 милиона?!

Как бе, как?!

Защо "пенкилера" за достигане на всякакви "демократични" оргазми, новият светъл, про-западен слугински строй намали стръмно населението на страната? Случайно ли се посочваше и посочва лимитната граница 5 мил. - тази, фиксираната от двамата Гробари Ран и Ъпт, като позволена и желана за България? При това заредена със смъртоносен взривен материал - чужди, не искащи да се интегрират, тела? Цигани, всякакви турчеещи се с аспирации за "собствена" територия, увеличаващи се количества емигранти от къде ли не? Ами те също са предвидени в тази 5-милионна рамка!

Колко, каква бройка в действителност, остава тогава за българите по кръв, не говоря за прикриващи се крипто елементи всред тях? Под или над 2 милиона?

Много малко, много малко!

- Е, това бе и е целта Им!
13 Март 2015 09:59
"би и майката на вълната от емигранти. Ей ви прост факт, наблюдение - дядо ми и баба ми - с по 5-6 братя и сестри. Следващото поколение - т.е. техните деца - по 3. Поколението след това - по две. Сегашното поколение - в повечето случаи сме с по едно. Е как да стане. Тъжно, ама това е положението.
За по-тъмнокожата част на населението в тая държава няма смисъл да отваряме дума. Там е ясно как е положението
13 Март 2015 11:17
Първо, хайде да не обвиняваме "демокрацията", понеже и нас това е някаква еклектична смес от олигархия, слободия и простотия. Ограничен и прост човек не може да бъде демократичен, т.е. - търпим към околните и уважаващ проблемите им. Не виждам защо трябва да подкрепяме един от основните ходове на БСП по време на прехода - използването на обществено-политическа категория за икономически отношения. Тоест, ние можем да имаме частна собственост върху средствата за производство (т.нар. "капитализъм" - и напълно демократично общество (скандинавските страни) или пък отново капитализъм и напълно тоталитарно общество - Хитлер, Салазар, Пиночет и т.н. А дори и в обществен аспект ние нямаме демокрация, а посттоталитаризъм, който е нещо съвсем различно.
Обаче хората не искали да ходят войници. А защо да искат? Да защитават държавата си? А тя какво е направила за тях? Третира ги като маймуни, допуска да бъдат ограбвани (криминално или легално, чрез ниски доходи), оставя мафиоти да вилнеят, допуска фалити на банки, продава собственост за жълти стотинки. И макар че политиците казват : "Не бяхме ние, другите бяха", на обикновения човек му е все тая. За мен държавата подари БГА" Балкан", а не Иван Костов. Държавата подари БТК, а не Симеон. Държавата, за която никой не иска да се бие - и с право. Затова и направихме професионална армия.
Навремето човекът се е биел заради нивата си, заради къщата си, заради бъдещето на децата си. Сега? Нивата ти отдавна не е твоя и дори да тия дадат , няма с какво да я обработваш и да си конкурентоспособен на пазара, къщата ти искат да я санират и да те заробят с дълг за много години, а също и да те управлява някакво си сдружение..., бъдещето на децата ти - никакво - и за кого да се биеш? ЗА държавата, която на практика са управляващите й - за да могат да продължат да крадат?
У нас в момента има тотална криза на моралните ценности - цигани се гаврят със знамето и портретите на национални герои - съдът ги оправдава, "учени" откриват, че Баташкото клане било мит, "велики" творци не могат да изградят образа на Левски, без да сложат "оплодотворяваща" псувня в устата му...Как да стане. Ако за миг си представим, че това би се случило в съседна Турция? Не е възможно. Накъсай знамето, уринирай върху портрета на Кемал Ататюрк - и си пиши завещанието. При това в Турция не липсва демокрация, но ги няма нашите лигавщини - това било нехуманно, онова неполиткоректно... Ако има правило - спазваш го. Ако не го спазваш - ядеш бой. Ако боят не помогне - отиваш в затвора. Ихората са съгласни да себият за такава държава.
13 Март 2015 13:57
Изглежда хората, които са емигрирали пазят повече българско в себе си от останалите на територията.
Как иначе да си обясним пълното игнориране на жителите на българските интереси в името на нечии чужди.
От там ще се започне, ако въобще се започне. Изборът е ясен, при първа възможност бягаш навън, по един или друг начин.
И ако преди ти се искаше да се върнеш, сега вече и това няма смисъл. В територията няма и 50 човека, с които да се чувстваш заедно
13 Март 2015 19:56
Най-лошото от всичко е, че след 50 или 100 години, когато на мястото на някога процъфтяваща България останат само цигани и преселници от Близкия Изток няма да има персонално виновни за този геноцид. Ще се обвинява "демокрацията", "Запада", световната конспирация...
А виновните си имат имена, и банкови сметки.
И‌ сега все още са сред ВАС.
Но като гледам - няма голямо желание да им се потърси отговорност.
14 Март 2015 01:31
През1893 в България живеят 2,500,000 души. 1944 - 6,000,000. В 2015 - 7,000,000.
Пикът е 9,000,000 през1985-1989.г. Нека не броим турските изселници засега..
Проста сметка - за периода 1878-1944 населението нараства 2.5 пъти.
Да не забравяме колко са дадените жертви по време на войните.
За следващите 75 години, населението на България се увеличава 0.5 пъти ( в най-добруя случай).
Без нито една война.
Струва ми се,че Щурчо е прав, все пак.
14 Март 2015 09:52
Проста сметка - за периода 1878-1944 населението нараства 2.5 пъти.

Явно се имаш за много хитър, колега?!
16 Март 2015 01:56
Zzz,
Може би числата не Ви харесват, но това няма нищо общо с моя характер.
16 Март 2015 02:18
Zzz,
Вероятно сте много млад, или пък сте забравил за Тезисите на ЦК на БКП и мерките за увеличаване на раждаемостта.
Те бяха приети през 1967-68 г. Изглежда в ЦК още тогава са били наясно с демографските тенденции.
Тогава нямаше още място за обяснения от рода на Ран, Ът, Иван Костов. Просто се говореше за обезпокоителни процеси.
Та, толкова за моята хитрост.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД