"Брак по италиански", ама не със София Лорен и Марчело Мастрояни, а в управляващата коалиция, ни прожектират напоследък. Двамата първи - Бойко Борисов и Радан Кънев, ту сядат по мъжки и "решават" кризисно проблеми в държавата, ту мятат чинии един другиму. Преди седмица Кънев отбеляза държавническия подход на лидера на ГЕРБ около оставката на вътрешния министър, а дни след това обидено "туитна": "Много некоректно изказване. Защото тогава ни натискаха "да ги оставим да се разправят с ГЕРБ", а ние играхме честно?!"
"Новият" Борисов, както някои се радваха преждевременно, показа отново най-доброто от себе си: отговорността за провалите е обща, но лавровият венец е един и е запазен само за него. Партньорите да не забравят, че решенията минават през неговата воля. А и най-важното: със или без реформаторите винаги ще има повод да "благодари" на ДПС.
Дебатите около избора на новия вътрешен министър Румяна Бъчварова извадиха наяве скрито напрежение между ГЕРБ и Реформаторския блок. С няколко изречения Бойко Борисов посочи на главния си коалиционен партньор къде му е мястото. Реформаторите повтаряха рефрена за модела "КОЙ" и си повярваха, че могат да "отлепят" ДПС (по Радан Кънев) от държавните институции.
Всъщност анти-ДПС реториката на Кънев (а и на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов) се шампанизира в последните дни, достигайки до себеубеждаването, че благодарение на РБ се формирало мнозинство, което "изолира ДПС и оттук нататък това ще бъде непрекъсната борба". Като преди това Валери Симеонов обвини движението във връзки с "протурски терористи" и защитник на ромската престъпност. Очаквано лидерът на ДПС Лютви Местан не остана длъжен и премина в кресчендо: "Трябва ли да сложа днес символа еврейска значка на ревера си, за да придобия конкретен образ в представата ви за ДПС като за новите евреи на България в XXI век?!".
Играта с ДПС, която "малките партньори" на Борисов започнаха,
влезе в руслото на политическата психодрама "стимул - реакция". Сюжет, който наблюдаваме преди всички избори за мобилизация на партийни ядра. "Аз винаги съм бил помирител в махалата", беше казал Борисов през декември 2014 г. Непослушанието на "малките" и неспирното "благодаря" към ДПС намериха връхна точка около гласуването на Румяна Бъчварова. "Какъв модел "КОЙ" има общо с ГЕРБ? Какви 5 лева?", попита сърдито премиерът от парламентарната трибуна. Приписа си и заслугите от свалянето на кабинета "Орешарски" и за "демонтирането" на модела "КОЙ".
Изреди въпросите: "Какъв протест говорите? Къде бяхте реформатори и протестъри, когато ме нападаха от тази трибуна?! Излязохте ли да ме защитите?!". И си отговори: "На улицата бяхте. Ама бяхте там, когато бяха 100 души, когато дръпнахме на ГЕРБ хората от улицата." Но всъщност Борисов е на власт, защото ДПС развали през пролетта на 2014 г. отношенията си с БС и реши да има избори през есента. Точка.
Лидерът на ГЕРБ отново показа какво мисли за онова гражданско общество, което първо излъчи служебен кабинет, а после даде и някои свои представители да съветват министри на Борисов. Той винаги намира повод да благодари на ДПС и очевидно има защо.
"Новият" Борисов не спира да вярва в своята незаменимост -
предупреди, че "носи оставката в джоба си", даде и ясен знак, че без него реформа няма да стане, дори и в здравеопазването, където в последно време министърът на
РБ Петър Москов го надмина по рейтинг. Но политическото говорене е само част от вариететната програма на управляващата коалиция. Реформаторският блок спечелиха влизането си в парламента с обещанието за комисии, които да разследват модела "КОЙ", пък в крайна сметка се оказа, че са го реформирали в модела "СВОИ". Партийните назначения на "румени земеделци", "седесари" и "куневисти" на различни нива в държавната администрация са ярък пример за това. Дори коалиционният им партньор Георги Първанов (АБВ) като че ли им завидя: "Реформаторският блок е новото ДПС по отношение на преяждането с власт. Навсякъде, където се отвори местенце, кандидатът е на реформаторите". И припомни, че това се позволява от премиера.
В следващите месеци местните избори ще засилят противоборството в управляващата коалиция. Първо вътре в Реформаторския блок, чиито кандидати за общински съветници и кметове ще реставрират междуособните войни за избираемите места. На следващото ниво ще бъде разрастващият се конфликт с ГЕРБ, които няма да делят властта си с никого в страната.
Всъщност местните избори тази есен могат да се превърнат в повод за нов парламентарен вот, какъвто бяха евроизборите през май 2014 г., дали началото на края на кабинета "Орешарски". Тогава ДПС имаше последната дума. Има я и днес, защото реформаторите забравиха предизборните си обещания, а на ГЕРБ движението на Доган не им пречи, стига Бойко Борисов да е на кормилото на властта.
--------------
* Авторът е журналист в Дарик радио.
"Аз винаги съм бил помирител в махалата", беше казал Борисов
Държавата обаче не е махала, не е с. Банкя, не е банда от СИК, не е ИПОН и Будоинвест, не е даже кметството на София. Това безпросветната тиква Буда никога няма да осмисли.