:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,349
Активни 632
Страници 12,914
За един ден 1,302,066
Интервю

От героите на моята книга зависи съдбата на Либия днес

"За кожата на Кадафи" описва всички опити за преврати и атентати срещу Муамар Кадафи, а чрез тях - историята на сложните отношения на великите сили с диктатора, споделя авторката й, френската разследваща журналистка от български произход Румяна Угърчинска
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Румяна Угърчинска
Румяна Угърчинска е родена в София през 1963 г. и от 1985 година живее и работи във Франция. Автор е на няколко книги, сред които "Истината за атентата срещу Йоан Павел II", "КГБ и компания на щурм към Европа" и "Газовата война. Заплахата от Русия". В разследванията си тя се занимава с мафиите в Източна Европа, нелегалните канали за трафик, фундаменталистките организации от Кавказ до Босна и т.н.





- "За кожата на Кадафи" - така се казва новата Ви книга в съавторство с Розарио Приоре, която издателство "Хеликон" представи официално на 11 март. Подзаглавието й гласи "тайната история на терора". Коя история разказвате?

- Това е историята на всички тези, които с риск за живота си, в продължение на 40 години са били опозиция на Кадафи и са се опитали да организират преврати и покушения срещу него, осъзнали, че това е единственият начин да отърват Либия от диктатора. Това е историята на една диктатура, с която великите сили са имали много специални отношения и обвързаности и чрез историята на тези опозиционери и техните покушения се разкрива и тази подмолна история, която никога не се пише. Днес тези опозиционери са де факто новите господари на Либия. Благодарение на работата си по книгата се срещнах с много интересни личности, шефове на спецслужби, в това число на ЦРУ и италианските служби, за да сглобя картината на неписаната история на Либия. Която обаче може да е история и на други държави. Либия е интересен казус, защото там са се водили войни чрез посредник, т.нар. proxy wars, и там са заплетени интриги, свързани с интересите и стратегиите на много велики сили. Понякога интересите на Франция, например, са се различавали от тези на Великобритания, Италия или САЩ поради едно основно нещо - Либия е много богата държава, с много петрол и газ и всички са искали да заемат стратегически позиции там. А и от географска гледна точка е интересно, защото Либия не само е в центъра на т.нар Магреб и Машрек, т.е. Северна Африка, но тя е и връзката с пустинята Сахел, тя е просто вратата към Африка. В миналото през Либия са минавали керваните на път към пристанището в Триполи, откъдето стоката се е товарела на кораби. Така че е много интересно да се погледне специално към тази държава и към всички интриги и интереси, които са се въртели около Либия и продължават да се въртят. Неслучайно радикалните ислямисти от "Ислямска държава" (ИД) избраха тъкмо територията на Либия за своя база, след Сирия и Ирак. Страната е главният подстъп към Европа.

- Каква е заслугата на Розарио Приоре, италианския съдия-следовател, който разследваше и т.нар. българска следа в делото за атентата срещу папа Йоан Павел II?

- Розарио Приоре ми предостави документацията по делото "Устика", по което е работил. То е свързано с един от опитите за покушение срещу Муамар Кадафи, извършен през 1980 г. Тогава пътнически самолет на "Алиталия" е ударен с бойна ракета в небето над остров Устика, откъдето трябвало да прелети самолетът на либийския ръководител на път за Варшава. Загиват 80 души. С Приоре тръгнахме от този случай, за да опишем историята на всички атентати срещу Кадафи. А чрез тях - да проследим нишката на външните влияния върху либийската политика, както и интересите на великите сили и регионалните играчи. Понякога тези интереси са влизали в остро противоречие, какъвто е случаят с "Устика". Информацията за подготвяния атентат е стигнала до службите на друга държава и е бил предотвратен. В последния момент самолетът явно е бил предупреден, прави завой, а на негово място в небето се озовава друг самолет, който се движел със закъснение от 2 часа спрямо графика. И ракетата, която била насочена към бойните самолети от ескорта на Кадафи, уцелва лайнера. И до ден днешен истината за този случай не е изяснена.

- До какви истини води историята на атентатите срещу Кадафи?

- Всъщност първите опити за преврат срещу Кадафи започват два месеца след като превзема властта с преврат срещу крал Идрис. И то тъкмо от неговите хора, от свободните офицери, които се обръщат срещу предводителя си. Те много бързо си дават сметка, че Кадафи не е националистът, за когото го мислят, и търсят да озаптят диктаторските му наклонности.

- Хрониката на тези преврати и покушения дава ли отговор на въпроса за днешното състояние на Либия, която затъва в хаоса 4 години след убийството на Кадафи?

- Да. Защото повечето опозиционери, участвали в атентатите срещу Кадафи и в свалянето му през 2011 г., днес са главни действащи лица на либийската политическа сцена. Един от тях - Мохамед Магариф, който е основател на най-голямото опозиционно движение срещу Кадафи - Националния фронт за спасение на Либия, беше избран за председател на парламента и държавен глава. Генерал Халифа Хафтар, бивш съратник на Кадафи, организирал последния атентат срещу него, в момента оглавява въоръжената съпротива срещу радикалните ислямисти в Либия. През 1987 г. той е пленен по време на войната с Чад, но Кадафи буквално го изоставя и той минава в редовете на опозицията. Бяга в САЩ, които единствени му дават политическо убежище. През 1993 г. генералът прави последния голям опит за преврат срещу Кадафи, наречен опитът на "Уарфала", на името на най-голямото племе в Либия. После ръководи и операцията срещу диктатора при свалянето му през 2011 г. Интересното при Хафтар е, че той организира клетки на либийската опозиция в много страни, сред които и България. Това ми призна самият той при срещата ни. Като го питах какво е правил през тези близо 20 години от 1993 до 2011 г., той ми отвърна: "Имах само една мисъл от сутрин до вечер - да отрежа главата на Кадафи".

В книгата си описвам и друг интересен участник в множество покушения срещу Кадафи - емира на Ислямската бойна група на Либия Абделхаким Белхадж, с когото се срещах 6 пъти. Неговата джихадистка група е участвала във войната в Афганистан. От 90-а г. решават да прехвърлят фронта в Либия и да се посветят основно на елиминирането на Кадафи. В момента Белхадж е един от главните лидери на т.нар. умерени ислямисти в Либия. Създаде партия, която не успя да влезе в парламента. Част е от ислямската коалиция "Либийска зора", която завзе с оръжие Триполи. Тази групировка се поддържа от държави като Турция, Катар и Судан. Медиите в тези страни провеждат много активна пропаганда в нейна полза. Затова, ако човек не е добре информиран за случващото се в Либия, много трудно може да се ориентира.

Честно казано, не мислех, че тези, които бях избрала за главни герои на книгата ми, ще са чак толкова главни герои и днес. Всъщност от Хафтар, от Белхадж днес зависи съдбата на Либия.

- Кой стои от другата страна - тази на легитимния парламент, който бе принуден да се изнесе в Тобрук след завземането на Триполи?

- От другата страна са страни като Египет, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства. Напоследък застана и Франция, особено след показната екзекуция на 21 египетски копти от бойци на "Ислямска държава" в Либия. Франция просто осъзна огромната заплаха от радикалния ислямизъм и настъплението на ИД. За разлика от САЩ, които имат доста двусмислено отношение към ислямистите, които превзеха Триполи с оръжие. Когато законно избраното правителство включи "Либийска зора" в списъка на забранените организации, САЩ настояха тя да бъде извадена оттам. Официалната позиция на международната общност е първо легитимното правителство да започне преговори с ислямистите в Триполи, да създадат коалиционен кабинет и след това евентуално да се говори за вдигане на ембаргото за оръжие и доставки на военна помощ. В същото време и "Либийска зора", и ИД са свързани в една ислямистка мрежа. Те получават оръжие по море. Някой ги финансира.

- Доколкото знам, генерал Хафтар трябваше да дойде за представянето на книгата Ви в София? Какво се обърка?

- След като беше решил да се оттегли от политиката през 2011 г., генералът изненадващо се върна и в момента оглавява съпротивата срещу радикалните ислямисти от ИД. Ако не го беше направил, днес цяла Либия щеше да бъде в ръцете на ислямистите. Поради тази причина обаче достъпът до него е изключително труден. Аз действително му отправих покана да присъства на представянето и той ми отговори, че би дошъл с голямо удоволствие, но в момента се води война. Той не може да пристъпи извън неговото укритие. Срещнах се с него м.г., когато той поведе съпротивата сам срещу елементите на "Ал Кайда" в Либия. Тогава за един месец бяха предотвратени пет атентата камикадзе срещу него. Аз все пак успях да се добера до него и да направя обширен репортаж за френското издание на "Венити феър". Когато се озовахме в тайната му база, охранителите направо ни разнищиха, извадиха всичко от чантата ми, разглобиха ми фотоапарата, за да проверят дали няма скрито оръжие в него, разглобиха ми телефона, дори червилото ми отвориха, за да не крия взривно вещество вътре.

- Това, че сте българска, помогна ли Ви в работата по книгата?

- Когато кажа, че съм българка, винаги ме посрещат с усмивка. Във всяко семейство в Либия някой българин е оставил хубав спомен. Или защото са работили заедно, или защото някой български лекар им е спасил живота. България трябва да го знае и да използва това.
5
3739
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Март 2015 19:50
***
16 Март 2015 22:22
Тая женица е усвоила едни пари от ОО. Що и пускате глупостите ?
17 Март 2015 02:58
Горкото Руми.
Хич не е поумняло от студентските си години насетне.
17 Март 2015 12:59
Някой попита ли либийците как са, след като загубиха всички привилегии от времето на Кадафи.
Тях племените водачи гги накараха на тръгнат срещу него.
17 Март 2015 13:39
Румяна Угърчинска е родена в София през 1963 г. и от 1985 година живее и работи във Франция. Автор е на няколко книги

с нито една истина в тях.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД