:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,757,242
Активни 321
Страници 13,709
За един ден 1,302,066

Политиците отново поеха погрешен курс за КТБ

Кой и защо внуши на премиера Бойко Борисов, че продължава разграбване на активите на банката?
Проф. Христина Вучева
От няколко дни всички повтарят думите на нашия министър-председател за това, че КТБ продължавала да се разграбва.Той дори отправи молба към политическите сили всички да се заемат с решаването на проблема. И те се заеха, като единодушно приеха за вярно, че КТБ се източва и в момента и затова трябва да се променят законите. А народното представителство направи специална комисия, която да разгледа случая КТБ. Комисията ще се ръководи от бившия министър на здравеопазването Десислава Атанасова.



Последните събития озадачиха всички ни и повдигат много въпроси



Кой и защо внуши на премиера Бойко Борисов, че продължава разграбване на активите на КТБ? Това е невярно - и не само защото беше опровергано от квесторите на тази банка. Ще припомня, че от 20 юни 2014 г. квесторите заместиха тогавашното ръководство на банката. Квесторите са и правната фигура, която според закона в подобни случаи представлява обществото. Те се определят от БНБ, а тя е орган, който изразява единствено обществения интерес. Това намира израз в начина, по който се избира нейното ръководство и се осъществява цялата й дейност. А когато ние заставаме зад твърденията на министър-председателя, че КТБ и сега се разграбва, това означава, че приемаме квесторите не като обществени защитници, а като шайка крадци или хитреци, която трябва да бъде обуздана с бързи законови промени. Странно е защо този критичен патос го нямаше в периода след поставянето на КТБ под специален надзор, когато по закон банката трябваше да се оздравява.

Още по-смущаващо е, че тезата за продължаващото разграбване на КГБ се поддържа от всички парламентаристи - и управляващи, и опозиция. Това означава, че всички политически ангажирани у нас хора в момента



не вярват на институциите, избрани от Народното събрание



Не вярват на най-независимата институция по закон, каквато е БНБ. Смятат, че квесторите, назначени от БНБ, позволяват да се разграбва имущество на банката, която управляват, докато се очаква съдът да се произнесе. Съмняват се и в съдебните органи - след като отказват да изчакат съдебното решение и бързат да променят закона така, че "властта" в банката да бъде поета от някакъв нов междинен орган - временни синдици. Политиците очевидно не вярват и в смисъла на законодателните промени, извършени от самите тях в края на 2014 г. Тогава отново имаше голяма паника и бързане и затова бяха гласувани промени, според които, ако някой длъжник се е сдобил и с права на вложител, той ще може да намалява (прихваща) своите дългове към банката едва след като се появят синдици и при условие, че те приемат това. И квесторите заявиха, че спазват закона и не извършват нищо, което би намалило възможността за преценка на бъдещите синдици, които ще се командват от Фонда за гарантиране на влоговете. Тогава защо са всички тези приказки, че нещо се краде?!

Още по-нелепо е ожалването, че активите на КТБ били вече не 6 милиарда лева, а само около 2 милиарда. Та нали това стопяване с 4 милиарда лева беше оповестено още миналата година като обезценка и точно то бе основание БНБ да отнеме лиценза на банката. Защо едва сега управляващите се разтревожиха, че нямало да си върнем "дадените от държавата 3 милиарда лева"? Държавата е дала 1.6 милиарда, а не 3 милиарда лева, като сумата е заем. Получател на заема е Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВГ). Това означава, че търговските банки, които поддържат този фонд, трябва да поискат промени в закона, които ще осигурят връщането на заема.

Фондът е платил 3.4 милиарда лева гарантирани депозити, а вероятността да си върне тези средства, като приключи процедурата по несъстоятелност на КТБ, е твърде малка - след като се приема, че има обезценка на активите с 4 милиарда лева.

Също толкова "реалистични" са и предложенията да се наеме чуждестранно дружество, което да установи "къде са парите". Единственият резултат от подобно действие ще бъде



безплодно изхарчване на десетки милиони левове



за сметка на хората, надяващи се да си възстановят поне част от парите в КТБ.

Всички сигнали, които идват от политиците, звучат объркано и объркващо. Колкото и да е добронамерен човек, няма как да не стигне до извода, че има нещо друго зад целия шум. Другият възможен извод е още по-тъжен - липса на здрав разум и професионално отношение. Явно точно такъв дефицит е имало и през лятото на 2014 г., когато нашите народни представители, вместо единодушно и незабавно, още в края на юни, да одържавят банката, затънаха в спорове и празни лозунги и доведоха дотам, че наистина се загубиха милиарди левове. Ако тогава бяха осигурили само една трета от парите, които така или иначе бяха извадени за гарантираните депозити няколко месеца по-късно, за да направят работеща банка, сега картината щеше да е съвсем различна.

Трудно е за здравомислещия човек да приеме, че "сагата КТБ" продължава. Истинска беда е, че двамата квестори биват обвинявани публично и навярно несправедливо. Но най-голямата беда е, че народът ни е заливан с неистини и губи посока. Защото най-важният проблем, за който трябваше да се правят спешни срещи и работни групи на депутати и експерти в Министерството на финансите, не е дали да се пращат временни синдици в банки или не. България е фатално закъсняла с прилагането на Директива 59 /2014 на европейския парламент, която изисква създаването на законова рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Срокът за това бе краят на 2014 г. Срокът не само че не е спазен, но и няма данни някой да се е разбързал или да се е притеснил, че България не прилага директивата. А нейният смисъл е точно да не се налага данъкоплатците да "спасяват" или да носят последствията от фалит на банка.

Архив "Сега"
Дали политиците чуват тези призиви?
БГНЕС
Парламентарните партии се съгласиха с премиера Борисов, че заради КТБ отново трябва да се правят законови промени. Въпреки че през ноември пак по спешност приеха текстове, които трябваше да пресекат стопяването на активите на банката.
19
4266
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Март 2015 19:45
През 1990-1991 година Вучева е съветник в Министерски съвет, а от 1992 до 1997 година оглавява дирекция „Икономическа и социална политика“.През този период участва активно в разработването на концепцията за масова приватизация.[

Като знам как цъфна и върза България в резултат на масовата приватизация... Викам ти "майсторе" понеже не ти знам името.
16 Март 2015 20:20
Кой и защо внуши на премиера Бойко Борисов, че продължава разграбване на активите на банката?

Никой нищо не му е внушил. ТОЙ ЗНАЕ! Че има още много за разграбване и пуска парламентата като таран, да доразбие врага...
16 Март 2015 20:38
Тимур и неговите командоси, 16 Март 2015 19:45. А вие защо биете негрите? Едно към едно! Или както казват у нас: Нерде Ямбол, нерде Стамбул!
16 Март 2015 20:40
Най-важното е казано от проф. Вучева в края на нейния опус. Ето го:

България е фатално закъсняла с прилагането на Директива 59 /2014 на европейския парламент, която изисква създаването на законова рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Срокът за това бе краят на 2014 г. Срокът не само че не е спазен, но и няма данни някой да се е разбързал или да се е притеснил, че България не прилага директивата. А нейният смисъл е точно да не се налага данъкоплатците да "спасяват" или да носят последствията от фалит на банка.


Като коментар на казаното от професорката предлагам на вниманието на Форума едно дописка от онлйн-изданието на ТРУД, от април 2014.

След като я прочетете въпросната дописка САМИ ще си отговорите на въпроса:
Кога от ОПГ-то бе взето решението да се ускори максимално крайния етап на отдавна замислената операция по ограбването на КТБ-то ?.

Въпросната дописка косвено, опосредствено обяснява защо България не е спазила срока за транспониране на цитираната от професорката директива 59 / 2014 - просто на ОПГ-то, ограбило КТБ-то, му е ТРЯБВАЛО период от време, в който въпросната Директива все още НЯМА да е транспонирана (чрез съответни текстове в съответни български закони), период от време, в който директивата все още НЯМА да важи за България, и имено в ТОЗИ период от време те (ОПГ-то) да ОГРАБЯТ банката, а сметката да я платят ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ!!!!

Тоест, след събитието, описано в дописката на ТРУД, "мозък"-ът (или "мозъците" на ОПГ, ограбило КТБ-то, решава/т да не губи/ят повече време и да пристъпи/ят към ЗАКОЛВАНЕТО на добре УГОЕНАТА (през мандата на Борисов-1) ГЪСКА, наричана КТБ!!!

Ето я дописката от ТРУД:

ЕП: Данъкоплатците вече няма да спасяват банките в затруднено положение

15.04.2014

Три мерки, които гарантират, че банките няма да разчитат данъкоплатците да ги спасяват, бяха одобрени от Европейския парламент във вторник. Две от мерките са свързани с банките в затруднено положение, а третата гарантира, че кредитните институции, а не данъкоплатците, ще гарантират депозитите под 100 000 евро. Тези мерки допълват вече съществуващия единен банков надзор и придвижват ЕС напред по пътя към банков съюз.

***

Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!
16 Март 2015 20:44
Нямам представа откъде е този цитиран от Тимура текст, вменяващ на проф. Вучева "активна роля в разработката на моделя за масова приватизация", но имам обосновано мнение, че е пълен булшит. Христина Вучева, наистина, оглавяваше икономическия отдел (или както там го наричат през годините) на МС от времето на Попов до идването на Костов вкл, но моделя на масовата приватизация, пред очите ми, дет се вика, я разработиха комсомолците от Жановото правителство - Енцислав Харманджиев (заместник на Гечев), един друг палячо, първоначално оглавяващ Центъра за масова приватизация, забравих му името, и Калин къв-беше (дипломат, съпруг на Ирина Бокова), дето го наследи в ЦМП. Характерното и за четиримата (вкл. агент Економов-Румен Гечев) бе, че а. идваха от едно управление (на ДС), и б. изобщо не желаеха да чуват, какво им говорят Божем експертите в областта на пазарите и приватизацията. Проф. Вучева сигурно има грехове, но не и тези, които й се приписват по линия на МП. Апропо, масовата такваз я стори именно Костов - обаче, много след като беше изволнил проф. Вучева от МС, щото не била "от неговите"... Това са обективни, но суховато-администативни исторически факти, които командосите, и дори Тимурът им, не са длъжни да знаят

Иначе, написаното от нея е едно-към-едно вярно - активите на КТБ не се "разграбват" сега, понеже са разграбени още "на входа" (или дори преди това) - и чест прави на овергазетата, че от време на време все още ни дава достъп до истински експертно мнение. Другите гъзети отдавна са спряли да го правят. Ама доста отдавна.
16 Март 2015 20:51
Проблемът на законодателстното ни е , че липсва т.нар. предпазен конкордат или съдебна защита от кредиторите, каквито има в Зап. Европа и САЩ. Квесторите на банката правят най-естественото за една фирма в затруднение - опитват се да договорят дълговете й.
16 Март 2015 21:23
Призванието да си Честен е жестоко, Професор Вучева - в наше време, одма те пада до "Калудка" ...
16 Март 2015 21:38
Вежди : Бойко, вече три дни се мотаем по Шан'з Елизе и не сме ходили в Лувъра !
Баце : От храната е , Вждичка, от хранатааа...
16 Март 2015 22:33
Много добра статия !
16 Март 2015 23:03
Благодарности на проф. Вучкова, че се опитва от позициите на компетентност и професионализъм да внесе някаква яснота. Засега ( поне за мен) мъглата около сагата КТБ е гъста, защото тези, които знаят какво стана, естествено няма да го кажат, а тези, които не знаем, само се въртим и чудим - и изглежда така е предвидено и така ще си остане. И под статията на др Хърсев на същата тема си позволих някои въпроси, поствам ги и тук - с надеждата поне някои форумци да споделят версиите си. Ето:
Какво точно стана с КТБ и в КТБ? например, каква атака имаше - КОЙ атакува банката, защо правителството се покри, каква роля изигра прокуратурата, медиите, какво стана после с цесиите и прихващанията, разпродадоха ли се активи на банката, кои активи, на кого, за колко, при каква реална стойност? С имена , с цифри, с хронология. Интересно ми е да разбера какво стана, по каква методика оценяваха кредитния портфейл на банката, защо и кога я въведоха тази новаторска методика? Как така изчезват 3 милиарда ( от банка одитирана , наблюдавана, преппроверявана по повод покупката на "Виктория" или по - скоро , кога и къде отидоха, в кръговрата на природата? Иначе пито - платено, ето и корифеят на всички науки, нашия минпред каза - ами дадохме едни 3 милиарда, ще си приберем обратно 1,5, може би...и едва ли не. А ние се чешем по репите, пием по механите и попържаме султана.
17 Март 2015 08:10
Begemot,

Ще се опитам да отговоря на въпросите, но не тук, а в ресторантчето, в което Жельо (PELSer, седма реколта, vintage alumni!) събира всяка **** съученици, живеещи това село! Ти само ела там - ще пием по ракия, и ще отговарям, въпрос по въпрос!

Защо смятам, че мога да (опитам да) ти отговоря ?

Ами, защото имам общо 10 години стаж в банковата сфера - 3 години в БНБ, и 7 години в търговска банка...

БНБ

В нея Хърсев ми бе началник (е, между мен и него имаше само две нива: н-к отдел и н-к управление, но все пак често съм го виждал отблизо, и на няколко пъти съм говорил с него)... За тези три години в БНБ понаучих какво е central bank, макар и бългериан стайл. В България, до въвеждането на валутния борд, с помощта на МВФ главно, но и на СБ, и по-точно с помощта на техническата мисия от МВФ (тази, която бе предвождана от г-н Уорън КОУТС, а не мисията на Ануп СИНГХ, ) се полагаха, говоря за периода 1991-92 усилия (поне привидно) да се изгради т.нар. two-tier banking system: централна банка отгоре, търговски банки - отдоле! Централната, освен емисионната функция (да печати пари), имаше и функции спрямо търговските банки: осъществява т.нар. надзор; прибира и пази т.нар.минимални резерви (набрани от търговските банки), регулира ги (наредби за ликвидност, за кредитите, за капиталовата адекватност и какво ли още не), и най-важното - става техен lender of last resort, когато, недай боже се стигне до това... Казусът КТБ тръгва от факта, че БНБанка НЕ успя да стане ИСТИНСКА централна банка, а се докара до дереджето, в което емисионна функция й бе иззета, а функцията "кредитор от последна инстанция" й бе забранена!!!!

В търговската банка, в която работих 7 години, през всички тях макар и встрани от бизнеса на банката, наричан "кредитиране", все пак успях да науча доста за него, в т.ч. и за мръсните му тайни!!!! Разбрах много за тази банкова дейност, и за хората в банката, които я вършат! Научих за тях доста неща!!! Те са такива, че с чиста съвест ми позволяват да твърдя следното: ВСИЧКИ банкови служители от функцията "кредитиране", във ВСИЧКИ банки (не само в КТБ!), и ВСИЧКИ техни началници над тях, от н-к отдел та ЧАК до върха на банката, могат след 6-я месец служба да бъдат ОБЕСЕНИ / РАЗСТРЕЛЯНИ, без да е нужно да им се обяснява защо!!!!

Част от мръсните тайни на кредитирането (схващано като начин с ЧУЖДИ пари = парите на вложителите, КРЕДИТЬОР от дадена банка /с тази дума обхващам всички - от най-ниско стоящия в кредитния отдел служител та чак до най-високо поставения началник над нето/ да уреди СВОИ ЛИЧНИ въпроси) научих и от две други търговски банки, в които, БЕЗ да напускам високата си длъжност в моята банка, за определен период от време през посочените 7 години, също заемах високи длъжности: в едната от тях, в течение на 3 години, бях председател на Съвета на директорите... (Ако дойдеш в ресторантчето на Жельо ще ти кажа за коя банка става въпрос, и ще ти кажа как в нея НЕ позволих да се вършат мръсните неща от кредитьорския бизнес...) В другата, в течение на САМО три дни, бях /новоизбран/ председател на Управителния съвет - тя беше с двустепенна форма на управление, надзорен съвет, и под него управителния... На четвъртия ден принудих надзорния съвет да се събере за да чуе лично от мен, че се разделяме - нито аз ще работя за тях, нито те ще ме надзирават!!! Има моменти, когато допускаш грешка, но е добре да можеш за броени дни (в моя случай до четвъртия ден!) да коригираш грешката! Сбърках като дадох съгласието си да бъда избран за шеф на УС, но в рамките на три дни успях да разбера, че съм сгрешил! Сгрешил съм - като съм се оставил (доста наивно, признавам си) да бъда подведен, и ще трябва аз да изгребвам планината от лай***на, натрупана от крадливи кредитьори, вилняли в банката преди аз да бъда избран за шеф на УС! Но на четвъртия ден успях да се върна от тази, правилната, страна на барикадата! От страната, на която си и ти, и огромното мнозинство български граждани! Успях да НЕ остана оттатък, откъм ГРЕШНАТА страна на барикадата, там където са ВСИЧКИ онези престъпници, докарали ни бедствието КТБ! (Ако дойдеш в ресторантчето, и тази втора банка ще ти кажа коя, и кои бяха хората в Надзорния й съвет...)
17 Март 2015 09:05
Спокойствието,към което ни призовава проф.Вучкова,в никакъв случай не дава отговор на нито един от въпросите на Begemot! Тезата й за независимостта на БНБ ,никак не може даиздържи в България! У нас,колкото по-независима е една институция,толкова /за съжаление / трябва да е по-голямо съмнението ни към нея! Ако беше коментирала поне една от мистериите около КТБ,като например случая с г-жа Кордовска /подуправител на БНБ!! /,бих оценил усилията й да разсее "заблудата",че се ограбва банката! Сатова,предпочитам да чета коментари,като този на ПлесNisk,макар,че и той не подсказва решения. Явно е уморен и омерзан и предпочита спокойно да си пие ракийката при Жельо. И сигурно е прав!
17 Март 2015 09:50
Не сте прав, Тимур - г-жа Вучева е един от малкото кадърни финансисти в България. Освен това в информацията от Уикипедия, която любезно сте цитирал, пише че е участвала в създаването на концепцията за масовата приватизация; това не значи че е участвала в практическия процес по прилагането на тази концепция. С други думи, тя е финансов експерт, не е политик.
17 Март 2015 12:14
Политиците отново поеха погрешен курс за КТБ

Нищо подобно. За т.н. политици курсът си е точен и верен. Целта е замитането на всички следи, водещи до истинските виновници за обира на века. И тук участват не само т.н. политици, а и всички държавни институции. В Америчко им викаха на такива мафиотски картел...
17 Март 2015 13:16
Благодаря за поканата, драги PlesNick, ако правилно разбирам, сме съученици от гимназията в Пловдив. PELS. С удоволствие ще дойда, когато съм в България, това лято със сигурност съм. Къде е въпросното ресторантче и кога са сбирките? Мерси.
17 Март 2015 16:08
Не вярват на най-независимата институция по закон, каквато е БНБ.
Ами тя, БНБ, не спазва Закона! Как да й вервяме!? Несъстоятелността на КТБ беше ли обявена до 22 юли 2014 г.? Лицензът на KMPG беше ли отнет за цялата теротория? Повдигнато ли е обвинение от БНБ пред съда, както на Артур Андерсън при фалита на ЕНРОН?

Още по-нелепо е ожалването, че активите на КТБ били вече не 6 милиарда лева, а само около 2 милиарда.
Още по-нелепо е направената обезценка от 86% без заверени отчети от одитори. "Нормалните хора" при 10% грешка напускаме завинаги работните си места, дисциплинарно, тук безметежно се спрягат осем пъти по-голяма "грешка" и то от баш разбирачите на финансите. Ако финансистите са такива разбирачи, по-добре да не им се поверяват пари в ръцете!

Държавата е дала 1.6 милиарда, а не 3 милиарда лева, като сумата е заем.
Да, ама данъкоплътците ще връщаме 3 милирад лева, минимум три милиарда лева, г-жо Вучева. Само главницата на "мостовият кредит", необходим за изплащане на влоговете, е 1.5 млиарда лева. И падежът е по-следващия месец. Ще бъде обслужен с нов кредит ... от пет милиарда лева.

Трудно е за здравомислещия човек да приеме, че "сагата КТБ" продължава
Да не би "чуждите инвеститори", акционери в банката да са обезщетени? Да не би парите по текущи сметки на общини и национални компании (Булгаргаз - 100 млн. лв.) да са възстановени (спазили са обществената поръчка за избор на банка)? Да не би активите на банката в частни дружества като Булгартабак, Виваком вече да са "усвоени"?
Здравомислещият човек ще приеме, че "сагата КТБ" е приключила, когато двама банкери, поне двама банкери влязат зад решетките за двадесет години, бъде отнет лиценз за винаги на поне една одиторска фирма и поне една рейтингова агенция и на поне на една дозина финансисти бъде забранено да припарват до управление на финанси. И това недоварие тне е от днес - при съсипването на банковата система през 1994-1996 г., бяха осъдени питима банкери за смешни суми при разграбване на милиарди.

Апропо, как Българската банка за развитие отпусна кредити на неизрядни длъжници към КТБ!?
17 Март 2015 16:32
Дунарит като собственост на КТБ работи и къде внася дължимото към банката и печалбата? Ето начин да се източва ..затова отнеха временно лиценза на завода.
17 Март 2015 17:17
М да, не е лесно да се разберат брътвежите на Тиквата, която нищо не разбира от финанси, освен простия баланс - дал ми е / взел съм му. А тук и действат принципите на разваления телефон - как едно нареждане тръгнало от Сава, транслирано от Шимби до оцъкления Ръсъл-Съсел накрая ще изтече от смазания със свинска мас говорен апарат на Буда...
17 Март 2015 19:46
Тимур и неговите командоси, 16 Март 2015 19:45. А вие защо биете негрите? Едно към едно! Или както казват у нас: Нерде Ямбол, нерде Стамбул!

Виж, аз съдя за всеки по делата му, а не по това какъв експерт твърди, че е. Наслушал съм се на всякакви гурута на мениджмънта, които, като им погледнеш биографиите, вътре има по няколко фалирани от тях фирми. Мисълта ми е, че щом си автор на проект, хвърлил България в икономическа пропаст, идеите ти трябва да се приемат с едно наум.
Пък и обичам да подхвърлям това-онова. Помниш ли:
Девет милиона мишлета,
изкарват се взаимно ченгета,
а котараците подхвърлят досиета
и си пият кафето...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД