:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,491
Активни 641
Страници 12,056
За един ден 1,302,066
Анализ

Дебатът за пенсиите упорито заобикаля най-важните проблеми

И до март идната година да заседават участниците в разговорите при Ивайло Калфин, реформа в осигуряването не се очертава
СНИМКА: БГНЕС
Промените за избора между НОИ и частните фондове бяха прокарани от финансовия министър Владислав Горанов (вдясно), но сега се налага и на социалния министър Ивайло Калфин да ги защитава.
Времето, което кабинетът си даде, за да постигне консенсус за дългосрочна визия за пенсионната реформа, изтича. Но вече е ясно, че въпреки провежданите всеки вторник срещи при вицепремиера Ивайло Калфин мерки за стабилизиране на системата до края на март няма да бъдат изготвени. Два месеца минаха в разговори между бизнес, синдикати, политици, експерти, вицепремиер и финансов министър, но никакъв конкретен резултат не може да бъде откроен.

Засега на масата за преговори се хвърлят разнопосочни предложения. Някои от тях са откровено екзотични и отстрани изглежда, че целта им е да заобиколят истинските проблеми на осигурителната система. Не да ги посочат, а още по-малко да ги решат. Участниците, изглежда, не знаят къде искат да стигнат, защото зад желанието на кабинета за "усъвършенстване на пенсионния модел" в дългосрочен план не стои нито една цел - кога да се постигне стабилност, с какви стъпки и защо точно с тях, а не с други (например защо възрастта да расте с 2 месеца, а не с 3 или 5). Макар на всички да е ясно (освен може би на финансовия министър), че тази система не може да се променя без сериозни разчети и финансова обоснова, "реформите" се правят точно така. Например Калфин предложи съвсем плавно увеличение на възрастта за пенсия и на социалните осигуровки с надеждата, че след като е "незначително" (по думите на социалния министър), то ще се преглътне по-леко от работници и работодатели. Само че нито е ясен ефектът от тези стъпки, нито кога и дали изобщо ще стабилизират системата на фона на задълбочаващата се демографска криза.

Впрочем дори и по тези "маргинални" предложения няма съгласие. А времето си върви и дори социалният министър вече признава, че то няма да е достатъчно, за да бъде изработена дългосрочната концепция за пенсионната система. А точно такава бе неговата амбиция. Пак с мотива за трайно дългосрочно решение в края на миналата година правителството



остави системата в режим изчакване за втора поредна година



Същата стратегия по-рано предприе и БСП - замрази всичко в пенсионната система за 2014 г., уж за една година, за да намери приемливите дългосрочни решения.

Това, че няма да се постигне съгласие до края на март, обаче не е най-сериозният недостатък на дискусиите. По-големият проблем е, че все още никой не смее да се захване с истинските проблеми - инвалидните пенсии или ранното пенсиониране, които съсипват осигурителната система.

Вместо това досега се обсъждаше дали да се актуализира автоматично пенсията на работещите пенсионери, или да остане сегашният режим, според който те подават всяка година заявление за това в НОИ. Или пък спорната идея на бизнеса работещите пенсионери да плащат 10% данък върху пенсията си. За около 135 хил. българи, които получават пенсия и заплата, тези два въпроса са може би най-важните от дискусиите, защото тях не ги интересуват нито възрастта, нито стажа за пенсия. Но те няма да решат нито един от сериозните проблеми на системата. Ефектът от мярката, която предлага бизнесът, е повече от символичен. Разбира се, както повечето предложения, и това за облагането с подоходен данък на пенсиите не е придружено с финансови разчети. Груби сметки показват, че ако тези 135 хил. души вземат средната пенсия от 319 лв. за миналата година, то в хазната от техния 10-процентен данък ще влизат месечно по 4.3 млн. лв., или 51.6 млн. лв. за една година. Сумата е нищожна на фона на дефицита от над 5 млрд. лв. в НОИ.

Разговорите трябваше да започнат с



мерки за затягане на контрола



и спиране на източването на осигурителната система чрез злоупотребите с инвалидните пенсии, за ограничаване на ранното пенсиониране. Едва след това Калфин щеше да има основание да поиска ръст на осигуровките - след като се види колко ще се спести от злоупотребите и се сметне колко пари не стигат, за да е финансово устойчив НОИ. Ивайло Калфин тръгна в обратния ред - поиска "символичното увеличение" на осигурителната тежест с 4.5% за 12 години. След това се опита да го изтъргува срещу неувеличаването на осигуровките с 2% от 2017 г., когато вноската за втора пенсия на хората, родени след 1959 г., трябва да се вдигне от 5% на 7%. Като оставим настрана въпроса, че в закона има празнота, защото не се казва откъде ще дойдат 2-та процента ръст - дали от увеличаване на общата осигуровка, или от намаляване на процента, който отива в НОИ, сделката на Калфин няма как да е привлекателна за бизнеса. Работодателите, а и синдикатите, не би трябвало да са съгласни да се наливат пари в нереформираната система, от която през инвалидните пенсии и други вратички ще продължат да изтичат средства.

По оценки на бизнеса НОИ плаща неправомерно около 300 млн. лв. от общо 1.3 млрд. лв. за инвалидни пенсии на година. С други думи, от 450 хил. българи, които получават пенсия заради инвалидност поради общо заболяване, около 1/4 мамят системата. Защото тя им го позволява. Освен това всяка нова пенсия миналата година е била инвалидна. И ако според изчисленията на Калфин при постепенното вдигане на осигуровките за пенсия и безработица с общо 4.5% за 12 години ще се съберат общо допълнителни приходи за целия период от близо 1.8 млрд. лв., ако се спре кранчето на злоупотребите с инвалидните пенсии, ще се съберат двойно повече приходи.



Защо тогава тази тема остава табу за дискусиите?



И кой се очаква да я повдигне, ако не социалният министър? Ранното пенсиониране на военни, полицаи, магистрати и служители на специалните ведомства е другият горещ картоф, до който Калфин засега избягва да се докосва. Че има проблем и той трябва да се реши е повече от ясно. За това настояват периодично и от Брюксел, но страната ни си е заровила главата в пясъка, следвайки принципа: ще отлагаме, докогато може. Тази тема не се обсъжда при вицепремиера, защото е "изнесена" в работна група към МВР, МО и МП. А би трябвало да е основна за участниците при социалния министър. Защото, докато възрастта за трета категория расте и "обикновените" работници изнасят на гърба си тежестта на всички мерки в пенсионната система досега, общата ефективна възраст за пенсия у нас остава много ниска. Това е резултат именно на привилегиите на служителите и чиновниците от специалните ведомства. Според данни на НОИ средната възраст за излизане в пенсия през 2013 г. на работещите в специалните ведомства е била 50 г. и 5 месеца. За пореден път никой не смее да посегне на техните привилегии. Вместо това отново се предлага нарастване на годините и на стажа за масовата трета категория работещи. Тази мярка е неизбежна и се признава вече дори от синдикатите. Но остава усещането, че в пенсионната система упорито се пазят "свещените крави". А това не помага нито за "солидарността" на модела, нито за справедливостта му.

Тези проблеми са ясни и всички очакват решения по тях. В същото време Ивайло Калфин и финансовият министър Владислав Горанов занимават дискусиите с тема, която е всичко друго, но не и част от пенсионната реформа. Прехвърлянето на осигуровките и натрупаните средства от частните фондове към солидарната система продължава да се нищи и да предизвиква противоречия. Това прехвърляне бе прибързано наложено под натиска на финансовия министър в края на миналата година, но така и не влезе в сила. Вероятно промените са били важни за Горанов, но непрекъснатото им отлагане подсказва доколко са били необмислени. Финансовият министър видимо искаше да си върже бюджета и да намали парите, които хазната превежда от данъците за пенсиите. Но дали зад това не стоят и други подбуди - не става ясно. Ясно е само, че тези промени създават повече проблеми в системата, вместо да решават съществуващите.

Липсата на адекватни предложения, на финансови разчети за мерките, които се предлагат, на крайна цел, до която иска да стигне реформата, обричат дискусиите на неуспех. И до март другата година да заседават участниците в разговорите при Ивайло Калфин, реформа няма да има, щом се заобикалят ясните и важни проблеми. А осигурителната система ще продължи да губи най-важните си активи - доверието и предвидимостта.

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Очакването, че в дебатите при министъра ще се разглеждат основните въпроси - инвалидните пенсии и ранното пенсиониране, засега не се оправдава.
16
3454
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Март 2015 20:44
Дали ще се намери в БГ журналист, който вместо да преписва от прес центъра на министерството зададе тези въпроси?
Дефицит от над 5 млрд. лв. в НОИ
Приходи НОИ ок. 3 млрд. лв/год
1.3 млрд. лв. за инвалидни пенсии на година.От тях НОИ плаща неправомерно около 300 млн. лв. или ок 4%.
Колко са ранно пенсионираните с инвалидни пенсии?
Общ брой пенсионери 2,2 млн.От тях над 1,2 млн с пенсии до 300 лв. ≈ 3 млрд. лв. Колко от тях са ранно пенсионирани?
1,3+3 = 4,3 млрд
За какво се харчат останалите 4 млрд. лв. 50% от дефицита???
За ранното пенсиониране на военни, полицаи, магистрати и служители на специалните ведомства НОИ плаща - ???????
Колко пенсионери са ранно пенсионирани? Бр. ????
Колко години получават пенсии????
Колко от ранно пенсионираните работят?????
За какво се полага ранно пенсиониране – стрес, опасна среда, вероятност от заболяване на работното място и т.н. т.е. за да може човек да се възстанови, а не да започне веднага работа.

За какво получават заплати министъра и министерството, в случай, че не знаят отговорите на тези въпроси?

ПП Миньори и балерини изключваме от горната класация на ранното пенсиониране.
16 Март 2015 20:53
По оценки на бизнеса НОИ плаща неправомерно около 300 млн. лв. от общо 1.3 млрд. лв. за инвалидни пенсии на година. С други думи, от 450 хил. българи, които получават пенсия заради инвалидност поради общо заболяване, около 1/4 мамят системата.

По моя оценка бизнесът не плаща осигуровки неправомерно за около 2 млр.лв. С други думи, поне 1/4 от бизнеса мами системата.
Ха де
16 Март 2015 20:55
Освен това всяка нова пенсия миналата година е била инвалидна
Моооля???? Че миналата година само инвалиди ли са се пенсионирали???
Хайде бе!!!!!
16 Март 2015 21:01
Хирург,
наистина журналистите, и от СЕГА, и от другите вестници, трябва да имат смелостта да задават формулираните от теб въпроси! Те са ВАЖНИТЕ за пенсионната система!

Два са начините да се излезе от батака, в който въпросната с-ма се намира в момента:

Първо,
служителите от м-во на отбраната, МВР, Правосъдието и от спец.службите ТРЯБВА да се пенсионират като ВСИЧКИ останали, т.е като хората от 3-та категория труд! И на тяхната възраст! СТИГА вече хората от посочените ведомства и служби са се пенсионирали далеч-далеч преди възрастта, на която се пенсионират хората, работили само 3-та категория! СТИГА вече с тази привилегия да броят труда им за 1-ва категория труд!!! Възнагражданието им за риска, който са поели с този труд 1-ва категория (= труда във въпросните ведомства и служби, не миньорския!) трябва да е САМО едно - ЗАПЛАТАТА, а не ДВЕ - хем ЗАПЛАТА, хем РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ (с 20 заплати НАКУП)! Възнаграждението трябва да е САМО парично, каквото те имат и СЕГА, и сладко-сладко го консумират!

Второ,
необходима е НЕЗАБАВНА и ТОТАЛНА ревизия на ВСИЧКИ инвалидни пенсии, и то направена от ЧРЕЗВИЧАЙНИ комисии, назначени от самия НОИ и председателствувани от СЛУЖИТЕЛ на Института, а не от доктор! И този път въпросните ЧК телкове да работят САМО по ПРАВИЛАТА, и БЕЗ рушвети!!!!
16 Март 2015 21:07
Комаре, в това изречение мисля че има пропусната дума, ама карай, може и да го поправят.
16 Март 2015 21:55
За кво да плащам на НОИ като всяка година вдигат възрастта, някои либерастки изроди дори намекнаха за 70 години? Ако няма да доживея да взема пенсия, искам държавата да ми върне всеки лев, който съм и дала! Аман от привилегии в тази държава, трябваше с колкото се вдига възрастта за трета категория - с толкова да се вдига и на другите категории.И да се борят с укриването на осигуровки, нищо не правят и за това. То не е въпрос само да вдигаш разни прагове, а НАП да си влезе в обувките и да прави редовни ревизии, внезапни проверки по сигнали и т.н.
16 Март 2015 22:39
Секогиш е имало тарикати и балъци. Нормално е държавата да товари балъците с все по-големи осигуровки, за сметка на тарикатите. Те тва е, "солидарния" модел...
16 Март 2015 23:10
Нема чета статията, най-важният проблем е, че като нема работа, трябва да пенсионират хората по-рано, а не по-късно.
Докато не решат тоя важен проблем, все по-зле ще става.
16 Март 2015 23:53
Браво
Идеята на Калфин е накратко: да запазим привелегиите за гвардията на властта и олигархията, като прецакваме обикновения българин с парите за коледна играчка годишно докато накрая не му гътнем още над половина заплата. Работодателите плащат
Шампанен социалист в целия му блясък
17 Март 2015 09:11
Добре е управляващите да хвърлят един поглед в коментарите под статиите за пенсиониране. Всички решения са посочени безпогрешно, ама трябва смелост.
17 Март 2015 09:46
За статията, Десислава Колева, ,

Празни думи или дела, дела и пак дела?
Това е въпросът?
17 Март 2015 11:49
Добре де, ама в целия свят (вкл. Европа и САЩ) полицаите (в това число оперативни работници, криминалисти), пожарникари, военни, жандармерия и подобни се пенсионират по-рано и имат подобни бонуси. Явно тези професии не са така привлекателни, а държавата има нужда от тези служители и те трябва да са мотивирани, за да служат добре на държавата. Това не е изолиран български феномен. Трябва да се ограничи периметъра на тези привилегии, но не и да сме единствената държава в света, която ги е премахнала. Апропо не се ли задълбочиха тези проблеми след намаляването на осигуровките, данъците, липсата на ефективни мерки срещу сивата икономика, ограбването на държавата, огромната циганска популация, безработицата и емиграцията ... - ама властимащите или не искат, или не могат да се справят с тези причини, отново ни разделят и противопоставят един на друг. Знам, че ще ме оплюете за този коментар и пак повтарям - трябва да се ограничи периметъра на тези привилегии - но не позволявайте да ви манипулират и заблуждават за същността на проблемите в социалната сфера.
17 Март 2015 12:38
Всичко тръгва от неправилната терминология - ако вместо "привилегии" се използва "компенсации за вредни и опасни условия на труд, работа на смени, денонощно оставане на разположение, какато и носене на наказателна отговорност за отказ от изпълнение на заповед и др.", на някои "обикновени българи", "бачкатори" и "данъкоплатци" ще им стане ясно, че те никога небиха се съгласили да работят при подобни условия и за подобни заплати.
17 Март 2015 12:52
Защото, докато възрастта за трета категория расте и "обикновените" работници изнасят на гърба си тежестта на всички мерки в пенсионната система досега, общата ефективна възраст за пенсия у нас остава много ниска. Това е резултат именно на привилегиите на служителите и чиновниците от специалните ведомства.

Не ми е ясно как едни и същи глупости устойчиво се преписват през годините, при това без никаква връзка с реалността. На един клик разстояние са данните за новите пенсионери през 2014 г
За трудов стаж и възраст 53954 човека на средна възраст 62,1 години
"Специалните" "шапкарите" и прочие 2561 броя на средна възраст 52,8 години.
Средната възраст от двете групи излиза 61,7 години или 0.4 години по-малко от "обикновените" работници. Очевидно не е тази причината за ниската средна възраст на пенсиониране. Само че докато се повтаря фалшивата мантра кое било "причината", просто няма да се търсят и да се отстраняват причините без кавички.
17 Март 2015 17:20
Добре де, ама в целия свят (вкл. Европа и САЩ) полицаите (в това число оперативни работници, криминалисти), пожарникари, военни, жандармерия и подобни се пенсионират по-рано и имат подобни бонуси.
Да де, ама в целият свят (вкл. Европа и САЩ) нямат нашето данъчно-осигурително облагане. Освен това имат служби за социално-подпомагане, които не се заместват от пенсионната система на принципа "Дайте да дадем!"
Явно тези професии не са така привлекателни, а държавата има нужда от тези служители и те трябва да са мотивирани, за да служат добре на държавата
Добре, ама това защо трябва да става за сметка на пенсиите на "балъците" - третокласните трудещи се? Не може ли да бъде обособен специален фонд (като полицаите във Франция, пилотите в Германия) - вдигат се заплатите, двойно се вдига осигурителната вноска, докато не се натрупат миниму 40 брутни заплати (точки във Франция) като осигуряване, излизат в пенсия, къде на 50 години, къде на 70 години. И плащанията по този фонд да са включени в министерските бюджети! Например, с включени осигурителни вноски и дължими здравни осигуровки Министерство на отбраната отма покрива изискването 2% от БВП да отиват за въоръжените сили, вместо тия пари да се оттичат у каналите на "публичното-частно партньорство" на ВМА.
Никъде няма изискване, че на определена възраст трябва да се пенсионираш. Има само условия и ако се изпълнени (55К пенсионна партида в САЩ, 40 г. трудов стаж в Австрия, 160 точки във Франция), след определена възраст (60 -65 г.) може да се пенсионираш.
Апропо не се ли задълбочиха тези проблеми след намаляването на осигуровките, данъците, липсата на ефективни мерки срещу сивата икономика
Сивата икономика е винаги следствие от лошото управление, а не причина за него. Нали, ако в бръснарницата ти искат 30 лв. за едно бръснене, е по-изгодно да си купиш ел. самобръсначка. А това че някакви пишман икономисти ще пресмятат по 6 лв. (ДДС) пропуснати данъци за държавата всеки ден, си е техен проблем. Защото тези пари, 30-те лв., пак ще ги похарчиш, но за по-ефективна икономическа дейност в сравнение с лошо организираното бръснене/пенсиониране.
И да, проблемите се задълбочават, защото колкото по-прозрачно става държавното управление, толкова повече лъсват тарикатщините от миналото - от "трите на доходоносни години да се считат за 40 години трудов стаж" до раздаването на ваучери вместо заплати.
17 Март 2015 18:09
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД