:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,711
Активни 434
Страници 4,276
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Распутин и шилетата

Бойко Ламбовски
"Всичко, което живее на този свят, има само един смисъл - смисълът на службата. И всяка служба си има край."

Валентин Распутин, "Прощаване с Матьора"



Преди три дни почина големият руски писател Валентин Распутин (15.03.1937 - 14.03.2015). Той е от непропорционално маститите автори - абсолютен класик в Русия и сравнително неизвестен в широки части на света. С което се отличава силно от такива създатели на бестселъри като Джоан Роулинг, примерно, или като фентъзи майстора Тери Пратчет, когото също наскоро загубихме.

Това си има причина, ще опитам да я щрихирам по-долу.

(Нека първо отбележа бегло нещо встрани от темата, което чух от моя вуйчо - д-р Бечев. Вуйчо ми, да е жив и здрав, дълги години беше шеф на здравната служба в общината на един средноголям провинциален български град. Той за пръв път ми обърна внимание на eдин факт, свързан със задълженията му да подписва документите за кончините на гражданите. "От дълга практика се убедих, че много голям процент хора умират съвсем близо до рождения си ден" - беше забелязал вуйчо.

Може би това е вече установен факт от световната наука, не знам. Може да си има и обяснение - не съм намирал такова. Честно казано, не съм и търсил. Споменавам го, за да предизвикам тълкувания и информация, ако някой има. И да илюстрирам колко често биографичните дати, както в случая тези на писателя, потвърждават това странно обстоятелство.)





С Валентин Распутин



съм говорил един-единствен път. За жалост влязох в неприятен за себе си и него спор. Той беше на гости в България по повод издание на своя нова книга, някъде преди около двайсет години. Аз бях в качеството си на слушател в залата с други колеги. Помня, че класикът изрази възмущението си от началото на т. нар. "преход" в нашите доскоро политически свързани страни, като особено се спря на телевизията. Определено мразеше телевизията. Най-вече мразеше "освободената" такава, тоест изобилието от телевизионни игри на късмета, различни шоута и прочее формати, залели тогава (пък и сега) екраните. Распутин надълго обясни, че "телевизионната кутия зомбира населението", че той е противник на това, че то е гадост и нещастие.

Не се съгласих с него. Не защото не беше до голяма степен прав, а защото посоката на мисълта му логично водеше до извода "да се прави, да се струва, но да се забрани". Той не изрече това, разбира се, но нямаше как да се направи друго умозаключение. А аз бях гледал доста съветска телевизия преди това. И не харесвах филтрираното й съдържание много повече, отколкото дефилето от плоски и пошли формати в настоящето. Така че предизвиках кратък диспут помежду ни, който - слава богу - не прерасна във взаимна неприязън поради доброто ни възпитание и поради моето уважение към майсторлъка на госта.

Нека сега кажа главното. Распутин е велик носталгик по детството. "Човек старее не тогава, когато стига до старост, а когато престане да е дете", смята писателят. Той непрекъснато тъгува по трудното, пълно с лишения, но и със светлина, и с обикновена селска доброта сибирско детство. Индустриалният свят, който в прекия и преносния смисъл заля като огромен язовир този свят, нямаше как да очарова писателя. ("Прощаване с Матьора"). А новият цивилизационен т.нар. "концепт" - този за "развличащия се човек", му е очевидно противен. For fun* е светая светих за огромна част от днешния масов обитател на света - имам предвид по-богатите части на света. За това доста находчиво пише Златко Ангелов в книгата си "Моята Америка". Забавляващият се човек, човекът, който с цената дори на собственото здраве търси да изпита всички възможни удоволствия, е продукт на постиндустриалното общество. То освободи този човек, всъщност огромни човешки маси, от нуждата да блъска от сутрин до вечер за скромния къшей хляб. Този човек е готов for fun да строи все по-огромни комплекси с гърмолящи влакчета, да зяпа 250 програми на телевизори колкото цяла стена, да трафикира ката ден 50% порно по интернет, да измисля нови и нови разновидности на хапченца, които "снемат всяка болка", разширяват "всяко съзнание", "прогонват всяко нещастие" - и прочее.

За Распутин и голяма част от героите му животът не е това. Той е служба - неслучайно започнах с онзи цитат по-горе. За Валентин Распутин животът не е случайно паднал се от съдбовното тото отрязък, в който номерът е да нагребеш колкото може повече наслади за единица време, а изпитание, при което евентуалната наслада е чувството, че си схванал какво се иска от тебе. И си съответствал горе-долу на това - в усилия, с мъки и с чест. Вярно, много трудно определима наслада за повечето от нас днес, съзнавам това...

Инак си стоя на мисълта, че телевизията не е виновна за нищо - тя е такава, каквато я правят и искат повечето зрители. Освен това днес е толкова богата, че има от всичко за всички - дори програми като за такива, излезли от книгите на Распутин.

Но признавам, че неговата ценностна парадигма е тази, пред която



мога да се поклоня.



Другата - тази на подобния на лъчезарно шиле for fun мой съвременник, гледам с недоверие и опасение. И като почнах с цитат, нека свърша с такъв: "Кой може да каже защо на прилични родители се раждат безпътни деца?". Така се питаше писателят приживе.

-----

*for fun - за кеф. англ.
14
5921
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
16 Март 2015 19:37
Бедата е там че под "цивилизованост" на запад и на изток има огромна разлика. Резултатът какъв е няма значение, преди това има една огромна мера с концепции, които на изток изобщо не са развити, не са заченати дори.
Аз не искам лъскави залъгалки, искам с мотиката на село, със съдрани гащи, брадясъл и зъл, първичен, наивен и малко оскотял - ама ти драги друго няма и да видиш!
16 Март 2015 19:38
"Кой може да каже защо на прилични родители се раждат безпътни деца?"

Аз мога да кажа, също с цитат:
"Децата приличат не на родителите си, а на времето, в което живеят." (не помня автора)
16 Март 2015 19:45
Това ми напомня размирните 90те години - додаде Киркор - таа пред Народното събрание мнооого преди да го отцепят се сбира любимото на целия български народ малцинство и носят огромни плакати на които лаконично пише ИСКАМЕ! и викат со все сила същото. Излиза Благовест Сендов - тогава председател на парламента и с мегафона благо пита - Какво искате бре народе? Излиза един мургав пехливан с бяла найлонова риза и анцуг и вика : Квот дадеш бащицей! Едни други дръти мургавелки го избутват и заглушават с викове - И работа искаме! Най-младата додава - Ама да е при тебе бащицей - че сите сме инвалиди тук!
16 Март 2015 20:31
Той непрекъснато тъгува по трудното, пълно с лишения, но и със светлина, и с обикновена селска доброта сибирско детство.

Световно неизвестен мрачен чичко от тайгата. Нема нищо общо с нас българите...
16 Март 2015 21:02
А новият цивилизационен т.нар. "концепт" - този за "развличащия се човек", му е очевидно противен.


И какво точно му е новото? "Хляб и зрелища" от кои времена е? Нещо да се е променило оттогава?
17 Март 2015 00:15



"Световно неизвестен мрачен чичко от тайгата. Нема нищо общо с нас българите..."


Ма ти не беше ли трак ?
17 Март 2015 00:41
И каква е разликата:
Фулко, френски свещеник, описание на Първия кръстоносен поход - 1096 г.:
„Оттук те поели път през земите на българите, които назовават траки според предишните паметници.”
"Hinc iter aggressi per fines Vulgariorum, quos vocitant Thracas, ut habent monumenta priorum" - Д. Ангелов, стр. 373
17 Март 2015 02:21
Вуйчо ми, да е жив и здрав, дълги години беше шеф на здравната служба в общината на един средноголям провинциален български град.
Доколкото имам впечатления от значението, приписвано на думата „провинциален“ в българската столица, „провинциално“ е всичко онова, което е извън нея. В този смисъл определението „провинциален“ в цитата е излишно. А ако значението на "провинциален" тук не е географско, интересно би ми било – кои са непровинциалните средноголеми български градове?
17 Март 2015 02:24
И като почнах с цитат, нека свърша с такъв:
Погледнах – наистина е „такъв“. В смисъл - от същия автор.

17 Март 2015 02:24

*for fun - за кеф. англ.
– Мда. Трудно се намира българско съответствие. Руско пък – съвсем.
17 Март 2015 02:57
Ма ти не беше ли трак ?


Той е трака-трак.

17 Март 2015 04:29
*for fun - за кеф. англ.

- Удобен фундамент за прихващане на насажданият всеобщ дебилизъм. Което дори не следва да се доказва, примери и наоколо...

Аз си мисля, че Щуреца най-вероятно е преоблечен анти сащист. Не е възможно, ако не е, да успява така успешно и ефективно да събужда гореща омраза към уж менторите си. Вчера открих, че с брътвежите за каганат, в същност е и яростен антисемит?! Или пък е засегнат от психо феномена, че когато ти кажат да не мислиш за летящи прасета, първата ти работа е да започнеш да мислиш за тях... Както и да е, жив и здрав.

Основното е, че една част от плебса страда от неспособността да мисли селективно и да филтрира шумът в системата. А той се създава умишлено. Важи и правилото, че кандидати за роби винаги има. Никой не може да бъде вътрешно в себе си роб, по принуда. То е по рождение.

Те така е и с мас-медиите, особено телевизиите. Отказа от перманентна клизма на мозъка е въпрос на вътрешно решение, способност да се взимат резолютно и да се осъзнае кои - кои са в съвременният свят. Ето защо напълно разбирам руският писател и неговите разбирания. Сифилиса на съвремието - либералната "демокрация" (псевдо демокрация) не се лекува с баене. Най-вече и защото, противника не оперира по етичните и морални норми на човеците... "Малки " генетични разлики.

Авторът -
17 Март 2015 08:03
Всичко, което живее на този свят, има само един смисъл - смисълът на службата.


И сега какво?
Ние дето не сме герои на социалистическия труд и лауреати на един куп государствени премии, напразно ли сме живяли?
И изобщо, все въртим-сучим, но винаги положителният герой се оказва руснак, пък американците - шилета...



17 Март 2015 09:11
ManfromUtopia
17 Март 2015 08:03
Распутин едва ли е имал предвид значението, което ти придаваш на "служба".
По-скоро става дума за "служене" и дори високото "служение" в библейския смисъл на думата, а не службица (пост). И обикновеният човек има високото призвание да служи на доброто и хората и да почита християнските добродетели.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД