:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,851
Активни 786
Страници 25,754
За един ден 1,302,066

Здравният ни модел се върна 15 г. назад, но срещу много повече пари

Щом държавата дава за вноските на 2/3 от гражданите 1/3 от бюджета на НЗОК, това не може да се нарича осигуряване
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Доста вероятно е Петър Москов да срещне подкрепа от финансовото министерство за идеята държавата да осигурява още граждани. Това все пак няма да доведе до особени нови разходи за хазната, при положение че плаща близо милиард годишно за 4 милиона българи.
В едно отношение България може да изпревари държавата на раздаването Гърция - процентът на хората, чиито здравни осигуровки се поемат от хазната. Вероятно дори в Гърция няма такова нещо - държавата да осигурява близо две трети от населението. С което приликите с южната ни съседка приключват, защото там, за разлика оттук, срещу здравната осигуровка действително се осигурява здравна грижа.

От има-няма 7 млн. души у нас държавата поема осигуровките на над 4 млн. от тях - деца, пенсионери, социално слаби, държавни чиновници, полицаи, военни, студенти. Неосигурените се водят близо 2 млн. души, но не е ясно каква част от тях реално живеят у нас. По данни на НАП около 2 млн. са хората, които сами си плащат вноските и до един горчиво съжаляват, че са принудени да го правят по силата на трудов договор или медицинска принуда. Защото за своите осигурени държавата плаща под 1 млрд. лв. годишно - 978 млн. лв. за 2015 г. Работещите, работодателите и самоосигуряващите се внасят 2 млрд. лв., с което издържат цялата система, а когато им се наложи да я ползват, установяват, че



тя е недостъпна, освен ако не платят още



Освен това плащат данъци, за да може държавата да отдели тези 978 млн. лв. за 2/3 от гражданите си.

Сега към тази 4-милионна армия здравният министър Петър Москов обещава да приобщи още една група - на имащите усещането, че са социално слаби. Предполага се, че става дума за 230 000 трайно безработни, които вече нямат право на социално подпомагане и не се осигуряват от държавата. Според Москов тепърва ще се изработват критерии на кои от тях ще бъдат осигурявани от държавата - например тези, които нямат имоти, не са отказвали работа, въпреки че са записани в бюрата по труда и прочее. В превод това значи, че тепърва ще има разправии в министерството на финансите колко още пари да се отпуснат за мижавите вноски, плащани от държавата.

Въпросът обаче не е в това дали всички 230 000 безработни ще се окажат обгрижени от хазната, или само 1 процент от тях. Не и в това дали те действително имат или нямат нужда някой да плаща осигуровки вместо тях - със сигурност това са бедни хора, които имат право на лечение. Въпросът е в това, че т. нар. здравноосигурителен модел, който на книга уж действа у нас, се извращава все повече и съсипва всичко, свързано със здравната система.

Идеята на здравното осигуряване е всички да плащат, а да ползват тези, които имат нужда, т.е. той се крепи на солидарността. В България обаче по принуда солидарни са една трета от плащащите - 2-та милиона работещи. Държавата, която щедро обгрижва 4 милиона души, плаща като за 2 милиона, дори и по-малко. Както е тръгнало, скоро, с малки изключения, всички граждани у нас ще се водят осигурени, макар че за тях всъщност не се плаща реална вноска, а просто ще се записват като имащи право на лечение срещу мизерна субсидия от хазната. Това не е здравно осигуряване, а нескопосана и криворазбрана социална политика на страхливи и некадърни управляващи.

Нещото, което действа като модел у нас в момента, прилича на това, от което се отказахме с гръм и трясък преди 15 г. - държавата през данъци да отпуска издръжка на лечебните заведения, а право на лечение да имат всички, просто защото са граждани на страната. Тогава здравните реформатори от кабинета на Иван Костов обявиха, че това е изчерпан модел, който води до корупция, мизерия в болниците и лоши резултати за здравето на нацията. Сега, 15 г. по-късно, отново имаме мизерна държавна субсидия за лечението на огромната част от ползващите медицински услуги и лечебни заведения, които на практика не се конкурират, а получават ежегодна издръжка от здравната каса под формата на лимити. Само че имаме и цяла мастита структура, която да разпределя издръжката - НЗОК, и десетки нови болници, които получават издръжката наред с останалите и масово се занимават с търговия със здраве вместо с медицина.



Здравето на нацията твърдо държи дъното



във всякакви видове европейски статистики. Има обаче една съществена разлика - парите, които се дават за "новата" система, са много повече, отколкото преди 15 години. А за бедните и болните, дори и да са осигурени, тя е по-недостъпна.

Това е тихо бедствие, чийто потенциал ще се разгръща тепърва. В отдалечените и бедните райони полека-лека лечебните заведения ще престанат да функционират напълно за сметка на лъскавите нови клиники в София, които за нищо не света не приемат тежки случаи. Бюджетът на НЗОК ще продължи да се дъни ежегодно, защото, от една страна, трябва да издържа медицинските барони, но от друга - няма кой да плаща нормални вноски. След 10-20 години повечето лекари, които искат да се занимават с медицина, а не с източване на здравната каса, ще са се изнесли от България, а с тях и значителна част от реално плащащите здравни вноски работещи хора.

Какво предлага настоящият министър Петър Москов, за да спре тази тенденция? Листи на чакащи за хората с несоциално значими заболявания и обещание за повече финансиране на тези със социално значими. И двойно увеличение на здравната вноска на държавата, но след 10 години. Все някой може пък и да го дочака.
27
4181
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
19 Март 2015 20:41
със сигурност това са бедни хора, които имат право на лечение


Със сигурност такива заявления не могат да се правят. Това може и да е важало с пълна сила при др. Тодар Живков, ама сега — не!


19 Март 2015 20:47
Идеята на здравното осигуряване е всички да плащат, а да ползват тези, които имат нужда, т.е. той се крепи на солидарността.


Виж, такива изявление могат да се правят. Нищо, че са малоумни.

19 Март 2015 22:12
макар че за тях всъщност не се плаща реална вноска,

а ДДС?
20% върху всичко - не са реални?

20 Март 2015 09:04
Чета в момента "Атлас изправи рамене" Втора част.. ами, явно Айн Ранд е имала предвид точно сегашното положение в България/че и по света/.. Да подскажа.. имала е предвид демокрацията... не социализма. Едни чиновници се правят на самаряни с чужди пари.. всичко в името на обществото/избирателя. Резултатът е плачевен и все по-лошо става.

Сега пък ще се подпомагат хора които се "чувстват социално-слаби".. пак измислени критерии.. само и само да се заобиколи истинският критерии - богатството. Имаш ли богатство не си социално-слаб. Нямаш ли - гледа се дохода ти. И толкова. Ама не - щото това са избиратели...

http://mickideas.blogspot.com/2013/10/blog-post.html

Държавата просто трябва, ако човек не си плати осигуровките.. да му ги плати, но след това тия пари да си ги търси с данъците в края на годината. Просто дава все едно заем и после по общия ред се събират парите както събира данъците.
20 Март 2015 09:07
Има една държава в Европа - Дания се казва. Та в нея казват, че няма вноски за пенсия и здравеопазване - това се прави за сметка на ДДС. Казват, че е малко по-високо от нашето. Който иска по-голяма пенсия и по-добро лечение се осигурява допълнително доброволно. Май и Москов знае за тази държава и това иска. А, дано!
20 Март 2015 09:23
В момента един от големите проблеми е, че осигуровки трябва да се плащат всеки месец.. това е най-малкото неудобно.. освен, че човек трябва да плаща и 1 левче, даже 5 лева?! банкова такса, но трябва и да губи време да ходи до банка. Отделно здравното осигуряване не е като телефона или интернета.. да ти го спрат веднага след като не си плащал и ти веднага да усетиш.. Човек може дългов време да е здрав и да не му трябва лечение. Т.е. лесно се пропускат вноски.

Та трябва да се върви към опростяване на действията по плащанията на вноските, както и да не се пропускат вноски. Щото веднъж пропуснати, след това е трудно да бъдат събрани.. особено ако човек живее с малко пари.. Не знам дали сте били свидетели, на ситуация при която човек остава без пари и не плаща наем, два.. - после шансът наемът да бъде платен намалява в пъти. Същото е и със здравните вноски.

Горе написах, държавата трябва, когато човек не си плати месечната вноска.. автоматично да му я плаща.. но не безвъзмездно, а с кредит и с малка лихва даже. В края на година НАП си иска парите. Трябва да има възможност и човек да си плати още в началото на годината накуп вноските за цялата година/ако има промяна в дохода после може да доплати/



20 Март 2015 10:00
Би ли ми обяснил някой, как един човек без официални доходи, може да бъде принуден да плаща всеки месец здравни осигуровки? Ако плати, след това трябва да попълни декларация за произход на парите. А, ако няма откъде да вземе официално заем, то ще е принуден "официално" да открадне, за да се издължи на държавата. Тук ми се струва, че има противоречие.
20 Март 2015 10:32
Решението е много просто, ама не знам кое правителство вече не смее да го направи, щото ще бръкне прекалено дълбоко в раната - здравна карта. Тя казва къде какви болни има, НЗОК на тая база после казва къде какви структури ще финансира и всеки, който е над лимита, няма да получава никакви плащания, за да не става както сега - в София 20 болници, в Девин - 0. Всеки, който реши да си направи клиника - веднага се закачва като пиявица да смуче от НЗОК. И да махнат монопола на касата, също няма да е лошо.
20 Март 2015 12:16
Един от най-големите абсурди на сегашната здравна система в България е феномена държавна/общинска болница, регистрирана по Търговския закон (‌т.е. като търговско дружество). Това е в основата на всички врътки, които подобни структури правят, за да източват Здравната каса. Надути и нереални договори с доставчици, раздути сметки за медицински услуги и пр. Защото Търговския закон им позволява да правят всички тия неща. Нека болниците и поликлиниките с преобладаващо държавно и общинско участие се регистрират като дружества с идеална цел, държавата да въведе ред при участие в доставки/търгове, както и в заплатите на персонала, и голяма част от проблемите могат да бъдат редуцирани. Само че няма интерес и смелост да се направи това....
20 Март 2015 12:49
Решението наистина е просто. Да се възстанови собствеността на държавата върху държавните болници. Да се определят кои болници са за държавните служители и пенсионерите и кои за студентите и учениците. За социалнослабите в някои държави има социални болници - към църквите или социалните организации. Да се либерализира осигуряването като застраховане и всяка частна болница да може да ползва застраховките на болните. Застрахователите ще контролират ползването на средствата и няма да се допускат кражби като сега. Който иска - да се осигурява, който иска - да се лекува на частно! Всичко останало на пазарен принцип. Ако държавен служител желае да отиде в частна болница - да си плаща. Който не се осигурява - ще се лекува на частно на свободен принцип - по ценоразпис. Бърза помощ да посещава адреси на повиквания и да извозва хората до свой разпределител, откъдето да се отправят към съответните здравни заведения - държавните за държавните служители , пенсионерите и учащите, към частни болници по желание на пациентите, или към социалните болници. Студенти като завършат, в голямата си част ще почнат от социалните и държавните болници. Като станат големи специалисти и имат смелост - ще се впуснат в частния бизнес при свободна конкуренция.
20 Март 2015 13:54
Би ли ми обяснил някой, как един човек без официални доходи, може да бъде принуден да плаща всеки месец здравни осигуровки?


Ами трябва да се хване поне малко на работа през месеца.. все за 20 лева ще намери някой да го наеме. Това му се вика - мотиваране, човек да тръгне на работа.
20 Март 2015 14:59
Здравния модел не се връща назад, той върви към окончателно унищожаване на населението. Всяка реформа цели да напълни нечии гушки за сметка на намаляване на здравните услуги. Излъгаха, че ще има лични доктори. А тези се нагълтаха с пациенти, които висят с часове пред кабинетите им, пишат като луди и не правят домашни посещения и не дават направления. За това всеки вика линейка, а линейки няма достатъчно. Да, лечението е скъпо, защото всъщност никой не ви лекува и това ще се задълбочи с новите правила. Вместо профилактика, за да не се разболеете, ще има листи от чакащи болни, на които състоянието ще се влошава. И ще има все повече инвалиди, защото бедните хора нямат пари за лекарства, а безроботните нямат достъп до лекар. Абсурдно е безработните да плащат за здраве, а държавните служители не. Още по-абсурдно е, че вкарват в болница хора, които нямат нужда и точат Касата, а онези, които имат нужда не получават лечение.
20 Март 2015 15:45
Такаааа...тъкмо напоследък се чудех, защо аджеба е станало традиция да се поставя каруцата пред коня, а после - коня в каруцата...
Здравеопазване означава, че усилията трябва да са насочени към ОПАЗВАНЕ на здравето, т.е. всеки (с изключение на инцидентите и злополуките), стигнал до болница е вече провал на системата. А целият дебат се върти около едни пари...
Хайде да поразсъждаваме прагматично. Първо търсим в Гугъля коя е най-здравата нация (какъв по-добър критерий за ефективността на здравната система)? След 0.63 секунди разбираме, че е Сингапур. След още 0.51 секунди можем да видим и каква точно система за здравеопазване ползват.
Въпроси?
Ама това е, ако идеята е да се реши проблема бързо и ефективно.
0,63+0,51=1,14 секунди...
20 Март 2015 16:21
mick,
само една вметка - дали може преди държавата да плаща или да отпуска заеми, просто да изпрати един SMS? Ей така, за подсещане. Другия месец пак. Пък чак тогава, евентуално, нещо да плаща тя.
20 Март 2015 17:43
Е, как ще се оправим?!
20 Март 2015 23:05
Би ли ми обяснил някой, как един човек без официални доходи, може да бъде принуден да плаща всеки месец здравни осигуровки? Ако плати, след това трябва да попълни декларация за произход на парите. А, ако няма откъде да вземе официално заем, то ще е принуден "официално" да открадне, за да се издължи на държавата. Тук ми се струва, че има противоречие.

Няма друга държава в света на тая земя в тая слънчева система и цялата галактика сигурно, която да иска здравни осигуровки от хора без доходи.
Много ще се радвам некой дебел лоясал адвокат, де винаги се прави на народна душа, да вземе да осъди държавата именно заради това и безумие.
21 Март 2015 12:07
Няма друга държава в света на тая земя в тая слънчева система и цялата галактика сигурно, която да иска здравни осигуровки от хора без доходи.


Няма проблем, стига "хората без доходи" да не искат здравни услуги.


21 Март 2015 14:18
rego, 20 Март 2015 12:16
Buda Iskariotski, 20 Март 2015 15:45


22 Март 2015 10:54
Би ли ми обяснил някой, как един човек без официални доходи, може да бъде принуден да плаща всеки месец здравни осигуровки?

Много просто, някой друг го издържа. Например жена домакиня, на която мъжът печели достатъчно и тя не работи. Младеж, живеещ вкъщи и издържан от мама и татко.
Тези случаи не се покриват с понятието социално слаб.
В България нито един здравен модел не работи и няма да сработи. На огромната армия пенсионери не се удържат нито данъци, нито здравни осигуровки. А от тях има такива с високи пенсии и странични доходи, които би трябвало да плащат. Същото важи и за деца, ученици и студенти: на известна част от тях родителите са заможни и биха могли да поемат някакви минимални осигуровки. Отделно неплащащите или плащащи върху някакъв минимум самоосигуряващи се лица.
Но ако се поставят на дневен ред подобни мерки, веднага ще срещнат решителен обществен отпор. Затова и българското здравеопазване ще бъде такова, каквото го познаваме: който иска по-добро, да си плаща.
22 Март 2015 12:47
Чета в момента "Атлас изправи рамене"


вземи да прочетеш и биографията на авторката, примерно последните й години. точно за здравеопазването е - какво ги говори/пише и какви ги върши. и как се е срамувала да използва името, с което е известна:


През седемдесетте години здравето на Ранд се влошава. През 1974 г. е оперирана от рак на белия дроб, причинен от тютюнопушене. Въпреки критиката си към политиките за общодостъпно здравеопазване, Ранд настоява и получава реимбурсиране на медицинските си разходи, като полученият от нея чек е на името Ан О'Конър, както тя се казва по мъж[29][30].


в една стара книга е казано, че по делата им ще ги познаеш. делата на
Айн Ранд (на английски: Ayn Rand), произношение /ˈaɪn ˈrænd/[1]); рождено име Алиса Зиновиевна Розенбаум
говорят сами за себе си.
22 Март 2015 18:22
Много просто, някой друг го издържа. Например жена домакиня, на която мъжът печели достатъчно и тя не работи. Младеж, живеещ вкъщи и издържан от мама и татко.

Ми познавам случаи, в които никой не ги издържа, ровят по кофите за боклук за да ядат нещо и живеят в жилища с отдавна спрян ток.
Тия ще ги бесиме ли смехурко?
22 Март 2015 18:24
Ми познавам случаи, в които никой не ги издържа, ровят по кофите за боклук за да ядат нещо и живеят в жилища с отдавна спрян ток.
Тия ще ги бесиме ли смехурко?

Тези хора трябва да се регистрират в социалните служби, ще получат право на помощи, съответно и здравна осигуровка за сметка на държавата.
22 Март 2015 18:30
Ми това няма да ги спаси от ровенето по кофите, щото с 50 лева на месец не знам как може човек да се оправя, а държавата и без това не си плащат своя дал от здравните вноски, така че се тая.
22 Март 2015 19:41
През седемдесетте години здравето на Ранд се влошава. През 1974 г. е оперирана от рак на белия дроб, причинен от тютюнопушене. Въпреки критиката си към политиките за общодостъпно здравеопазване, Ранд настоява и получава реимбурсиране на медицинските си разходи, като полученият от нея чек е на името Ан О'Конър, както тя се казва по мъж

Много хора са против сегашната пенсионна и здравна система. Значи ли, че трябва да се откажат от тях, след като държавата им събира осигуровки?
Така и Ранд, след като си е плащала данъците според изискванията на закона има право да се ползва от това, което се предоставя срещу тях.
22 Март 2015 19:43
Ми познавам случаи, в които никой не ги издържа, ровят по кофите за боклук за да ядат нещо и живеят в жилища с отдавна спрян ток.

Виж по-горе за какви случаи съм писал преди да се заяждаш.
22 Март 2015 20:10
Така и Ранд, след като си е плащала данъците според изискванията

тук не става въпрос за данъците, а става въпрос, че тая нещастна женица говори едно, а върши съвсем друго, когато ножът опре о нейния кокал
22 Март 2015 20:26
тук не става въпрос за данъците, а става въпрос, че тая нещастна женица говори едно, а върши съвсем друго, когато ножът опре о нейния кокал

Точно за данъците става въпрос, а в България и за осигуровките.
Да бъда максимално точен: ако аз не харесвам пенсионния модел (а не го харесвам защото получаваните пенсии трябва да са пропорционални на внесените осигуровки, без минимум и максимум на пенсиите) и пиша против него, значи ли че по тази причина трябва да се откажа да получавам пенсия, след като съм внасял според изискванията на закона, но не одобрявам модела?
Или искаш да ми кажеш, че като не съм съгласен със системата да се откажа от нещо, за което съм плащал?
Така и Ранд: не е одобрявала системата, но си е внасяла данъците според изискванията на тази система, следователно има право да я ползва. Несъгласието с една или друга система не освобождава човек от задълженията към нея, а с това и от правото му да се ползва при необходимост.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД