:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,415,628
Активни 309
Страници 18,525
За един ден 1,302,066

Изчезна ключово доказателство по спор за имот

Инвентарна книга се "изгубва" точно когато прокуратурата трябва да разследва дали не е фалшива
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Фабриката на Величко Тодоров е построена през 1928 г. по проект на арх. Георги Фингов. Непокътнатата й фасада обаче не убеди нито вещите лица, нито градския съд в автентичността й.
Инвентарната книга на някогашния хладилен завод в София, заради която Софийският градски съд отне реституирана фабрика от собствениците й, изчезна, съобщиха те пред "Сега". Става дума за основното веществено доказателство, наклонило спора в полза на приватизатора "Мраз" АД, вместо към наследниците на основателя на фабриката Величко Тодоров.

Въпреки че Тодорови са изгубили делото в съда, те завели жалба в Софийската районна прокуратура, тъй като според тях инвентарната книга е фалшива. Всъщност делото за реституирания им имот коренно променя хода си именно след появата й през 2012 г. Според потърпевшите дотогава тя не е била налична, а архивите на данъчните и общинските служби показват, че спорният имот никога не е бил записван в инвентарните книги на бившия хладилен завод. Затова появата на документа предизвиква съмнения у собствениците. Те оспорват доказателството, тъй като в него няма нито дати на заприходяването на постройките на дядо им, нито подписи, няма брой на страниците, липсват адреси. Документът обаче е цитиран от вещите лица и съдът го приема за достоверен.

Книгата обаче изчезва точно когато районната прокуратура трябва да разследва. Затова в края на януари тя отказва да образува наказателно производство с мотива, че "не е установен и приобщен към материалите по делото оригиналът на документа (инвентарната книга), за който се твърди, че е инкриминиран".

"Това е Параграф 22 - изработва се фалшивото доказателство, съдът го приема безусловно, без да ни даде право да го оспорим, и после въпросният документ изчезва", казаха за "Сега" жалбоподателите. Те са оспорили постановлението на прокурора с аргумент, че се е произнесъл при непълнота на събраните данни и неизяснена фактическа обстановка. Според тях прокурорът е приел, че липсата на документа в оригинал е пречка за постановяване на осъдителен съдебен акт, а Върховният касационен съд има практика в обратна посока - ако същият документ е бил обект на експертно изследване, е възможно доказването на извършено престъпление. Освен това потърпевшите настояват за снемане на обяснения от вещите лица, извършили тройната техническа експертиза по делото, и търсене на изчезналата книга. Очаква се произнасяне на градската прокуратура.



ПРЕДИСТОРИЯТА

През 1993 г. наследниците на Величко Тодоров започват процедура по връщане на фабриката му, построена през 1928 г. в индустриалния квартал на София. Те пазят целия му архив, разполагат с протоколи, планове, скици и разрешения от най-различни институции, в които имотът е описан подробно. Столичната община връща сградите на правоприемниците им, а теренът, който е общински, им бива продаден. По-късно се появява приватизаторът "Мраз" АД, който предявява претенции към имота. Софийският районен съд оставя имота на наследниците на Тодоров. 20 години след като са си върнали собствеността, Софийският градски съд им отнема и земята, и постройките върху нея с аргумента, че те никога не са били общински, а са на съседния бивш хладилен завод, който отдавна е приватизиран. Върховният съд отказва да гледа жалбата на наследниците.
1
2930
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
22 Март 2015 23:17
"Това е Параграф 22 - изработва се фалшивото доказателство, съдът го приема безусловно, без да ни даде право да го оспорим, и после въпросният документ изчезва"

Това не е никакъв Параграф 22. Това е великата шаячена правда в нашата територия, където съдът (кой знае защо ) приема охотно фалшифицираните доказателства за истински и прогонва истинските собственици.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД