Служителите от сектор "Сигурност", родени след 1959 г., да се осигуряват само в НОИ, без да им се правят вноски към частните пенсионни фондове. Това е едно от предложенията на синдиката на МВР към вицепремиера Ивайло Калфин за пенсионната реформа. Освен това синдикатите се канят да внесат в съда текстовете от Кодекса за социално осигуряване, с които се задължават родените след 1959 г. служители на специалните ведомства да се осигуряват за втора пенсия. Текстовете са в сила от началото на пенсионната реформа.
Все още няма изчистен вариант на предложенията, които работна група с представителите на МВР и МО разработват. Не е обсъждан въпросът за въвеждане на минимална възраст за пенсия. "Очакваме от социалното министерство да ни предложи варианти, които да обсъждаме", коментира пред "Сега" Валентин Попов от синдиката на МВР.
В момента пенсионерите от специалните ведомства нямат достъп до парите си по индивидуалните партиди, докато не навършат нормалната възраст за пенсия на трета категория. Но получават по-ниска пенсия от НОИ, защото част от осигуровките им са превеждани в универсален фонд. По данни на НОИ при равни други условия младите пенсионери получават с около 20 лв. по-ниска пенсия от колегите им, родени преди 1959 г., които не са осигурявани за втора пенсия. Средната възраст за пенсиониране на военни, полицаи, следователи и др. е около 50 г. Пред депутатите от ресорната парламентарна комисия Калфин коментира, че тази ситуация е несправедлива. "При всички случаи трябва да намерим решение, защото в момента тези хора не са виновни, а би трябвало да има достъп до тяхната сметка, натрупана в универсалния пенсионен фонд, ако те искат да започнат да я ползват", коментира Калфин. "Това е и аргумент за определяне на възраст за пенсиониране на тези служители, защото ако те работят повече и по-дълго време от 27 години, това означава, че ще се доближат до възрастта за пенсиониране и този проблем при тях няма да е толкова значим", обясни председателят на комисията Хасан Адемов.
Другата идея е служителите да започнат да плащат сами осигуровките си, които в момента поема държавата. Председателят на синдикат "Отбрана" на КТ "Подкрепа" Тодор Воденов коментира пред "Сега", че те подкрепят предложението, защото един от принципите на системата е личният принос. Воденов заяви, че също чакат от социалното ведомство да получат предложения за пенсионната реформа, които още не били готови. Военното министерство е предложило пък намаляване на разходите с около 15-20 млн. лв. заради искането на финансите да се намалят разходите за заплати с 10%, което синдикатите подкрепят, защото няма да се стигне до уволнения.
|
|