Все още не е ясно какви са причините за взрива. До редакционното приключване на броя огледите в района на инцидента не бяха започнали, тъй като при такива експлозии задължително се изчаква 24 часа, преди да започне разследването. В неделя районът бе огледан с безпилотни самолети на Министерството на отбраната. От МО съобщиха, че при обследване на района на взрива ще бъдат използвани и две машини "Пустинна котка".
Според всеобщото мнение става дума за добре поддържан склад. Министърът на икономиката Божидар Лукарски дори нарече завода, чийто принципал е ведомството му, "пионери в превантивната дейност и в безопасността и производството и съхранението". Министърът допълни, че складът е бил със специална облицовка, която ограничава щетите.
"Не съществува практическа причина за взривовете. Изделията са много добре защитени", заяви пред "Фокус" кметът на Сопот Веселин Личев. По думите му в склада не е имало ток и отопление и всичко е било чисто. От инспекцията по труда заявиха, че са правили проверки в производствената база на завода и са открили нарушения, но те бързо са били отстранени. В склада обаче инспектори не са ходили, тъй като там няма производствена дейност.
Директорът на ВМЗ-Сопот Иван Стоенчев коментира, че складовете са построени така, че взривната вълна да не се предава от единия към другия. Часове след взрива на мястото бяха Лукарски, военният министър Николай Ненчев и главният секретар на МВР Георги Костов. Лукарски обясни, че евакуация на хората от близкото село не се налага. Част от тях обаче сами напуснали домовете си.
Във взривилия се шести холандски склад не е имало производствена дейност, а е съхранявана само готова продукция. В момента на експлозията там е имало над 2000 неуправляеми реактивни снаряди, противотанкови гранати и други боеприпаси. Икономическият министър коментира, че избухналите боеприпаси са изплашили хората, тъй като "летят доста ефектно и горят доста ефектно". Лукарски увери, че няма опасност от замърсяване на въздуха, защото това са конвенционални боеприпаси и не отделят отровни вещества. Той допълни, че е наредил проверка на всички складове в страната. "Интересно е, че този инцидент става след началото на проверката", каза Лукарски.
На фона на уверенията за доброто състояние на склада се появи и версията за саботаж. И главният секретар на МВР, и военният министър не я изключиха с уговорката, че на този ранен етап всички версии са възможни. "Твърде вероятно да е човешка грешка, да е обстоятелство, което не зависи от хората, които работят там, разбира се, чух и коментарите и те бяха свързани евентуално със саботаж. Всичко е възможно, но не бих искал да говоря повече по тази тема, тъй като следствието трябва да си свърши работата", заяви Ненчев пред bTV. "Към момента не можем да кажем, че е имало саботаж, но не можем и да отхвърлим тази вероятност", каза Костов. Главният секретар обясни, че тротиловият еквивалент на взрива е над 1 тон.
..........
Над 3500 тона стари мини и снаряди цъкат като бомби в страната
Случаят в Иганово за пореден път повдига множество въпроси относно съхранението и унищожаването на боеприпаси у нас. При подобни случаи през последните години десетки хора загинаха. Последният голям взрив бе през октомври миналата година в завод Миджур край Горни Лом. Тогава загинаха 15 души. През лятото на 2012 г. при взривове в складове край Петолъчката умряха трима души. Отделно от това има множество ранени при подобни инциденти. След експлозията в Горни Лом МВР пое охраната на около 190 000 мини, които все още не са унищожени. Охраната им струва около 60 хил. лв. месечно.
В неделя военният министър заяви, че е разпоредил проверки на складовете с боеприпаси още когато е встъпил в длъжност, но подчерта, че е много притеснен. "Притеснява ме това, че при нас се съхраняват също такива боеприпаси с изтекла необходимост, които трябва да бъдат утилизирани спешно. Изпитваме много сериозни затруднения. И пари липсват. Около 7 млн. лв. трябват", обясни Ненчев.
Планът на МО за утилизация отчита, че в страната има 3583 тона излишни боеприпаси.
Министърът заяви, че са водени разговори с немска компания да се предостави камера, която утилизира боеприпаси без опасност за хората, които работят с нея. Ненчев настоя разходите по утилизацията на мините от Миджур да бъдат поети от частната фирма, а не от държавата.
.