Ирландската прокуратура свали обвинението за притежание на екстази срещу Дарън Сний в краткия промеждутък, в който това не беше престъпление. |
Решението е по делото на мъж на име Станислав Бедерев. През 2012 г. той е обвинен, че притежава метилеткатинон - стимулант, изрично споменат в списъка със забранени вещества към закона. Той обаче е бил добавен там през 2011 г., а преди това е можел свободно да се купува и притежава в Ирландия. През май 2014 г. съдия от Висшия съд отхвърля иска на Бедерев да издаде заповед, която обявява допълненията на забранителния списък към Закона за злоупотреба с наркотици от 1977 г. за неконституционни. Според чл. 2, т 2. от този закон "правителството може да обяви с наредба всяка субстанция, продукт или получаване на съединение за контролиран наркотик". Тоест, пише в тълкуването на Апелативния съд, има два начина, по които дадено вещество може да се обяви за "контролиран наркотик" - ако присъства в списъка, създаден през 1977 г., който винаги може да бъде осъвременен от парламента; или чрез решение на кабинета.
Член 5 на ирландската конституция обаче гласи: "Единствената и ексклузивна власт за създаване на държавни закони е запазена за парламента". Съответно съдия Джерард Хоган обявява чл. 2, т. 2 от закона за противоречащ на конституцията и в съответствие с това решение оправдава Станислав Бедерев.
Решението на съда хвърли парламента и правителството в шок, тъй като практически обяви за легално притежанието на редица вещества, които не са присъствали в оригиналния забранителен списък към закона. То влезе в сила на 10 март, вторник. Министърът на здравеопазването Лео Варадкар моментално подготви поправка, която да бъде гласувана в парламента. Тя мина през двете камари и бе подписана от президента Майкъл Хигинс в сряда, влизайки в сила в четвъртък в полунощ. Пред репортери здравният министър потвърди, че сред наново забранените видове дрога са екстази, "магически гъби" и меткатинон. "Никой няма да се изправи в парламента и да призове за толерантност към употребата на наркотици за забавление", категоричен бе министърът, цитиран от в. "Айриш таймс". Това обаче значеше, че в този период от време притежанието на редица видове дрога всъщност бе законно.
Фактът, че включените в първоначалния списък към закона 125 наркотика, сред които канабис, хероин и кокаин, все пак останаха забранени, не спря медиите по света да се посмеят за сметка на Ирландия. Иронично, продажбата, покупката, вносът и износът на наркотиците си останаха забранени, но пък полицията не можеше да направи нищо срещу всеки, заловен да притежава веществата, в няколкото часа, преди новият закон да влезе в сила.
Решението на съда обаче засегна и неизвестен брой други дела - според министъра "десетки". "Всеки отделен случай ще трябва да се провери и да се види дали хората са били обвинени само по тази част от закона, или имат обвинения и по други закони", обясни той. Правителството обмисля още и обжалване на делото пред Върховния съд.
Пред "Айриш таймс" адвокатът Гарнет Ориндж коментира, че всички дела за притежание, продажба или снабдяване с подобни наркотици са "обречени". "Обвиненията за всички споменати в текста от 1977 г. наркотици като хероин и канабис са валидни. Но това не се отнася например за МДМА, който бе добавен с наредба на кабинета в средата на осемдесетте", обясни той. "Ако процесът ти започва утре и се отнася за екстази, практически си свободен. Тази дрога не е незаконна. Тя става забранена, само след като бъде добавена по легален начин към текста на закона", коментира Ориндж на 10 март. Въпреки това вероятно делата, чийто изход ще се промени, са малко, а вероятно вече издадените присъди също няма да бъдат засегнати.
Поне един случай обаче имаше последствия - прокуратурата оттегли обвиненията срещу мъж, заловен с екстази на стойност 17 000 евро през 2013 г. Самият Дарън Сний всъщност се призна за виновен часове преди Апелативният съд да обяви решението си, след това обаче адвокатите му поискаха отмяна на признанието, а съдията се съгласи, пише в. "Айриш таймс". Сний все пак е заплашен от присъда за притежание с цел продажба на канабис на стойност 819 евро и кокаин на стойност 399 евро.