:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,279
Активни 586
Страници 2,844
За един ден 1,302,066
Реформатори

Аман от колумбовци в образованието

Крайно време е министерството на просветата да спре да баламосва обществото с общи визии за реформи и да започне да работи
Снимка: БГНЕС
Лансираната от министъра нова "структура" обаче е нещо много по-просто - говорене на едро по тема, която има дълга предистория, с цел истинските отговори всъщност да не се дадат.
Пролетта дойде, а с нея и новият цикъл имитации на реформи за пред Брюксел. През април България трябва да представи пред ЕК актуализирана национална програма за реформи и поне на хартия да се опита да убеди еврочиновниците, че си е взела поука от същото упражнение, проведено през миналата година и е отчела отправените към нея препоръки.

Министерствата вече започнаха с изпълнението на тази волна програма, за която финансовото министерство постави краен срок - края на март, а сред отличниците реформатори побърза да се подреди просветното министерство. Така в нарочна пресконференция онзи ден просветният министър Тодор Танев отчете, че в последните два месеца работата по нови проектозакони в МОН била нараснала и това позволявало по-обхватен дебат за реформите, които предстоят.

Щеше да е хубаво



министърът да си бе останал само с общите приказки, но не



Отчетът не мина без поредно "откритие" в областта на образованието - този път по адрес на колежанското образование. Министърът реши, че този вид образование трябва да се отдели в отделна степен - нещо като междинна спирка между средно и висше образование, защото в момента степените не били достатъчно и имало много прекъснати връзки и с бизнеса, и с науката. Колежите щели да са изцяло нов вид учебни заведения, но не част от системата на висшето, а от професионалното образование. Те щели да дават два вида дипломи - майстор (след 2-годишно обучение) и "специалист" (след 3 години). Във вузовете също ще се въвежда нова степен - центрове за върхови постижения.

Всичко това звучи като някакво грандиозно разместване, нова реформа, която се лансира изневиделица на фона на прясно одобрена от МС стратегия за висше образование и очакващ второ четене нов проектозакон за предучилищното и училищното образование. Един вид - реформа на реформите. Лансираната от министъра нова "структура" обаче е нещо много по-просто - говорене на едро по тема, която има дълга предистория,



с цел истинските отговори всъщност да не се дадат



Тъжно смешна работа. Кадрите, които министърът обещава, че колежите от нов вид ще произвеждат, всъщност и в момента съществуват. Системата на професионалното образование е изключително широка и гъвкава, като центровете за професионално обучение и професионалните колежи предлагат широк избор от програми. След завършено средно образование се предлагат едногодишни и двугодишни програми за придобиване на професионална квалификация, като подобни професионални курсове имат право да организират и университетите. Създаването на нови образователни степени в областта на професионалното образование "майстор" и "специалист по" пък направо звучи като майтап на фона на премахването през 2007 г. на степента "специалист" във висшето образование с аргумента, че е "неразпознаваема" за пазара на труда. Тогава степента "специалист" бе заменена от също толкова неразпознаваемата "професионален бакалавър". Отдавна е ясно, че степента професионален бакалавър ще се премахва и точно по тази причина една купчина колежи започнаха процедури в националната агенция по оценяване и акредитация за преобразуване в специализирани висши училища.

Точно тук е заровено кучето. В момента в парламента чакат за одобрение четири решения за преобразуване на съществуващи колежи в специализирани висши училища. Това ще им позволи да избягат от нарочената за премахване степен "професионален бакалавър" и вместо това да обучават бакалаври и магистри. По волята на законодателя, който през годините направи всичко възможно да разширява до безкрай системата, специализираните висши училища имат право да обучават и доктори. Тоест бившите четири колежа ще станат напълно равноправни играчи в системата на висшето образование. Така България окончателно



ще счупи всички рекорди по брой университети на глава от населението,



докато се кълне във всякакви стратегии, че ще оптимизира системата.

Лансираната от министъра идея колежите да са част от професионалното, а не от висшето образование, цели да избегне именно това. Много е съмнително дали тази акция ще успее, защото България твърди, че е правова държава, а смяната на правилата насред открити процедури не е пример за това. Нищо чудно министерството просто да си създава алиби и на практика да въвежда регламенти в бъдеще време, които няма да променят нищо, защото дотогава всички колежи ще са станали висши училища. Но каквото и да цели просветното министерство, е крайно време да започне да аргументира идеите си с факти от реалността. Запазена марка на това ведомство е да бяга като дявол от тамян от подробните аргументации, стъпващи върху анализ на системата. Това важи и за новопредставената концепция за нови "степени" в структурата на образованието, и за течащия на второ четене проект за изцяло нов закон за предучилищното и училищното образование. Мотивите към проекта направо втрещяват с нежеланието си да звучат конкретно. Подробности. За тях ще питаме, като започнат да гърмят. Но пък още тази година ще можем да отчетем проекта като внесен в НС в доклада пред Брюксел.
15
3981
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
24 Март 2015 19:49
Частни "ВУЗ-ове", повече чиновници, всички с хартийки без стойност...
-------------------------
Сайтът на Генек
24 Март 2015 21:31
Аман от колумбовци в образованието
Таня Петрова —

Тоа може да се окаже по-голямо недоразумение и от Лукарски.


24 Март 2015 23:19
Танев не е глупав човек, ама няма силите да направи истински
реформи.
Защото за истинска реформа се иска подкрепата и на Тиквата и на другите
министри, финансите и т.н.
А те не искат да се правят истински реформи.
Нима от трагичното състояние на средното и висше образование може да се
излезе без значително повишаване на заплатите на хората в тази сфера ?????????
Тогава за какви реформи иде реч ?
25 Март 2015 00:02
Както винаги формата е по-важна от съдържанието.
Тия колежи не са от вчера и днес. Сума ти български държавници са завършили Робърт колеж и явно са били научени на много неща...
25 Март 2015 02:03
За времето си Робърт колидж е бил най-елитното учебно заведение, достъпно за българи. В момента има сигурно 1000 университета в Германия, Дания и на други места, които предлагат доста по-добро образование от нашето, при това напълно безплатно.
25 Март 2015 08:51
Това недоразумение с лице на булдог, страдащ от хемороиди, по-добре да предложи промени в закона, като се въведе мандатност на директорите на училищата, за да се спрат терористи-крадци като Нели Костова от 32 СОУ "Св. Климент Охридски", а не управление доживотно, като образованието на децата е поставено на последно място в задълженията на учителите!
25 Март 2015 09:55
Срам, срам и пак срам - откъде ги изкопават тези министри?! Игнатов -един надут пуяк, нарои професорите и доцентите. Другата в парламента Дамянова - ще досъсипе средното образование, а този се чуди каква глупост още да измисли, че да остане в историята на българската "демокрация".
25 Март 2015 10:07
80% от бюджета контролиран от МОН е предназначен за предучилищно и училищно образование вкл. професионално. Обаче 80% от дейността на всеки от последните 8 кабинети е посветена на висшето образование и науката. На около 2 години сме от мига, в който образователната система ще стигне по абсурдност и катастрофичност здравеопазната.
25 Март 2015 10:07
80% от бюджета контролиран от МОН е предназначен за предучилищно и училищно образование вкл. професионално. Обаче 80% от дейността на всеки от последните 8 кабинети е посветена на висшето образование и науката. На около 2 години сме от мига, в който образователната система ще стигне по абсурдност и катастрофичност здравеопазната.
25 Март 2015 11:03
В момента има сигурно 1000 университета в Германия, Дания и на други места, които предлагат доста по-добро образование от нашето, при това напълно безплатно.

Значи проблемът не е в образованието, а в липсата на възможности за реализация в България...
25 Март 2015 11:06
Аман от колумбовци в образованието



Танев може и да не е глупав, но за момента упорито се старае да ни държи в колебание по въпроса.

Подозирам, че напънът с "професионалните" колежи, раждащи майстори и баш-майстори, е опит за съчетаване на реформа с цункане на едни кинти, които се отпускат от правителствата на Австрия и Швейцария като помощ за сътрудничество в областта на т.нар. "дуално образование".

Какво стана с ВУЗа за пенсионери в Монтана впрочем?
25 Март 2015 12:16
В Австрия, Германия и Швейцария (единствените три държави в ЕС с реално дуално образование) то е част от средното образование, а не от висшето било то колежанско или не. Основното минимално условие, за да се изгради тази специфична форма на образование е да има а) производства/предприемачи готови да инвестират в обучението на своя работна ръка със средно образование и б) реални работни места за хора с такава квалификация. Освен основното условие има ред други процедурни особености, които обясняват защо тази форма на оБразование, екпериментирана в 90% от страните от ЕС работи само в точно тези три. Ако приказките за дуално образование в България не са само шумов пълнеж като 90% от избърбореното от политиците ни и някой публичен представител и/или служител си мисли, че в действителност работи за "дуално образование" - то със сигурност ние гражданите - хвърляме на боклука възнагражденията на този човек.
25 Март 2015 12:38
Танев не е глупав човек, ама няма силите да направи истински реформи.


Като не е глупав и иска да прави реформи, а му пречат Тиквеника и Горскийо, тогаз кво прави у това министерство?


25 Март 2015 16:43
Точно заглавие - откриват топлата вода. Стига с това дуално образование, което фактически си го имаше през соца - всички техникуми имаха сериозна практика по предприятията. Даже ние в гимназиите също ходехме на производствена практика /хехе, ние ходихме в бирена фабрика!/. Ама сега няма предприятия, каква дуална система го гони г-на министър!
26 Март 2015 07:32
Танев в предишното си битие, никога не е бил активен в работата по проблемите на образованието. Човекът е парашутист. Просташкото и неглежиращо поведение по време на прословутия гаф за Кюри спрямо ученичката, което му говореше, а той си правеше селфита и й подвикваше: "Говори си, Говори си, не ми пречиш!", може да мине за емблема на всичко, което прави. Няма вид на човек, на когото може да се разчита.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД