:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,577
Активни 625
Страници 3,142
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Децата имат запазена част при наследяване и на разведен родител

Живея с разведен мъж, който има 2 деца (едното пълнолетно, другото не) повече от 6 години. Искаме да закупим жилище, което да се води на името на двамата (по 1/2 за всеки), но искаме това жилище да не се води като наследство на неговите деца или бивша съпруга. Искаме евентуално жилището да остане наследено от наше дете (каквото все още няма, но в бъдеще имаме такива планове). Възможно ли е той да лиши от наследство децата от предния брак (конкретно за този имот) и ако е възможно, как точно трябва да стане това.

Н.З., по мейла



В наследственото право има няколко основни принципа. Един от тях е, че децата наследяват по равни части. Че за деца се смятат всички деца - дори осиновените от съответния наследодател. И няма значение дали става дума за разведени родители, или за такива в брак. Децата наследяват всеки един от тях.

Друг основен принцип в наследственото право безспорно е, че "когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството". Това е записано в чл. 28 от закона за наследството (ЗН). Пак там пише, че "частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя".

Запазена част имат определена категории наследници - това са родителите (възходящи от първа степен), децата, внуците, както и съпругът. Законът казва, че ако наследодателят се разпореди с повече от разполагаемата част, всеки от наследниците със запазена част, призован към наследяване, има право да иска намаляването им до размера на запазената му част. Това е искът по чл. 30, ал.1 от ЗН.

Размерът на запазената част на горепосочените лица е посочен в чл. 29 ЗН. Определянето става по два начина - в някои хипотези е посочен размерът на запазената част, а в други е посочен размерът на разполагаемата част. Така запазената част на децата, когато наследодателят не е оставил съпруг, е половината от имуществото при едно дете и низходящи от него и две трети при две и повече деца или внуци. Ако пък са оставени деца и внуци, но и съпруг, то запазената част на последния е равна на тази на всяко дете. Като при едно дете разполагаемата част е 1/3, а 2/3 е запазената част, при две деца има 1/4 разполагаема и 3/4 запазена част при три и повече деца - 1/6 разполагаема и 5/6 запазена част от имуществото на наследодателя. Запазената част на родителите или преживелия от тях е винаги 1/3.

Според чл. 29, ал. 3, изр. 1 от ЗН пък запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследява с родители. В конкретния случай обаче това няма значение, защото става дума за бивши съпрузи, а при тях с развода отпада и правото да се наследяват.

На практика от правото на иск за запазена част от наследството най-често се възползват именно децата и съпругът. Правото се упражнява само по съдебен ред. Съдебното решение отменя завещателното разпореждане или дарението, за да се възстанови запазената част. Искът може да бъде предявен самостоятелно или в делбеното производство. Правото за възстановяване на запазената част може да се упражни и чрез възражение във висящ процес. Необходимо е да се отбележи, че смъртта на наследника с право на запазена част не погасява правото му на запазена част и то може да се упражни от неговите наследници.

Според чл. 30 от ЗН наследникът с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове. Тук става ясно, че право на запазена част може да има само при завещание или дарение. Така този иск не действа при хипотезата, в която наследодателят е прехвърлил имущество чрез покупко-продажба. Тук единствената възможност е да се води дело за прикрита или симулативна сделка. Това е така, защото много често родители приживе прехвърлят имоти уж с покупко-продажба, като прикриват всъщност дарение. Трябва да се докаже, че всъщност детето не е платило, а пък съответният наследодател не е получил записаната в договора за покупко-продажба сума. Нещо, което определено става много трудно. Така или иначе обаче в тази хипотеза не може да се търси запазена част. Но това е във варианта, в който има дете, на което се иска да се остави съответния имот.

Иначе в конкретния случай вариантът е имотът да се придобие само от жената, на нейно име. От въпроса се подразбира, че става дума за фактическо съжителство, така че няма опасност да се претендира за съпружеска имуществена общност. И ако се придобие само от жената, то няма да могат другите деца да претендират. Но за целта трябва и мъжът да е съгласен, защото тук възниква въпросът, че той не наследява жената. А в един момент могат дори да се появят нейни законни наследници и тя да не може да завещае или дари имота на мъжа.
4
6984
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
24 Март 2015 21:56
Тоест човек дори да се разведе и да няма непълнолетни деца на издръжка, дори да е забравил старото си семейство от 20 години -те пак имат право на запазена част от имот купен с новата му съпруга? Това е пълен абсурд!

И какво, преживе моге човек да продаде и изяде собствеността си , но не може сам да се разпореди след смъртта му кой какво да наследи от НЕГОВАТА собственост???
Това е пълен абсурд!
25 Март 2015 09:33
Тоест човек дори да се разведе и да няма непълнолетни деца на издръжка, дори да е забравил старото си семейство от 20 години -те пак имат право на запазена част от имот купен с новата му съпруга? Това е пълен абсурд!

Да де, ама децата от първия му брак не наследяват новата му съпруга, а само него, т.е. всичките му деца си поделят една трета от имота като наследници ако липсва завещание. Все пак се предполага, че независимо от новия си брак всички деца имат еднакви права над наследството, оставено от бащата. Нещо повече, ако има признати извънбрачни деца и те наследяват заедно с тези от семейството.
25 Март 2015 13:09
Тук закона е правилен. Всяко дете наследява баща си и майка си. Какво толкова абсурдно има?
Друг въпрос е, че у нас хората масово се развеждат и последствията остават за цял живот за всички от разваленото семейство и най-вече за децата.
25 Март 2015 14:08
Интересно. Имаш деца и искаш да ги лишиш от наследство. Примерно щото си се сдърпал с майка им преди 20 години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД