:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,989
Активни 579
Страници 13,554
За един ден 1,302,066
Подбор

Канадската имигрантска система вече не е за завиждане

Внимателният подбор на имигранти според "човешкия капитал" е в миналото
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стереотипите за лекаря, който кара такси, и инженера, който доставя пица, са преувеличени, но основателни.
Когато политическите партии по света се оплакват от "неефективната" работа на държавите си спрямо имиграцията, те често се обръщат към Канада. "Точковата система" за подбор за постоянни имигранти спрямо човешкия капитал - изчислен според възрастта, образованието, заниманието, познанията по език и възможни предложения за работа, обещава, че имиграционната система ще направи това, което евгениката не можа да постигне. Ще контролира входа към политическата общност на най-добрите и най-умните. А фактът, че консервативно правителство успява да задоволи антимигрантските си гласоподаватели, докато култивира и сериозна подкрепа сред имигрантите, възбужда любопитството и завистта на европейски политици от всички цветове.

Точковата система е един от двата главни входа към Канада от шестдесетте години насам (другата е роднинската връзка). Въпреки това ролята й често е надценявана. За последните 50 години 60-70% от постоянните имигранти, които Канада приема годишно (общо до 250 000) са получили позволение да пребивават в страната чрез семейна връзка с човек, приет по точковата система, или с постоянен жител или гражданин на страната. С други думи, по-голямата част от



имиграцията е по семейна линия



Това приемане на семейната миграция е диктувано от собствения интерес. Изграждането на нация изисква хора. Канада не би могла да привлече и да задържи предпочитаните икономически актьори, без да им позволи да доведат и семейството си; във всеки случай едно цяло семейство е по-продуктивно, социално интегрирано и се очаква да харчи повече и да инвестира в страната, вместо да изпраща пари на останалите в чужбина негови членове. Точковата система и семейната миграция бяха инструментите за контролиране на масовата миграция, не за ограничаването й.

Освен това самият начин на оценка също имаше ограничения: един от тях бе безконтролното натрупване на молби в системата, която нямаше квоти. През 2011 г. недовършените молби стигнаха над 400 000. Правителството реши проблема, като спря приема и хвърли всички пратени молби в коша за боклук.

Другият голям недостатък бе



загубата на мозъци



Стереотипите за лекаря, който кара такси и инженера, който доставя пица, са преувеличени, но основателни. Заемането на много ниски работни позиции от новодошлите е симптом на несъответствията между критериите за прием на властите и рестриктивните практики на лицензиращите институции. Още по-голяма пречка е навикът на работодателите да настояват за образование и опит, придобити в Канада. На хартия точковата система може да не взема предвид раса, религия и етнос, но на практика канадският трудов пазар го прави. Проучване от 2011 г. показа, че при еднакви други данни в автобиографиите хората със звучащи чужди имена имат 30% по-малък шанс да бъдат извикани за интервю.

Точковата система обаче успя в подбора на родители от средната класа - образовани, трудолюбиви и амбициозни, които отгледаха следващото поколение от високообразовани и продуктивни канадски граждани. Това бе нейният истински успех. В тандем с базираната на семейството миграция и до много по-малка степен приема на бежанци Канада създаде имигрантско население, което е хетерогенно по отношение на класа, раса, религия и национален произход. Това имаше позитивни, макар и трудни за изчисление, последици за интеграцията и стабилността на мултукултурната етика.

За това обаче трябва да се говори в минало време, защото настоящото консервативно правителство нетърпеливо



разглобява устоите на имиграционната система



Откакто взе властта през 2006 г., то постепенно елиминира приема на икономически мигранти като постоянни жители. Наложи, движен от работодателите, дерегулиран режим за работници, в който малка част от тях с добри умения могат да получат постоянно жителство. Останалите, които са достатъчно добри, за да работят, но не достатъчно добри, за да останат, трябва да напуснат Канада след 4 години и нямат право да се върнат още 4.

Съвсем очаквано някои безскрупулни работодатели систематично се възползваха от новата система, като експлоатираха временните работници и заменяха канадските и постоянните жители с по-евтини временни мигранти. Пред неизбежния скандал правителството обеща да вземе строги мерки, но след почти година още не е извършило никакви проверки.

Правилото "четири години тук, четири години навън" ще накара значителен брой работници да останат нелегални и така да бъдат още по-уязвими. Иронично, това глупаво правило бе въведено на 1 април 2011 г. Правителството започва да произвежда "нелегални имигранти" на 1 април 2015 г.

През януари 2015 г. властите предложиха модела "експресен вход", който замени точковата система. Шумен, но безполезен, той сякаш е създаден, за да постигне две цели: да инвентаризира и приватизира подбора. Макар че на хартия той е версия на точковата система, изглежда сякаш офертата за работа от Канада е необходима, за да постигнеш успех. По редица причини, свързани с природата на пазара на труда в Канада, този модел едва ли ще увеличи броя на високообразованите имигранти, от които страната се нуждае и които старата система можеше да доведе.

Най-ироничното е, че докато европейските държави се вглеждат в старите канадски практики за вдъхновение, консервативното правителство



приема европейските и американските практики



за забавяне или предотвратяване на събирането на семействата, за отблъскване на търсещите убежище и усложняване на получаването на гражданство.

Що се отнася до репутацията на страната като рай за бежанците: след като през 2014 г. пое ангажимента да пренастани 1300 сирийски бежанци, правителството се оказа неспособно да намери място за десетки от 3 млн. сирийци, които избягаха от войната, преди обществото мнение да го принуди да действа. Политиката на здравеопазването за търсещи убежище отказва обществено осигуреното животоспасяващо лечение на мексиканско или унгарско дете, блъснато от кола или имащо астматичен пристъп. Канадски съд заяви, че това е неконституционно; правителството в момента обжалва.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Консервативното правителство на премиера Стивън Харпър приема европейските и американските практики за усложняване на получаването на гражданство.
7
3684
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
13 Април 2015 20:11
Ще строим стени, яки бетонни стени. Канадките въобще не ме интересуват. Канадци, американци, един дол дренки. Йощ австралийци, британци и прочие.
14 Април 2015 08:41
Голяма заблуда е че Канада е добро място за живот.
14 Април 2015 09:28
Голяма заблуда е че Канада е добро място за живот.
Вярно е - зимата тук е много дълга и студена.
14 Април 2015 09:30
Точковата система обаче успя в подбора на родители от средната класа - образовани, трудолюбиви и амбициозни, които отгледаха следващото поколение от високообразовани и продуктивни канадски граждани.
Точно затова се преселих в Канада.
14 Април 2015 09:59
Заемането на много ниски работни позиции от новодошлите е симптом на несъответствията между критериите за прием на властите и рестриктивните практики на лицензиращите институции. Още по-голяма пречка е навикът на работодателите да настояват за образование и опит, придобити в Канада. На хартия точковата система може да не взема предвид раса, религия и етнос, но на практика канадският трудов пазар го прави.

***

Точно за това се изселих от Канада, след като вече бях получил статут на постоянно пребиваващ.. Оказа се че в скандинавските държави (в моя случай - Норвегия), системата за интеграция работи и на практика, а не само на хартия. И това при положение, че те нямат политика на привличана на имигранти като Канада.
14 Април 2015 20:26
По принцип същото е и в Австралия. Само дето не им стиска да ограничат семейната имиграция от Китай или Индия заради факта, че Австралия е суровинна икономика, като цяло, и зависи силно от това дали Китай, напоследък и Индия ще им купуват суровините.
Иначе - да не се лъжем - всичко опира до расизъм и чуство за превъзходство.
Средностатистическото ози (aussie - австралиец) му призлява като види някой емигрант, преди няколко години дошъл като инженер или компютърен специалист, примерно, купуващ хубава къща в приличен квартал (е,като начало със заем). Мързи ги да учат, стават трейди-та (водопроводчици, строители, електричари и тем подобни), обаче си въобразяват че въпреки всичко трябва да са над всеки имигрант. Те са най-големите пичове (по-големи от тях признават само американците) и ако ги "затапиш" почват едни иронии целящи да покажат твоя по-низш произход от сорта "еййй, ти откъде си бе, вие там най-голямата работа ли сте".
Това са масата гласоподаватели.
Ако си в по-интелигентна среда, тези неща ги няма, или са доста притъпени, но интелигенцията, както знаем, е малцинство.
Богатите си дават децата в скъпи училища, трудно достъпни за повечето имигранти (някои пробиват и там).
Като цяло - имигранта в тези държави е помощен материал. (Да,да, и ти, инженере, защото си на заплата и си се молил да те приемат на работа). Разликата с другите държави е че там още по-трудно се интегрираш в обществото. Но - дистанцията се спазва. Даже и да стигнеш най-високи нива (примерно Обама) ти си изключение, макар и приятно радващо окото на вярващия че има място където нещата се сбъдват.
Ако някой не споделя това - good luck!
(И прочетете "Рагтайм" на Доктороу)
17 Април 2015 15:51
Всяка държава води имиграционна политика спрямо нуждите си. Германия дълги години внасяше югославяни и турци за непрестижни трудови дейности. САЩ възпроизвеждат структурата на обществото си с цел приток на нова кръв. Има и такива, където се търси голямо количество квалифицирани и високо квалифицирани кадри, предприемачи и инвеститори за попълване на местните ресурси.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД