Вече трета година шофьорите не могат да проверят в интернет налагана ли им е глоба за превишена скорост, отнемани ли са им контролни точки, имат ли фишове. За тази информация те трябва да се редят на огромни опашки и да хабят нерви и време. Ситуацията съществено се беше подобрила през 2012 г., когато Асоциацията на пострадалите от катастрофи и една частна фирма направиха напълно безплатно сайта e-kat.mvr.bg, където тази информация беше достъпна. За краткото съществуване на сайта той бе посетен от над 130 000 души. Създателите му бяха пресметнали, че всеки, решил да отиде в КАТ за справка, губи по три-четири часа. Идеята им бе опциите да се разширяват - например да се добави възможност за проверка за отнети контролни точки, за да могат работодатели, които наемат професионални шофьори, да правят бърза проверка на кандидатите.
Но както често става у нас,
хубавите неща са за кратко.
Сайтът бе закрит след година и половина работа, защото КАТ тържествено обяви, че ще си прави свой собствен и от този няма да има нужда. Бюджетът на МВР от 1 млрд. лв. обаче очевидно не е достатъчен, за да се изпълни това обещание. И към днешна дата на електронната страница се мъдри следното съобщение: "Поради влизане в експлоатация на нова автоматизирана информационна система, която обслужва водачите в цялата страна, ползването на електронните услуги, предоставяни на сайта, се променя". Следват 3 съобщения от март миналата година.
"Сега" не успя да получи официално обяснение защо сайтът за е-услуги, свързани с КАТ, бе спрян. От МВР не отговориха на въпросите дали предвиждат изграждане на нов портал, който да предоставя подобни услуги, кога ще заработи и защо се бави вече повече от година. А само през първите шест месеца на миналата година пътната полиция е издала над 143 хил. акта и над 205 хил. фиша. Това значи, че всяка година КАТ издава над половин милион подобни документи. Глобените може и да не разберат, тъй като няма как да си проверят задълженията.
Въпросът с електронните услуги на МВР е доста абсурден, защото такива на практика няма. В момента на сайта на вътрешното министерство
има само два броя електронни услуги за граждани
- справка за издадени и неполучени лични документи и за валидността им. Цяло чудо е, че МВР приема и заявления по Закона за достъп до информация по електронната поща, така че това при добро желание може да се таксува като още една електронна услуга. Проблемът е, че рядко се връща имейл с входящ номер и човек трябва да звъни по деловодствата, за да го търси.
Смешното е, че услуги няма, но правила за предоставянето им има. На сайта на ведомството се мъдрят сериозни по вида и обема си инструкции за това как се борави с е-документи. Инструкциите са нещо чудесно, но ако се вярва на написаното там, МВР приема за електронен само онзи документ, който е подписан с електронен подпис. Това доста сериозно стеснява кръга на хората, които биха могли да се възползват от тези услуги. Друга дребна, но много показателна подробност е, че въпросните правила са разписани от вътрешния министър проф. Георги Петканов, чийто мандат на този пост изтече преди 10 години. Очевидно оттогава никой не се е сетил да направи нещо по темата. А разработването на подобна система би могло да спести много главоболия и на МВР, и на гражданите. Но не днес, а в светлото бъдеще.
Всъщност КАТ така и не разбра, че неговата роля
е да помага на шофьорите,
а не да им залага капани и след това да ги санкционира. Типичен пример за "катаджийски номера" е наредбата за работа на мобилните камери. С тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС) тези устройства бяха спрени, защото не можеше да се докаже със сигурност къде снима камерата, нямаше обозначения по патрулните коли, а и самите камери не бяха описани нормативно. Това доведе до взрив от оплаквания от КАТ, че заради махането на камерите рязко са се увеличили катастрофите. След усилено лобиране дори законът бе променен и остана само да се напише наредба, с която да се узаконят отново снимките на пътя. Но КАТ и това не можа да свърши както трябва. В новата наредба отново е записано, че може да се снима от необозначени автомобили при определени условия. Което е основание съдът отново да я отмени.
В МВР има и план за глобите, които се налагат на гражданите. Преди две години то дори се похвали, че е успяло да преизпълни плана за цялата година още през второто тримесечие. До юни 2013 г. бяха събрани 12.8 млн. лв. при заложени общо за годината 10.7 млн. лв. Какво получават обаче насреща данъкоплатците, които години наред са безкрайно щедри към правоохранителните органи? Нищо.
България се нарежда на едно от първите места по ИТ потенциал.
Нито капчица от този потенциал не се използва(не се и търси) за цифровизация на административните услуги и въобще администрирането на живота.
200 000 държавна администрация си живурка зад гишетата и кърти рушвети.
Не стига това ами и самите институции нямат никаква информационна връзка помежду си и е съвсем в реда на нещата да трябва да представяш една хартия от едно гише на друго.
Цялата помия е съвсем умишлена и има съвсем примитивни и очевидно изпълними цели - да не можеш да ползваш държавата. Можеш само да плащаш.
Та и МВР така и в частност КАТ.