:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,306
Активни 641
Страници 12,871
За един ден 1,302,066
Анализ

За Русия - с калкулатор и без емоции

България винаги губи, когато великите сили се карат. Защото вместо да води политика, следва тактиката "ветропоказател"
Стокообмен Русия-България
Има ли нова Студена война, вижда ли се краят на икономическите санкции, какви са България и Русия - приятели, врагове, партньори? Нека оставим настрани историята, геополитиката и емоциите и да припомним малко факти за Русия. Тя е най-голямата по територия държава в света - обхваща 9 часови зони, заема 1/7 от сушата на планетата и граничи с повече страни от всяка друга държава. Съседи са й Азербайджан, Беларус, Китай, Естония, Финландия, Грузия, Казахстан, Северна Корея, Латвия, Литва, Монголия, Норвегия, Полша и Украйна. На руска територия се плискат 12 морета. Москва е най-големият град в Европа и там живеят повече милиардери, отколкото в Ню Йорк. Всеки ден московското метро вози около 9 милиона души - доста повече от населението на цяла България. Руските запаси от природен газ са достатъчни, за да напълнят 13.3 милиарда олимпийски плувни басейна. В руското езеро Байкал са 1/5 от световните запаси от питейна вода. Тръбопроводите в Русия са с дължина 259 913 км, което означава, че могат да опашат над 6 пъти Земята.

С такава държава - огромен пазар и суровинна съкровищница, може и да не си непременно в дружески отношения, но е задължително да търсиш изгодно икономическо партньорство. Това е аксиома за всеки бизнесмен. За жалост политиците често объркват плановете на предприемачите и променят релсите на икономиката.

След поредната порция санкции на САЩ и ЕС срещу Русия и обратно и за слепите вече е ясно, че всички губят и щетите са огромни. Германската канцлерка Ангела Меркел нарече мерките "неизбежни", а американският президент Барак Обама обясни, че те ще засегнат силно "енергийния, финансовия и отбранителния сектор на Москва", ще предизвикат "изтичането на близо 100 милиарда долара" от страната и ще доведат до "почти нулев икономически растеж" в нея. С други думи, наказателната политика на Запада срещу Русия заради украинската криза работи. Но е факт, че икономиките на 28-те държави от ЕС също страдат от санкциите - срещу и от страна на Русия, която е най-сериозният енергиен доставчик и



най-големият търговски партньор на Евросъюза



На практика търговските забрани "забавиха" руската икономика, което се отрази зле на доходите, а рублата драматично се обезцени и така се получи вторичен удар върху европейските икономики - на руснаците просто им стана скъпо да купуват стоки, услуги и почивки от чужбина, включително и от България.

Въпреки всички препятствия и неизползвани възможности Русия си остава стратегически бизнес партньор на България. "Русия е в челната десятка на чуждестранните инвеститори у нас - около половин милион руснаци са си купили имоти в нашата страна, 22 000 са с българско гражданство", сочи председателят на Българо-руската търговско-промишлена палата (БРТПП) Желю Добрев.

Русия е огромен пазар - с над 45 милиона пътувания в чужбина. Така че руснаците са важна ниша за българския туризъм. Данните от различни източници силно варират, но със сигурност братушките са в челната четворка на чужденците, избрали България за ваканция или екскурзия. По данни на БРТПП по брой туристи - 682 000 годишно, Русия е на четвърто място след Гърция, Румъния и Германия. Според Колежа по туризъм във Варна през летния сезон - май-октомври 2014 г., туризмът ни е разчитал на два "кита" - гостите от Русия и от Германия с равни дялове от по 18%.

За жалост 2014 г. бе помрачена от икономически войни и санкции, а и 2015-а се очертава трудна година. Политиката на наказателни търговски ограничения и ответни "удари" между ЕС и САЩ, от една страна, и Русия - от друга, тормози бизнеса. За България допълнителни проблеми идват от странните маневри на ред правителства на терена на енергетиката. На него се изисква висш управленски пилотаж, а вместо това виждаме страх, нерешителност, противоречия и умопомрачителни лупинги в позициите и действията. В резултат днес всички големи енергийни проекти са под общия знаменател "провал". Нефтопроводът "Бургас - Александруполис" бе зачеркнат. Газовата магистрала "Южен поток" заобиколи България и стана "Турски поток", а вместо да градят АЕЦ "Белене", довчерашните бизнес партньори НЕК и "Атомстройекспорт" водят съдебни спорове.

Провалът на България в голямата енергетика се дължи на много фактори, но една от основните причини е тактиката "ветропоказател" на българските политици, неумението им да водят преговори и да отстояват интересите на България в сложния световен енергиен шахмат.



Какво иска бизнесът?



Навсякъде по света предприемачите говорят един език - на диалога, на преговорите. Ако искат икономиката да върви, политиците трябва да използват същия език. Затова като начало трябва да се върне към живот Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество като формат, на който се обсъждат всички важни теми и се разрешават спорните въпроси, смята Българо-руската търговско-промишлена палата. Комисията вече четвърта година е замразена - последното й събиране бе през 2011 г. Бизнесът настоява незабавно да започне подготовка, така че ново заседание да се проведе още тази година. На София й е ред да бъде домакин, така че до голяма степен свикването на 15-ата сесия зависи от активността на България. От БРТПП припомнят как в средата на 90-те години на миналия век комисията пак бе във фризера. И как през 1999 г. стокооборотът между Русия и България падна до 1.28 млрд. долара, а нашият експорт за огромния руски пазар се срина до 189 млн. долара. През 2000 г. бе сложен край на ледената епоха, комисията възобнови работата си, започна затопляне на бизнес климата. Така през 2012 г. двустранната търговия достигна рекорд от 7.53 млрд. долара, а българските износители записаха обеми от близо 722 млн. долара.

България е коректен член на ЕС, но това не означава, че трябва да приема безропотно и на сляпо всяко решение, взето в Брюксел. Бизнесът смята, че страната ни трябва да работи активно за отмяна на икономическите санкции. Още повече че други членки на Евросъюза като Франция, Унгария и Гърция вече действат в тази посока.Това, че като член на ЕС София е принудена да се придържа към санкционния курс, не означава, че трябва да замразява деловите контакти с Москва. В условията на затихващ стокообмен бизнесът предлага правителствата на Русия и България да седнат на кръглата маса и да изковат рамка за съвместна програма за разширяване на търговските връзки и развитие на туризма. Такъв подход през 2007 г. даде добри плодове и двустранната търговия от 4 млрд. долара почти се удвои през 2012 г., припомня БРТПП.

Палатата препоръчва на българското правителство да сложи точка на досегашната държавна политика на лутане и залитане по отношение на съвместните енергийни проекти с Русия, да потърси формула за рестартиране на проекта АЕЦ "Белене" и да намери начин "Южен поток" да тече през България.

Можем да намерим много статистики и всякакви прогнози за провалени сделки, скъсани и неподписани договори, загуби и пропуснати ползи. Но най-лошото следствие от новата Студена война е влошаването на бизнес климата и издигането на стени от недоверие и враждебност, които са убийствени за бизнеса.

Не случайно на фона на опитите да бъдат измерени ползите и вредите от налагането на търговски забрани и други бариери водещи западни политици и икономисти лансират идеята за създаване на зона за свободна търговия с Русия. Наскоро обединението на Германските търговско-промишлени палати обяви, че общото търговско пространство между ЕС и Евразийския икономически съюз би могло да стане мост по пътя към излизане от украинската криза.



ТЕНДЕНЦИИ

Сравнението на данните за 2014 г. спрямо 2013 г. очертава лоша картина:

- Стокообменът е намалял с 15.3%;

- Износът от България е спаднал с 8,8%;

- Вносът от Русия се е свил с 16.1%.

- За последните 8 години най-голям е износът на медикаменти, части за автомобили и кари, арматурни артикули, гроздови вина, нефтени масла и др. Над 90% от вноса се формира от минерални продукти и горива, а останалата част се състои от суровини, материали и изделия на машиностроенето.

Средно за периода 2000 - 2011 г. от България за Русия изнасят 640 фирми, като 41 от тях осъществяват 75% от износа;

в България от Русия внасят 844 фирми, като на 2 компании се падат 75% от вноса (енергоресурсите).



снимка: Юлиян Савчев
На 16 април на общо събрание Българо-руската търговско-промишлена палата прие Обръщение до българските институции, с което ги приканва да се присъединят "към усилията на ръководствата на Германия, Франция и др. страни от ЕС за отмяна на икономическите санкции". Председателят на УС на палатата Желю Добрев (вляво) посочи, че БРТПП е мост между българския бизнес и 174-те регионални палати в Русия. На форума държавата бе представена от зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева.
74
8924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
20 Април 2015 20:02
Бай ви Ганя ви съветва да се държите за САЩ - сега ви е паднало! Хамериканците не ви пречат и не ви изкупуват замразените пилета по 7 рубли/товарния вагон...
20 Април 2015 20:03
За да има България добри отношения с която и да е страна, са й нужни добри експерти. По междудържавни отношения, но преди всичко, експерти по България - във всички области от значение за отношенията.
Това ни липсва, на първо място и политиката не може да запълни липсата на експертиза.
20 Април 2015 20:06
Абе, от секъде сме вътре. Тоя огромен пазар ни е поемал всичките биклуци и още години може да ги приема, ама ние предпочитаме потупване по рамото. Туризмът ще яде големата хурка.
20 Април 2015 20:17
http://www.amur.info/news/2015/04/20/92868
руска економика в действие
20 Април 2015 20:25
руска економика в действие

Туй не беше ли в ресора на говорещия с пингвини в Арктика?
20 Април 2015 20:28
Тоя огромен пазар ни е поемал всичките биклуци и още години може да ги приема,

'Начи икономика, която разчита някой да и поема боклуците е обречена.
20 Април 2015 20:32
    жжж
20 Април 2015 20:37
Погледнете структурата на водещите стоки в българския износ за Русия през 2013 г.
Групи стоки / Отн. дял %
Медикаменти / 29.2
Части за автомобили / 5.0
Полиспасти, лебедки, крикове и кабели / 4.1
Арматурни артикули / 2.3
Части за кари / 2.2
Нефтени масла / 2.2
Карбонати / 2.2
Хладилници, фризери и др. оборудване / 2.0
Гроздови вина / 2.0
Табла, пана, конзоли, пултове, шкафове и др. / 1.5
/останалите позиции са с дял, по-малък от 1%/

и ми кажете коя от стоковите групи може да доведе до що-годе забележим ръст на износа ни за Русия?

Погледнахте ли? Помислихте ли? Съгласни ли сте с мен, че отговорът е
никоя! никоя! НИТО ЕДНА, дори лекарствата
20 Април 2015 20:39
Начи икономика, която разчита някой да и поема боклуците е обречена

Никога не сме изнасяли боклуци за Русия. Това са глупости
20 Април 2015 20:42
Никога не сме изнасяли боклуци за Русия. Това са глупости

Виж сега, бъркаш адресанта, обърни се към отврат.
20 Април 2015 20:54
Износ:Внос - 1:10

И после не сме били икономическа колония на Русия
20 Април 2015 20:55
Единственото, което може да увеличи забележимо износа ни за Русия, са съвместите проекти. Не стоковият износ, а експортният ни инженеринг в Русия - област, в която имаме уникален дори за световните мащаби опит.
Коми, Курската магнитна аномалия, Оренбургската и Ямбургската спогодби - тези и много други проекти са истинското ни наследство от времената на социалистическата интеграция.
И истинските локомотиви, за постигането на истински ново равнище на икономическите ни отношения с Русия. Впрочем и руснаците го казват в прав текст
20 Април 2015 20:55
и ми кажете коя от стоковите групи може да доведе до що-годе забележим ръст на износа ни за Русия?


Всяка една и всяка друга, за която можеш да се сетиш. И към директен износ, и като подизпълнители на други производители. Но тези стокови групи на практика са пълна инвентаризация на нашта икономика, освен туризма. Останалото е гюлова вода, лавандулов спирт и тракийски съкровища.
20 Април 2015 20:57
експортният ни инженеринг в Русия - област, в която имаме уникален дори за световните мащаби опит


Може ли дефиниция на горното понятие и в какво се състои уникалността на нашия опит?
20 Април 2015 21:00
Но тези стокови групи на практика са пълна инвентаризация на нашта икономика

Познанията ти по наша икономика, са по-зле и от моите.
А нещо за софтуеър да кажеш? Или ако щеш за производство на туби за пасти за зъби? Или фаянс?
20 Април 2015 21:03
Износ:Внос - 1:10
И после не сме били икономическа колония на Русия

Виж сега: преди три часа подробно обърнах внимание за салдото ни с Русия на колегата "пилосоп".
Теб ще те помоля само да си уточниш понятието "колония" - е ли е това страната, от която се изнася или да? Иначе казано, коя е метрополията - страната, която внася ресурсите на друга страна или да?
20 Април 2015 21:07
ще те помоля само да си уточниш понятието "колония" - е ли е това страната, от която се изнася или да?

правилно си схванал нещата. Ето, отврат така (неграмотно) описва нашето състояние на "колония":
otvrat
20 Април 2015 20:06
Абе, от секъде сме вътре. Тоя огромен пазар ни е поемал всичките биклуци

20 Април 2015 21:44
"експортният ни инженеринг в Русия - област, в която имаме уникален дори за световните мащаби опит"
Може ли дефиниция на горното понятие и в какво се състои уникалността на нашия опит?

Дефиницията за експортен инженеринг ще си я намериш сам, банална е. Ще ти дам сламка: десетилетия наред дисциплината МИО обучаваше по две специалности - "външна търговия" и "икономика, организация и управление на международната инженерингова дейност". Сега не знам как е, но имам честта да съм се дипломирал по втората.
Нашият опит е уникален по няколко причини. Някои са очевидни: ползите - от съвместния проект в Коми годишно получавахме по 12 млн. м3 обла дървесина, три пъти повече от това, което вадим сега с цената на обезлесяването на страната си; от КМА получавахме по 3-4 млн. тона руда; от Ямбургскта спогодба получавахме природния си газ до 1999 г., десет години след сриването на останалите икономически връзки и т.н.; управлението на грамадни инвестиции, човешки и парични потоци - всеки от тези проекти е горе-долу колкото строежа на АЕЦ "Козлодуй" и с пъти по-голям от всичко, правено след тях и т.н.
Най-важната причина за уникалността на опита ни е в самата изключителност и новост на този вид икономическа интеграция. Формите, в които бяхме пионери, бяха новаторски дори за СИВ, а за ЕС тем паче. Ако България наистина има уникално ноу-хау в нещо, то това са именно тези проекти
20 Април 2015 21:48
МИО обучаваше по две специалности - "външна търговия" и "икономика, организация и управление на международната инженерингова дейност"

Ще ме прощаваш,ама четох дотук. МИО‌ и инженеринг се отнасят едно към друго, както свирката към локомотива, прощавай изтърканото сравнение.
20 Април 2015 21:57
След като стигнах до "германската КАНЦЛЕРКА", спрях да чета нататък. Представям си какво ще бъде, ако Хилари Клинтън стане президент - "американската ПРЕЗИДЕНТКА"...
Сега не разбрах - Бъчваров например министър ли е или министърка...?
20 Април 2015 23:34
Влади, коя година си се дипломирал? Може да не отговаряш, питам добронамерено.
20 Април 2015 23:45
Ще ме прощаваш,ама четох дотук. МИО‌ и инженеринг се отнасят едно към друго, както свирката към локомотива, прощавай изтърканото сравнение.

Ти просто нямаш представа за какво става въпрос, драги ми приятелю, както и 95% от хората в днешна България.
Потърси другите 5%, може и да попаднеш на шофьор на лесовоз от Коми, заварчик от "Монтажи" или "Газстроймонтаж", багерист от Железногорск, геолог или сондьор, дето са работили в Либия, Сирия, Алжир, Ирак, Монголия и къде ли не с "Булгаргеомин" или с "Българска нефтена компания Либия"-"Геоком", строител от "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" или "Агрокомплект"...
Всички те и още много, много други са част от българския експортен инженеринг. От всеки 5 долара, които влизаха в България през 1980-те години, 2 долара идваха директно от инженеринговите ни проекти в страните извън СССР, 2 долара бяха от реекспорт на нефт, дървесина и метали, с които СССР ни плащаше за инженеринговите ни дейности на неговата територия, а 1 /едно/ доларче идваше от външната търговийка
20 Април 2015 23:50
шофьор на лесовоз от Коми, заварчик от "Монтажи" или "Газстроймонтаж",

И какво общо имаха те с "експортния инженеринг" на МИО респ. Техноекспорт?
Ах да, някой връзкарчета дояха ума на по-умните от тях и труда на по-работливите от тях.


21 Април 2015 00:04
Експортният инженеринг беше и е висшата форма на външноикономическа, включително външнотърговска, дейност.
Цялата работа е, че преди 25 години България беше неин субект, а оттогава сме обект на чуждия експортен инженеринг, предимно.
Какво си мислиш, че извършват у нас "Данди прешъз", "Аурубис", "Виохалко" и т.н., и т.н.
Неква си търговийка?
21 Април 2015 00:07
И какво общо имаха те с "експортния инженеринг"


Боже! Това толкова ми е трудно за схващане? Ще се надуя- аз разбрах какво каза ВладиГео, а съм на светлинни години от МИО и икономика
21 Април 2015 00:08
Експортният инженеринг беше и е висшата форма на външноикономическа, включително външнотърговска, дейност.

И както повечето дейности, особено където падаше далавера, беше поверена в ръцете на "наши другари", които видяхме докъде я докараха.
21 Април 2015 00:10
Влади:
Колония - територия пряко или непряко управлявана или силно зависима от метрополията.
Не смесвай деф за колония от атрибутите на колонии (I.e. В случая май имаш в предвид т.н. суровини на колония или структурата на износа на колониите от ЗАП. Европейски тип)

По темата - внасяме десет пъти повече, на две фирми се пада 75процента от вноса. И двете не плащат данъци.
Ако поне малко не бихме колония - то тогава вноса би бил по добре диверсифициран. Все пак газ и нефт има и в други страни
21 Април 2015 00:16
Ще се надуя- аз разбрах какво каза ВладиГео, а съм на светлинни години от МИО и икономика

E, то си личи.
21 Април 2015 00:28
След като стигнах до "германската КАНЦЛЕРКА", спрях да чета нататък.


Виж, Тимур

http://en.wiktionary.org/wiki/Bundeskanzlerin

може и само Кanzlerin
също Direktorin, Ministerin ...
21 Април 2015 00:39
също Direktorin, Ministerin ...

Виж сега, тия там са друга бира. Имат така наречена Geschlechtsneutralitaet Klausel.
Не ме питай, какво мисля по въпроса...
21 Април 2015 00:44
България е затворена страница за Русия. По точно е конкретизирана като страна-разочарование, с последователна проамериканска и антируска политика,предателка на православното и общославянско единство. . Никой в Русия не обсъжда и не рекламира повече туристически пътувания в България,нито продажби на български имоти. На практика останките от съвместните бизнес проекти са оставени на инерционно самоприключване. Лекарствата,българско производство, се заменят с руско производство и внос от Индия,Китай . Българските вина са заместени от превъзходни кримски и кубански вина , а също азербайджански и узбекски вина с великолепен вкус. Зеленчуковите консерви ,преобладаващо са от Кубан ,ростовския и ставрополския край,има много внос от Индия . Продажбите на енергоносители за България са по непрефенциални,високи цени,с подчертана незаинтересованост от страна на руските износители към предоговаряне. Малки обеми във вражеска страна,кого може да вълнува това ?? . Шикалкавенето с ЮП беше капката преляла чашата на търпението . В Анкара Путин обяви,че България се е позиционирала като несамостоятелна,васална страна която не е в състояние дори да дефинира своите национални интереси без съгласуване с новите си господари. Това е показателно. В столицата на наследницата на османската империя,владяла българската територия 5 века, руският президент на дипломатичен език заяви ,че Русия няма повече ангажименти по защита и подкрепа на руския проект Трета българска държава. В същото време неоосманизацията е на пълен ход. Въпрос на време е да се предявят искания за автономия на регионите с преобладаващо турско(мюсюлманско) население . Българските земи са част от хинтерланда на турския етнос. А руският пазар си остана пренаситен с храни, битова и индустриална техника и електроника, стоки за лична употреба и тн. Изгонените доставчици от ембарговите държави веднага бяха заменени от руски производители и турски,,китайски,индийски,латиноамерикански фирми. Връщането на ЕС фирмите на този пазар е под съмнение . В момента България се управлява от най тъпите и продажни управляващи,вероятно от 1393 г. Дори цар Борис Трети е избягвал какъвто и да е повод за конфронтация с Освободителката. За останалите от тогавашния елит,способствали за присъединяването към Оста, е имало жесток,но справедлив Народен съд.
21 Април 2015 00:44
И какво общо имаха те с "експортния инженеринг" на МИО респ. Техноекспорт?

Само още веднъж, за последен път, ще обясня на примера, който сам посочваш.
"Техноекспорт" беше ВТО с типично-външнотърговски задачи: някое си наше предприятие предлага електрически машини за износ, друго има нужда от вносни елементи за своите - "Техноекспорт" ги обслужва. Обикновен търговски агент и обикновени сделки по покупко-продажба. Обикновена търговийка, която само отвън изглеждаше "по-засукана", щото външна рийш, командировки, доларчета, парцалчета
"Техноекспортстрой" беше експортна инженерингова фирма. Кон-трак-тор, по нашему предприемач, на международния пазар на инженерно-строителни дейности. Печели да кажем търг, за строителството на обекти в Либия /реален пример/ за 150 милиона долара и организира всичко от "А" до "Я" за изпълнението. Между другото, някъде в безкрайния списък от задачи, прави и сделките на "Техноекспорт" - да купи и изнесе електрически машини от някое си наше предприятие
21 Април 2015 00:48
Нищо общо с Geschlectsneutralitaet. По-скоро резултат от феминистични настроения. Но мисля, че авторката правилно е използвала женския род - не звучи много добре "канцлерът Меркел"
21 Април 2015 00:55
Влади Гео, спомените са хубаво нещо,но само толкова. При това мащабно,свръх,мега,гига строителство в днешна Русия,няма дори една българска фирма с участие в тази дейност. Става дума за енергийни,индустриални и пътно транспортни обекти,за милиони кв.м. жилищна площ,за търговски комплекси с по 200-300-400 хиляди кв.м. площ,за административни и офис сгради.Има много турски,фински,немски,корейски и китайски фирми. Държавата подпомага,финансира тези дейности.Е, къде са българските участници, няма ги...
21 Април 2015 01:03
За Русия - с калкулатор и без емоции:
Скъп и прескъп газ + неустойки че не искате да закопавате още милиарди в гьола и без емоции.
Емоциите са прерогатив на Империята. Да е обидена , засегната , наранена и да се чувства предадена.

21 Април 2015 01:11
Ако поне малко не бихме колония - то тогава вноса би бил по добре диверсифициран. Все пак газ и нефт има и в други страни

"Разсъжденията" ти кое е колония, не ги коментирам. Сам ще видиш защо, ако ги препрочетеш
За вноса, ще повторя това, което казах и на "пилосопа" - нещо се покри тоя човек - ами внасяй, бе.
Диверсифицирано, евтино, от които страни ти хрумне. Защо не го правиш?
21 Април 2015 01:11
Влади, добронамерено попитах, защото допуснах, че имаш предвид или ВАВТ или следдипломната школа на ВИИ.
За протокола:
- през 1973 специалността външна търговия бе в отраслово-икономическия факщултет,
- след 1974 специалност ВТ няма - направиха Търговси факултет с две специалнтости, едната бе МИО, приемът също,
- през 1975/1976 стана факултет МИО с една специалност, декан доц ЛК
- през същата или следващата година добавиха специалност МО към факултет МИО
…...
Говоря ти за времето на професорите Геновски, Пописаков, Радковски, Царевски, Таджер.....
.....
През 1975 доц.Менчева и главас Боева започнаха да преподават както маркетинг, така и за инженеринг, апропо последното по един съветски учебник
21 Април 2015 01:36
И както повечето дейности, особено където падаше далавера, беше поверена в ръцете на "наши другари", които видяхме докъде я докараха.


E, така е , сега като са в ръцете на "чуждите другари" или там мистъри, херове и подобни си е друго, нали?
21 Април 2015 01:37
Влади Гео, спомените са хубаво нещо,но само толкова. При това мащабно,свръх,мега,гига строителство в днешна Русия,няма дори една българска фирма с участие в тази дейност. Става дума за енергийни,индустриални и пътно транспортни обекти,за милиони кв.м. жилищна площ,за търговски комплекси с по 200-300-400 хиляди кв.м. площ,за административни и офис сгради.Има много турски,фински,немски,корейски и китайски фирми. Държавата подпомага,финансира тези дейности.Е, къде са българските участници, няма ги...

Фински нали има? Значи, не всичко е загубено.
Щото от хубавите спомени ми е останало, че от съвместния проект в Коми доставяхме дървесина и за финско-руския съвместен проект - целулозния комбинат в Куавола, ако не бъркам.
Та ако много се помолим на фините и изтъкнем новопридобитото си малоумие, дали няма да ни включат в техните проекти?
21 Април 2015 02:06
През 1975 доц.Менчева и главас Боева започнаха да преподават като маркетинг, така и за инженеринг, апропо последното по един съветски учебник

Аз се дипломирах, професоре, през незабравимата 1991 г. Специалността ми е тази, която посочих. Лиляна Менчева, Бог да я прости!, ми преподаваше, както и Бистра Боева, днес професор Боева.
Моята учителка, човекът, който ми подписа пътния лист в професията и едната от жените, които ще обичам и уважавам до края на живота си, е професор доктор Лилия Каракашева, да бъде благословена!
21 Април 2015 02:35
Приветствам. Крайно време е пъвите ни олигарси да се изправят като един и да заяват - "Благодарни сме на Русия. Всичко ни е от нея. Искаме си с нея."
Мейк май дей.
21 Април 2015 02:49
Боже! Това толкова ми е трудно за схващане? Ще се надуя- аз разбрах

Дамите, и особено рустикалните, нямате нужда от изричната подкрепа на Всевишния, за да ни покорите
21 Април 2015 05:16
Петоколонка. Може и да е платена.

Не, не казва неверни работи, но са истини извън контекста. Да, член сме на ЕС, ама Брюксел взима решенията. Сякаш в България не се гласува. Изобщо, трагедия! Добре, че постепенно страната се отърсва от отровната плесен...
21 Април 2015 07:25
В столицата на наследницата на османската империя,владяла българската територия 5 века, руският президент на дипломатичен език заяви ,че Русия няма повече ангажименти по защита и подкрепа на руския проект Трета българска държава. В същото време неоосманизацията е на пълен ход. Въпрос на време е да се предявят искания за автономия на регионите с преобладаващо турско(мюсюлманско) население . Българските земи са част от хинтерланда на турския етнос.


Да очакваме ли тогава активизиране на руските разузнавателни служби в помощ на "новите приятели"?
21 Април 2015 07:47
Бъчваров например министър ли е или министърка...?
А сред командосите ти има ли командоски?
21 Април 2015 08:22
За да има България добри отношения с която и да е страна, са й нужни добри експерти. По междудържавни отношения, но преди всичко, експерти по България - във всички области от значение за отношенията.
експертите в българия не са проблемът. Проблемът са нашите политици-ибрикчии, дето одма са готови да подмиват всеки западен задник.
21 Април 2015 08:26
Каквото и да се говори, но липсва основното-взаимното доверие. Не знам дали в светлите години на вечната дружба то е било фактор именно на икономическите взаимоотношения На битово ниво също - това дълбоко вкопано качество на българския манталитет е двуличието и криенето на действителните подбуди и интереси.
Но днес тези вътрешни напрежения се оформиха и във видимото състояние Руските "бизнесмени" са същите, както и българските им колеги Без съвест и скрупули, далеки от всякави форми на мениджмънт, камо ли за менидмънт на инженеринга - извинявам се. Тази игра би могла да бъде продължена, но нещата много се промениха дори и без санкциите Санкциите просто ги изкараха окончателно в реалната плоскост Най-много това се очертава именно в контраста на русофилии/фобии. Диагноза за тоталното несправяне със ситуацията
21 Април 2015 08:28
Приветствам. Крайно време е пъвите ни олигарси да се изправят като един и да заяват - "Благодарни сме на Русия. Всичко ни е от нея. Искаме си с нея."
Е как го виждаш баш олигархът Прокопиев да каже такова нещо, когато той цуца от "Америка за България". Нашите олигарси трябва да се изправят като един и да заяват - "Благодарни сме на браво Ваньо браво Костов. Всичко ни е от него. Не виждам каква връзка има Русия с нашите олигарси, само ако някой е забогатял от търговия с нея. Това само във вашите глави.
21 Април 2015 08:34
За вноса, ще повторя това, което казах и на "пилосопа" - нещо се покри тоя човек - ами внасяй, бе.
Диверсифицирано, евтино, от които страни ти хрумне. Защо не го правиш?
абе ти уж се пишеш, че си завършил икономика, а пишеш пълни глупости. За да внасяш трябват пааари, а паааари нема. Защото парите не падат от небето, а трябва да ги произведеш, а това, което проивеждаше е съсипано.
21 Април 2015 08:44
Начи икономика, която разчита някой да и поема боклуците е обречена.
А тази икономика, която ги произвежда. А ние в Русия не изнасяхме само боклуци. Покривахме целият СССР със зеленчуци. Имах братовчед, който работеше в Балканкар, че той разправяше. Карите Тойота идват красивички, но като поработят 5 години в Сибир и се скапват, докато нашите кари в началото пускат тук там масло, но издържат до 20 години. Също направихме роботите за "КАМАЗ". Нашите персонални компютри бяха най-добри в СИВ, след падането на различни ограничения с търговията на Запад, използвайки вносна електронна база ние можехме да развием тази промишленост, но всичко беше съсипано. В електрониката ние въртвяхме доста плътно зад световните тенденции. Бяхме почмнали да произвеждаме аналог на Мотиорола 6800.Да не говорим за химическата промишленост. При една разумна политика, подобна на японската можехме да развием доста промишлености. Всичко, обаче, беше съсипано, най-вече от приватизацията, която ни наложи Големият нов брат.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД