:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,238
Активни 649
Страници 12,803
За един ден 1,302,066

Борисов слезе от коня и се метна на магаре

С призива да спрем да се самобичуваме за корупция премиерът се върна в ролята си на полицейски началник
Светослав Терзиев
Точно пред Великден Бойко Борисов слезе от премиерския си кон и се метна на магаре, но не за да подражава на Спасителя, а да се върне в ролята на Санчо Панса, която изпълняваше като полицейски шеф пред портите на ЕС преди повече от едно десетилетие. Годините отлитат, но думите остават. Четете и съдете:

20 август 2004 г.: "Крайно време е да престанем да се самобичуваме", каза тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов в отговор на забележки на европейски наблюдатели, че в страната ни борбата с организираната престъпност и корупцията на високо равнище куца, престъпниците са на свобода, а в МВР цари шуробаджанащина. По онова време България все още бе кандидат за ЕС и тъкмо бе затворила неубедително глава 24 за правосъдие и вътрешен ред, та се наложи Еврокомисията да прави допълнителни проверки, за да реши дали да отложи приемането й с една година.

7 април 2015 г.: "Една тема, която не искам да пропусна, е самобичуването по темата корупция. (...) В чужбина, когато говорим за Еврокомисията, тази тема за България не се повдига", заяви премиерът Бойко Борисов във форума "Да! На българската икономика". Сега България е непълноценен член на ЕС, защото продължава да е под специално наблюдение заради организирана престъпност и корупцията на високо равнище.



Каква е разликата?



Няма разлика, защото човек си мени постовете, но мисленето (чипа) не може да смени, както забеляза бившият премиер Симеон Сакскобургготски в качеството си на някогашен началник на Борисов. Приликата със Санчо Панса идва заради неохотата на Борисов да се самобичува. (Героят на Сервантес получил от началника си Дон Кихот задачата да се самобичува за изкупление на свои и чужди грехове, но все отлагал. Накрая се примирил, че няма мърдане, и си ударил два шамара, но не му харесало и решил отново да отложи.) Същото се наблюдава и в България под натиска на Брюксел. Борисов, който периодично се оказва на разни високи постове, поема и тежката задача да убеждава Европа, че изкупува свои и чужди грехове в държавата, сочена като развъдник на корупция и друга престъпност.

Решението на проблема търси не в разобличаването на корумпираната върхушка, а в отбиване на критиките. През 2004 г. той ги омаловажи, като по повод огласения доклад на поканения от ЕК независим британски наблюдател Байрън Дейвис отсече: "Констатациите, които бяха направени от независимия експерт Байрън Дейвис, не са нещо, което Министерство на вътрешните работи да не е установило." С други думи: Този говори известни неща. А през 2015 г. просто махна с ръка: "Тази тема за България не се повдига" (от ЕК). Очевидно дебелокожието е необратим процес, който преминава във фази на все по-голяма нечувствителност.



За късмет на Борисов



и преди десетилетие, и сега има край себе си еврочувствителната Меглена Кунева, която разбира по-добре какво трябва да се говори пред Брюксел, за да се намали натискът и да се получи нова отсрочка за тъй нежеланото самобичуване. Четири дни след високомерното изявление на Борисов срещу европейския пратеник през 2004 г. Кунева в качеството си на министър по европейските въпроси в правителството на Сакскобургготски заяви, че затварянето на преговорната глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи" е въпрос на доверие от страна на ЕК и че българският политически елит ще се справи с престъпността (ще се самобичува). Тя допълни, че ако нямаме силна правосъдна система, се поставя под съмнение силата на държавната власт и препоръча депутатите да ускорят работата си по законите, свързани с промените в съдебната система.

Днес Борисов си бае все същото, което си знае, а Кунева изкара на показ пред Европа цяла "Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015-2020 г." И без четене може да се отгатне какво съдържа: позната еквилибристика пред ЕС чрез законодателни промени и структурни реформи. Целта също е известна: да се разсрочи тъй неприятното самобичуване, за което Брюксел пак ни запита през януари и дори ни намигна, че може да ни отдели от Румъния след някой и друг месец, като я допусне в Шенгенската зона, а нас ни остави да се вразумяване отвън. Макар и да се поставят някакви междинни срокове в стратегията, все пак тя е с хоризонт до 2020 г., когато мандатът на това правителство ще е изтекъл. Дотогава освен че ще се приемат още по-съвършени закони (сякаш в момента е позволено да се краде), а и ще се окрупняват контролиращите институции, които при досегашните структурни реформи се размножаваха. А на въпроса на Брюксел кога най-после ще осъдим висш политик или магистрат за корупция отговорът е логичен: После.

За да не стане недоразумение, Борисов призова да не се "подвеждаме" по Румъния, а Кунева доразви мисълта му, че "не се придържаме към опита на Румъния и не правим copy/paste (копиране бел. пр.), следваме нашия опит, (защото) това е различна държава с различен опит". Дори правосъдният министър Христо Иванов, който бе очарован от примера на румънците, се поправи, защото трябвало да си изработим собствен модел за борба с корупцията, а не да следваме румънския. Всъщност какъвто и да е моделът, трябва да води към



един резултат: корумпирани големци зад решетките



Но тъй като точно това няма как да стане в определени срокове, можем да имитираме раздвижване чрез други похвати. Стратегията бе приета на 8 април, а изпълнението й започна още предния ден, когато заработи предвиденото в нея ново Специализирано звено за разследване на корупцията, създадено със споразумение между прокуратурата, МВР и ДАНС. На самия 8 април пък Министерският съвет определи Меглена Кунева за национален координатор на изпълнението на стратегията. Някой би възкликнал: Почва се! Но да се очаква такъв възторг в Брюксел, е съмнително. Там отдавна прашасват тефтери с графа "Резултати", в които досега не е записано нищо.

Все пак ще трябва да се направи нещо. Санчо Панса си е ударил два шамара, а Борисов и с толкова не може да се отчете. Затова в стратегията е предвидена и лека форма на самобичуване. За да звучи страшно, "водещ приоритет е противодействието на корупцията по високите етажи на властта". Но веднага след това се добавя: "Стратегията не извежда изрично като приоритет противодействието на корупцията в местната власт, тъй като кметовете, заместник-кметовете и председателите на общински съвети попадат в кръга на лицата, заемащи висши държавни длъжности." Ако се чудите откъде ще започне лютата битка с корупцията, вече имате посочена възможност. Под корупция на високо равнище в ЕК имат предвид друго, защото корупцията на местно равнище се разглежда отделно, но нали знаете, че стават грешки в комуникацията с Брюксел.



Подмяната на философията е един от фокусите



Другият е инструментариумът. Освен набързо сформираното Специализирано звено за разследване на корупцията ще има и "нов единен независим антикорупционен орган", чието създаване "ще наложи закриване и преобразуване на съществуващи органи и звена (Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, структурно звено в Сметната палата) и пренасочване на техния административен и финансов ресурс". Новият блюстител на интегритета (честността) ще има една голяма задача: "Анализ и проверка на подадените декларации за имотно състояние и конфликт на интереси на лица, заемащи висши държавни длъжности". Представяте ли си колко трудно е било това досега при липсата на подобен всеобхватен орган? Не си представяме, защото ден след приемането на стратегията Софийската градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу бившия заместник-председател на Народното събрание и на ДПС Христо Бисеров, чийто грях е, че декларациите за имотното му състояние са затаили (голяма) част от истината пред контролните органи. Но те все пак са засекли разликата. Което означава, че работа може да се върши и с наличните инструменти, ако се използват по предназначение. Сега обаче ще се прави инструмент за сладка болка, който да щади подложените на бичуване висши управленци.

Има риск афишът за предстоящата премиера на филм на ужасите да се окаже подвеждащ. По-вероятно е да видим нов сезон на позната мелодрама, в която някои от второстепенните герои преживяват катарзис, но главните действащи лица си остават същите, за да може сюжетът да продължи и следващия сезон.



Карикатура: Христо Комарницки
---------
Снимка: Михаела Катеринска
Вицепремиерът Меглена Кунева и правосъдният министър Христо Иванов показват синхронно мислене за борбата с корупцията.
9
5838
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
20 Април 2015 20:53
Борисов, който периодично се оказва на разни високи постове, поема и тежката задача да убеждава Европа, че изкупува свои и чужди грехове в държавата, сочена като развъдник на корупция и друга престъпност.

Светльо
20 Април 2015 20:59
Коя 2004-та година? Да не е тази ...

Но бивш сътрудник на ФБР осъжда прегръдката на администрацията на Буш към България и връзките с Борисов, като съюзник в борбата с тероризма.
“Борисов може би е изминал дълъг път, за да се изчисти,” заяви бившият официален представител, пожелал анонимност, “и по мое мнение, той бе много по-уязвим от критика през 2005 г., отколкото е днес”.
Той, обаче, добави, че “правителството на САЩ е направило ужасен избор с кой да си легне в България.”
“Какво по дяволите е това - във “войната с тероризма”, ние изглежда приемаме помощта на всеки, колкото и мръсен да е той.


Не? Да не пък тази 2004-та година ...

13. (S/NF) Обвинения в миналото свързват Борисов със скандали с източване на гориво, с нелегални сделки в комбинация с Лукойл и със сериозна контрабанда на метаамфетамини. Информацията от SIMO е в потвърждение на тези обвинения. Смята се, че Борисов е използвал поста си, като глава на българските правоохранителни органи, за да прикрие криминалните си деяния, а жената, с която съжителства, Цветелина Бориславова, управлява голяма банка, която е била обвинявана в пране на пари за престъпни организации, както и в участие в незаконните транзакции на самия Борисов. Говори се, че Борисов има сериозни връзки с някои фигури от мафията, включително с Младен Михалев (наричан още Маджо), и с неговия бивш партньор от организираната престъпност Румен Николов (наричан още „Пашата”.


Мдаа, някоя друга 2004-та ще да е. В някоя паралелна Вселена ...

Този е вече два пъти премиер и СЕГА през 2015 пак ръси мозък. Щях да река на такъв мат`риял такъв боклук, но ... нека не се самобичуваме. Нали?
20 Април 2015 21:02
Така и никой не разбра защо и как Славчо Христов дари оная банка на оная дама, намираща се в инкриминирания период в специфични отношения с антикорупционер №1 на България за всички времена...
20 Април 2015 21:18
Що бе, Ганий? Другарят Бригадир Аспарухов да не би пък да отговори защо предложи на Сакскобургготски баш татовия гавазин и ушотеляк и сикаджийска мутра Борисов за Главен секретар на МВР?
21 Април 2015 09:25
Никой доброволно не си прави хара-кири у нас. Трябва да бъде яко наритан и бързо натирен там, дето слънце не огрява (в случая - при Бай Ставри). Но няма кой да го стори, защото всичките те са маскари и крастави магарета, дето се подушват през девет планини. Тва е положението, како Сийке !
21 Април 2015 09:28
На Борисов отстрани може би наистина му се струва, че няма чак толкова много корупция в страната. Просто е свикнал с нея.
21 Април 2015 12:24
На Борисов отстрани може би наистина му се струва, че няма чак толкова много корупция в страната.


Демек приходите му се виждат недостатъчни, що ли?!?
21 Април 2015 13:50
Демек приходите му се виждат недостатъчни, що ли?!?
Какви приходи?
21 Април 2015 22:07
Стратегията бе приета на 8 април, а изпълнението й започна още предния ден, когато заработи предвиденото в нея ново Специализирано звено за разследване на корупцията, създадено със споразумение между прокуратурата, МВР и ДАНС. На самия 8 април пък Министерският съвет определи Меглена Кунева за национален координатор на изпълнението на стратегията.


Назначили вълчицата да пази агнетата! Тази ще ни опази от корупция толкова, колкото земята се осветява нощно време от обратната страна на луната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД