:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,187
Активни 648
Страници 12,752
За един ден 1,302,066
Избори

Защо хората продължават да гласуват за идиоти?

Интелигентните, говорещи за сложни проблеми хора, отблъскват масовия избирател
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мнозинството хора имат подсъзнателни предразсъдъци, мотиви и стереотипи и предпочитат собствената си "група".
Репутацията на политиците е доста лоша. Честно казано, до голяма степен вината е тяхна. Би било глупаво обаче да смятаме, че те всички са еднакви. Ако беше така, цялата система щеше да се разпадане, преди да кажеш: "Може ли да сметнем това за служебен разход?". Въпреки това всички винаги мислят най-лошото за тях.

Политик предлага лоши решения? Значи е ужасен човек. Политик променя мнението си? Значи е слаб и неспособен да ръководи. Политик обещава подобрения - например да намали данъците? Значи очевидно лъже. Политик обещава да направи нещо непопулярно, например да увеличи данъците? Това със сигурност ще се случи. Много политици очевидно се занимават с това заради личната си изгода, но със сигурност има и много, които действително искат най-доброто за хората и просто свикват с негативните мнения за себе си.

Така че, за протокола,



не всички политици са идиоти



(макар че дефинициите за идиот се различават). Но голяма част от тях са. САЩ изглеждат особено измъчени от тях - Сара Пейлин, Тед Круз - тези хора бяха или са кандидати за президентския пост. А архетипният Джордж Буш действително беше президент. В продължение на осем години. Човекът, чиито идиотски мисли гласяха, че бизнесът има ядрен арсенал на разположение. Не че Великобритания може да гледа отвисоко при размера на демонстрирана глупост в нашата собствена система. Майкъл Гоув, Крис Грейлинг, Грант Шапс, Джеръми Хънт, Дейвид Трединик, нелепата Лейбъристка партия, възходът на ЮКИП и любимият объркан кмет на Лондон Борис Джонсън. Много хора биха уточнили, че Борис Джонсън всъщност е много интелигентен и опасен, че само се преструва на клоун. Но това подчертава тезата - един интелигентен човек трябва да се прави на шут, за да постигне успех в политиката.

Защо става така? Логиката сочи, че би трябвало да търсим умен човек, който разбира най-добрите подходи и методи за управление на страната по възможно най-добрия начин. Но не - хората явно са привлечени от демонстрацията на съмнителни интелектуални способности. Голям брой идеологични, културни, социални, исторически, финансови и други фактори допринасят за това, но някои познати психологически процеси също играят роля.



Увереността вдъхновява увереност



Уверените хора са по-убедителни, много изследвания го показват. Това е феномен, който продавачите на коли втора ръка и брокерите на недвижими имоти експлоатират от десетилетия. Политиците са наясно с това, затова и имат толкова обучения за работа с медиите и пиар мениджмънт. Всеки политик, който не изглежда сигурен в себе си, ще бъде унищожен метафорично.

Нещо повече - ефектът на Дънинг-Крюгер разкрива, че по-малко интелигентните хора обикновено са по-самоуверени. За сметка на това по-умните изобщо не са такива. Самооценката е полезно метакогнитивно умение, но то изисква интелигентност. Ако не сте много умни, не виждате недостатъците си, тъй като технически нямате способността да го направите. Така че ако искате един уверен човек да представя политическата ви партия, интелигентният е лош избор. Това, разбира се, може да има обратен ефект - изследванията показват, че когато един уверен човек сгреши или излъже, публиката започва да го смята за по-малко благонадежден, отколкото неуверения. Това вероятно обяснява негативния образ на политиката, която е предимно съвкупност от уверени хора, даващи големи обещания и провалящи се трагично в спазването им.





Политиката е сложна



Да управляваш ефективно държава с десетки милиони жители, всеки от които има различни изисквания и желания, е особено сложна работа. Има прекалено много променливи, които трябва да се обмислят. За нещастие не е възможно да събереш това в добре звучащ слоган за съвременните медии, така че личностите да излизат на преден план. А по-малко интелигентните личности са по-уверени, така че са и по-убедителни и т.н.

Хората често биват отблъснати от сложните интелектуални дискусии. Причината за това може да е, че нямат опит в тази област или смятат за прекалено обезкуражаващо да се занимават с това, защото би им коствало много време и усилия. Но политиката, особено демокрацията, изисква хората да бъдат ангажирани с нея.

Чувството, че активно влияеш на нещо (като например на изборите), е мощен мотиватор, но ако някой многознайко започне да говори големи приказки за лихви или мениджмънт на здравните фондове, това ще отблъсне хората, които не са ангажирани с такива неща. Така че ако един уверен човек каже, че има просто решение или обещае да премахне големите сложни неща, той ще изглежда много по-привлекателен.



Хората обичат да се чувстват близки



Едно от често изтъкваните качества на Джордж У. Буш бе, че хората смятат, че биха "пили една бира с него". Следователно са се чувствали близки с него. Елитизмът, тъкмо напротив, е негативно качество. Идеята, че хората, които управляват страната, са извън нормите на обществото, притеснява много хора. Оттам идват и непрекъснатите усилия на политиците "да се впишат".

Мнозинството хора имат подсъзнателни предразсъдъци, мотиви и стереотипи и предпочитат собствената си "група". Нито едно от тези неща не е особено логично, нито подкрепено от действителни доказателства и реалност, и хората наистина не обичат да чуват неща, които не им харесват. Хората са много нащрек и за социалния статус. Ние имаме нужда да се чувстваме по-висши от другите, за да поддържаме чувството си за самооценка. В резултат на това интелигентният човек, говорещ сложни неща и изтъкващ неудобни, но точни факти, няма да бъде симпатичен на никого. За сметка на това някой видимо по-глупав, който не е предизвикателство към социалния ни статус, който говори простичко, подкрепя предразсъдъците ни и отрича неприятната действителност, е далеч по-приятен.

Ситуацията не е приятна, но това е начинът, по който работят мозъците на хората. Има много повече неща, които да се кажат, отколкото са споменати в тази статия. Ако ги включим обаче, всичко ще стане много по-сложно и това не е начинът да накараш хората да те харесат, както би трябвало да е станало очевидно досега.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Не бих могъл да си представя, че някой като Осама бин Ладен би разбрал радостта на Ханука", коментира тогавашният президент на САЩ Джордж Буш по време на церемонията по запалването на ханукията в Белия дом през 2001 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Господин президент, единственото нещо, което може да спре лошия човек с ядрено оръжие, е добрият човек с ядрено оръжие!", бе съветът, който Сара Пейлин даде на Барак Обама през март 2014 г.
48
5266
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
20 Април 2015 19:59
Барак Обама е пропуснат заради политическата коректност. Спомням си зомбитата как викаха в хор:
"Yes, we can!"
Какво по-точно могат и досега не се разбра.
20 Април 2015 20:06
"Вие сте прости, аз съм прост - затова се разбираме..."
----------------------
Сайтът на Генек

20 Април 2015 20:09
Да обощим дискусията!

Приплъзващо докосване по допирателната на външната обвивка на повърхността...
20 Април 2015 20:48
Споко ! Електоратът на една българска партия никога не чете Гардиън. Даже препечатка. Той си пийва ракийка, мези бахур и верблюди поредната Му телевизионна изява
20 Април 2015 21:29
Интелигентните, говорещи за сложни проблеми хора, отблъскват масовия избирател,

който обикновено е неинтелигентен и прост!
Всъщност точно това е ОГРОМНИЯТ ПРОБЛЕМ на системата наречена "Демокрация"!
20 Април 2015 21:41
Ами нормално си е - и работниците мразят мениджъра си, който знае за организиране производство много повече от тях. Ако можеха, те биха ибрали да ги ръководи бай Иван, понеже е от тахното село и обещава да им вдигне заплатите. Простият човек изпитва вродено недоверия към умния, понеже очаква оня да го излъже. Всъщност, накрая го лъжат всички.
Основният проблем на редовия избирател е инфантилността - той искрено вярва, че някой е длъжен да се грижи за него. Оттам и носталгията по "социализма" у нас, оттам и неразбирането защо го лъжат.
А го лъжат там , където няма контрол. Но понеже е инфантилен, редовият избирател го мързи да контролира и да иска обяснение - все едно дете да иска обяснение на майка си защо е сготвила точно това. Ами ако му вземат чинията и го пратят да спи гладен? И той приема всичко и само мислено мърмори.
Пък и редовият избирател страшно мрази да поеме отговорност за каквото и да било - по-добре да се дистанцира, за да може после да критикува с пълно гърло.
20 Април 2015 22:14
Обама (и неговите избиратели): Yes, we can!

Факторите, които решават (вместо избирателите): You certainly CAN but you MAY NOT!

И, както всички видяхме, така и стана - ТЯХНАТА, а не ОБАМОВАТА!
20 Април 2015 22:14
Обама (и неговите избиратели): Yes, we can!

Факторите, които решават (вместо избирателите): You certainly CAN but you MAY NOT!

И, както всички видяхме, така и стана - ТЯХНАТА, а не ОБАМОВАТА!
20 Април 2015 22:18
Как да не гласуват за идиоти като те самите са такива - едно 90% от избирателите не са прочели една програма или платформа на партията за която са гласували.
20 Април 2015 22:30
Защо хората продължават да гласуват за идиоти?

Понеже съм в човеконенавистно настроение, няма да се въздържа и ще дам правилния отговор:
ЗАЩОТО‌ СА‌ ИДИОТИ.
20 Април 2015 23:48
Навремето и аз мислих, че Дж. Буш е идиот. Но след това ме сполетя Чехльо...
20 Април 2015 23:59
QED
21 Април 2015 00:05
Статията е автентично разсъждение на извънземен!
Трудно му е да ни разбере и е далече от истината.
21 Април 2015 00:07
Всъщност точно това е ОГРОМНИЯТ ПРОБЛЕМ на системата наречена "Демокрация"!

Доси,
Много си прав! Ние не сме изобщо дорасли за демокрация. При толкова много индивиди, интелектуално и образователно елементарни, в човешкото общество (не само за България, а изобщо в света), комай ще излезе, че диктатурата е по-добрия инструмент за управление.
Ако се случи и диктаторът да е умен, образован и интелигентен, то от това по-добро няма.
Има правила ред и спокойствие!
Една Йордания, примерно, по време на царуването на крал Хюсеин, беше изключително уредена и спокойна държава.
"Диктаторът" Садам, в Ирак, беше наложил страхотен ред. И не по шариата, а чрез конституция, полиция, съд. И в двете държави нямаше задължителни изисквания за облеклото на жените - ходеха си нормално облечени. Ходеха по улиците сами, вечер, нощем и никой не смееше да ги докосне.
Образованието - задължително и безплатно до университет. Здравеопазване, държавно - безплатно, В Ирак имаше болници, където чистотата беше такава, че не можеш да я сравниш с нито една нашенска такава. Храната - евтина и в изобилие. И в двете държави нямаше забрана за употреба на алкохол и той не беше и скъп. Бира - 10-15 вида, местно производство и вносна от най-добрите.
Е, нямаше шанс за майдани, но виждаме до къде докарват те.
И това - в арабски държави.
Сега, като гледам какво става в Ирак, а как живеехме там, ми се реве!
Багдад беше изключително чист и красив град. Паркове, градини, улици - пометено и подредено. Басейни, в които на всеки 30 мин. се мереше нивото на замърсяването. Водата - питейна от чешмата. Бялата вана, като я напълнех с вода до горе придобиваше синкав цвят, толкова беше чиста и то в град с прашни бури и пустиня околовръст.
А тук...
Демокрация!
Пропуснах да кажа. Там също имаше банани в изобилие!
21 Април 2015 00:14
диктатурата е по-добрия инструмент за управление.

QED - 2
21 Април 2015 00:30
Защо хората продължават да гласуват за идиоти?


- няма други. А хората за 300 години свикнаха да гласуват и не искат да им вземат тази играчка.
Читав човек няма да се стреми да става политик.
21 Април 2015 00:58
От ясно по-ясно е, че авторът и (повечето от) писалите под статията са интелигентни хора с остро чувство към дефектите на обществото (и собствените такива) и уви с ниско самочувствие поради непрекъснато самонаблюдение, болезнена самооценка и изострена самокритичност. Това е интелектуалниият елит на обществото.
Останалите сме обикновени идиоти и готини пичове и гласуваме за хора, които приличат на нас.
21 Април 2015 00:59
Не мисля, че се случва нещо кой знае какво, просто преминахме критична граница на интензивност на комуникациите и поради социалната си природа се превърнахме в една голяма тълпа. Това прави грозната истина за нас по-очевидна, но резултатите са същите, както винаги - преди просто политиците (и не само те) трябваше да опаковат повече съпричастност заедно със стоката си, а сега съпричастността е на лице, остава само да я канализираш. Е, какво да очаква човек от тълпата? За да не изпаднеш трябва да те разбират - т.е. да спазваш език, поведение и философия във форма достъпна за всички, с които не искаш да се разделиш - вечното проклятие на нашия вид. Авторът не е съвсем прав - умните не винаги са несигурни, ако са достатъчно умни и при настоящата мода на масова тъпотия, някои са доста уверени и нахални, но едва ли има човек с такива качества, който не осъзнава, че ръководенето на тълпа ще го постави в доброволно прието положение на идиот. Така, че с водачи не става - именно идиотизма предизвиква чувството за нужда от водачи. Редно е да се отбележи, че има начин, но изисква технология, ресурси и подходящи "щастливи" условия.
21 Април 2015 06:21
Може ли всички непрости неидиоти, писали в темата, да кажат, ако избират, примерно, кмет и има двама кандидати - единият обяснява състоянието на всяка улица в града, къде се намира всяка дупка, какво трябва да се прави по тях, какво друго трябва да се направи, за колко неща може да се използва тазгодишният бюджет, какви са прогнозите за следващите три години и как ще се разпределят парите, другият приказва общи неща повече, ще проверят ли приказките на двамата, за да изберат тоя, дето са съгласни с програмата му и после ще могат да упражняват контрол? Отговорите да не са с да и не, разбира се, като на някой прост човек, дето не вниква в нещата, а с технически проекти, финансова обосновка, схеми. С държавата е по-сложно, ясно, почваме от по-простото, после ще видиме някои дали няма да изпаднат от групата.
21 Април 2015 07:22
хикса
21 Апр 2015 06:21


Нито един от двамата няма да направи това, което описвате.
Реалността е такава, че и двамата ще се плюят взаимно, ще летят компромати, ще се надпреварват да канят чалгаджийки на концерти и пр. от тоя вид.
Избирателя ще ги оплюва и двамата, воайорски ще наднича в бельото им, ще им брои парите и имотите, ще сплетничи, ще хихика, изобщо няма да си даде зор да прочете каквато и да е програма на когото и да е. Накрая ще гласува в синьо или в червено, според както са предложени кандидатите.
21 Април 2015 07:41
Yantar 20 Април 2015 23:48
Навремето и аз мислих, че Дж. Буш е идиот. Но след това ме сполетя Чехльо...

Изборът беше между него, Калфата и Сайдера. Трудно е да избереш най-малкия идиот в случая. Вие за кого гласувахте?
И едън въпросТ към 10-те процента чели програмите на партиите, вникнали в тях и гласували за правилните неидиоти - какво сториха вашите неидиоти, щом се докоснаха до властта? Правилно! Станаха по-големи идиоти и от най-големите идиоти преди тях.
21 Април 2015 08:45
Написаното е вярно. Щом и електоратът на най-интелигентната партия БСП се стопява, значи няма надежда. Остава им или да се приспособят, или да изчезнат.
21 Април 2015 09:15
"Прост народ - слаба държава" (и нагли корумпирани политици)...
21 Април 2015 09:34
Няма разумно обяснение защо хората са гласували за Плевнелиев, за Борисов, за Симеон Крадливий, ... списъка е дълъг?
Единственото приемливо обяснение е, че изборите са фалшифицирани и официалните резултати нямат много общо с действителните резултати
21 Април 2015 09:50
Защо хората продължават да гласуват за идиоти?
Защото ... филтърът е такъв.
Нагоре се пропускат само некачествени, нечестни, лицемерни подлеци.
Изключенията само потвърждават правилото.
Светът се командва от злото.
Плевелът няма проблем с растежа.
Проблемът е за читавото, свястното и качественото.
Замислете се.
21 Април 2015 09:55
Абе то и за Станишев няма обяснение, но някои все пак гласуваха.
21 Април 2015 09:57
sega_007
21 Апр 2015 09:50

Така е. Това е ена от малкото области, в които се е утвърдила отрицателната селекция.
21 Април 2015 10:00
Абе то и за Станишев няма обяснение, но някои все пак гласуваха.
Станишев винаги е бил антипод на хората, за които се говори в статията. Той така и не успя да излезе от амплоато си на червен принц, роден със сребърна лъжица в уста и да намери път към обикновените избиратели на Столетницата. Там, където е сега, му е най-добре. Кабинетният плъх Миков не е много по-различен, макар че се опитва да общува с народа - голи кючекини на масата, нарамване на чувал картофи, лява риторика. Разбира се, всичко това се превръща във фарс.
21 Април 2015 10:02
sega_007
21 Апр 2015 09:50

Плевелът няма проблем с растежа.
Проблемът е за читавото, свястното и качественото.


"Трудно е да си цвете сред плевели"

ПП Марго, терминът "отрицателна селекция" или "негативен отбор" има друг смисъл.
21 Април 2015 10:10
Ок, ама как да го редактирам.
Оригиналното словосъчетание, което ми дойде, ще ми докара бан.
21 Април 2015 10:14
Ако читавите политици са като културните растения а "идиотите" като плевелите, винаги без намеса надделяват плевелите. Има държави където хората полагат известни грижи за чистене на политическата си градинка и там плевелите са по-малко. Другаде пък плебса го мързи и в крайна сметка му остава да избира между един или друг вид плевел и да мрънка. Диктатурите плевят много успешно, но същото могат да го правят и просветени народи. Просветяването може да става по много начини, но основните са или вадене на поуки от успехите и провалите в миналото или обръщането на колата. Първото помага винаги, второто доста рядко.
21 Април 2015 10:31
Единственото приемливо обяснение е, че изборите са фалшифицирани и официалните резултати нямат много общо с действителните резултати


Уви, това въобще не е така. Не и в необходимия за властта мащаб.

Многократно тук съм ви посочвал ... лабораторията, в която можете да проверите хипотезите си за социума ни. Местното самоуправление. Общност, която е неспособна да излъчи представители и власт, за да решава непосредствените си проблеми, няма как да е в състояние да направи мъдър национален избор, да излъчи представителство, което да реши националните. Задайте си въпроса за механизма, който рекрутира в органите за местно самоуправление, а и като еднолични териториални органи на изпълнителната власт (кметове на общини) невъобразими катили и негодници. Когато намерите отговор за местното, ще разберете и националното.

Нещо повече. В контекста на местно самоуправление местната общност има достъп и разполага със средства за участие във властта, за граждански контрол, ако щете, далеч по-ефективни от тези, които са и предоставени на национално ниво. Е? Борави ли тя ефективно с тях в защита не на друго, а на ... интереса си. Нима мислите, че общност, която търпи да хранят децата и в детската градина всеки ден с боклуци, защото някой близък до кмет или съветник играч е решил "да топне човчицата" в обществената поръчка, няма да търпи измет като тази, дето ни управлява, на жълтите павета, там някъде си, в София? Проваленият в близкото, как да види далечното? Неспособният за малкото, как да се пребори с голямото? Няма как.

За хиляда и първи път - без ефективно самоуправление българската демокрация е обречена. Нищо повече от фасадност, нищо повече от парадна потьомкинщина за угода на брюкселските чиновници тя няма да създаде. Неспособният да се пребори за дома си, за бащинията си, за улицата си, за квартала, за селото, за града си, той е неспособен и да отстоява суверенитета, достойнството на страната си. Няма друг път, няма обход в това. Докато не поемем управлението на делата си в собствените си ръце, държавата ни е обречена - тя няма да бъде нито правова, нито социална, нито дори суверенна. Това е абсолютно сигурно.
21 Април 2015 10:31

маргаритка2
21 Апр 2015 10:10

Ок, ама как да го редактирам.
Оригиналното словосъчетание, което ми дойде, ще ми докара бан.


Дежурния /т/ е изразил в общи линии смисъла му.
Има държави където хората полагат известни грижи за чистене на политическата си градинка и там плевелите са по-малко.


Не си докарвай бан, остави го НЕоригинално, разбира се и така
Но ако наистина бяхме водили негативен отбор, днес РБ щеше да е Цвете!
21 Април 2015 10:36
Да, в смисъла на Дежурния имах изповнапредвид.

Фирмин, на местно ниво борбата е още по-трудна /и безмислена/.
21 Април 2015 10:57
И едън въпросТ към 10-те процента чели програмите на партиите, вникнали в тях и гласували за правилните неидиоти - какво сториха вашите неидиоти, щом се докоснаха до властта?

Четенето на програми е по принцип празно занимание, защото се обещават неща, които няма как да се свършат. По-горе е обяснено: никой не слуша умните и интелигентни реалисти, които са наясно със ситуацията и предлагат адекватни мерки. Гласовете отиват при лъжците, демагозите и манипулаторите.
В Гърция как избраха Сириза с тази неадекватната програма?
21 Април 2015 11:15
В Гърция как избраха Сириза с тази неадекватната програма?
В Гърция има силно ляв уклон сред голяма част от избирателите по простата причина, че не са си имали социализъм. У нас не е така.
21 Април 2015 11:21
М-да. Не се четат класиците, а те са казали (почти) всичко. Чърчил например казва, че най-добрият аргумент срещу демокрацията е 5-минутен разговор с един среден избирател. Но тази му мисъл е политически некоректна и съответно я крият. За разлика от другата, дето уж по-добро от демокрацията нямало.
За БГ изборните резултати мога само да кажа, че те точно отговарят на намереното в урните. А защо то е такова, е друг въпрос. Ако изборите са днес, ГЕРБ + РБ ще имат 122 депутати - доста повече от сегашните. И да не ви се вярва, това е. Това е наличният материал. Друг нямаме. Не е като при Гручо Маркс, който казал: това са ми принципите; ако не ви харесват, имам и други. И да не забравя: вчера беше рожденият ден на Лидера, утре е този на Сифилитика. За след това не знам, трябва да проверя.
Бъдете здрави!
21 Април 2015 11:33
Лидера, а?
Да не би Ковачки да е имал рожден ден?
Както и да е, подборът на заместители(Лидер >Сифилитик) на табуизираните имена казва много за мисловния модел на табуизиращия, ценностната му система и обществено-политическите му привързаности.

-------------
Гюнтер Грас, светламупамет, цел живот досаждаше на германците с въпроса, защо през 33-та са гласували за идиоти.
21 Април 2015 12:06
Врекич, .


Чудех се известно време, как да прокоментирам табуизиращия, без да бъда баннат...ти ме изпревари, за което ти благодаря
21 Април 2015 12:19
Няма разумно обяснение защо хората са гласували за Плевнелиев, за Борисов, за Симеон Крадливий, ... списъка е дълъг?
Единственото приемливо обяснение е, че изборите са фалшифицирани и официалните резултати нямат много общо с действителните резултати

Това е направо като извадка от учебник по тролене. Перифразирано - "няма разумно обяснение нормален човек да не гласува за нас, следователно противниците ни фалшифицират изборите".
Да не си учил с Мая Манолова?
21 Април 2015 12:24
Рекидж /за Оригиналничещия/
21 Април 2015 12:36
***
21 Април 2015 13:02
Важна и нтересна статия. .....

„Нещо повече - ефектът на Дънинг-Крюгер разкрива, че по-малко интелигентните хора обикновено са по-самоуверени. За сметка на това по-умните изобщо не са такива.”


Това твърдение обаче не е съвсем точно – в извода си авторът съпоставя интелигентност с ум?!? Разликата е голяма! От достъпната информация за ефекта на Дънинг-Крюгер,четем синтезирано становище за него: „погрешната оценка на некомпетентните произтича от грешка относно самия себе си, докато погрешната оценка на високо компетентните произтича от грешка относно другите“. С други думи некомпетентният погрешно /илюзорно/оценява своите способности много по-високо от средното, докато компетентният оценява способностите на другите поне колкото неговите! Професор по психология в Йейл прави интересна констатация на базата на ефекта на Дънинг-Крюгер : "Когато се опитваме да придадем смисъл на света, работим с нашите съществуващи знания и парадигми, формулираме идеи и след това системно търсим информация, която потвърждава тези идеи. Ние отхвърляме противоречащата им информация като изключения. И така пресявайки своята опитност, в края на краищата си създаваме едно фалшиво познание.". Така идват грешките – глупавият и умният си личат веднага,но увереността заблуждава – въпреки очевидното! Глупавият става самоуверен /от глупост,разбира се/,а умният се съмнява /от много акъл/ Б.Ръсел го е казал по-простичко: "Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят“.
21 Април 2015 13:06
Всеки сам може да си представи как и дали въобще коравият български избирател преосмисля тези неща преди да гласува за някой идиот. Повечето избиратели гласуват емоционално,не с ум! Това е причината политиците в много държави,с най-голямо внимание в САЩ, да се обгрижват с обозначеното с чуждицата „PR” – как да се излъже електората. Внушаване на фалшива емоция „увереност в изказвания и поведение на предлагания за избор” у избирателя е много успешна. За мен обаче е по-притеснителен друг факт касаещ българското общество,особено напоследък. Как голяма част от нашето общество беше подведена така елементарно от специалистите-психолози в посолството на САЩ в София да пробутат един самороден идиот, невероятно глупав и некадърен – където и да е бил на обществена длъжност,всичко е осрал? Психолозите може и да са се отказали да усъвършенстват и завоалират излъчваната от него огромна тъпота защото това е невъзможно и са рискували пускайки го с естественото му излъчване и.....пълен успех? Той е съвсем естествен и това не стресна българския избирател? Избирателят не се стресна и от появата на още един същински идиот?!? Не става дума за обикновени глупаци,а за формени идиоти. Трудно ми е да посоча неидиот от приеманите за висок избор до сега,но никой не е имал чак такова просташко и непредставително излъчване придружено с невероятна глупост излъчвана без прекъсване.

Мишо Константинов

„За БГ изборните резултати мога само да кажа, че те точно отговарят на намереното в урните. А защо то е такова, е друг въпрос.”

Ако това е така „другият въпрос” е стряскащ!
21 Април 2015 18:41
След Октомврийската революция избирателното право се превърна в универсално право. Последиците могат да се проследят - утвърждаване на власт на популистки и екстремистски правителства, предизвикали серия от други проблеми. В противовес, днес натежават аргументите за въвеждане на различни ограничения, даващи политически права на гражданите.
21 Април 2015 19:13
Защо хората продължават да гласуват за идиоти?


Защото при демокрацията в момента 1 глас на човек който плаща 10 хил данъци на година е със същата стойност колкото 1 човек на помощи. Или пък човек дето плаща 1милион данък... на година пак има 1 глас. По-голяма уравнивиловка няма. И когато тия дето ядат повече отколкото дават на държавата станат повече от тия дето дават става трагично с демокрацията. Идиотията започва да расте експоненциално, както и ограбването.

Според мен трябва да се въведе гласуване на базата на платеният ДОД за година. Тия дето не плащат ДОД - да имат само 1 глас, а при другите да се гледат цифрите в платенато годишно ДОД минус 2. Т.е. до 1000 лева годишен ДОД - 2 гласа, до 10000 - 3, до 100 хил - 4 и т.н. Опс това е добре да се направи като средно платен данък за 4рите предходни години преди изборите.

Така, че който иска да участва в демокрацията, нека да е плащал данъци в държавата ни. Което значи - че тия които не плащат данъци в България ще им се брои гласа само като 1 глас..
21 Април 2015 19:43
Мишо Константинов
21 Апр 2015 11:21
Мнения: 535
От: Bulgaria

"аргумент срещу демокрацията е 5-минутен разговор с един среден избирател"


Никой не може да разговаря със статистическо понятие.
21 Април 2015 19:54
Или пък човек дето плаща 1милион данък... на година пак има 1 глас. По-голяма уравнивиловка няма. И когато тия дето ядат повече отколкото дават на държавата станат повече от тия дето дават става трагично с демокрацията. Идиотията започва да расте експоненциално, както и ограбването.

Единствено болднатото е вярно. Но пък е адски вярно.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД