:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,813
Активни 479
Страници 4,378
За един ден 1,302,066
Обратни разписки

Пижо, Пендо и литературната войнственост

Бойко Ламбовски
Австралийци, новозеландци, англичани и ред още националности надойдоха в Галиполи да отбележат стогодишнината от десанта и битката за полуострова. Нашите електронни медии, понеже вземат новините от големите световни агенции, а те са базирани главно в британски и бивши британски земи, така отразиха събитието, че слабо посветеният зрител би могъл да се позачуди що за битка е тази и какво ни касае, та така подробно се отразява. Репортажите бяха за доблестните войници от най-далечни краища на планетата, принадлежащи на Британската империя, изковали бойно братство и положили тела в героичната епопея при Галиполи, пък сетне намерили вечен упокой там в стройни гробищни редици. Никой не сметна за нужно да ни напомни, че въпросните солдати са подкарани от една империя на десетки хиляди километри от родните им места, за да се бият срещу друга империя - Отоманската, на която тъкмо тогава пък сме лоялни военни съюзници. И че България по същото време воюва на север срещу Русия и Румъния, а на запад и юг срещу Сърбия, Великобритания и Франция. Чудати, от днешна гледна точка ориентации, и то само трийсетина години след като самата България едвам се е отървала от Отоманската империя благодарение на армиите на Александър II. Но не това е повод на писанието. Има и по-чудати пируети в световните конфликти.

Знаете ли обаче как огромната част от нашите класици по онова време коментират включването на България във войната на страната на Централните сили и първите успехи от фронта? Радостно. Войната се е посрещнала с възторг от голяма част от интелигенцията ни. Присетих се с какъв патос и бодрост коментират Световната война например Елин-Пелиновите Пижо и Пендо в един позабравен днес, но жизнен шопски диалог:

Пендо:

Ха да поприседнем на тая столица,

да се поотморим и поразговорим.

(Сядат на една пейка.)

Пижо:

Ти от градо идеш, знаеш, то се вика,

разправи ми малко тънка политика!

Како са децата на полето бойно? (Там е и наш Стойно.)

Какъв вее ветър, що прави крал Петър?

Дедо Иван Руски лъже ли го още, че на помощ до ще?

Що става надоле по Косово поле?

Френци, англичане гърбо ли ги хапе,

та са надовели у Солун арапе?

Разни дандабури с дънести потури,

зурлести сусамци, жълти афионци, сини анасонци -

се от бои разни и от разни вери,

човек да се дзвери!

Пендо:

То войската наша хубаво ги дере -

кой каквото тражи, че си го намери...

Пижо:

Бре, макя му стара! -

Да живей войската! Да живее Цара!

(Пуха шапката си о земи и чука на пейката.)

Скоро дай пол' ока, от мене заръчма!

А! Прощавай, Пендо! Рекох, че сме в кръчма!

Пендо:

Па ония вери, по Солун надоле,

там какво ги рече, фастъци ли, що ли?

- Усетили харно острото на ножа,

бегат да спасяват всеки свойта кожа.

И Вардаро мътен пее и празнува -

додек свет светува,

има да разправа българската слава.

Пижо:

Там и наш е Стойно, бие се достойно.

Пендо:

Гяволе проклети, европейци пусти,

нашите ги мачкат като сухи гръсти.

Пижо:

Знам ги, знам ги, Пендо, они ядат жаби,

затова са слаби.

Пендо:

Слонове да ручат, па са си таквие -

помисли си само ч'я войска ги бие!



Цитирам така напоително, от една страна - за да се позасмеем на диалектния шопски патриотизъм, а от друга - да се позамислим. Този начин на поднасяне на войната е характерен за патриотичното писане от тила за всички времена и народи. Особено ако твоите побеждават. Изобщо има два начина да се участва в конфликт - единият е да заемеш твърдо страната на своите от самото начало, та до края и да пишеш или стреляш, докато дишаш, от тая страна без колебания. Другият начин е да допуснеш, че радикализирането на конфликта е беда само по себе си, и да му търсиш слабите места - не на противника, а на радикализирането. Или казано с други думи - хората в конфликта се делят на такива, които веднага избират: със своите или не. И действат по съответния начин. Наричаме ги патриоти и герои, ако победим и ако пишем по-сетне историята си ние. Ако я пише друг, ги нарича и вменява и на нас този стил: "заблудени от пропагандата трудови хора" или "жертви на националистически страсти".

Делят се още и на такива, които се съмняват, не искат такъв конфликт и работят срещу поляризацията му. Наричаме такива "пораженци" или "предатели", ако конфликтът се състои и ако победят нашите. Ако не стане така, ги наричаме "проницателни глави", пацифисти или нещо такова.

Твърдят, че президентът Рузвелт така оправдал комфорта, който САЩ осигурявали на никарагуанския диктатор Сомоса през 1939 г.: Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch. "Може Сомоса да е копеле, ама е НАШЕ копеле." А знаете ли какво направил поетът Лебедев-Кумач, оня същият, дето написа текста за прекрасната песен "Вставай, страна огромная", когато немците дошли на километри от Москва в края на 1941-ва и в Москва почнала паника? Мятал се като луд из гарата, за да бяга на изток с натрупаната си от текстове луксозна покъщнина... Тя не се побирала в един вагон, а повече вагони нямало, и той почти се побъркал - напомня Захар Прилепин.

Ще кажете - каква е връзката. Има-има - съвсем пряка е.



86
5751
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
27 Април 2015 19:24
По време на битката България ОЩЕ не воюва...
--------------
Сайтът на Генек

27 Април 2015 19:49
Империите винаги са били агресивни и са възпитавали в този дух поданиците си - както казва авторът, наричат го "патриотизъм", но това са глупости. Що за патриотизъм прати САЩ във Виетнам, СССР в Афганистан, Турция къде ли не (тук имаме и волята на Аллаха, но то си е същото), за Британия да не говорим... Една империя не може да съществува без агресивна външна политика, настоящето положение в света го доказва. Затова в тези страни всичко е патриот до патриот. И понеже това е държавна политика, за да си "патриот" се плаща добре - вземете за пример Жириновски.
А иначе - защо нито един поет на революцията (поне членовете на СБЖ, членове и на БКП) не грабна шмайзера на Десети ноември и не отиде да партизантства в Балкана? Защо всички, които можаха, хукнаха към Обетованата империалистическа земя? Това е патриотизъм по български.
27 Април 2015 20:21
Поражението на Британия в Галиполската операция е последното от злощастните външни събития, дало на Фердинандовата клика последният "аргумент" за провеждането на политиката, завършила с втората национална катастрофа за България.
Решаващият британски щурм на Галиполи започва на 6 август 1915 г., а до края на месеца турската победа става безспорна.
Политическата ни класа използва значителния, но все пак местен успех на Централните сили, за да обвърже страната ни с тях, като подпише на 6 септември Българо-германски договор, Тайна българо-германска спогодба, Военна конвенция между Германия, Австро-Унгария и България и Българо-турска конвенция.
Катстрофата на България става неотвратима, въпреки простотиите, влагани в устите на Пижо, Пендо и сие
27 Април 2015 20:28
Абе курицата ще стане птица и България зад граница. Няма как. За ваше съжаление, го-о-оля-ямо съжаление.
27 Април 2015 20:34
Поражението на Британия в Галиполската операция

е и още един пример за ексцентричния подход на британския империализъм към собствената си героизация. Докато другите страни се саморекламират чрез триумфите си, британците възпяват пораженията и издънките си.

Човек би очаквал британецът да му надува главата с Малбъро, Нелсън, Уелингтън, Монти и прочие велики генерали, обаче не...Тънката червена линия(The Thin red line), Атаката на леката кавалерия(The charge of the light brigade), безобразната експедиция на Скот( за разлика от перфектния Шаклтън) и т.н. са поводите за гордост и мазоромантика в имперския наратив.
27 Април 2015 20:41
Какво стана с Ангорския договор? Турция не била оная Турция дето клала!? Ами като е така защо не върне заграбените територии? Нали не е оная Турция дето ги е заграбила, че и избила до крак българи, гърци и други неправоверни там? Да, ама като няма кой... почват мечтите за присъединяване към правоверните в Турция.
27 Април 2015 20:49
Какво би станало, ако турците не бяха разгромили британците при Галиполи - като цяло, инициативата на Чърчил за провеждане на активни действия в района на Проливите, следва да се оцени като правилна, - но дали при победа на Антантата или поне "реми", България би заела позиция, съответстваща на националния ни интерес?
Присъединяването ни към Антантата е съмнително, при съществувалата лична зависимост на Фердинанд и политическата ни клика от австрийци и немци. Но при британска победа, шансовете на България да остане неутрална и да се спаси биха нараснали неимоверно.
27 Април 2015 20:52
Но при британска победа, шансовете на България да остане неутрална и да се спаси биха нараснали неимоверно.

Операцията е хипериздънка, единствено гурките са изпълнили поставената им задача, да превземат един баир(забравих му името) и да го задържат.
27 Април 2015 20:52
Човек би очаквал британецът да му надува главата с Малбъро, Нелсън, Уелингтън, Монти и прочие велики генерали, обаче не...Тънката червена линия(The Thin red line), Атаката на леката кавалерия(The charge of the light brigade), безобразната експедиция на Скот ( за разлика от перфектния Шаклтън) и т.н. са поводите за гордост и мазоромантика в имперския наратив.

И Hastings, Hastings през незабравимата 1066 г.
27 Април 2015 20:57
Хастингс не се брои. Генетично етногенезисът на англичаните е бил повече или по-малко приключил по това време, но културно са били невтасало тесто и доста далеч от нация, хеле пък държава.
27 Април 2015 21:14
Независимо от това какво е станало на Проливите, как си представяте България в Антантата? След Балканските войни, след заговора на Сърбия, Гърция и Румъния с подкрепата на Русия и Франция довел до Междусъюзническата и Първа национална катастрофа. Епа нема как Пижо и Пендо да застанат до сърби, гърци и румънци!
27 Април 2015 21:17
А знаете ли какво направил поетът Лебедев-Кумач
Написал "Вставай страна агромная" много месеци преди юни 1941 и затова имал вагони с книги и прочее покъшнина.
И не казал никому кога е написал текста...
27 Април 2015 21:24
Имало е само ЕДНА пречка за влизането на България в Антантата - Руската империя.
Вече сме били обещани от най-лошите на най-готините като хинтерланд на Царьград и Проливите.
Иначе Чърчил е знаел, че участието на само 3-4 български дивизии би било достатъчно за успеха на десанта.
Даже и без десант "per se"...
27 Април 2015 23:00
Независимо от това какво е станало на Проливите, как си представяте България в Антантата? След Балканските войни, след заговора на Сърбия, Гърция и Румъния с подкрепата на Русия и Франция довел до Междусъюзническата и Първа национална катастрофа. Епа нема как Пижо и Пендо да застанат до сърби, гърци и румънци!

Неутралитет, бе, неутралитет.
Достатъчно е било да не нападаме Сърбия.
27 Април 2015 23:48
wreckage 27 Април 2015 20:34
Поражението на Британия в Галиполската операция

е и още един пример за ексцентричния подход на британския империализъм към собствената си героизация.


Бих го нарекъл "профилактика срещу самозабравяне". Някои може и да научават нещо от историята, знам ли...
28 Април 2015 00:09
"Неверния Тома

27 Април 2015 21:14

Независимо от това какво е станало на Проливите, как си представяте България в Антантата? След Балканските войни, след заговора на Сърбия, Гърция и Румъния с подкрепата на Русия и Франция довел до Междусъюзническата и Първа национална катастрофа. Епа нема как Пижо и Пендо да застанат до сърби, гърци и румънци!"

***
Обаче застанаха до турци без проблем.
28 Април 2015 00:37
Застанаха, защото турците ги бихме в Балканската война, преди това много от тях избягаха от България след освободителната война в 1878. А сърби гърци, че и румънци налапаха вероломно половината от населените с българи земи. Как да се стърпиш да не им удариш един бой.
28 Април 2015 06:59
Как да се стърпиш да не им удариш един бой.

А-а-а, не е един. Два са, през 1913 г. и през 1918 г.
Как беше... "като сухи гръсти"
28 Април 2015 07:17
И че България по същото време воюва на север срещу Русия и Румъния, а на запад и юг срещу Сърбия, Великобритания и Франция.

Пълен хаос. Нито ние, нито Румъния участваме във войната по време на злощастната най-вече за нас Галиполска операция. Не участва и Гърция - стоварените в Солун остатъци от силите на Антантата са причината привържениците на Венизелос да надделеят и тя да се нареди в коалицията на бъдещите победители.
28 Април 2015 07:42
Литературната войнственост е нещо разбираемо.
Неестествено и непонятно остава пълното неразбиране на националния ни интерес, от обществените водачи. Фердинанд и сие са ясни, но защо интелигенцията ни не успява да разпознае очевидното?
През 1912 г. ние имаме една задача: да завземем безспорните територии в Беломорска Тракия и Източна Македония. Марш наскок само в безспорните територии, без мокри сънища за Солун и Одрин, и отбрана, отбрана срещу всички. Същото ни казват и на конференцията в Лондон, където ни очертават неоспорваните от никого територии - 160 хил. кв. км, само със 17 хил. по-малко от Сан-Стефанска България.
Но не.
През 1915 г. националната ни задача е още по-ясна и проста: неутралитет и защита, защита срещу всички. Дори след Първата национална катастрофа, в ръцете ни остава безценният излаз на Бяло море, който освен всичко друго, оставя Гърция и Турция без обща граница в Европа. И отново, това геостратегическо предимство не се оспорва от никого.
И пак не.
28 Април 2015 07:55
Парадоксалното е, че разгромът от 1913 г. прави задачата пред обществените ни водачи през 1915 г. по-лесна, отколкото при пиянството три години преди това. Какво по-самоочевидно от неутралитет и отбрана, ако се наложи, след като буквално вчера нападателната война ни е довела до границата на унищожението?
Но не, не и не. Пижо и Пендо ...
28 Април 2015 09:02
Ако родната Мамковина е имала нормални политици на власт а не прогерманска клика обладана от идеите на Стамболов и оня чобанин Захари Стоянов сега щяхме да си имаме и излаза на Бяло Море и нищо чудно границата да минаваше на няколко стъпки от Константинопол.

Самия град щеше да бъде "свободен град" с достъп на всички християнски държави. Гърция щеше да си има Смирна и части от Мала Азия и нямаше да "компенсира" с Егейска Македония, която щеше да е българска!

Естествено и част от Вардарска Македония щеше да е в наши ръце.

Един внезапен пробив на могъщата по това време българска армия на югоизток към Цариград щеше да смаже Турция за седмици!

Чърчил е разбирал прекрасно това. Но прогерманската клика продава за няколко милиона марки България.

Жалко, че Сандански не е могъл да ликвидира Фердо Лисицата. Сега историята щеше да бъде друга.

А целта на Галиполската операция е била пробив към Черно Море и пряк контакт с Русия и доставки на оръжие и логистика.

Може би и ВОСР нямаше да има и естествено "болшевизъм" в Мамковината за който толкова пискат родните рИформатори.......

28 Април 2015 09:43
Двете национални катастрофи са провал на българската дипломация. Факт!
А за неутралитета... В световната касапница най-много бой са изяли неутралните. Белгия е прегазена. Гърция е окупирана. Друг е въпросът в кой момент да излезеш от неутралитета и да се включиш на страната на победителите (като Гърция). Ама и за това се иска акъл.
А сега ни е лесно да оценяваме.
28 Април 2015 10:22
Ламбовски допуснал грешки във фактологията . Влади точно го поправя / Влади / И Дамаж също , и ЗИП - и той . И за тях

Често съм си мислил , че Аллах не е отвърнал поглед от турците - дал им за най - важен съсед България. Няма да е пресилено в турския химн да има и тия думи
"Машалла Булгар ,евалла на София "
28 Април 2015 10:35
Това, което авторът любезно цитира, според мен не е точно патриотизъм, а тънка "Елинпелиновска" ирония, ама аз не съм специалист.
ПСВ е едно доказателство за натрупаните с години противоречия и напрежение между прехвалените буржоазнодемократични западни държави.
28 Април 2015 10:49
В световната касапница най-много бой са изяли неутралните. Белгия е прегазена. Гърция е окупирана.

Γλθποστι. Гърция е неутрална до юли 1917 г. Дотогава на Солунския фронт срещу нас се бият 7 британски, 6 френски, 6 сръбски, 3 гръцки /след преврата от 30 август 1916 г., извършен в Солун от Движението за народна отбрана на Венизелос/, 1 италианска дивизии и 2 руски бригади. Солунският фронт е с дълбочина стотина километра от границата, крайгранични сражения - това е цялата "окупация". Дори след като обявява официално война на Централните сили, Гърция участва с общо 10 дивизии и дава 5 хил. убити.
Румъния е окупираната, макар и не цялата и макар за около година и половина, но обърни внимание: окупирана е не защото е неутрална, а точно наопъци - защото напада Австро-Унгария през август 1916 г. Но дори така, в крайна сметка прилапва Трансилвания, Бесарабия, Буковина и част от Молдавия. Почти се утроява
28 Април 2015 11:14
Неутралитет, бе, неутралитет.
Достатъчно е било да не нападаме Сърбия.


неутралитетът на гърция бе прегазен от антантата.
антантата най грубо се намеси във вътрешните работи на гърция.
а на нас ни поставяха ултиматуми
да влезем във войната на страната на антантата незабавно.
да сме се пожертвали във войната срещу най големият неприятел на славянството австрия
както искаше русия и ни отправяше апокалиптични закани с жестоко отмъщение ако не го направим или изберем централните сили.
не виждам как си представяш да се бием за да стъпи русия на проливите и да се създаде с наша кръв
велика сърбия.
антантата излъга италия в тази война.
предадоха гърция.
защо си мислиш че ако русия стъпеше на проливите тракия до мидия енос би могла да е наша
щяхме да се бием за едната гола слава?
28 Април 2015 11:21
Обаче застанаха до турци без проблем

дразни те мисълта че един турчин или по право е да кажа един тюрк аспарух е създал държавата ни
името булгар име на тюркски народ също ли те дразни
28 Април 2015 11:24
Ъхъм за едната гола идея. Подкрепена с десетки хиляди квадратни километра територия. Дори да бяхме само запазили това с което влизаме във войната пак добре - над 20 хилки територия в Източна и Западна Тракия и Струмишко и Щипско.

Но българан е глупант. Едно време се дразних, че в Италия "булгаро" било обида ама ся вече не ми пука. Може пък жабарите да са прави?

България и Парагвай - братя близнаци по глупост в световната геополитика.

28 Април 2015 12:18
Ъхъм за едната гола идея. Подкрепена с десетки хиляди квадратни километра територия. Дори да бяхме само запазили това с което влизаме във войната пак добре - над 20 хилки територия в Източна и Западна Тракия и Струмишко и Щипско


какви 20000 квадратни километра?
обещаваха ни само източна тракия и да ни върне нещо сърбия от македония след войната
а сърбите си казаха откровенно че нищо няма да връщат на българия
русия на проливите означава край на българия като държава и на българите като народ
русофилството у нас по това време е голяма болест
едуард грей след войната пише в мемуарите си че антантата сама е тласнала българия към централните сили
28 Април 2015 12:35
неутралитетът на гърция бе прегазен от антантата

"Прегазен", друг път.
Ние нападаме Сърбия на 1 октомври 1915 г., на 9 октомври превземаме Скопие, а на 17 октомври вече се бием с французи и англичани при Криволак.
Англо-френският експедиционен корпус е изпратен за овладяване на кризата в Македония и започва стоварването си в Солун на 27 октомври, със съгласието на премиера Венизелос. Корпусът е посрещнат с почести от коменданта на солунския гарнизон и с овации от населението. И защо не? Близо две години Антантата воюва сама срещу нас на Солунския/Македонския фронт, гръцките части се предават и са откарани от немците в Силезия.
Едва през юли 1917 г. Съглашението пита гърците докога смятат да я карат така и им поставя ултиматум да започнат да воюват и официално.
28 Април 2015 12:36
Наскоро препрочетох "На източния фронт..." на Ерих Мария Ремарк. На едно място епическият герой, прекарващ отпуск в тила, в родния град слуша наставления от разни даскали, кметове и друга номенклатура изречени с патриотичен патос и т.н. подобно на Пижо и Пендо. Момъкът е меко казано втрещен и отвратен...
28 Април 2015 12:37
Лошо е когато човек не познава собствената си история и не знае границите на държавата си в момента когато влиза във войната през 1915г.

От много рИформи до там се стига......

28 Април 2015 12:39
Meat,

На кой фронт?

28 Април 2015 12:43
Колега ЗИП, Meat просто иронизира.
28 Април 2015 13:17
едуард грей след войната пише в мемуарите си че антантата сама е тласнала българия към централните сили

Но не пише нищо, какво би станало ако просто сме останали неутрални? Даже да не е до края на патлакамата, а само още 15-18 месеца, докато стане ясно и на последния овчерин, че "Русия на проливите" е фикция.
Глупост е също да се мисли, че ако бяхме останали неутрални, Антантата е щяла да се разправи на бърза ръка с Централните сили. За да ни противодейства, Съглашението изпраща срещу нас, общо и за целия период на бойните действия, около 1 млн. души. Капка в морето, на фона на 37-те милиона, мобилизирани само от Русия, Франция, Британия, Италия и САЩ.
А за нас тази "капка в морето" става "море от капки кръв". Процентите на общите загуби убити, ранени и пленени към общия брой мобилизирани, е: Русия - 61, Франция - 56, Англия - 38, Германия - 68, Австро-Унгария - 58, Турция - 62,8 и България - 74%.
Твърде висока цена за страха от фикции и гоненето на химери
28 Април 2015 13:33
какъв неутралитет бе влади
не разбираш ли че ситуацията е както се казва напечена
ако не се отворят проливите за да помогне антантата на русия
там в русия ще избухне революция
изобщо не е било възможно да останем неутрални
а при опасността от настаняване на русия на проливите
ние сме нямали друг избор освен да станем съюзник на централните сили

пак ти казвам антантата шантажира гърция дори и бе обявила блокада през 1916 година за да я вкара във войната на страната на антантата
лъжеха ванизелос както и нас с териториални придобивки след войната
а после оставиха гърция сама срещу турците
гърция влиза във войната след като под натиска на антантата ванизелос става премиер а крал константин абдикира


28 Април 2015 13:42
в разговор с нашия дипломат маджаров
николай втори казва че ако продължаваме да не му вярваме ще загубим всичко
въпроса е как може да вярваме на руският император станал почетен главнокомандващ на румънски полк нахлул в българия и връчил на нашия враг румънският крал фелдмаршалски жезъл
след тези политически ходове на николай втори и сазонов през 1913-1914 никакъв съюз с русия за нас не е възможен
ако бяхме съюзници на русия в първата световна война то руският фронт нямаше да е в румъния а в българия срещу турция и много лесно русите подкрепени от българите щяха да разгромят турция
въпросът е какво става ако русия усили присъствието и влиянието си на балканите
означава задунайская губерния и матушка рус да ни е новата родина
не благодаря на такава перспектива
русия сама проигра козовете си на балканите през 1913 година

28 Април 2015 13:42
Когато господ е раздавал акъл явно е забравил да намине насам.

Затуй ся си палете факли и си чествайте Ньойския договор. Това заслужават всички фанатици патриотари. Шот не могат на едно магаре слама да разделят. Затуй сме на тоя хал.

Благодарение на загубата в ПСВ България се превръща в парий в световната геополитика. Нацията се разделя, получава се имплозия, окончателно губим няколко милиона български умове в Македония и Тракия.

Защото края на ПСВ е краят въобще на идеята, че дребните държави могат да бъдат фактор за каквото и да е!

Благодарение на НТР големите държави правят гигантски индустриален скок и е вече абсолютно невъзможно държава с население няколко милиона да се противопоставя на империя с няколко десетки милиона. Това означва, че Българския въпрос вече окончателно не е в български ръце! От края на 1918г само агония и нищо друго......



28 Април 2015 13:46
Държава с територия 17 милиона кв км не може нищо да 'проиграе" . Може да проиграе само и единствено държава "като една човешка длан" за която всеки километър територия в повече е от жизнено значение. Да не говорим за безценното значение на излаза на Бяло море шунтирайки проливите......

28 Април 2015 13:50
ти затова ли си фен на рашките защото са 17 милиона
губила е и огромната русия
и първата световна и студената война загуби
28 Април 2015 13:53
какво означава благодарение на първата световна война окончателно губим македония
нима ако бяхме съюзник на антантата и сърбия в първата световна война щяхме да си върнем безпорната зона в македония
не взимайте желаното за действително
28 Април 2015 14:05
Ти слушаш ли какво ти говоря. Дори нищо да не ни бяха върнали поне Струмишка околия щеше да е в границите на България.

Знеш ли къде е Струмица и какво е това?

За Гюмюрджина и Дедеагач чувал ли си?

И какви са тея фикции, че Русия е щяла да присъедини България? А Англия и Франция ще рупат зелена трева и ще ръкопляскат?

Та те през 1878г не се съгласиха та сега ли когато Руската Империя е била в значително по лошо състояние !

Дори Константинопол нямаще да дадат на Русия камо ли да и дават територия на Балканите.

Но със сигурност освен, че щяхме да си запазим Беломорска Тракия щяхме да получим и част от Източна без съмнение шот нема кой друг да я вземе. Гърция е далеч и въобще не може и да става въпрос на сравнение в тежеста която щеше да има българското участие в победата на Антантата сравнено с това на Гърция.

България щеше без проблем да извади Турция от войната още в края на 1915г !

Със Сърбия щеше да има големи препирни за Македония, но това щяха да бъдат препирни между победители, където шансовете ни при умела политика щяха да са невероятно по-големи отколкото след като станахме парий на Балканите, където след 1918г всеки гледа да ти клъвне де що може. Гърците дори се изхитриха май и да нахлуят към 1925г към Петрич а Сърбия искаше дори до Искъра да стигне шот нали " До Искъра живеели "прави сърби" па от там на изток "криви".....





28 Април 2015 14:21
говориш за струмица така като че ли става дума за солун
като съюзници с русия фронтът щеше да е в югоизточна българска тракия и оттам русите лесно щяха да влязат в истанбул а после иди и ги гони оттам
не може ние да оставяме на сляпата съдба да реши ще влезе ли русия в истанбул или не
русия ни предаде 1913 и оттам нататък всякакви приказки за славянско братство и дълг към русия са празен звук лишен от съдържание
сърбия никога не би ни върнала безпорната зона в македония
няма значение дали сме победители или не
28 Април 2015 14:22
Ако родната Мамковина е имала нормални политици на власт а не прогерманска клика обладана от идеите на Стамболов и оня чобанин Захари Стоянов сега щяхме да си имаме и излаза на Бяло Море и нищо чудно границата да минаваше на няколко стъпки от Константинопол.

Самия град щеше да бъде "свободен град" с достъп на всички християнски държави. Гърция щеше да си има Смирна и части от Мала Азия и нямаше да "компенсира" с Егейска Македония, която щеше да е българска!

Естествено и част от Вардарска Македония щеше да е в наши ръце.

Един внезапен пробив на могъщата по това време българска армия на югоизток към Цариград щеше да смаже Турция за седмици!

Чърчил е разбирал прекрасно това. Но прогерманската клика продава за няколко милиона марки България.


Всъщност не се присъединяваме към Антантата защото при преговорите те са ни гарантирали единствено части от ИЗточна Тракия.
Другите ни искания са били на практика отхвърлени, макар и с шикалкавене - част от безспорната зона в Македония, допълнителни преговори за спорната, не ясно какво в Беломорието.
Докато Централните сили са ни гарантирали Беломорието и цялата безспорна зона, както голяма част от спорната.
А тогава, след Балканските войни, това са били определящите въпроси.

Пропуснах да отбележа и това, че към момента на присъединяването ни победата е била неясна и от тогавашна гледна точка Централните сили са имали своите шансове.
28 Април 2015 14:23
питаш ме знам ли къде е струмица
да те питам знаеш ли къде е южна добруджа и благодарение на коя велика сила тя стана румънска територия
ако не бе германия през втората световна война и до сега южна добруджа щеше да е румънска
28 Април 2015 14:26
Прочее, ако САЩ не се бяха присъединили към Антантата в ПСВ и при подписнания Брестки мир, победители щяха да бъдат Централните сили, защото немското настъпление към Париж през 1918 щеше да е успешно, което щеше да извади и Франция, и Англия от войната, а това щеше да прекрати и самата война в полза на Централните сили.
28 Април 2015 14:33
всъщност докато на своите избиратели по време на изборите от 1916 президентът уилсън е обещавал сащ да останат неутрални във войната то по същото време те са изпратили делегация да преговаря с антантата за влизането на сащ във войната
това е политиката
а в трюмовете на лузитания неутралните сащ са превозвали военни доставки за антантата
без пътниците на кораба да знаят за това
28 Април 2015 14:42
Знам благодарение на коя велика сила Южна Добружда остана в рамките на България - СССР. Щот той е бил "кръчмаря" през 1947 в Париж особено за Източна Европа. Джугашвили решава кое къде по тия ширини между неговите марионетки. Дали ще даде Белисток на Полша, дали Шчечин ще остане в Германия или не той ги е решавал тия работи както му скимне и както е на кеф.

Но не виждам какво общо има Южна Добружда? Ако България беше на страната на Антантата пак щеше да има Крайовска спогодба защото не виждам какво свързва двете явления.....

28 Април 2015 14:44
Докато Централните сили са ни гарантирали Беломорието и цялата безспорна зона, както голяма част от спорната.А тогава, след Балканските войни, това са били определящите въпроси.


Съгласен съм със Сгугню,

Спомням си, че през 1982 г., когато бях ученик в X клас, учителката по история (много красива, изискана и образована жена) точно това обясняваше, като допълни, че според нея поради географското си положение и натиска и от двете страни трудно сме можели да запазим неутралитет.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД