На 3 април 1860 г. по време на тържествена великденска служба в храм "Свети Стефан" в Цариград Иларион Макариополски вместо името на вселенския гръцкия патриарх казва - "всякое епископство православных". "Той изрекъл сакраменталната формула, определена само за свещенослужител, който няма друга църковна власт над себе си" (Тончо Жечев). Това е една от най-важните стъпки по пътя към Българска екзархия. При църковни служби
подобни промени са важни |
Няколко пояснения. Името на Симеон Сакскобургготски и досега звучи в храмовете ни, но без регламент на Светия синод. Широката публика може да не знае, но църквата, или поне висшият клир, отдавна приема Симеон за цар на българите. Как точно - не е ясно. Още през 2005 г. русенският митрополит Неофит, патриарх днес, казва, че е цар. Не е известно Сакскобургготски да е миропомазан. Няма свидетелство за такъв акт, за повечето историци не е. Но монархисти, Симеон и църквата твърдят, че е.
"Какъв цар е той? Миропомазан ли е - не. За какво говорим тогава?", посреща ни млад мъж в двора на църквичката "Св. цар Борис-Михаил Покръстител". Член е на храмовото настоятелство. Не иска проблеми със синода, затова си спестява името. Против решението е.
В дворчето на пейка са приседнали 76-годишната баба Стефка, бивш фармацевт, и дядо Красимир, на 66 г., бивш работник в строителството. "Не е лошо. Няма лошо да го споменават", казва жената. Не била монархистка, напротив - за републиката е. Дядото обаче е яростно против: "Помните какви гори беше, за какви имоти ставаше дума? Той казваше - не, за Бога, нищо за себе си не искам, нямам претенции към България... А като дойде на власт - далавери, двойни декари взе". "Ама дали е така? За мен не е ясно какво е взел. Какво ли знаем ние в България? Казва ли ти някой нещо открито?", опонира Стефка. "И аз не знам, но такива бяха коментарите", упорства дядо Красимир. Продължава: "Не е бил цар поначало. Ако е царувал, е бил малолетен. Верно, така се е случило в живота му, но не е бил цар". После добавя нещо, с което и баба Стефка се съгласява: "По-скоро патриархът и другите управници трябва да въведат вероучението в училищата. Това да правят, то е много по-важно. А не да се занимават с царуването му".
Тук е и доцентът от Историческия факултет на Великотърновския университет Димитър Димитров. Специалист е по средновековна история, разяснява по-задълбочено нещата:
"Средновековна България до голяма степен следва византийските образци. Във Византия императорът е поставеник Божий и той в някакъв смисъл представлява Христос на земята, като е и негов роб подобно на всички останали. След V век се установява практиката патриархът да миропомазва императора и да го коронясва. Това са два акта - венчава се, образно казано, императорът с царството и същевременно се осъществява връзката между бог и императора. Императорът бива споменаван и в службите. Това е практика, която в България се възстановява под някаква форма след Освобождението и е пренебрегната през 1944 г. Случаят с решението на Светия синод е малко изненадващ. Има един деликатен момент - доколко българският ексцар е цар. Църквата все пак трябва да се съобразява с конституцията, нали? По-важното: тя дава заявка за какво -
че ще го миропомаже? Ще го коронася?
Ще го венчае за царството? След сегашния акт тя трябва да направи и следващия. Църквата признава Симеон за цар и не признава конституцията на България - това би трябвало да следва от едно такова решение", казва доц. Димитров. Ако историците са прави, че Симеон не е помазан, то е прецедент църквата да го почита по този начин.
Димитров си обяснява синодалната активност с някои "деликатни политически моменти". "Има различни коментари, вкл. и за възможното присъствие на Симеон на парада на 9 май в Русия. Т.е. той да представлява българската държава - като законен цар на една конституционна република. Доста е странно, разбира се", смее се Димитров. Опитва се да прави паралели. Сеща се - Камбоджа. "Тя си изгони краля, дойдоха червените кхмери, после - други комунисти, които възстановиха царя. Но те си възстановиха монархията. А тук не е възстановена". Из дворчето на църквата се чуват и други версии. Като например, че цялата работа е масонска, тъй като Сакскобургготски и Николай Пловдивски, вносител на предложението, били масони. Но водеща е "деветомайската" - държавните ни мъже нямат намерение да ходят на парада, затова отива пратеник на църквата, който някак (никой не може да си обясни как) е със статут на цар на българите.
Сред миряните има и млади, и стари. "В това настръхнало време, когато всички се дебнем, противопоставяме, има толкова много неща, които църквата може да направи, за да ни обедини. Толкова много! А сега - това решение изведнъж... То не обединява. Заклевайки се в републиканската конституция като премиер, Симеон признава, че не е цар", изказва личното си мнение 45-годишната Биляна Стоянова, учителка по български език. Тя също е член настоятелството. Възрастна жена промълвява - "Хубаво е царят да се споменава". После разбира, че иде реч конкретно за Сакскобургготски. Вече е против.
Литургията привършва. Името на Симеон не се чува. "Ако трябва някой да бъде споменавам, то той трябва да е равностоен на Борис-Михаил. От българските политици няма такива", отсича на излизане Йоан. Прави и "технологично уточнение" - липсвало разяснение как точно да се каже въпросното име, нямало инструкции.
Църковното тържество завършва с изпълнения на хор "Тракия пее" при Тракийското дружество "Лазар Маджаров" - Сливен. Участват жени, повечето възрастни. Тракийките са и кротки, и люти.
Води се следната дискусия:
Петрана Илчева, около 60-годишна: "Какво лошо има, това е едно уважение? Симеон не направи злини на България. Тая принцеса, дето ще ражда сега (британската - бел. авт), цял свят говори за нея. Нека пък да го споменават, какво ни пречи?".
Татяна Казакова, 35 г.: "Не съм съгласна. Той дойде от друга държава, искаше да си вземе земите. Не трябва да го възхваляваме".
Златка Янева, около 60 г., създател на хора: "Има толкова много велики българи, които могат да се споменават. Последният Симеон особени заслуги няма. Ако трябва, нека първият Симеон се споменава, този - не".
Петрана: "Недейте така, момичета! Излязъл е на 7 години, няма вина за бедите. Имал е наследствени земи, гори... Като всички нас. Поканиха го да се върне, не се е натискал той."
Златка: "Защо си взе всичко, защо не го подари на някой детски дом?"
Петрана: "Подари, как да не подари, недейте така!"
Златка: "Ние сме наследници на тракийски бежанци, дошли голи, боси и половината им родове избити. Нося фамилията на разстрелян. Бащата на мъжа ми, син на убития, е бил само на две годинки. От там нататък той бяга в България, създава семейство. Как мога аз да не уважавам България? Да не мислите, че съм създала този хор, защото ми се пее и ми е лесен животът? Но искам споменът да остане. Искам да се знае тракийският девиз "Не забравяйте, но не отмъщавайте!" Бабата на моя мъж е имала огромна къща в Булгаркьой. Ние и тухличка не взехме след години, дори не поискахме. А Симеон? Защо ни отмъсти? Той е бил натоварен във влак и изпратен в чужбина. Това ли е трудната съдба?"
"Върна се, за да си вземе всичко. Защо ни отмъсти, защо?", завършва Златка.