:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,621
Активни 596
Страници 2,088
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Ти защо си бедна?

Eдин приятел - композиторът Иван Драголов, ми прати на 1 май весело съобщение - "На 1 май трудещите се отиват на мол да се молят: Едно дълго кафе, моля! И една сметана, моля!..." Той има този приятен навик - да ме весели от време на време с находчиви и привидно наивни смешки. Казвам "привидно наивни", защото лековатата им сентенциозност подвежда. И лесно може да те прати от сферата на хумора в сферата на социалното униние и философското резоньорство. Ето друга негова сентенция: "При социализма хората били толкова бедни, че децата нямали таблети и ходели да играят на улицата."

Както и да е, бедни ли са нашите трудещи се днес? Четвърт век след краха на тоталитарната система и установяването на свободен пазар и многопартийна демокрация?



Ако са бедни, защо са бедни?



Преди сигурно петнайсетина години бях поканен за някакво радиопредаване в едно радио и докато си чаках реда, без да искам, слушах как водещият Мартин Карбовски разпитва пловдивска ромка по телефона за някакво безобразие, станало в града под тепетата от сиромашия и простотия. Тогава той беше по-млад и категоричен и съвсем първият му въпрос, след като включиха жената, беше директното:

- Я кажи, ти защо си бедна?

Въпросът отпърво леко сащиса жената. Не съм сигурен, че тя го разбра така, както очакваше водещият. Циганката се запъна за миг, но само за миг. Сетне се оказа не по-малко разтропана от своя събеседник, макар на друго комуникационно и интелектуално равнище. И от Пловдив се изля словесно цунами с горе-долу следното съдържание: "Какво питаш ти мене бе, кой е беден бе, дицата ти ли ша ми гледаш бе, защо не дават раб'та, къде'й държавата да дава ляб, да дава раб'та, луда ли ма прайш ти мене, а?..." Водещият се усети и мина към недискусионно продължение от студиото.

Карбовски вероятно желаеше с ударния въпрос да изведе нещата в аналитична последователност до извода, че в крайна сметка всеки на този свят сам носи вина за бедността си. Дали защото е необразован, дали защото недостатъчно трудолюбив, но никой не му е крив. Тази либерално-демократична (и отчасти справедлива, но отчасти) теза не можа да бъде развита по причина взривната емоционалност на събеседничката, както вече казах.

Та така. Припомних си го във връзка със статия за работещите бедни в България, която четох преди ден-два в голям световен сайт. Авторката Диана Симеонова беше направила репортаж за тричленно семейство в Бухово. Мъжът, на 60, е художник, сега работи като нощен пазач, жената - на 49, е инженер-химик, синът - на 24, е безработен музикант, завършил Консерваторията. Общият им доход е към 950 лева месечно. Като си платят всички сметки и вноските по взет по-рано кредит заради скъп музикален инструмент за сина, им остават 200-220 лева за изхранване. Да отидат на море им е почти мираж - през последните 26 "преходни" години само два пъти имали "ваканция". Кино, театър, ресторант - тези неща също им се виждат далеко от реализма. Понякога семейството прибягва и до стотинките, които синът изкарва с улично свирене. Всеки непредвиден разход е катастрофа.

Според статистиките на ЕС 48% от 7.2 милионното население на България живее в "материални лишения" и е принудено да се отказва от елементарни неща, включително пълноценна храна.

Всъщност така наречените "работещи бедни" са тези, които на практика не свързват двата края въпреки работата си. Тези неща, разбира се, вероятно ще намерят лесни обяснения чрез термини като "производителност на труда", "ефективност на икономиката", "брутен национален продукт" и прочее. Отчасти зная българските обяснения - за бедността е виновна корупцията; виновни са бившите комунисти, че окрадоха страната; виновни са бутналите комунизма, защото при комунизма имаше работа за всички.

На мен лично ми беше интересно как реагират прочелите статията за българските бедни отвън, все пак статията излезе и в "Яху". Мога да кажа, че съм изненадан. Не преобладаваше съчувствието, нито оптимизмът.



Ето що изчетох оттук-оттам:



"Материалът разказва, че тия хора ще имат апартамент и пенсия след години. Не е лошо. Има и хора, които нямат работа"...; "500 долара месечно е много повече от достатъчно, ако не се извращаваха принципите на образуване на цените... Просто работниците с почасово заплащане при съвременната технология могат много да произведат при много малко работни часове, така че истинските цени на храната, облеклото и жилището да са много по-ниски от 500 долара месечно, сигурно дори едва по 20 долара месечно или дори по-малко..." ;"...Трябва жилищно зониране в Америка... Има толкова много бедни в Америка, има много с дори изключена вода и електричество... Стреля се почти всяка вечер. Защо не позволяват да се работи надомна работа навсякъде, трябват равни права и еднакъв икономически достъп... Eatonville в Орландо е отличен пример за това."

"За съжаление глобален проблем. Социално-икономическата термодинамика достигна критична маса. Гражданските размирици и бунтове стават все по-разпространени, дори в САЩ. Свят, който дава 400 милиона за боксов мач и голф, докато добри хора страдат... - Господ ще нареди скоро всичко в Съдния ден." ; "Така е там, където социалистите искат хората да са бедни и гладуващи... Това Обама иска и за Америка. Обама не иска свободно предприемачество. Обама иска социализъм и го доказа с Obamacare - социалистически данък за средната класа и бедните."

Да ви кажа ли нещо - нашият драматизъм на фона на световния е по-голям само защото е наш. Но на мен това не ми е утеха.

177
9723
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
177
 Видими 
04 Май 2015 19:37
Един рече преди време It's the economy, stupid!

Аз ще да река It's the inequality, stupid!

04 Май 2015 19:41
Въпросът следва да бъде "Защо в България нито държавата, нито частният сектор не създават благосъстояние за мнозинството хора в страната?"
04 Май 2015 19:42
Аз ще да река It's the inequality, stupid!


04 Май 2015 19:55
в крайна сметка всеки на този свят сам носи вина за бедността си

Четох, четох и не можах да намеря в статията аргумент, който опровергава горното.
04 Май 2015 20:10
Без да правя обобщения, ще кажа, че в случая със семейството от Бухово Карбовски е прав. 24 годишен младеж няма начин да не си намери работа в София поне за 700-800 лв. Но той предпочита да остане безработен, защото (вероятно) държи да се прехранва с музика. Ами - сам си е виновен.
04 Май 2015 20:18
Четох, четох и не можах да намеря в статията аргумент, който опровергава горното.

Това е, защото си беден.
04 Май 2015 20:36
Въпросът следва да бъде "Защо в България нито държавата, нито частният сектор не създават благосъстояние за мнозинството хора в страната?"

Аз ще ти отговоря - защото не са принудени. Мит на ограничените хора е, че някой влиза в политиката/създава фирма, за да помогне на обществото. Социалната отговорност, ако изобщо я има, е на много по-заден план от печалбата. И както казваше един мой бивш шеф - защо да плащам заплати по хиляда лева, като мога да намеря хора за 800 ? И беше прав човекът. Нещо повече - дори и да решеше да вдигне заплатите ей-така, от добро сърце - как да защити този разход пред Борда на директорите и пред акционерите? Ако е бил притиснат от синдикатите, ако е имало стачка - да, ще се оправдае. Но как да каже - ами хората живеят бедно, та реших...Ще го изгонят още същия месец.
Стандартът се вдига само чрез натиск отдолу. Никой не е луд да ти плаща повече, ако не го принудиш. А българинът го е страх да защити интересите си и предпочита да напусне, но не й да се опъне на шефовете си.
Най-глупавото нещо, което може да каже човек е - те не виждат ли, че живеем зле и така не бива? Виждат, разбира се. Но интересите им диктуват да е така.
...А я има и завистта на българина. Ако той организира протест, често слага след враговете си преките си началници и те се разправят него. А "врагът" е собственикът, не малко по-добре платените служители. Опитах се веднъж да го обясня на моите подчинени - ако искат стачката да успее, трябва да поиска вдигане на заплатите на всички в завода с 20%. Реакцията - а, дума да не става, вие мениджърите и без това вземата повече от нас. Никакви увеличения за вас. И мениджърите, които реално знаеха как да натиснат собственика, свиха рамене и се разправиха със стачниците. Но - злоба и завист.
04 Май 2015 20:41
"При социализма хората били толкова бедни, че децата нямали таблети и ходели да играят на улицата."

Верно е.
Сеги у сека къща по неколко коли, таблети, телевизори и так далее. Екскурзии и почивки у чужбина през сичките празници, ваканции и отпуски...
04 Май 2015 20:43
А в чешмите - пет вида топла вода.
04 Май 2015 20:51
Това е, защото си беден.

... и съдран.
04 Май 2015 20:57
Четох статията в yahoo преди да видя материала на Б. Ламбовски: http://news.yahoo.com/bulgarias-working-poor-struggle-ends-meet-053147581.html.

Не мисля, че авторката Диана Симеонова е намерила най-удачния пример за работещи бедни в България /а може би - да, зависи каква точно е целта на публикацията/. Немалка част от коментиралите я в yahoo са критични спрямо семейството от Бухово заради взетия заем от - ако помня добре - 8000 евро за цигулка на сина.
Струва си, обаче, да се прочетат всички коментари. Има такива и от българи, и от американци. Въпреки че отнема време. Когато аз ги четох, бяха повече от 60-70 на брой.
04 Май 2015 20:59
е не виждат ли, че живеем зле и така не бива?

Смешен аргумент. Верният аргумент е: "Ако си взема(ем) шапката, отиваш на кино."
Туй в покрепа на Тимур.
04 Май 2015 21:05
Истината е, че за тези 25 годин, стандарто се вдигна в пъти. Е, не е като у Европата, ма има и по-зле от нас...
04 Май 2015 21:32
Щуравия, кой стандарт,златния ли?
04 Май 2015 21:34
Карбовски вероятно желаеше с ударния въпрос да изведе нещата в аналитична последователност до извода, че в крайна сметка всеки на този свят сам носи вина за бедността си.

Карбовски е тъпанар и професионален лъжец.

Ето забогатяването на България в периода 1945 г. - 1989 г. и обедняването на страната през периода от 1990 г. до днес.
http://knoema.com/HSWE/historical-statistics-of-the-world-economy-1-2008-ad?tsId=1000800
Графиките са в съпоставими iизмерители /1990 International Geary-Khamis dollars, долари Гири-Хамиш, ДГХ/ и са до 2008 г., но всеки лесно може да се убеди, че в периода 2008-2014 ние нямаме растеж на БВП. Има спад след кризата и бавно възстановяване до равнището отпреди нея.


БВП през 1945 г. е 7 447 млн. дол., през 1987 г. е 57 262 млн. дол., а през 1989 г. - 55 883 млн. дол.
За 43 години социализъм, БВП е нараснал 7,7 пъти, средно с по 18% годишно.

БВП през 2008 г.-2014 г. бе 64 539 млн. дол.
Ще кажете, че все пак сме забогатяли със 7 млрд. дол. за 28-те години след 1987 г.?
Е, нарастването не е с по 18% годишно, а с мизерните 4%, но все пак ...
Да,ама не.
Богатството на всяка нация не се мери с БВП, а с БНП, брутния национален продукт.
БНП преди 1990 г. бе равен на БВП, докато след това националното ни богатство е значително по-малко от вътрешния продукт. Разликите между БВП и БНП можете да видите в публикациите на НСИ, под името "Платено на останал Свят". Тези плащания са между 4% и 11% от БВП, иначе казано, след 1989 г. националното ни богатство непрекъснато намалява.

Това са фактите и това е неоспоримият извод: за времето на капитализма в България след 1990 г., България обеднява. Обеднява нацията като цяло, обедняваме всички българи, с изключение на една незначителна прослойка.
Това е истината за мизерията ни, а приказчиците, че се бил вдигнал стандартът, а всеки на този свят сам бил носел вина за бедността си и тем подобни, са нагли измислици на професионални лъжци.
04 Май 2015 21:43
За 25 годин могат да обеднеят сал най-големите леваци...
04 Май 2015 22:01
Обеднява нацията като цяло,

Тцъ. Обеднява циганията и лумпенпролетариатът.
04 Май 2015 22:04
Аз ще ти отговоря - защото не са принудени. Мит на ограничените хора е, че някой влиза в политиката/създава фирма, за да помогне на обществото.

Така е, драги, но по отношение на всобщата принуда лично аз съм по-скоро фабианец. Радикалните, глобалните решения не съответстват на разбиранията ми и считам, че решаването на проблемите един по един е за предпочитане.
Съгласен съм например, че посоченото от Фирмина и Рекиджа неравенство е остър проблем, с чието решаване може да се започне възраждането ни. Ще подчертая, че за мен неравнството не е въпрос само на социална справедливост. Преди всичко, то е една от най-значимите бариери пред предприемачеството и фактор, ограничаващ потреблението, тоест чисто икономическа спирачка на растежа.
04 Май 2015 22:09
Щуравия, кой стандарт,златния ли?

Ние българите сме в Златния милиард.
Който не е доволен, да бега у Евразията...
04 Май 2015 22:15
Тцъ. Обеднява циганията и лумпенпролетариатът.

Тцъ. Статистиката е безапелационна наука. Обеднява 50%-ното мнозинство, а 40% отдавна не обедняват. Те отдавна са в категорията паупери - крайно бедни на издръжка от обществото
04 Май 2015 22:19
Който не е доволен, да бега у Евразията...

Що, там да не би да размитат за прошляци?
04 Май 2015 22:25
Викаш и у Евразията нема да те земат. Завалията...
04 Май 2015 22:32
Обеднява нацията като цяло,

Аха, затова не можеш да намериш място по хотелите и старите коли по улиците намаляват. Може да е благодарение и на кредити, но аз вярвам на очите си.
Баба ли и дядо ми - учители - вземаха пенсии по 75 лв.. Средната брутна заплата през 80-те беше 270 лв,, а един трабант - 4000 лв. Цветен телевизор - 920 лв. (руски Електрон). Кола ЛАДА - май около 9000 лв. Обувки (зимни) - 25 лв.
Сега средната заплата е около 850 лв, т.е. - три пъти повече. Смятай сам.
Това е не обедняване, а разслояване. Аз като млад специалист започнах през 1985 със 180 лв. бруто, жена ми - със 120лв (медицински лаборант).
Къде е отивало това "богатство" тогава, не знам.
04 Май 2015 22:47
и преди и сега и во веки веков за хората на изкуството работа почти няма
05 Май 2015 00:10
".... синът - на 24, е безработен музикант, завършил Консерваторията...."

Цялата история е много съмнителна. Да завършиш Консерватория на 24 означава че си много талантлив - приет си от първи или втори опит. Не съм чул за някой, който да се е прибрал на село след пет години, прекарани в у-ще по изкуствата - пуснете произволно който и да е канал и веднага ще се натъкнете на пример за това. Или пичът има някакви психични проблеми, или, надявам се, цялата история е измислена.
05 Май 2015 00:18
беднява 50%-ното мнозинство, а 40% отдавна не обедняват.

A нещо по-субстанциално от твоето твърдение да посочиш? Щото много прилича на "Тази година ще има много дренки..."
05 Май 2015 00:26
А за бедността най ми харесва този лаф: " При социализма, по време на моето детство бяхме толкова бедни, че ако не бях момченце, нямаше да има с какво да си играя"
05 Май 2015 00:31
Къде е отивало това "богатство" тогава, не знам.

E, как да не знаеш. В куфарчетата, бе колега.
05 Май 2015 01:20
E, как да не знаеш. В куфарчетата, бе колега.

Не бе - знам, но се правя на луд. По същото време един (!) военен завод, разположен до окръжен град, носеше на бюджета в пъти повече приходи, отколкото цялата икономика на окръга (промишленост+селско стопанство). А сега в този завод се гонят плъховете.
Освен това имаше едни реекспорти на съветски нефт за около 2 млрд. годишно, дето уж си бяха наше производство, а то - чист подарък.
А имаше и изкуствен курс на долара - кажи го долар за лев. Ако смяташ по него, излиза, че сме били страшно богати. Но този курс беше определен с гледане в тавана и не можеше да си купиш долари по него, освен ако не си от лъв нагоре и държавата не те е пратила да работиш за благото на пролетариата. Виж, да ти обменят по него изкарани в чужбина долари - без проблем. А реалният курс първо беше 1:2, после стана 1:3 - по толкова можеше да си купиш долари на черния пазар.
Така че не ми хвърляйте тук разни отчети, знам стойността им и как се манипулират. Знам и много други неща, но не му е тук мястото.
05 Май 2015 01:25
Но най- ми хареса, когато на една среща със студенти попитаха Станко Тодоров колко е външният дълг на България. Ами сега? Да мълчиш - ще станеш за смях, да кажеш - не бива, държавна тайна. И той се покашля и почна: "Според западни източници..." , което естествено взриви аудиторията. Премиерът не знае колко е дългът на страната и се позовава на чужди източници! Е, знаеше, разбира се, но стана голяма излагация.
Който не е живял в тези времена, няма да го разбере.
05 Май 2015 01:32
долар за лев

Толкоз по въпроса за блестящата статистика за БНП и БВП при соца, приведена по-горе от уважаемия ВладиГео.
05 Май 2015 01:42
реалният курс първо беше 1:2, после стана 1:3

Туй ще да е било преди да порастна, моят първи спомен е за 1:5.
05 Май 2015 05:30
Всичко е много просто: където има богати, ще има и бедни. Няма вариант да станем всички богати, подобна утопия би била нов вид комунизъм. За 25 години капитализъм нали разбрахте, че, за да спечелиш трябва да намериш начин да прекараш другите. Не само клиентите, но и конкурентите. Обичайно и държавата. Парите не са пощенски картички, от които може да си напечатате, какъвто тираж искате. Те трябва да имат стойност. За това, когато парите потичат като река в нечий джоб, друг джоб/ове се изпразват почти със същата скорост. Пазара винаги е бил в полза на мошеника, на акулата. Последната се храни с дребните рибки, защото е хищник. Бизнеса никога не работил за общото благо, той работи за себе си и за печалби. Него не го интересува, че сте бедни. И, колкото повече безработни има и гладни, толкова повече ще има възможност да ви намали заплатите и да ви накара да работите повече за същите пари. И вие ще си мълчите от страх да не ви изхвърли. Правителството също ще мълчи и ще му слугува, защото вече няма къде да ви осигури работа. Всичко е разпродадено, няма държавна икономика. Онези, които я взеха, набързо я унищожиха. Защото от далавери се печели повече. Те нямат нужда да произвеждат, а може би и не могат. А, ако произведат нещо, предпочитат да го продадат скъпо, вместо да печелят от оборот и да назначават хора. За това и доматите, и гащите ни са по-скъпи от китайските, гръцките. И производството загива затиснато от вноса.
05 Май 2015 06:31
студенти попитаха Станко Тодоров колко е външният дълг на България. Ами сега? Да мълчиш - ще станеш за смях, да кажеш - не бива, държавна тайна. И той се покашля и почна: "Според западни източници..." , което естествено взриви аудиторията. Премиерът не знае колко е дългът на страната и се позовава на чужди източници!


Премиерът?!>? То ще да е било около 1783 г.
05 Май 2015 07:03
Карбовски, ти защо си дебел, мазен, противен и отблъскващ, а? НЕ Ламбовски!
05 Май 2015 08:28
Премиерът?!>? То ще да е било около 1783 г.


Е, добре де - председателят на Народното събрание.
И какво променя тази поправка?
05 Май 2015 08:49
Съгласен съм например, че посоченото от Фирмина и Рекиджа неравенство е остър проблем, с чието решаване може да се започне възраждането ни.

Нарастването на неравенството е глобален проблем, който, въпреки революционния принос на Владимир Илич, не може да бъде решен в една отделно взета държава, особено такава като нашата, несуверенна.

Затова е добре да изберем нещо друго, скоето да започнем Възраждането си. Аз бих вдигнал топката още по-високо - да си отвоюваме обратно суверенитета, например.
05 Май 2015 08:59
Баш министър-председател си беше. Не се връзвай толкоз лесно.Форум си е.
05 Май 2015 09:08
"долар за лев"
Толкоз по въпроса за блестящата статистика за БНП и БВП при соца, приведена по-горе от уважаемия ВладиГео.

Невежеството не е извинение. Международните долари на Гири-Хамиш са универсален измерител, регламентиран от ООН и ЕС, и отчитат реални паритети
05 Май 2015 09:15
Нарастването на неравенството е глобален проблем, който, въпреки революционния принос на Владимир Илич, не може да бъде решен в една отделно взета държава, особено такава като нашата, несуверенна.


Само дето нищо от това ... не е верно.

Първо, нарастването на неравенството не е глобален проблем. В страните с висока степен на неравенство има отчетливо проследими качествени разлики ("в пъти, в пъти", дето вика Боце) в нивата на неравенство по региони.

Второ, проблемът е решим и без "революционен принос" - най вече с политики по доходите преди облагане и след облагане (на данъците). Примери за това бол - Япония, Швеция, Дания, Белгия ...

Трето, и държави, които исторически, в определени периоди, са били несуверенни, са развили култура и практика на ниско неравенство - Финландия, например. От друга страна, държави, чийто суверенитет трудно бихме си представили ограничен, като САЩ, например, или Обединеното кралство, са сред лидерите по степен на неравенство.

Цитирал съм и преди тук Кругман, според който неравенството създава бедност, колкото и десните да не искат да го признаят. При това интензивно създава бедност!

И обратно, заради асиметрията на разпределение на доходите, решаването на проблема с бедността на милиони, всъщност съвсем няма да засегне същността на неравенството, а още по-малко, почерпените от него възможности за власт на митичния 1%. Ето, по-долу, едни сметки, правени за САЩ през 2014 година:

What is trickier is Krugman’s claim that the problem of poverty is part of the broader problem of rising inequality, for the simple reason that, as Roger Pielke Jr. observes, one could mathematically eliminate poverty without making much of a dent in income inequality:

1. Assume 50 million Americans in poverty in 2012, using the SPM (described in this post).

2. Assume the poverty rate is $12,000 (see poverty rate discussion)

3. For simplicity assume that the average income of those 50M is thus $6,000

4. That means that everyone in poverty could be lifted above the poverty threshold with 50M*$6,000 = $300 billion

5. Assume that the $300B is simply transferred from the incomes of the top 1%

6. That would mean that the income of the 1% goes down from $2T to $1.4T

7. The income of the 99% would increase from $6.85T to $7.45T

8. The share of income of the 1% would be reduced from 23% to 19%, or from 2012 levels to 2011 levels.

So poverty, formally defined, could be made to disappear with essentially no significant impact on income inequality. QED.

Read more at: http://www.nationalreview.com/agenda/368136/paul-krugman-connection-between-poverty-and-inequality-reihan-salam


Такива едни нИщица ...
05 Май 2015 09:15
Bullshit
05 Май 2015 09:19
Ако са бедни, защо са бедни?
Авторът добре започва изложението си с моловете. Всъщност, тъкмо в тях е причината. При социализма нямаше молове, а в наличните магазини стоките бяха оскъдни, та хората нямаше къде да си харчат парите и им оставаха. Ето къде е причината за бедността днес
05 Май 2015 09:21
"долар за лев"
освен това е трудно да се сравнява и заради огромната разлика в структурта на цените , както и че социалните придобивки не получаваха пряко парично изражение.Сметни обяд в МВР или МНО стол за 1,20 .Дори митичните депутатски кюфтета ще ти се видят скъпи.Да кажем така-имало ли е гладуващи,със средни доходи лишавал ли си се от лекарства ,някой замислял ли се е че книгите му идват скъпо ?(всъщност напоследък не виждам големи библиотеки по домовете.Причината едва ли е в електронните или ценитени просто ми попадна скорошно издание -на тома цена 48 лв ,а "тоталитарното" "Световна класика" -1,84 . )
05 Май 2015 09:21
Bullshit


Е, да ... От едната страна Кругман, Стиглиц, Пикети, Уилкинсън, Пикет ... От другата ... VOCI и нейде си ... bullshit
05 Май 2015 09:38
Премиерът?!>? То ще да е било около 1783 г.


Станко Тодоров Георгиев е български политик от БКП, а след 1990 - от БСП.
Той е министър-председател на България в 72-то (1971–1976) и 73-то (1976–1981) правителство и е човекът, заемал най-дълго този пост в българската история. Държавен глава на България от 6 до 17 юли 1990 г. (Уикипедия)

Изобщо не ти разбрах логиката. Не съм написал "паша", нали?
05 Май 2015 09:43
Ето къде е причината за бедността днес


От друга страна, нямаше интернет, а само библиотеки. Със сигурност там бихме пропуснали такъв титан на мисълта като теб. Не и тук, не и СЕГА!
05 Май 2015 09:47
Пазара винаги е бил в полза на мошеника, на акулата. Последната се храни с дребните рибки, защото е хищник. Бизнеса никога не работил за общото благо, той работи за себе си и за печалби. Него не го интересува, че сте бедни. И, колкото повече безработни има и гладни, толкова повече ще има възможност да ви намали заплатите и да ви накара да работите повече за същите пари. И вие ще си мълчите от страх да не ви изхвърли.

Абсолютно вярно, но... Има един основен природен закон - ако избиеш хищниците, тревопасните почват да се израждат и накрая и те загиват. Не ми се спори доколко той е приложим към обществото, който помни историята на социализма след смъртта на Сталин, сам може да прецени.
05 Май 2015 10:00
Но този курс беше определен с гледане в тавана и не можеше да си купиш долари по него, освен ако не си от лъв нагоре и държавата

Извинете, Тимур, не съм спец по тоя въпрос, но курсът на долара тогава не беше ли обвързан с цената на черните метали на световните пазари?
05 Май 2015 10:01
Има един основен природен закон - ако избиеш хищниците, тревопасните почват да се израждат и накрая и те загиват.


Хората не са нито тревопасни, нито хищници, а просто хора. Което е достатъчно сложно само по себе си, а социалдарвинистичните глупости не го опростяват. Освен може би индивидите, които вярват в тях. Те наистина са съвсем опростени.
05 Май 2015 10:15
Във всеки случай 25-те години развитие в България показаха, че при срив на доходите за огромни маси от хора, както беше през 1997г, работната сила не се възпроизвежда качествено.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД