:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,749,370
Активни 613
Страници 5,837
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

На дипломата се залага много в по-неразвити икономики

Една квалификация, без човек да я развива, издържа най-много 10 г., казва експертът Боян Захариев от "Отворено общество"
Снимка: Архив "Сега"
Боян Захариев
- Г-н Захариев, какъв е "перфектният" профил на кандидата за работа според изследването на Световната банка за пазара на труда у нас?

- "Перфектният" профил е трудно да се определи, защото за различни професии е различно, а не може да сравняваме хората с висше и с основно образование. Или хората, които са били дълго време безработни, и заетите. Това са различни групи. В бъдеще обаче ще стават все повече професиите, които ще изискват социални умения. И все по-високо образование, тоест специфични за професията технически умения. Това е парадоксът - дългосрочно е добре хората да учат повече, да инвестират в себе си през целия живот. Но натискът, когато има безработица и икономическа криза, е по-бързо човек да бъде устроен на работа - както в индивидуален план, така и за държавните политики. Това означава за един нискоквалифициран работник да се върне на работно място, което съответства на тази негова ниска квалификация, и то бързо. А тези работни места са обикновено нетрайни, сезонни. Човек може да се настрои бързо да намери работа съобразно сегашния си профил или може да каже - аз искам да инвестирам в развитието си, допълнително образование, и самият ми профил да се промени, тогава и работните места ще са съвсем различни и по-добри.

- Но ще се намират по-трудно?

- Сега и нагласите на хората, и политиките на държавата не са насочени към по-дългосрочен хоризонт на инвестиране в човешкия ресурс. И това трябва да се промени. Въпросът не е сега да напаснем някакви профили. Това може да го правят бюрата по труда. Целта е да мислим няколко крачки напред - за себе си лично и като общество. И да инвестираме в профили и умения, които още ги няма сега.

- Дайте пример.

- Непрекъснато се появяват нови професии. У нас, макар и бавно, отмират нискоквалифицираните професии. След икономическата криза това се е ускорило. Икономическият растеж понякога изкуствено поддържа нискоквалифицирани професии - строителството, но също и някои сегменти на туризма. И оттам се инвестира в профили, знания и умения, които дългосрочно няма да бъдат устойчиви и печеливши, но хората няма как да го знаят в този момент. От БСК изчисляват, че една квалификация, без човек да я развива, издържа най-много 10 г. Така че профилите са динамична среда и непрекъснато се променят, ако човек се цели в съществуващи профили и нищо не прави, за да се развива, в новата икономика ще има все повече проблеми, като да е принудително безработен.

- Изследването показва, че социалните умения са все по-важни. Може ли да ги дефинираме?

- Това е пакет от умения - да си съзнателен, организиран, отговорен, да работиш усилено, като поемеш ангажименти, да ги спазваш. Работил съм с младежи в риск, за които това, че сте се разбрали да се срещнете в 9 ч. и те не дойдат, не е нередно. Никой работодател няма да ги наеме, защото те на втория ден няма да дойдат. Друго - да си отворен - да четеш, да искаш да пътуваш. Много хора нямат ресурс, познавам младежи, които никога не са излизали от селото си и с течение на времето са изгубили нуждата от това. Да следваш дългосрочни цели, а не да търсиш бърз ефект, да искаш да се развиваш, да гониш резултати и др. Не всички от тези умения се развиват в училище - нашата образователна система набляга на когнитивните умения. Разчита прекомерно на паметта - пълнят се главите на децата с неща, които трябва да се помнят. По-фините социални умения образованието ни ги е занемарило.

- Изненадващо ли е, че по-възрастните хора залагат на социални умения, а младите - на технически?

- Те залагат, защото това имат. С възрастта нещата се променят - човек не може да мисли и запомня толкова бързо, паметта намалява, по-трудно учи езици. Социалните умения обичайно се развиват допълнително с опита - уменията да решаваш конфликти, да общуваш. Други с времето закърняват - нагласата към развитие, че можеш да се променяш, или консервативната нагласа, че ти си това, което си, и трябва да използваш този ресурс. Това трябва в нашата икономика да го имаме предвид, защото тя става икономика на възрастните. Може би най-бързо в света. Добре е да се интересуваме от опита на други страни - как могат нещата така да се променят при организацията на бизнеса, услугите, дори на държавата, че максимално да се използва ресурсът на по-възрастните поколения. Очевидно няма да могат да се ползват физическа сила, бързина, бързо учене, ще трябва да се заложи на общуването, на тънки социални умения. Във фолклора го наричат мъдрост - цял пакет от социално-емоционални умения.

- Това означава ли, че ще трябва да се променят работните места и професиите изобщо?

- Да. Не означава непременно, че трябва да се затвори един вид производство за сметка на друг. Но такъв опит има вече в Европа - в райони, където има доста възрастно население, дори индустриални фирми - чувал съм за атомобилни производители, които масирано започват да мислят за това и правят различни експерименти, за да преобразуват производствени процеси, екипи - по начин, който позволява работата на възрастни хора. Може да се промени средата, осветлението, да се скъсят смените. Може и никога да не стане, но тогава просто икономиката и обществото ни ще губят - няма да има растеж, да е конкурентна, а хората ще живеят по-зле.

- Според прогнозите населението ни ще намалее с 30%, а ще се увеличат възрастните хора.

- За момента не реагираме адекватно - предпочитаме да отлагаме. А не е достатъчно само за възрастните да се мисли. В такава икономика всеки млад човек ще е критично важен. Трябва да има политика за бързо интегриране на пазара на труда на младите паралелно с мисленето как икономиката да се адаптира към застаряването на населението.

- Изненадващо ли е, че работодателите търсят при жените дипломи, а при мъжете - умения?

- Известно е, че в по-неразвитите икономики се залага много на тапията. Понеже работодателят няма ресурс сам да провери истинските качества на работника, преди да го наеме, се доверява на документа. При нас мислех дори, че това е по-масово и касае и жените, и мъжете, но изследването показва, че не е така. Обяснението може да е, че мъжете по-често попадат в професии, където са по-важни техническите умения, а нашите работодатели могат да ги разпознаят. От изследването се вижда, че бакалавърската степен надгражда не над техническите умения, а именно над социално-емоционалните умения. Вероятно в много от "женските" професии тези умения са важни и нашите работодатели е възможно да не могат да ги преценят и да разчитат на дипломите. Бакалавърската степен от гледна точка на памет, смятане и т.н. не добавя почти нищо над средното, но магистърската вече добавя. Там човек рязко добива нови технически умения. Огромна добавена стойност има средното образование над основното, тоест ние трябва да направим всичко възможно да няма отпадащи от училище деца преди завършване на 12-и клас.

- Основната критика на работодателите обаче е, че на пазара на труда излизат хора без практически умения.

- Да, заради тази специфика, че образованието ни занемарява социални и технически умения. Да може да ползваш това, което си запомнил - това не се развива. Това, в което не са прави работодателите, е да мислят, че някой излиза от университет и веднага е готов за работа - това никъде не става. Работодателите навсякъде трябва да инвестират, за да доразвият този човек. В днешно време е остаряла теорията, която иначе е икономически обоснована, че работодателят трябва да инвестира само в специфични за неговия бизнес умения, които не може другаде да ги научиш или които ако човек отиде в друг сектор - няма да му трябват. Така си гарантираш, че няма да платиш на някого за занаят, а после друг да ти го вземе. Днес, за да се развива една икономика, работодателите трябва да гледат по-широко и да разберат, че трябва да инвестират в умения и знания, които могат да се пренесат в други бизнеси и ще бъдат полезни и другаде. Не може да закрепостиш хората. Такова е примитивното нагаждане на средните училища към бизнеса - някъде има дадена фирма и в училище трябва да се учи за нея, но в днешно време така не става. Хората си тръгват. Работодателите са прави в много неща, но нямат право да твърдят, че това ги освобождава от техните неизпълнени ангажименти към пазара на труда.

- Могат ли прогнозите на държавата за пазара на труда да се използват като ориентир?

- Ще цитирам образователния зам.-министър на Полша. Той казва, че когато прави образователна реформа, я прави за един бъдещ пазар на труда, който още го няма. Защото ученето дори във висшето образование трае няколко години, а средното - десетина години. Тоест без ти да имаш най-малкото някаква интуиция, а още по-добре подплатена с експертни разчети и данни, ти не можеш да планираш образованието си. Това не е като доставка за стока за магазин - днес се дава поръчката и утре я доставяш. Това е много наивна представа - работодателите си мислят, че дават някаква поръчка, някой я изпълнява и хората под строй отиват да работят при тях. Не е така. Прогнози са необходими - те са винаги неточни, но помагат. А и на държавата прогнозите са самосбъдващи се - тя ги използва, за да насочи политиките си към тях.

27
3139
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
04 Май 2015 19:42
Експерт по синекура...
-----------
Сайтът на Генек
04 Май 2015 19:47
А той защо си мисли, че като е от Отровено общество е много умен?
04 Май 2015 21:24
Винаги можеш да научиш нещо ново от един български експерт. Затова аз толкова обичам да си общувам с тях "социално".
Значи, имаме 3Д конструктор. Най-важното е да е общителен и спонтанен с колегите си.
Имаме програмист - не са първостепенни професионалните му умения - не пишем програми за управление на спътници я. Но виж, ако не може да разкаже виц като хората...
Имаме пилот. Ако е писано да обърка нещо, ще го обърка. Но ако умее после да влезе в салона и да обясни на пътниците защо самолетът пада- това е нашият човек.
Имаме хирург. Може и да не знае къде ти е черният дроб и къде - белите, но ако дойде приятелски да поговори с теб, да ти обясни, че тези операции ги прави вече от пет години и е крайно време поне веднъж пациентът да оживее... Друго си е.
Тя България точно за това е на този хал - понеже инженерите ни не могат да обяснят желязо-въглеродната диаграма, но могат с часове да ти говорят за мисии, визии, мястото на човека в колектива и т.н. Но да напишат една технология за закаляване - не могат.
И мисля, че авторът визира т.нар. "трансферейбъл скилс", което изобщо не е социално умение.
Абе, тези теоретици влизали ли са в завод поне веднъж в живота си - но не да режат ленти, а да видят какво се прави вътре?
Експерти...
04 Май 2015 22:36
На дипломата се залага много в по-неразвити икономики

Например - във Франция. Там, ако дипломата ти не е от определен кръг свръхпрестижни учебни заведения, нямаш никакъв шанс да попаднеш в елита, управляващ икономиката. Там първо те питат къде си завършил и с колко.
04 Май 2015 22:40
експертът Боян Захариев от "Отворено общество"
противоречие в термина.
04 Май 2015 23:13
В толкова развити икономики като нашата дипломата няма абсолютно никакво значение !
1. Все ще се намери някой "Вселенски" университет да ти я даде.
2. Ако не си си намерил работа подходяща за квалификацията в дипломата - и да я имаш и да я нямаш - все едно ...
05 Май 2015 04:45
Този път статията е добра. И става ясно, че проблемите са най-вече в работодателите. Те не са наясно какъв бизнес ще правят, с какви хора и откъде да ги вземат. Нито пък имат ресурс да ги оценят. В повечето случаи не се наемат хора заради способностите и опита, а по симпатия и каприз. Когато отидеш на интервю по-скоро трябва да се подготвил за врачка или психолог, отколкото за работното си място. Обикновено не са ти прочели биографията. Задават ти предимно лични въпроси и те карат да даваш оценка на предишния си работодател, което е отвратително. Ако откажеш да го натопиш, им става неприятно. Ако го направиш, не се знае какво ще си помислят, може, че и с тях същото ще се случи. Питат те каква заплата искаш. Ако искаш малко, си идиот. Ако искаш много, си нахалник. А знаеш ли какво имат в главите си??? Всяка работа си има определено заплащане за съответната фирма, по преценка на тези, които я ръководят и могат да преценят и какво трябва да се върши и какво могат да платят. Подобни въпроси могат да се задават само на високо квалифицирани кадри за ръководни позиции, които крадат от други фирми. Но не и на обичайния персонал: продавачка, общ работник и пр. А то точно такива кадри се търсят. Защото икономиката не се развива и нищо не се произвежда. Най-очевадните проблеми на роботодателите лъсват в това, че частните университети не им подготвят кадрите. А чакат това на държавата. Нали искат хора, които да са инвестирали в обучението си? Да бъдат подготвени за това, което им е нужно? Ами тогава се разберете с частните университети: за програми, стипендии, да вземате от там вече подготвени хора. Някой отеде ли да говири със студентите? Да ги покани на стаж? Да даде стипендии? Чакате други да ги вземат, да ги научат на нещо и после наготово. Но има ли кой?????
05 Май 2015 06:50
Това е пакет от умения - да си съзнателен, организиран, отговорен, да работиш усилено, като поемеш ангажименти, да ги спазваш. Работил съм с младежи в риск, за които това, че сте се разбрали да се срещнете в 9 ч. и те не дойдат, не е нередно. Никой работодател няма да ги наеме, защото те на втория ден няма да дойдат.


Има нещо изключително гнусно в "експертите" от Отровено общество! Те никога не са положили и грам общественополезен труд, но знаят да дават акъли на останалите. Благодарение крадените кинти на Дьорд Шорош и тути кванти в обирджийската шайка.
05 Май 2015 08:27
" понеже инженерите ни не могат да обяснят желязо-въглеродната диаграма"

Къде ме върна - първи семестър. ММТ или нещо подобно беше. В тази връзка, за какъв чеп ми беше тази желязо-въглеродната диаграма след като следвах информационни технологии ? Не бе, ясно че е базисно, фундаментално знание, но съвсем честно ти казвам, че чуването въобще за нея ми влезе в полза ей сега. За първи път.
05 Май 2015 08:52
Винаги можеш да научиш нещо ново от един български експерт. Затова аз толкова обичам да си общувам с тях "социално".
Значи, имаме 3Д конструктор. Най-важното е да е общителен и спонтанен с колегите си.
Имаме програмист - не са първостепенни професионалните му умения - не пишем програми за управление на спътници я. Но виж, ако не може да разкаже виц като хората...
Имаме пилот. Ако е писано да обърка нещо, ще го обърка. Но ако умее после да влезе в салона и да обясни на пътниците защо самолетът пада- това е нашият човек.

Може да научиш, но трябва да се чете малко по-внимателно, кои умения авторът нарича "социални"
да си съзнателен, организиран, отговорен, да работиш усилено, като поемеш ангажименти, да ги спазваш.

На повечето места се налага един специалист да работи в екип. Ако не е отговорен, комуникативен и организиран, дори да е много талантлив, може да провали целия екип. Чувал съм и за самолетни катастрофи, предизвикани от лоша комуникация между пилотите или между пилотите и кулата или от проявена безотговорност. Пък защо авторът тези умения ги е нарекъл "социални" - това да му е кусурът, филолозите и литераторите да го оплюят - те от това разбират.
05 Май 2015 09:15
"Специалист (експерт) - човек, който знае всичко за нищото" (по К. Прутков)... Дипломата има ли значение?!
05 Май 2015 09:28
В БГ няма реален пазар на труда поради всеобхватната шуробаджанащина, съчетана с мизерния обем на икономиката. При този обем никога не се стига до назначаване на нероднини, нелюбовници. Вакантните места са само за нископлатен тежък физически труд или някакви опасни занимания (опасни за здравето или рискови от гледна точка на наказателно преследване). Малкото изключения са в ИТ-сектора, защото това е единственото високотехнологично производство на БГ-то. Но и там тенденцията е негативна, т.е. наблегна се на черноработничеството в ИТ-то (съпорт-центрове и друга масовка от индийски тип) и логично се нароиха хиляди "управленски" длъжности там, които пак за шуробаджанаците. Та за какви профили си говорим, за какви преквалификации на всеки 10 години? Дрън-дрън ярини. Преди 10 години се търсеха слуги и сексиграчки, сега се търсят слуги и сексиграчки и след 10 години ще се търсят слуги и сексиграчки. Дебелите мазни чичковци-дебелосерковци от НПО-тата могат да разсъждават много над темата, използвайки засукани американски чуждици, но това не променя факта, че БГ-то е африканската държава на европейския континент и както и в Африка, основното търсене е на сексиграчки и роби, които носят вода на главата си, за да им е гадно. Единсвеният успешен профил е да научиш перфектно поне 2 езика на белите чужди господари, за да можеш да им слугуваш на БГ-територия, забавляйки ги като верен шут, крадейки местното население в тяхна полза и спускайки белите им заповеди на разбираем език до БГ-туземците. Или за да отидеш при самите бели господари в белите им господарски държави и да им плакнеш белите господарски задници. Кокото до възрастното БГ-население, основната му работа след 20 години ще е (за оцелелите дотогава) - "супервайзор на отряд от 10 тъмнозелени слуги/сексиграчки" (поради липса на други).
05 Май 2015 10:03
Бля бля бля.
И само аз ли мисля, че като си на общинска или държавна служба (не работа) във времена когато дипломи се купуват лесно и ефтино, отсъствието на диплома е нахалство и пренебрежение?
05 Май 2015 10:10
Питат те каква заплата искаш. Ако искаш малко, си идиот. Ако искаш много, си нахалник.

за заплатата те питат за да разберат дали имаш реална представа относно заплатите за дадения бранш и позиция, а не защото ще ти я дадат (особено ако е претенцията е висока). Заплатата обикновено е ясна предварително, след това вече може да има корекции нагоре или надолу...
05 Май 2015 10:13
1. 'На дипломата се залага много в по-неразвити икономики'
2. 'Бакалавърската степен от гледна точка на памет, смятане и т.н. не добавя почти нищо над средното, но магистърската вече добавя'
Едното изключва другото. Във второто има и вътрешно противоречие.

cardinal,
05 Май 2015 10:17

На повечето места се налага един специалист да работи в екип.

Виж, в личния си блог имам раздел "Наръчник по кариерно оцеляване", който не е хумор. Там има поне три статии за това как се изгражда екип, как се мотивира, колко време може да издържи, преди да се разпадне и т.н. Тук ще спомена само две неща:
1. Екип се изгражда по принуда (от обстоятелствата или по решение на шефа). Той има определен "живот" и е полезен само в стресова, кризисна ситуация. Не бива да се бърка с колегиалността - едното касае личните, а другото - служебните отношения.
2. Поради извратеното мислене на голяма част от работодателите екипът е главно за да бъде принуден по-работливият да носи на гърба си мързеливия си колега.
Тоест - ако първобитните хора отиват да убият мамут - те изграждат временно екип. Иначе не може (в статиите си съм обяснил как всеки трябва да носи в себе си част решението на проблема и т.н.). Когато ловът свърши, екипът се разпада. Затова екипите работят добре ограничено във времето и за конкретни проекти.
Самият екипен принцип противоречи на естествената конкуренция между хората - кой да получи по-голяма заплата, кой да заеме мястото на началника и т.н. Какъв екип, ако една от членките му спи с ръководителя?
Пък и с думата малко се спекулира. Обкръженията на Сталин и Хитлер по време на войната не са екип, макар че работят за обща цел. И това не е поради личните качества на Молотов или Берия, а поради съвсем обективни причини.
Вижте, аз си изкарвам хляба именно с управление на производство (контролирано по максимално обективни показатели), а не с даването на акъл. Различно е.
05 Май 2015 10:19
Потвърждавам!
Всеки екип се разваля, когато си види заплащането.
05 Май 2015 10:22
Какъв екип, ако една от членките му спи с ръководителя?



Хахаха, е, как какъв? Ами, български!!!
05 Май 2015 10:25
Не бе, ясно че е базисно, фундаментално знание, но съвсем честно ти казвам, че чуването въобще за нея ми влезе в полза ей сега. За първи път.

Да де, но дъщеря ми завърши "Технология на металите" и също не я знае. И не само тя - неин състудент дойде да работи при мен - същата работа. Добре, че ние после си ги дообучаваме.
А мен навремето ме скъсаха точно на тази диаграма, въпреки че я знаех.
05 Май 2015 11:25
На дипломата се залага много в по-неразвити икономики

Може и така да е, но в по-неразвитите икономики с сигурност се залага на експерти от разни фондации.
05 Май 2015 11:39
У нас, макар и бавно, отмират нискоквалифицираните професии. След икономическата криза това се е ускорило. Икономическият растеж понякога изкуствено поддържа нискоквалифицирани професии - строителството, но също и някои сегменти на туризма.

Това не заслужава изобщо да бъде коментирано, но нека опитам:
Значи, у нас шивачките масово намаляват, за сметка на модните дизайнери?
Намаляват шофьорите за сметка на конструкторите на автомобили?
Намаляват фризьорките, понеже стават "стилистки"?
Кои са тези висококвалифицирани професии, дето се увеличават у нас?

Тук имаме - умишлена или не - манипулация. Не трябва да се говори за "професии", а за работни места. Това, че хиляда човека ще завършат "иновативен аграрен мениджмънт", не променя нищо. Страната ни няма нужда от тези хора. Първо, подготовката им е направо трагична и второ, те не могат да се реализират. И ако искат да оцелеят, трябва пак да работят нискоквалифицирана работа. У нас "професия" все повече се асоциира с "диплома", като се изпуска реализацията.

...Моля да не се приема като заяждане с автора, но много ми е интересно как се става експерт към "Отворено общество"? Понеже, предполагам, това е длъжност. Няма как да е научна титла. Ако е длъжност, като доцент или професор например, не се ли иска доказване на някакви постижения например - ръководил си това, управлявал си онова, донесъл си печалба на акционерите еди-колко си...? Понеже аз съм от старото поколение и малко странно ми звучи за завършиш нещо и веднага да станеш "експерт" по въпроса. Специалист да, но "експерт"? Все едно току-що завършил да стане "експерт" по медицина. Странно е.
Е, то има и едни "експерти", дето оценяват ударените коли, но там е съвсем друго...
05 Май 2015 11:57
Тимур и неговите командоси

За екипите - така е Интересно е обаче това време, с което екипът разполага за да решава проблема Тук е заровеното куче ..и не едно

За първобитните хора, за да убият мамота им е било необходимо време от няколко стотин хиляди години.
Днес за решаване на типични задачи често е необходимо време за подбор, кратко обучение и вършене на работата -това си у рутина в съвременните производсквени системи
За решаването на нетривиални проблеми и задачи как се подбира и действа екипът? Такива задачи имат едно свойство неприяятно -нямчат готови шаблони и схеми
Така че за този екип освен технологичното време, опредялно от съответния поръчител или инвестор нужно е време за сработване и включване в раотен процес за решаване на проблема, който на тую отгоре и се формулира в хода на тази работа. Казват че за това са нужни месеци, дори и години. Не знам, приятеля ми и учител Саша Дейков ни събра за няколко месеца и започнахме да се блъскаме и решението -относително и институционално потвердено- получихме след 5 години Тогава и екипът умря. Това е относително щастлив случай
Тук често решилите някога и някакъв проблем екипи се втрърдяват и мумифицират във вид лаборатории , центрове, днес и фирми
Проблемът е, че индивидуалните качества, опит и други важни неща в екипа не се събират механично-минават една трудна процедура за коопериране в цялата дебелина т.е. с включване именно на неформалните личностни и групови опити. Но има и културна среда, система, която налага необходимост от втвърдяване и вкаменяване-оцеляване, статус и възможност да продължиш механично и без усулие да решаваш проблеми и задачи, които не са за този вид рутина. С други думи днешното необходимо време се свива до нула за сметка на десетилетия отработено и омъртвено такова. Екипите се капсулират и оставят нещата да текат "от само себе си".
05 Май 2015 12:00
Известно е, че в по-неразвитите икономики се залага много на тапията.

И в по-развитите икономики се залага много на тапията. И в най-развитите - също.
05 Май 2015 16:18
Спомням си за широкия и тесния специалист.
Широкият знае не много за много неща. С разширяване на знанията си, знае все по-малко за все повече неща. Докато накрая знае нищо, но за всичко.
Тесният специалист знае много за конкретни неща и задълбочавайки знанята си знае все повече за все по малко неща. Финал - знае всичко - за нищо!
Както казва Марко Ганчев
"Деца, учете без умора!
Защо ли? Много тъп въпрос!
Животът иска умни хора,
защото той е много прост!"
Заб. Цитирам по памет и може да съм сбъркал някоя думичка.
05 Май 2015 18:48
"..., но много ми е интересно как се става експерт към "Отворено общество"?"
YES!!!
05 Май 2015 21:19
Какъв Калитко ми е този Захариев.Бюра по труда:ненужен баласт в целия организъм.
06 Май 2015 07:17
Почти 100% несъгласие с автора и доста от коментарите.
Според писанията дипломата е една хартийка която казва на работодателя, че наемника най-малко е платил за тапията с която кандидатства.
Може би, но ако този наемник се натовари с отговорност по проект с опастност за хората, какво правим.
Бакалаврите били тикви а магистрите черешката на тортата.
Тук между бакалавър и магистър разликата е една година.
Как за една година една тиква ще се превърне в черешка, при едни и същи начални години.
Кадрите със средно образование са изпълнителски. Кадрите с по високо - творчески и ръководни.
Под средно - нещо които всеки може да прави. Термина на Английски е common sense.
Йерархично вишиста е човек който трябва да измисля и създава условия за развитие и нови продукти.
Средниста е интелигентния производител на тези продукти, изпълнител.
Под средно- обслужващия персонал. За жалост връзкарството, корупцията променят тази схема и става една голяма боза.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД