:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,741
Активни 384
Страници 23,151
За един ден 1,302,066

Индонезия изпълнява смъртните присъди на райски остров

Късчето земя в Индийския океан е и популярна туристическа дестинация
Снимка: http://www.indonesia-tourism.com
Индонезийският остров Нусакамбанган e и популярна туристическа дестинация.
Индонезийският остров Нусакамбанган e известен с много имена. Наричат го "индонезийския Алкатраз" - остров крепост, където най-провинилите се жители на страната или чужденци са изпращани, за да изтърпят наказанията си или пък са екзекутирани чрез разстрел. Нусакамбанган е и "най-страшният остров в Индонезия" заради седемте затвора, които от началото на ХХ век насам се намират на късчето земя, простиращо се на 121 кв. км в Индийския океан. Строго охраняваните седем затвор са на разстояние от около 4 км един от друг, пише в. "Джакарта пост". Най-известният от тях е "Бату", което преведено от местния език означава "каменен затвор". Около 2000 затворници се намират в местата за лишаване от свобода там. Островът е и истинско чудо на природата и също така е известен като "новия туристически курорт" на Индонезия. Световните медии в последните седмици определиха Нусакамбанган и като "острова на екзекуциите", тъй като там бяха изпълнени смъртните присъди на двамата австралийци Андрю Чан и Муран Сукумаран, получили най-тежкото наказание заради трафик на хероин. Изпълнението на присъдите доведе до дипломатически скандал между Индонезия и Австралия, която прибра посланика си от Джакарта.

Островът Нусакамбанган, който съчетава в едно жестокост и природна красота, е "заселен" с наркотрафиканти, убийци и опозиционни политици. Това място има изключително голямо разнообразие на флора и фауна, като някои от растенията и животните не могат да се срещнат из другите индонезийски острови. 23 вида птици, защитени от изчезване, съжителстват с лишените от свобода. През 1996 г. остров Нусакамбанган е отворен за посетители като туристическа дестинация с цел повишаване на приходите в държавната хазна. "Десетки от затворниците веднага започнаха да въртят бизнес с туристите - продават им пръстени с полирани камъни. Видът на лишените от свобода е доста страшен, но това не плаши туристите и те се чувстват спокойни", става ясно от репортаж от Нусакамбанган, публикуван в "Джакарта пост" през 2002 г. Затворниците свободно се разхождат по плажа, но непрекъснато са под наблюдение от няколко надзиратели.

Зоната на смъртта, където са изпълнявани смъртните присъди, е наричана Нирбая. Тя се намира на около 3 км южно от затвора "Бату", като до там се стига по тесен, криволичещ черен път. Районът е обграден от градини с мандаринови и портокалови дървета - пейзаж, типичен за острова Нусакамбанган. И въпреки райската природа това късче земя в Индийския океан е пълно едновременно с живот и със смърт.

Изпълнението на екзекуциите на осъдените на смърт накротрафиканти от доста време предизвиква спорове, но Индонезия държи на строгите си закони и не се притеснява да прилага най-тежкото наказание и на чужденци, независимо че това може да доведе до влошаване на дипломатическите отношения. "Категорично призовавам: не се месете в изпълнението на смъртните присъди, тъй като е наше суверенно право да спазваме законите си", заяви президентът на Индонезия Джоко Уидодо. И припомни на света: "Смъртното наказание фигурира все още в нашето законодателство".

Екзекуцията на осъдените на смърт обикновено преминава по следния начин: в полунощ затворниците са отвеждани навътре в гората; очите им са завързани със специална превръзка; след това им се нарежда да коленичат. Малко преди това на острова пристига спецекип от 12 стрелци, които изпълняват смъртните присъди. Един от тях се прицелва в сърцето на осъдения на смърт и произвежда изстрел. Ако затворникът оцелее, то "ръководителят на спецекипа произвежда изстрел в главата на осъдения", твърди в. "Синди хералд".

През 2008 г. на острова бяха извършени екзекуциите и на тримата атентатори от остров Бали. През 2002 г. мъжете извършиха терористична атака на популярния туристически остров, като убиха 202 души. Малко преди екзекуциите американският журналист Питър Гелинг успява да стигне до отдалечения остров с "малка дървена лодка", за да се срещне с осъдените на смърт в последните дни от живота им. Той споделя, че обстановката на острова е идилична и по нищо не прилича на място, на което хората са обречени на смърт.

"Цялото преживяване си е доста сюрреалистично", споделя австралийският журналист Марк Форбс пред "Сънди морнинг хералд", който също е посещавал Нусакамбанган. Той сравнява визитата си на острова с ваканционно пътуване, "но трябваше да премина през засилените мерки за сигурност и през няколко врати с решетки".

Подобни са впечатленията и на журналистката Джейн Азопарди, която наскоро разказва в свой репортаж за Nine News, че островът се е превърнал в "рай за туристите". "Малката ни рибарска лодка пътуваше до отсрещния бряг - само на края на "забранената зона" ни беше забранено да преминем. Камерите надничаха от гъстите дървета. Лодка, докарваща служители в затворите, спря на кея на пристанището."

Няколко затворници са успели да избягат от острова крепост. През септември 2001 г. над 90 бежанци от Афганистан успяват да избягат с рибарски лодки. През май 2013 г. наркотрафикант от Малави успява да се спаси от острова, но веднага след това трима индонезийски убийци са екзекутирани.

Снимка: http://www.news.com.au
Седем от затворите в Индонезия се намират на острова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Спецекипът от 12 стрелци пристига на острова с лодка за изпълнение на смъртните присъди.
2704
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД