Пътната полиция отдавна се е превърнала в синоним на корупция, но съдебната система очевидно е безсилна за престъпленията там. |
Толкова за сроковете. Никой не бива да очаква резултати от това дело, при условие че години наред не може да влезе в съда. А какво ще се случи, когато свидетелите, сред които има най-обикновени граждани, които твърдят, че пътните полицаи са им искали подкупи, бъдат все пак изправени пред съдията за разпит. Вероятно няма да успеят да си спомнят подробностите отпреди 3-4 години. Може би повечето свидетели ще са забравили съществени детайли, може би изобщо няма да си спомнят лицата на полицаите, ако не са ги виждали оттогава. Подобна амнезия, наред с адвокат, който е в състояние да посее съмнение след всеки разпит и да разбие обвинителната теза, гарантират само един резултат - "невинен". На това дело не му провървя още от самото начало - през миналата година по силата на тълкувателно решение на Върховния касационен съд то бе прекратено. ВКС реши, че в спецсъда, където се гледат делата срещу организирани престъпни групи, обвинителни актове може да внася само спецпрокуратурата. През 2011 г. обаче спецпрокуратура нямаше и затова делото "Палките" бе изработено от обикновената такава. Впоследствие обаче формално бе прекратено и внесено пак от новата структура. Но това е най-малкият проблем на такива дела.
Днес МВР отново започна операции срещу катаджии
Вече не със знакови имена, но отново основно за корупция. Последна жертва паднаха пътните полицаи от Пловдив. Двама бяха задържани заради схемите с т.нар. регистратори, които обещават по-бързо придвижване на документи след съответното заплащане. Един от тях бе обвинен и за това, че се е опитвал да прикрие шофьор, убил човек на пътя. Беше даден знак, че това няма да е последната операция на дирекция "Вътрешна сигурност" из поделенията на пътната полиция из страната. В деня, когато бяха извършени арестите в Пловдив стана ясно, че е разпоредена цялостна проверка на КАТ-Велико Търново. Официалното обяснение бе, че тамошният началник е превърнал пътната полиция в "частна фирма". Никой от МВР не обясни какво точно означава това, но всеки малко-много привикнал със ситуацията у нас би могъл да използва фантазията си за множеството схеми, а пък тя би могла да се окаже бедна, за да ги побере.
Както серията операции "Палките" преди години, така и най-прясната в Пловдив преди няколко дни са заплашени от провал. Не защото задължително се предполага, че са некадърно проведени, а понеже арестуваните катаджии винаги успяват да минат между капките. Най-много да им се случи уволнение, а след това да осъдят министерството. Това вече успя да направи през миналата година един от арестуваните в рамките на операция "Палките". Бившият пътен полицай Петър Михайлов осъди МВР, тъй като е освободен от длъжност двайсет дни преди да му е връчена заповедта за отстраняване, т.е. въпросната заповед е с обратно действие, което е недопустимо.
Но уволнението е най-голямото наказание, което могат да понесат служители, хванати с подкуп. Даже когато цяла България ги види как прибират пари от шофьорите. Такъв случай имаше преди няколко месеца, когато пътен полицай от София бе заснет да взима пари, а записът пуснат в интернет. Действително това видео разбуни сериозно духовете, но толкова. Полицаят бе уволнен, но не се е чуло прокуратурата да му образувала досъдебно производство. На пръв поглед, последствията от тази история обещаваха да бъдат сериозни. Тогавашният вътрешен министър Веселин Вучков обяви, че оттук насетне проверките по пътя ще се извършват само в условията на видеонаблюдение, а полицаите ще носят микрофони. Реализацията на тази идея уж започна с оборудването на няколко патрулки с камери. Малко след това Вучков подаде оставка и от тогава никой от МВР
не се е сетил да каже две приказки по тоя въпрос
А иначе на всички е ясно, че на системата ще са й нужни много повече от камери, за да се справи с тези проблеми, защото служителите й са ужасно изобретателни, когато става дума за надлъгване с техниката. Това се видя при операция "Палките", когато стана ясно, че участниците в нея са използвали мелодии на мобилните си телефони, за да въвеждат грешни данни в радарите за контрол на скоростта. Въпросните мелодии имитирали честота на звука, която се получава при определена скорост на движение, която радарите отчитали. Така, ако водач откажел да плати подкуп, винаги можело да нагласят нещата все едно е извършил нарушение. Другият начин за манипулация бил да отчетат превишената скорост на автомобила, да я покажат на шофьора, но да не я запаметят в устройството, срещу което получавали пари. Ако шофьорът откажел, съставяли му акт, а след това се качвали в служебната кола, вдигали превишена скорост и насочвали апарата към скоростната кутия, за да се отчете "нужната" скорост.
Кратката историческа справка сочи, че делата срещу катаджии са повече от неуспешни. А тук дори не става дума само за наказателни дела. Служителите на пътната полиция са недосегаеми и дори когато извършват по-леки, макар и скандални нарушения. Например, настоящият шеф на столичния КАТ Тенчо Тенев бе пенсиониран от системата преди години, след като стана ясно, че е използвал трасето "Мизия" в София, за да минава през зелената вълна светофарите. Впоследствие обаче спечели дело пред Върховния административен съд и бе възстановен на работа. Служебният министър Йордан Бакалов го назначи за началник на пътната полиция в столицата. Но това не е най-фрапиращият случай. Още по-назад във времето бившият началник на същата структура Илия Илиев бе привлечен като обвиняем заради това, че бе прикривал пияни шофьори и вместо да бъдат предавани на прокуратурата, те се бяха разминавали с отнемане на книжката. След години съдебни дела Илиев бе признат за виновен, но с условна присъда.