:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,192
Активни 323
Страници 21,602
За един ден 1,302,066

КАТ винаги са недосегаеми

Кратък преглед на делата срещу пътни полицаи показва, че те минават между капките. Защо сега да е различно?
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Пътната полиция отдавна се е превърнала в синоним на корупция, но съдебната система очевидно е безсилна за престъпленията там.
В периода 2011-2013 г. операциите срещу корумпирани катаджии се наричаха "Палките" със съответните номера - 1, 2 и 3. Тогава МВР под ръководството на Цветан Цветанов си падаше по гръмките имена. Малко от тези операции бяха успешни и "Палките" не са в списъка на читавите реализации. Днес, четири години по-късно, делото "Палките" още се мотае из залите на специализирания наказателен съд, понеже арестуваните 12 катаджии бяха обвинени за участие в организирана престъпна група. Следващото заседание по това дело е насрочено за 22 май.

Толкова за сроковете. Никой не бива да очаква резултати от това дело, при условие че години наред не може да влезе в съда. А какво ще се случи, когато свидетелите, сред които има най-обикновени граждани, които твърдят, че пътните полицаи са им искали подкупи, бъдат все пак изправени пред съдията за разпит. Вероятно няма да успеят да си спомнят подробностите отпреди 3-4 години. Може би повечето свидетели ще са забравили съществени детайли, може би изобщо няма да си спомнят лицата на полицаите, ако не са ги виждали оттогава. Подобна амнезия, наред с адвокат, който е в състояние да посее съмнение след всеки разпит и да разбие обвинителната теза, гарантират само един резултат - "невинен". На това дело не му провървя още от самото начало - през миналата година по силата на тълкувателно решение на Върховния касационен съд то бе прекратено. ВКС реши, че в спецсъда, където се гледат делата срещу организирани престъпни групи, обвинителни актове може да внася само спецпрокуратурата. През 2011 г. обаче спецпрокуратура нямаше и затова делото "Палките" бе изработено от обикновената такава. Впоследствие обаче формално бе прекратено и внесено пак от новата структура. Но това е най-малкият проблем на такива дела.



Днес МВР отново започна операции срещу катаджии



Вече не със знакови имена, но отново основно за корупция. Последна жертва паднаха пътните полицаи от Пловдив. Двама бяха задържани заради схемите с т.нар. регистратори, които обещават по-бързо придвижване на документи след съответното заплащане. Един от тях бе обвинен и за това, че се е опитвал да прикрие шофьор, убил човек на пътя. Беше даден знак, че това няма да е последната операция на дирекция "Вътрешна сигурност" из поделенията на пътната полиция из страната. В деня, когато бяха извършени арестите в Пловдив стана ясно, че е разпоредена цялостна проверка на КАТ-Велико Търново. Официалното обяснение бе, че тамошният началник е превърнал пътната полиция в "частна фирма". Никой от МВР не обясни какво точно означава това, но всеки малко-много привикнал със ситуацията у нас би могъл да използва фантазията си за множеството схеми, а пък тя би могла да се окаже бедна, за да ги побере.

Както серията операции "Палките" преди години, така и най-прясната в Пловдив преди няколко дни са заплашени от провал. Не защото задължително се предполага, че са некадърно проведени, а понеже арестуваните катаджии винаги успяват да минат между капките. Най-много да им се случи уволнение, а след това да осъдят министерството. Това вече успя да направи през миналата година един от арестуваните в рамките на операция "Палките". Бившият пътен полицай Петър Михайлов осъди МВР, тъй като е освободен от длъжност двайсет дни преди да му е връчена заповедта за отстраняване, т.е. въпросната заповед е с обратно действие, което е недопустимо.

Но уволнението е най-голямото наказание, което могат да понесат служители, хванати с подкуп. Даже когато цяла България ги види как прибират пари от шофьорите. Такъв случай имаше преди няколко месеца, когато пътен полицай от София бе заснет да взима пари, а записът пуснат в интернет. Действително това видео разбуни сериозно духовете, но толкова. Полицаят бе уволнен, но не се е чуло прокуратурата да му образувала досъдебно производство. На пръв поглед, последствията от тази история обещаваха да бъдат сериозни. Тогавашният вътрешен министър Веселин Вучков обяви, че оттук насетне проверките по пътя ще се извършват само в условията на видеонаблюдение, а полицаите ще носят микрофони. Реализацията на тази идея уж започна с оборудването на няколко патрулки с камери. Малко след това Вучков подаде оставка и от тогава никой от МВР



не се е сетил да каже две приказки по тоя въпрос



А иначе на всички е ясно, че на системата ще са й нужни много повече от камери, за да се справи с тези проблеми, защото служителите й са ужасно изобретателни, когато става дума за надлъгване с техниката. Това се видя при операция "Палките", когато стана ясно, че участниците в нея са използвали мелодии на мобилните си телефони, за да въвеждат грешни данни в радарите за контрол на скоростта. Въпросните мелодии имитирали честота на звука, която се получава при определена скорост на движение, която радарите отчитали. Така, ако водач откажел да плати подкуп, винаги можело да нагласят нещата все едно е извършил нарушение. Другият начин за манипулация бил да отчетат превишената скорост на автомобила, да я покажат на шофьора, но да не я запаметят в устройството, срещу което получавали пари. Ако шофьорът откажел, съставяли му акт, а след това се качвали в служебната кола, вдигали превишена скорост и насочвали апарата към скоростната кутия, за да се отчете "нужната" скорост.

Кратката историческа справка сочи, че делата срещу катаджии са повече от неуспешни. А тук дори не става дума само за наказателни дела. Служителите на пътната полиция са недосегаеми и дори когато извършват по-леки, макар и скандални нарушения. Например, настоящият шеф на столичния КАТ Тенчо Тенев бе пенсиониран от системата преди години, след като стана ясно, че е използвал трасето "Мизия" в София, за да минава през зелената вълна светофарите. Впоследствие обаче спечели дело пред Върховния административен съд и бе възстановен на работа. Служебният министър Йордан Бакалов го назначи за началник на пътната полиция в столицата. Но това не е най-фрапиращият случай. Още по-назад във времето бившият началник на същата структура Илия Илиев бе привлечен като обвиняем заради това, че бе прикривал пияни шофьори и вместо да бъдат предавани на прокуратурата, те се бяха разминавали с отнемане на книжката. След години съдебни дела Илиев бе признат за виновен, но с условна присъда.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Най-сериозно последствие от явната корупция в КАТ засега са проверките в условията на видеонаблюдение. Осъдени обаче няма.
3
2298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
05 Май 2015 21:48
При КАТ не е най-същественото, че са корумпирани, а това, че са вредни за безопасността при движението по пътищата. Действията и бездействията на КАТ водят до многократно увеличение на произшествията по пътищата, вкл. и тези с загинали хора. За България решението е незабавното закриване на КАТ, но това едва ли ще стане. КАТ доста успешно са промили мозъците на повечето хора в България, в смисъл кои са виновните за произшествията и колко нужен е КАТ. Ако един нормален човек сериозно се замисли какво е нужно и какво пречи за намаляване на произшествията на пътя, неминуемо ще стигне до извода, че първото нещо, което трябва да се направи е да се закрие незабавно КАТ като основна причина за многото произшествия и многото загинали по пътищата на България. На пръв поглед изглежда точно обратното, но е така. Просто трябва човек да се замисли, а не да приема на доверие манипулациите на КАТ. Колко много сме загазили в това отношение си личи и от предаванията на телевизиите, които канят непрекъснато катаджии като експерти на тази тема, а те са много далеч от понятието експерти и само оправдават собственото си съществуване, като ни манипулират.
Едно от основните неща, които КАТ не прави, а трябва да прави, е да санкционира нарушителите, но не както КАТ сега го прави, санкционира един нарушител от един милион и той обикновено от най-добросъвестните шофьори, а трябва да санкционира за почти всяко нарушение.
06 Май 2015 08:13
На горния джигит, КАТ му бил виновен. Само застанете на едно кръстовище за пет минути и пребройте всички отворковци, които шофират без включени фарове, говорейки по мобилни телефони, и извършвайки безумни маневри, бързайки за на ма*ка си в незнамквото! Проблемът не е в КАТ, а в манталитета на българина. Сега някой умник отдолу ще ми изкара от девет дерета вода да обясни как говоренето по телефон не било проблем, а фаровете водели до преразход на гориво! Българинът не обича правила и не иска ад ги спазва! За да се научи да ги спазва трябват санкции. Но не по този безумен и тромав начин с докладни, фишове, декларации кой шофирал автомобила, с актове и търесне по адреси за връчване на наказателни постановления! Това е БЕЗУМИЕ! Трябва изцяло нова система за налагане на санкции и тогава евентуално може да се промени чипът на джигита. Защото когато знае, че нарушението неизбежно ще е последвано от санкция, няма да го извърши. Остават и още няколко дреболии:

1. Държавата и общините да отказват всякакви административни услуги, ако някой има задължения по глоби, в това число детски, служебни бележки или справки.
2. Конфискация на автомобила, ако някой бъде заловен да шофира без свидетелство за правоуправление.
3. Затвор след определен брой нарушения.

Не знам дали по трудите страни се попълват декларации от собственика на заснетото возило, че някой друг бил шофирал на датата на нарушението. Лично за мен това е несериозно - въпросния собственик да си е правил сметката на кой предоставя автомобила си. Като го опукат с глоба заради приятел му Пешо, следващия път няма да му предостави автомобила си.

Освен това т.нар. гражданско общество трябва да спре да мрънка, че видите ли само КАТ трябва да подава сигнали за нередности по пътищата, ами да започне да ги подава и то. Писма, мейли и настоявания някой отговорен фактор да си свърши работата.

И да се върнем отново към КАТ - колко екипа на КАТ има в градовете по едно и също време? Два, три? Един? Каква степен от нарушенията могат да санкционират? Защо беше необходимо да се забранява на останалите служители да съставят актове или фишове за нарушения на Закона за движение по пътищата? кой спечели от цялата работа? Само нека някой да не ми се обяснява как видите ли две антикорупционни дирекции в МВР не могат да хванат Пешо-Корумпирания-Катаджия с двадесетолевка!
06 Май 2015 08:23
FuFighter
06 Май 2015 08:13
Мнения: 489
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
На горния джигит, КАТ му бил виновен.

Колкото и де е жалко , дори взимането на лапачка от катаджиите води превантивно до известно спазване на правилата по пътя, отколкото без хич!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД