Работодател иска да сключи с мен договор, докато уча, и да ми дава издръжка и дори стипендия, а пък аз после да работя за него. Има ли такава възможност и какви са условията за такива договори? Колко години може да е задължението ми да работя след това?
Й.П., София
Десетилетия наред у нас имаше такива договори, по които работодател плаща издръжка на човек, който учи, за да работи после за него определен период от време. Имаше дори и такива договори, при които в определени професии се поемаха и се поемат задължения за работа - например курсанти, че ще работят в армията, във военния флот или във военновъздушните сили определено време, преди да могат да се махнат от там. Имаше и държавни предприятия, които издържаха студенти в България или в чужбина, след което съответните лица имаха задължението да отиват на работа при платилите обучението.
Тук става дума за нещо сходно. Има специален текст в Кодекса на труда (КТ) - чл.229, озаглавен "договор за придобиване на квалификация". Според него работодателят може да сключи договор с лице, което постъпва или е постъпило в учебно заведение за придобиване на квалификация. С това споразумение работодателят се задължава да осигурява на обучаващия се издръжка и други условия във връзка с обучението. Освен това след завършване на обучението да приеме обучаващия се на работа по придобитата квалификация за уговорения от страните срок, който не може да бъде по-дълъг от 6 години. От своя страна обучаващият пък поема задължението, от една страна, да завърши в срок обучението си по уговорената квалификация, а от друга - да работи при работодателя в уговорения срок. Изрично е посочено, че при виновно неизпълнение на задълженията и доколкото не е уговорено друго, неизправната страна отговаря съгласно гражданския закон. На практика може да се иска от лицето, което се е обучавало, да връща пари, от работодателя - да плати цялата издръжка, ако я е спрял примерно по средата на обучението и т.н.
КТ позволява и договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация. Тук обаче става дума за лице, което вече работи за съответния работодател. Кодексът разписва, че страните по вече налично трудово правоотношение могат да сключат договор за повишаване на квалификацията на работника или служителя или за придобиване на квалификация по друга професия или специалност (преквалификация). С този се определят професията и специалността, по която работникът или служителят ще се обучава, както и мястото, формата и времето на обучението. Освен това трябва да бъдат записани и финансовите, битовите и други условия за времето на обучението. С този договор страните могат да уговарят задължение на работника или служителя да работи при работодателя за определен срок, но за не повече от 5 години. Може да се предвиди и запише отговорност при незавършване на обучението, както и при неизпълнение на поети задължения.
КТ предвижда и договор за повишаване на квалификацията или за преквалификация, който да се сключва и между работодател и лице, което се подготвя за работа при работодателя след завършване на обучението.
От който и вид да е договорът за квалификация, то всяка от страните може с писмено заявление до другата страна да прекрати договора преди изтичането на срока на обучението при определени условия. Например поради виновно неизпълнение на задълженията на другата страна, като даде на неизправната страна подходящ срок за изпълнение. Или в други случаи, уговорени в договора - например фирмата е закрита междувременно, заболяване и т.н.
Иначе след завършване на обучението въз основа на договор по тази глава трудовите отношения между страните се уреждат с трудов договор или със съответно изменение на трудовия договор.
|
|